A Rovatból

Ütős fotókon elevenedik meg a hírhedt budapesti Dzsumbuj élete

Erdei Krisztina fotográfus a hajdani szegénynegyed lakóiról készített portrékat.


Erdei Krisztina fotográfus. Már jó ideje dokumentálja a több éve lebontott, híres-hírhedt Dzsumbuj hajdani lakóit.

A város peremén csoporttal közösen indított projekt célja az, hogy a volt lakók emlékeinek megosztásával árnyalják a negatív előítéleteket, melyekkel a Gubacsi út és az Illatos út által határolt területen épült egykori lakótelepen élők szembesültek.

A szakmai zsűri idén Krisztina sorozatának ítélte a Budapest Fotográfiai Ösztöndíjat és az ezzel járó havi 100 000 forintot. A fotóssal a projekt folytatásáról, az egykori Dzsumbujról és egyéb munkáiról is beszélgettünk.

erdei portre

- Meglepődtél, hogy te kaptad az ösztöndíjat?

- Nyilván igen. Elég sokan jelentkeztek, ha jól tudom, talán hetvenen, így kicsi volt rá az esély, hogy én kapjam. Eleve nagyon ritkán pályázom, ez is egy hirtelen ötlet volt. Épp Kanadában voltam, mikor arra gondoltam, hogy végül is beadhatnám, mert van egy témám, ami már meg van alapozva és érdemes lenne folytatni.

Meglepődtem és örültem, mert szerintem ez egy értékes ösztöndíj, nemcsak mert elég időt és támogatást ad az alapos munkához, hanem mert szakmai zsűri dönt, és van tétje az elkészülő sorozatnak. Eddig nagyon elismert fotósok kapták, többnyire fotóriporterek, akik inkább szubjektív dokumentarista területen alkotnak. Az én munkáim ettől néhány ponton eltérnek, talán még inkább szubjektívek, szuggesztívek.

dzsumbuj_Robi, 2017dzsumbuj_Illatos út, 2015

- A nyertes sorozatod az egykori Dzsumbuj lakóiról szól, hogyan találtál erre a témára?

- Már két éve dolgozunk A város peremén csoporttal. Thury Lili keresett meg 2015-ben, hogy egy emlékezetkutatást kezdtek el egy kisebb, különböző területről érkezett, szociológiai, antropológiai vagy például művészeti érdeklődésű emberekből álló csoporttal. Lili az Illatos útra járt művészeti iskolába, és nap mint nap találkozott, ha érintőlegesen is, a Dzsumbuj lakóival.

Ez persze már a környék hírhedt időszakában történt, amikor mindenki óva intette a járókelőket a hely megközelítésétől.

A város peremén kutatóit épp ez a félelem motiválta, hogy utánajárjanak a valódi történéseknek és azoknak az okoknak, melyek diszkriminálták lakótelepen élőket, és végül a probléma elbontásához vagy eltüntetéséhez vezettek. A projekt alapjául szolgáló téma nem példa nélküli Budapest történetében, ezért is gondoltam, hogy pályázom, és folytatom a fotózást/kutatást.

Ma a Hős utcában, egy teljesen más kerületben lehetetlenül el százak lakhatása ehhez hasonlóan. A Dzsumbuj, ahogy a média és a lakók is többnyire hivatkoztak a helyre, körülbelül száz évig létezett, míg végül 2013-ban a C épületet is lebontották.

Eleinte elsősorban vidékről felköltözött, szegényebb társadalmi rétegek kaptak szolgálati lakásokat a rossz minőségű falak között. A lakások borzasztó egyszerűek voltak, egy szoba, egy konyha és két lakás osztozott egy közös vécén. Mindenki a maga igényei és lehetőségei szerint alakította az életterét. Sokan átalakították a teret, küzdöttek a penészes falakkal vagy éppen megszereztek az önkormányzattól két lakást és így már egy komfortosabb életteret tudtak kialakítani családjuk számára. És voltak, akik forrás hiányában esetleg tízen vagy még többen osztoztak egyetlen szobán. A szocializmus végén kezdődött a Dzsumbuj ellehetetlenülése, egyre több lett az illegálisan beköltözött család, ami kontrollálhatatlanná tette a közös ügyek rendezését, és feszültségeket okozott a lakók között.

