Ilyen most a frontvonalnál Európa legnagyobb atomerőműve mellett - Zaporizzsjában jártunk
Több mint két hónapja vagyok Ukrajnában. Most Zaporizzsjából jelentkezem. Ez az a város, aminek a közelében Európa legnagyobb atomerőműve működik, amelyet március 4-en orosz támadás ért. Egy oktási épület ki is gyulladt, akkoriban bejárta a teljes világsajtót a hír. Sokan attól tartottak, hogy megismétlődik a csernobili katasztrófa, csak éppen ez tízszer rosszabb lehetett volna.
Végül a tüzet eloltották, és a hat reaktoros erőművet elfoglalták az orosz csapatok. Az atomerőmű még most is orosz ellenőrzés alatt áll, maga a város azonban az ukránoké.
Lvivől Zaporizzsjába 24 órán át tartott a vonatút. Ekkora távon a két órás késés, amivel megérkeztünk, szinte semmiség. A pályaudvaron rengeteg rendőr várta az utasokat. Mindenkit igazoltattak. A tolmácsom szerint azonban az utcán most kevesebb az ellenőrzőpont, mint korábban, és nem is olyan szigorúak már. Valóban, a későbbi igazoltatásoknál elég volt a sajtós kártyám felmutatni, útlevelet sem kértek.

Zaporizzsja a Dnyepper két partján fekszik. Egy nemzeti park van a közepén, a 12 és fél kilométer hosszú, két és fél kilométer széles szigetre híd vezet át.
A város nyugodtnak tűnt, a boltok nyitva tartottak, és a villamosok is jártak, mint Lvivben. Érkezés után azonban a hotelban azt kérték, hogy sötétítsük be a szobánkat.
Egy városszéli vodkagyárban kezdtem a munkát. Az egyik üres épületrészt a tulajdonos ajánlotta fel a menekülőknek. Önkéntesek rendezték be a helyet átmeneti szállásnak.
2-7 napot töltenek itt az emberek. Főleg azok, akik Maripuolból, illetve a környékbeli falvakból menekülnek. Eddig körülbelül 600-an fordultak meg itt.







A helyet Kate, egy harmincas éveiben járó ukrán nő vezeti. Volt újságiró, most pszichológiát tanul, jógát tanít, imád hegyet mászni és általában Törökországban él.
Azt mondja, körülbelül százan lehetnek most náluk. A mindennapokban a menekültek is segítenek, például takarítanak. Naponta háromszor mossák fel a teljes központot, és mosogatásban is részt vesznek.
Az ebéd nagyon finom volt, ott készült friss kenyeret is kaptam.
Van öt mosógép is. Kate azt mesélte, huszonéves srácok gyűjtöttek rá pénzt. Ők vették meg a bojlert is, így lett melegvíz. A matracokat is adományból vették. A régóta nem használt konyhát önkéntesek varázsolták újjá. Az elválasztóelemek paravánjait pedig egy kiállításról hozták el.
Van pszichológusi segítség, csoportos és személyes terápiát is kaphatnak a menekültek, van színházi és bűvész előadás, a gyerekek figyelmét a játszósarokban könyvvel vagy épp szappanbuborékfújóval kötik le.
Kate szerint a váratlan, kegyetlen helyzetet a nők talpraesettebben, rugalmasabban kezelik, a férfiakat nehezebb motiválni. A 40-50-es korosztály meg van ijedve attól, hogy új helyen kell új életett kezdeniük.
Zaporizzsja egy másik menekültközpontjában is jártam. A város szélén, egy bevásárlóközpont parkolójában állítottak fel sátrat, ahol regisztrálják a megszállt területekről érkező embereket. Itt is kapnak enni, inni, ruhát és ötleteket, hol találhatnak szállást és mivel juthatnak el odaáig. Itt aludni nem lehet, csak új információkkal továbbállni.

Egy idősebb pár reménytvesztve ült a sátorban, különösen a néni volt összetört. Férje elmondta, hogy egy közeli kis faluban éltek. Folyamatosan lőtték őket, lehetetlen volt elviselni a rakétákat, szinte kiürült a település. Két család volt még ott, amikor ők úgy döntöttek, nekik sincs maradásuk.
Sok állatuk volt, tehenek, kecskék, juhok, libák és csirkék. Mident szabadon engedtek, nem tudtak mást tenni.



Önkéntes katonákkal is találkoztam. Az ukrán nemzeti gárda csapatához csatlakoztam, akik 7 kilométerre állomásoznak a frontvonaltól.
Ez az úgynevezett második frontvonal, ahol a katonák folyamatosan készenlétben várják, áttörnek-e az oroszok az elsőn. 12 órás szolgálatban vannak, bunkerekben alszanak, és a szabad ég alatt főznek.


A fixerem egy mérnök, de asztalosként dolgozik, angolul jól beszél, dolgozott Nigériában is. Nála készültek az aknaveszélyre figyelmeztető táblák.
A faluban találkoztam egy férfival, aki egy közeli rakétatámadástól sérült meg. A repcében gazdag területen méhei vannak, azt mesélte, épp kint volt mellettük pár napja, amikor a szomszéd épületbe csapódott egy rakéta. A nagy nyomástól a szeme bevérzett, sérült a hallása és remeg a keze is. Minden másnap megy a kórházba, Zaporizzsjaba. A férfinek két kisgyereke van, pénzük nincs, arra vár, hogy evakuálják őket, amíg nem késő.

Megnéztem a helyet, ahová a rakéta csapódott. A környék tele volt tollakkal, valószínűleg tyúkokat ölt meg a támadás. Alighogy körülnéztem, 400 méterre tőlünk becsapódott egy újabb rakéta egy gabonatárolóba. Közelebb mentem, amennyire a fullasztó nagy füst engedte.

Elmentünk a temetőbe is, a rakétacsapások a sírokat is tönkretették.


Jártunk egy olyan helyen is, ahol most a golyóálló mellények acéllemezeit gyártják. Anatolij kovácsműhelyében hetente 8-900 pár készül. A 8 milliméteres speciális acéltáblák külföldről érkeznek, plazma technológiával vágják őket méretre. A lemezekre borítást tesznek, majd csomagolják és szállítják a hadseregnek, a rendőröknek és a nemzetőrségnek.







Felajánlották, hogy én is kipróbálhatok egy Kalasnyikovot, meg egy pisztolyt. Soha nem akartam lőni, a gépfegyvert vissza is utasítottam, de Makarov kezeléséből kaptam egy gyorstalpalót. Nem szerelmesedtem bele a lövöldözésbe, megerősödött bennem, hogy ez az, amit nem akarok, remélhetőleg soha nem lesz rá szükség, hogy embert öljek.