A másik probléma az volt, hogy a környéken nem akadt munkalehetőség, az ott élők elszigetelődtek, ezért – és persze számos más ok miatt - végül az önkormányzat a telep lebontása mellett döntött.

A csoport tagjaival igyekeztünk összeszedni a helyről a médiában korábban megjelent cikkeket, leválasztani a szenzációhajhász nézőpontot, és ezek mellé illeszteni a volt lakók emlékeit, a sok negatív és hátráltató tényezőt és a hétköznapi csodákat.

Egy huszonéves srác az interjú után kikísért minket a buszmegállóba, és miközben tökéletesen rappelte Sub Bass Monster egyik számát, mentálisan negyvenévesnek nevezte magát.

Egész élettörténeteket vettünk fel, sokat meséltek nekünk, én pedig a beszámolókhoz készítettem portrékat. Persze sokan elzárkóztak a képtől, hiszen nagyon érzékeny témák merültek fel, és volt a lakókban egy érthető bizalmatlanság, nem csak a projekttel kapcsolatban, de úgy általában a nyilvánossággal szemben.

dzsumbuj_Dudi, 2016dzsumbuj_Erzsi, 2016

- Az ösztöndíjat ennek a projektnek a folytatására kaptad, hogy alakul a sorozat?

- A lakók közül sokan a közösséget emelték ki, azt, hogy mennyire jó volt Dzsumbujban egymást segítve létezni. A szomszédok nagyon közel voltak egymáshoz fizikailag is, a másikra voltak utalva sok tekintetben, és ezért segítették egymást, amennyire tudták. Fontos volt a kapcsolati háló, amit sokan hiányoltak a költözés után.

A sorozatban arra összpontosítanék, hogy enélkül az erős kapcsolódás nélkül hogyan boldogultak a különböző helyekre költözött lakók, az új környezet hogyan befolyásolta az életüket. Általában is érdekel, hogy az urbánus környezet mikre predesztinál, hogy osztja be az idődet, mit egyszerűsít le és mit lehetetlenít el. Ez még csak egy projektterv, aminek nyitva is kell hagynia kérdéseket. Meglátjuk.

- Hogyan találod meg az egykori lakókat, van valami segítséged?

- Van egy Facebook-csoport, ahol jelen vannak elkötelezett volt lakók. Eleinte nehezen találtuk meg az első nyilatkozókat, de már megvannak az útvonalak. Jó lenne új embereket, történeteket felkutatni, de a már ismert közreműködőkkel is izgalmas együtt dolgozni.

- Említetted, mennyire erős volt a kapcsolat az egykori lakók között. Egy kollektív találkozó ötlete naiv elképzelés lenne?

- A város peremén munkacsoportban felmerült, hogy legyen egy séta, ami a volt lakókkal együtt valósulna meg, és egy piknikkel zárulna a lakótelep helyén. Egyelőre nem tudtuk megszervezni az eseményt, mert sok olyan tényező van, amivel korábban nem számoltunk. Nem lehet egyszerűen meghívót küldeni és várni a résztvevőket.

Sokuknak nehéz lenne visszamenni, látni újra azokat az embereket, akikkel évtizedekig össze voltak zárva,

kicsit olyan lehet, mint egy húszéves érettségi találkozó. Összevissza mozognak bennük a negatív és a pozitív érzelmek. Nem is biztos, hogy jó ötlet lenne.

- Ezen kívül vannak más projektjeid?

- Mindig vannak. Nálam ez úgy működik, hogy van egy folyamatos alapanyaggyűjtés, mint egy kis empirista, hosszasan válogatok a számomra fontos vizuális tények közül, és ez szép lassan épül kiállítási anyaggá. Többnyire a véletlent keresem. Az a cél, hogy olyan pillanatokat találjak, amik önmagukban nincsenek, valahogy "könnyűek", csak azon a képen léteznek, ami elkészül. Vagyis léteznek, csak nem abban az együttállásban szoktuk őket megfogalmazni, és ezért különösek. Ilyen értelemben ez egy „fake dokumentarizmus”, mert valójában egy "nem illő" dolgot dokumentálok: egy olyan sűrített pillanatot, ami valóságos elemekből áll, de egyébként nem figyelünk rá. A fotó nem csak dokumentációra jó, lehet saját tartalom, nyelvezet is. A véletlen ebben sokat segít.

Balatonlelle, 2014

- Vannak fotós példaképeid?

- Én inkább az amatőr fényképeket mondanám annak. Egy fotólaborban dolgoztam 3-4 évig, ahol az egész ország amatőr fotógyártását intézték. Gyártásvezetőként majdnem az összes képet át kellett néznem, tíz sorban ömlöttek be a futószalagon.

Bele lehetett látni, hogy mit gondolnak az országban élő emberek a fotóról, mit tartanak fontosnak és mi az, amit kiemelnek maguknak az életükből.

Később képszerkesztő lettem, ahol főleg sajtófotókat és stockfotókat kellett néznem, ezek megint teljesen más világok.

Ilyen tapasztalatokból tanultam inkább ahelyett, hogy példaképeim lettek volna.

- Ha jól tudom, viszonylag későn kezdtél fényképezni.

- Szegeden politikaelméletet és filozófiát tanultam, aztán az egyetem után valahogy megijedtem a tudományos élet körülményeitől. Ennek ellenére nem volt haszontalan ez az öt év, szemléletet és távolságtartást, illetve morált adott a későbbi tevékenységemhez. A vizuális érdeklődésem mindig is erős volt, végül pár barátommal csináltunk egy fotóművészeti alapítványt. Kiállításokat rendeztünk és közben azon gondolkodtunk, hogy mire is jó a fotó és hogyan része a képzőművészetnek. Ez indított el, aztán az egyik esemény hozta a másikat.

- Gondolom, az Illatos út környékét már ától cettig ismered, de egyébként melyik a kedvenc fővárosi helyszíned?

- Nagyon szeretem Budapestben azt, ami már kicsit a városon kívül van, hogy 20 perc alatt ki tudsz menni a hegyekbe kirándulni, egészen csodálatos erdők vannak. A városban is vannak jó helyek, én a Mikszáth teret például nagyon szeretem, de akkor is az a legjobb, hogy a természet ennyire gyorsan elérhető.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


BUDAPEST
A Rovatból
25 zseniális hely Budapesten, ahol teljesen ellazulhatsz
Itt garantáltan kiszállhatsz a pörgésből, és végre pihenhetsz. Olvasós helyeket is tettünk a listára.
Szegedi Éva - szmo.hu
2025. július 07.



Nagy sikert aratott annak idején a 20 hely Budapesten, ahol lassíthatsz és lazíthatsz című cikkünk, többen is megírtátok kommentben vagy levélben, hogy ti mit tennétek a listára, hol töltődtök fel.

Az azóta eltelt évek alatt Budapest folyamatosan változott, (például a Margitutcakilenc 2017 márciusában bezárt, mindannyiunk nagy bánatára), új helyek születtek. Úgy gondoltuk, összegyűjtünk számotokra még 25 zseniális helyet a fővárosban, és írunk belőlük új listát, amit a változásokra reagálva 2025-ben is frissítettünk. Továbbra is várjuk kommentben a ti kedvenceiteket!

1. Római-part

Budapest egyik legtoleránsabb, legromantikusabb, legvidámabb, legérdekesebb területe, ahol boldog békességeben férnek meg egymás mellett a különféle korú, meggyőződésű, habitusú, életmódú emberek.

A part, ahová muszáj kinézni évről évre, ahol muszáj minden évben legalább egyszer hekkezni, sörözni, lángost enni, fröccsöt inni. Ahol olyan egyedülálló szórakozóhelyeket találtok egy csomóban, mint amilyen a Két Rombusz, a Nap bácsi vagy a Fellini Kultúrbisztró. Ahol lehet szörnyülködni emblematikus szellemházakon, mint amilyen az elhagyott Postás Üdülő. És amit a legtöbben mobilgát és lebetonozott part nélkül, fákkal együtt szeretünk.

A Római part Budapest egyik legjobb és legtoleránsabb helye számos büfével és az ellenállhatatlan DunaparttalA Római part ikonikus helyei a Két Rombusz, a Fellini Kultúrbisztró és a Nap bácsi

2. A Kiscelli kastély és környéke

Az 1914 januárjában brutálisan meggyilkolt Mágnás Elza sueretőjének (kitartójának) köszönheti Budapest ezt a gyönyörű helyet. Schmidt Miksa újíttatta fel, majd végrendeletében a városra hagyta. Ma múzeumként üzemel, itt láthatjátok többek között az október elejéig tartó Moszkva tér című kiállítást is. Az alábbi légifelvétel pár éve készült.

A régi trinitárius kolostort Schmidt Miksa újíttatta fel, majd végrendeletében a városra hagyta. Ma múzeumként üzemelA régi trinitárius kolostort Schmidt Miksa újíttatta fel, majd végrendeletében a városra hagyta. Ma múzeumként üzemel.

3. Az a kis pihenő a Marczibányi tér fölött

A Marczibányi térnél, a Felvinci út-Aranka utca-Ribáry utca kereszteződésében található ez a pici "tér", paddal. Ha csendes szemlélődésre vágytok, itt nyugodtan pihenhettek. Itt tényleg láttam olyan embert, aki olvasgatott a padon ülve, szóval kipróbált hely.

A Marczibányi térnél, a Felvinci út-Aranka utca-Ribáry utca kereszteződésében található ez a pici "tér", paddal. Ha csendes szemlélődésre vágytok, itt nyugodtan pihenhettek.

4. A Margit tér

Talán nem is tudtál róla, milyen kedves, parkos tér található a Margit körút fölött, a Margit utca és a Rómer Flóris utca találkozásánál. A bejáratnál szökőkút fogad, Beck Ö. Fülöp szobra díszíti. Kicsit elhanyagolt kert, ami talán annak is köszönhető, hogy kiesik a forgalomból és legutóbb, amikor ott jártunk, úgy tűnt, hogy a játszóteret is ritkán használhatják.

kedves, parkos tér található a Margit körút fölött, a Margit utca és a Rómer Flóris utca találkozásánál

5. Feneketlen-tó

Sokak kedvenc randihelye évtizedek óta. És a róla szóló - meglehetősen vérfagyasztó - legenda sem riaszt el senkit.

Update: a cikk írásakor még nem volt meg a Törőcsik Mari emlékhely, amit 2025 júniusában adtak át.

6. Bikás park

Pár éve gyönyörűen felújították, azóta mi is imádunk ide járni. A gyerekek kedvence a Bikás-domb, amire elképesztő energiával másznak fel újra és újra, illetve a kis halastó - legszívesebben órákig bámulnák a halakat, és ha tehetnék, bemásznának a vízbe...

@mysecretbudapest A Bikás parkot az 1970-es években hozták létre, és a 4-es metró megállójának építésekor a parkot felújították. #budapest #mysecretbudapest #budapesthungary #park #kert #kelenföld #nature #neked #nekedbelegyen #basszadbeforyouba #basszadkinekedbe #basszadkiforyouba #magyartiktok #sunshine #summer #summervibes ♬ Sunrise - Official Sound Studio

7. Kopaszi-gát

Sajnáltuk, amikor a régi, eredeti West-Balkánt annak idején kisöpörték innen. Az átalakított, parkosított terület azonban egy csapásra meghódította a budapestiek szívét. Ha csak egy pléddel és egy kis elemózsiával érkeztek, akkor is órákat tölthettek itt, úgy, hogy nem unatkoztok.

Íme, egy drónvideó a Kopaszi-gátról

8. Budafok-Tétény: Péter-Pál utca

A nemrég felújított Stáció lépcső is szerepel az általatok ajánlott helyek között. De az egész Péter-Pál utca felkerülhet a listára, varázslatos hely.

Miért érdekes? A Stáció lépcső és környéke a XVIII. században kialakult városközpont része, amely megőrizte eredeti hangulatát. A jellegzetes, kétszintes házakkal szegélyezett Péter-Pál utca volt egykor a főutca. A romantikus lépcsők közül a legismertebb a Stáció. Az utca elején, a kápolnától indult az eredeti 14 stáció - 1762-ben szentelték fel -, amely a kálváriahegyre vezet. 1831-ben készült a régi helyett újabb stáció, ma is ezt láthatjátok.

VIDEÓ: Ilyen volt a Péter-Pál utca ősszel:

9. Corvin tér

A budai oldal egyik legszebb tere a Corvin tér - mai formája a 18. század végén alakult ki, lakóházainak alapja középkori, tatárjárás utáni, török uralom előtti.

@mysecretbudapest Corvin Square. #mysecretbudapest #budapest #citylife #budapesthungary #water #fountain #fontana #springvibes ♬ Sound of flowing water (ASMR) 3D sound(938614) - MN Field Record

10. Japánkert a Margitszigeten

Mondhatnánk, hogy még az Isten is randihelynek vagy olvasós helynek teremtette, de Magyar György, a Margitsziget főkertésze alakította ki a 19. században. A kis tóban a karcsú hölgy pedig Csikász Imre szobrász alkotása.

Tökéletes pihenőhely a Japánkert a Margitszigeten

11. A Múzeumkert a Nemzeti Múzeumnál

Már régóta ráfért a ráncfelvarrás a budapestiek egyik kedvenc parkjára, a Muzira, vagyis a Múzeumkertre. 2019 szeptemberére készült el a kert átalakítása, és mára kellemes és népszerű hellyé vált. Gyakran látunk itt turistákat üldögélni, környékbelieket pihenni. Van, aki csak azért ül le, hogy kényelmes elfogyassza a kávéját, mások ide járnak ebédszünetben a környező irodákból.

A Nemzeti Múzeum parkja, a Múzeumkert tökéletes hely olvasgatáshoz, zenehallgatáshoz, kávézáshoz, vagy arra, hogy itt kapd be az ebédedet egy padon ülve

12. Zsivago, Paulay Ede utca

Szolid eleganciájával bűvölt el bennünket is, amikor ott jártunk. Itt nyugodtan lehet beszélgetni, érdemes ide szervezni a baráti találkozókat, ha nem hangos bulizásra vágytok. Egy korábbi összeállításunkba ezért került be, mert amikor egy szórakozóhelyen téli randihelykről kérdeztük a vendégeket, a Zsivagót is ajánlották.

Még mindig imádni való hely a Café Zsivago Budapesten

13. Az egykori török temető környéke a Várkert Bazár fölött

A Várbazár - anyukámnak örökké csak Ifipark - felett, a Buzogány torony alatt, a Várhegy oldalában található a mára csak pár négyzetméteressé zsugorodott régi török temető a turbános kopjafákkal. A régi képeken még több kopjafa volt, és az utóbbi évtizedekben volt, amit megrongáltak, letörtek, éppen ezért védik most kerítéssel azt a keveset, ami megmaradt.

Különleges hely, ahol lelassíthatjátok az időt. Ha éppen nincsen buli a Várkert Bazárnál, akkor csend van. Üldögélhettek a padon vagy a füvön, teljesen mindegy. Ide hallani a város zaját, a hajókürtöt, a környék zörejeit. Ha pénteken jöttök, belfuthattok egy.egy esküvői fotózásban is. Mivel kiesik a legforgalmasabb turistaútvonalakról, rendszerint kevesen tévednek erre, nem fognak benneteket tömegek zavarni a pihenésben.

14. A gellérthegyi rózsakert

Cikkünk 2025-ös frissítésekor vettük fel a listára ezt a lenyűgöző helyet. A Citadella mögött, a Jubileumi park fölött Pest, Buda és Óbuda egyesítésének 150. évfordulójára készült el, és 2025-ben tovább bővítették. Több mint 50 rózsafajt és több ezer rózsatövet láthattok, valamint egy csapadékvíz megőrzésére kialakított esőkertet,

@mysecretbudapest Több ezer tő virágot ültettek Buda, Pest és Óbuda egyesítésének 150. évfordulójára a gellérthegyi Jubileumi parkba. Így jött létre a Rózsakert. #mysecretbudapest #budapest #budapesthungary #hiddengem #rose #rosegarden #rozsa #rózsa #magyar #magyartiktok #magyartiktokker #parks ♬ Roses - Mr. Hong

15. A magyar irodalom tere a Jókai téren

Szintén újabb hely Budapesten: 2022-ben hoztak létre a Jókai-szobor mögött. Itt-ott irodalmi utalások, idézetek díszítik. Bent asztalokat, padokat találsz az étkezéshez.

@mysecretbudapest A magyar irodalom terét 2022-ben hozták létre a Jókai téren. Itt-ott irodalmi utalások, idézetek díszítik. Bent asztalokat, padokat is találsz az étkezéshez. #mysecretbudapest #budapest #budapesthungary #magyartiktokker #magyar #budapesti #magyartiktok #park #pov #povs #irodalom #irodalomtok #kultúra #kultura ♬ Literature - Ember

16. Rengeteg Romcafé, Tűzoltó utca

Budapesten talán itt található a legtöbb játékmackó, tele van velük a kávézó. Kiváló kávézós, teázós, csokizós hely, néhány éve írtunk róla.

17. Wekerle-telep

Az 1900-as évek elején döntötték el a lakónegyed felépítését, ám csak 1926-ra készült el. 48-féle háztípust láthattok a sugaras elrendezésű Wekerlén. Többségük mesebeli házikónak tűnik. A kor egyik legkorszerűbb "lakótelepe" volt, vízvezetékhálózattal, 1926-től villanyvilágítással. A főtér Kós Károly munkája, ezért viseli most a nevét.

Bár az eltelt évtizedek alatt változott is a 19. kerületnek ez a része, és a házakon is átalakításokat hajtottak végre a lakók (mert már nem él a régi, igen szigorú házirend), érdemes itt sétálgatni, egészen más dimenzióba kerültök.

Elbűvölő házikóival még mindig az egyik legszebb városrész a kispesti Wekerletelep

18. A Czakó-kert

A Naphely közelében találjátok a régi, elpusztított Tabán egyik megmaradt épületét, a Czakó utca elején, a sarkon. A XVIII. század végén épült házat pár éve vásárolták meg és alakították át az udvarral együtt, így hozták létre ezt a tündéri helyet. Itt nem csak pihenni lehet, szombatonként piac működik az udvaron.

19. Millenáris Széllkapu

Néhány éve készült el a park a Millenáris testvéreként, Közép-Európa legnagyobb, háromdimenziós függőkertjével, cseresznyefa-ligettel, halastóval, látványos design-napelemekkel, és egy olyan szökőkúttal, és kötélpályás játszótérrel, ahol egész nyáron játszanak a gyerekek.

20. Napos Oldal Vegetáriánus Étterem

21. Az I. kerületi lépcsők

A hepehupás, meredek Gül Baba utcához hasonlóan lelassítanak és megnyugtatnak.

22. A Budai Arborétum

A Móricz Zsigmond körtértől egy nem túl megerőltető sétával juthatsz ebbe a lenyűgöző kertbe. A budai oldal füvészkertje egyetemi campus és természetvédelmi terület is. Ezen a helyen alapított a Bach-korszak idején kertészképző iskolát dr. Entz Ferenc, az 1848-as szabadságharc orvosa. Az arborétum jelenlegi növényanyaga csaknem 2000 fásszárú dísznövény fajt és fajtát, több száz hagymás virágot és csaknem 250-féle egyéb évelő dísznövényt foglal magában.

Két részre oszlik, a Felső-kertre és az Alsó-kertre. Iskolai időben, hétköznap minkét kert nyitva tart, a belépés pedig ingyenes. A legszebb tavasszal és ősszel.

23. Rombusz Terasz a Ráday utcán

A kaviccsal felszórt udvarról a Kultiplex kertje jutott eszünkbe, az is ezen a környéken volt, sokáig gyászoltuk. A Rombusz talán még a változatos programokkal idézi a Kulti szellemét. Italokban és ételekben is elég jók, ezért is ajánljuk. Kérjetek hamburgert vagy nachost.

24. Dunaparty Megálló a 11. kerületben

Különös hely, majdhogynem bizarr, éppen ezért került fel a listára. Valahogy így indult egyébként annak idején a Zöld Pardon is: egy lakókocsi a semmi közepén, néhány asztal székkel, napernyő, Duna, és kész.

A Dunapartyban rendelni egy Londonból leselejtezett piros busznál tudtok. A választék és a zene is a retróra épül, ha hekket, palacsintát és lángost akartok, akkor nem kell a Rómaira menni érte.

dunaparti

25. Bálint Galéria Kávézó

Decens budai hely egy második kerületi villában és annak kertjében. Pazar látvány, nyugalom. Eredetileg bárpulttal felszerelt műhely volt, bútorkereskedésnek indult, aztán hála Istennek és a lassan ideszokó vendégeknek gazdag gyűjteménnyel rendelkező izgalmas és stílusos kávéház lett belőle. Ilyen egészen biztosan nincsen még egy Budapesten.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

BUDAPEST
A Rovatból
Ilyen volt, amikor dél előtt leállt tíz percre a tömegközlekedés Budapesten - videón, amikor megáll az élet egy kicsit a fővárosban
„Van, aki szerint sok a 10 perc, mások szerint kevés, de a valóság az, hogy ha a város sarcolása folytatódik, akkor a leállás legközelebb nem 10 perces, hanem 10 órás, 10 napos vagy 10 hetes lesz” - mondta a főpolgármester.


Pénteken 11 óra 50 perc és déli 12 óra között tíz percre leálltak a BKK járatai Budapesten. A főpolgármester, illetve a főváros vezetése a leállást figyelmeztetésnek szánta, mert a kormány a szolidaritási adó növelésével és egyéb lépésekkel nehéz helyzetbe hozta az önkormányzatot. Karácsony Gergely kifejezetten úgy fogalmazott, hogy ellehetetlenítik a működést.

@szeretlekmagyarorszag.hu #budapest #bkk #karácsonygergely #szmo #szeretlekmagyarország ♬ eredeti hang - Szeretlek Magyarország.hu

„A pénteki leállást nevezzük első figyelmeztetésnek. Figyelmeztetés a kormánynak, hogy Budapestet nem lehet legyűrni, és jelzés a budapestieknek, hogy mi is a tét: a város működése, a hétköznapjaink nyugalma, a budapestieknek járó közszolgáltatások biztosítása” – mondta a HVG-nek adott interjújában Karácsony Gergely.

„Van, aki szerint sok a 10 perc, mások szerint kevés, de a valóság az, hogy ha a város sarcolása folytatódik, akkor a leállás legközelebb nem 10 perces, hanem 10 órás, 10 napos vagy 10 hetes lesz”

- tette hozzá a főpolgármester, aki azt is kijelentette, hogy erkölcsi és politikai kötelessége megvédeni Budapestet, és ehhez minden jogi és politikai eszközt felhasznál.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

BUDAPEST
A Rovatból
Malacok között kávézni? Budapesten már ezt is lehet! – a Minipig Caféban jártunk
Megnyílt Európa első malacos kávézója, a Minipig Cafe, ahol tizenhárom apróság társaságában lehet egy kicsit lelassulni. Mi is megnéztük őket.


A Minipig Cafe kávézó kétszintes: az alsó szinten egy hangulatos, dizájnosan kialakított tér fogad, ahol kávékat, üdítőket lehet rendelni, a galérián pedig az állatokkal lehet ismerkedni.

A malacok minnesotai törpemalac és vietnámi csüngőhasú keverékek, és jelenleg tizenhárman vannak.

Már az alsó, kávézó szint is tele van apró malacos utalásokkal, gondosan megkomponált részletekkel. Látszik, hogy nem egy gyorsan összedobott projekt, hanem egy tudatosan felépített élményhelyszín.

A tulajdonos pár egy japán utazás során találkozott hasonló koncepcióval, és mivel Európában sehol sem láttak még ilyet, elhatározták, hogy megcsinálják itthon.

Az ötleten 2023 novembere óta dolgoznak, és most végre megnyitották az ajtókat.

@szeretlekmagyarorszag.hu Mimimalac kávézó nyílt Budapesten! @MiniPig Cafe Budapest ?Paulay Ede utca 2. #budapest #program #minimalac #kavezo #minipig #cafe ♬ eredeti hang - Szeretlek Magyarország.hu

Így juthatsz be te is a malacokhoz

Ahhoz, hogy valaki találkozhasson a malacokkal, először időpontot kell foglalnia. Csak így lehet bejutni, spontán betoppanni nem lehet.

Érkezéskor a vendég először a földszinti kávézótérbe lép, ahol kap egy váltópapucsot, majd kézfertőtlenítés következik, és alá kell írni a házirendet, ami röviden, érthetően összefoglalja a szabályokat. Ezután lehet felmenni a galériára, ahol már várnak a malacok. Egy gondozó végig jelen van és segít eligazodni, megmutatja, hová ülhetsz, és mire figyelj a látogatás során.

Mivel a látogatás ideje alatt minden vendég egy fix helyet kap, a malacok szabadon dönthetnek arról, kivel szeretnének kapcsolatba lépni.

Nem szabad őket felemelni vagy utánuk szaladni. Ők választanak, ők közelednek, amikor kedvük tartja.

A törpemalacok egyébként kifejezetten kíváncsi, barátságos jószágok. Szeretik a simogatást, az emberek közelségét.

A látogatás után visszatérhetsz a kávézótérbe, ahol specialty kávé, teák, sütik és kényelmes fotelek várnak. Itt még jól ki lehet beszélni a fent szerzett élményeket.

Cím: 1061, Paulay Ede u. 2.

Nyitvatartás: hétfőtől vasárnapig 08:00 és 20:00 között

www.minipig.cafe

Fontos szabályok, időpont, jegyárak:

A látogatás csak előzetes online foglalással lehetséges, és előre is kell fizetni.

A jegyárak: felnőtteknek 6.500 Ft/30 perc, gyerekeknek 3.500 Ft/30 perc.

A fenti részre csak to-go pohárban szervírozott italokat lehet felvinni (malacbiztos tetővel).

Fotózni és videózni lehet, de csak vaku nélkül.

A látogatás 30 perces, utána a malacok pihennek mielőtt új csoport érkezik hozzájuk.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


BUDAPEST
A Rovatból
Vitézy Dávid szerint 23 városra szakadhat szét Budapest, ha elfogadják a helyi önazonosság védelméről szóló törvényt
A Podmaniczky mozgalom vezetője szerint a törvény lebéníthatja a városfejlesztést és megnehezítheti a letelepedést. Szerinte Budapest jövője most komoly veszélybe került.


Vitézy Dávid szerint komoly következményekkel járhat a fővárosra az a törvényjavaslat, amely a helyi önazonosság védelméről szól – írta Facebook-oldalán a politikus. A Podmaniczky mozgalom vezetője úgy látja, hogy ha elfogadják a javaslatot, Budapest 23 különálló városként működhetne tovább, mivel a kerületi önkormányzatokra kellene alkalmazni az új szabályokat.

A közösségi oldalán azt írta, hogy

a kerületek saját hatáskörben korlátozhatnák a lakosságszámot, és akár azt is eldönthetnék, hogy ki költözhet be. Szerinte ez azt jelenti, hogy egy kerület megtilthatja más kerületekből vagy más településekről érkezők letelepedését, vagy ehhez jelentős anyagi feltételeket szabhat.

A politikus szerint ez a változás komolyan visszavetné a főváros fejlesztését, és hozzájárulhat a lakosságszám csökkenéséhez is. Hozzátette: a gazdasági növekedés szempontjából a legfontosabb munkahelyek továbbra is Budapesten jönnek létre. Úgy véli,

az új szabályozás „tovább erősítheti a hosszabb távon fenntarthatatlan agglomerációs szétterülést”,

miközben a főváros rozsdaövezeteiben nagy lehetőség rejlik – például csak Rákosrendezőn körülbelül 10 ezer új lakás épülhetne.

Vitézy a Fővárosi Közgyűlés májusi ülésére olyan előterjesztést nyújtott be, amelyben többek között arra kéri az Országgyűlést, hogy ne fogadja el a törvényjavaslatot a jelenlegi formájában. Az előterjesztés célja az is, hogy Budapest továbbra is egységes város maradjon, ahol biztosított a szabad mozgás, a letelepedés és az otthonteremtés lehetősége.

A dokumentumban az is szerepel, hogy minden olyan jogszabály, amely a letelepedés, lakcím létesítés vagy ingatlanszerzés feltételeit érinti, biztosítsa a budapestiek és a fővárosba költözni vágyók jogait. Vitézy úgy fogalmaz: „Budapest fejlesztése nem lehet a kerületi részérdekek széttartó halmaza”, hanem közös városi célokat kell követnie, különös tekintettel a lakhatásra, a rozsdaövezetek hasznosítására, a közösségi közlekedésre és a közszolgáltatások összehangolására.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk