BUDAPEST
A Rovatból

Kész, ennyi volt: lebontották a Mammutban a legendás mozaikos szökőkutat

A bevásárlóközpont szerint a szökőkút az utóbbi időben többet állt, mint működött, ezért is szüntették meg.

Link másolása

Eltűnt Budapest egyik ikonikus szökőkútja. Bár csupán beltéri kút volt, sokan emlékeznek rá, és a mi gyerekeink is gyakran játszottak vele.

A Mammut 2 bevásárlóközpont mozaikcsempés, színes szökőkútja lett a múlté.

VIDEÓ: Ilyen volt 2012-ben:

Mint arról több híroldal is beszámolt, nemrég körbekerítették a területet, le is volt takarva, nem lehetett tudni, hogy pontosan mi történik. Az volt kiírva, hogy építési terület.

Most viszont sehol sincsen a szökőkút, erről többek közt az Index is közölt fotót.

A Mammut üzemeltetése a 24.hu kérdésére az alábbi közleményt küldte:

"A szökőkút elbontásának technikai okai voltak elsősorban, az utóbbi időben többet állt, mint működött.

Egy majdnem húszéves állapotú szerkezetről van szó, mely tudomásom szerint már a megépülésekor sem volt problémamentes.

Az elbontás a Mammut következő években történő műszaki és esztétikai megújulásának egyik lépése. Erről majd a késő őszi hónapokban áll módunkban nyilatkozni, a tervezés most folyik,

és a megújulás egy hosszabb folyamat lesz, hiszen egy működő bevásárlóközpontot kell teljesen felújítani. Tisztában vagyunk vele, hogy a szökőkút most hiányozni fog, de reméljük a végeredmény kárpótolja a vásárlókat."

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Címlapról ajánljuk


BUDAPEST
A Rovatból
Aranyárak a Vörösmarty téri karácsonyi vásárban: 3900 forint egy sajtos-tejfölös lángos
A ma megnyitott vásárban továbbra sem a magyar pénztárcákhoz igazítják az árakat. Az egyik legnépszerűbb fogás idén a gulyás, amelyért 8500 forintot kell fizetni, ha asztali kis bográcsban kérjük.

Link másolása

Megnyílt a Vörösmarty téri karácsonyi vásár, a Blikk ennek kapcsán körbenézett, hogy milyen árakkal lehet idén találkozni.

A lap szerint a töltött káposzta 7000, a saslik 5000, a rétes és a flódni 1800 forint körül van. A forró tea 1000, a forró csoki 2200, egy pohár forralt bor 1350 forintba kerül. A sült gesztenyéből 10 dekáért 2500 forintot kell fizetni. A sajtos-tejfölös lángos pedig 3900 forint.

A Blikk látott grillzöldséget 4000-ért, sült krumplit 3000-ért, párolt káposztát 2500 forintért, a köretet ugyanis mindenhol külön számolják. A tócsnit 2500-3000 forintért adják, feltét nélkül, ezt sokan választják a marhapörkölthöz.

Az egyik legnépszerűbb fogás idén a gulyás, ezt 4500 forintért lehet kapni műanyag tálban, de asztali kis bográcsban már 8500 forintot kérnek el érte.

A lap emlékeztet, hogy idén is mindenhol adnak 1500 forintos "olcsó" menüt, de a legtöbb helyen nem verik nagydobra ezt a lehetőséget.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

BUDAPEST
A Rovatból
Budapesti karácsonyi vásárok magyar szemmel: ki lehet hozni 1500 forintból is egy vacsorát
Tény hogy emelkedtek az árak, és találkozhatunk 10 ezer forintos sültes tállal vagy 7000 forintos burgerrel is, de nem kell feltétlenül a legdrágább menüt választani, ha jól akarunk lakni.

Link másolása

A budapesti adventi vásárokat előszeretettel bélyegzik megfizethetetlennek, és tény, hogy a legtöbb dolog valamelyest drágult is tavaly óta, de van, ami semmit nem emelkedett, vagy egy picit olcsóbb is lett.

Tavaly sajtos-tejfölös lángost 3600 forintért falatoztunk a Bazilika előtt, ez idén csak 3500 forintba kerül. Viszont a  Vörösmarty téren láttunk olyan táblát, ahol csak 3000 forintra volt kiírva.

Ugyanakkor töltött káposztát tavaly 4500 forintért ettünk, amiért idén már 5500 forint kell fizetni a Bazilikánál. És mi a Vörösmarty téren is ezen az áron láttuk kiírva.

(Több cikkben találni utalást arra, hogy a töltött káposzta 7000 forintba kerül, de azt elfelejtik megemlíteni, hogy az már az az ár, amiért kolbász is jár hozzá. Az ilyen csúsztatások sem tesznek túl jót a vásár megítélésének.)

A tanulság alapvetően annyi, hogy az árak nagyon változóak, érdemes megnézni több helyen is annak az ételnek az árát, amire fáj a fogunk.
Ez a töltött káposzta 5500 Ft, és óriási adag. (Winter Wonder Kitchen)
A Vitéz Kürtős 2500 forintért árulja a kürtőskalácsot, de top minőség, és laktató is.
Érdemes vigyázni azokkal a pultokkal, ahol nem db árak vannak kiírva. Mi két marcipános golyót 3800 forintért vettünk ennél a pultnál.

A külföldi turistáknak általában ezek az árak még mindig megfizethetőek, de ha magyarként sajnálunk ennyit adni egy főtt ételért, van más megoldás is.

A meleg ételt árusító, nagyobb pultoknál mindkét vásárban kérhetünk "jóárasított" 1500 forintos menüt is.

Ez sok esetben nincs kiírva, mert naponta változhat a kínálat, úgyhogy ezzel kapcsolatban érdeklődni kell az adott pultnál.

Mi kóstoltunk csirke brassóit, paprikás krumplit és lecsókolbászt kenyérrel és mustárral is 1500 forintért, és mindegyik étel finom, és laktató volt.
Ez csirkés étel sült krumplival a Vörösmarty téren található.
Italok tekintetében is nagy a szórás. De 450 forint/dl áron biztosan találunk forralt bort.

Itt azonban érdemes megjegyezni, hogy nem mindegy, hogy honnan vásárolunk. A DiVino pultjánál például biztosan nem felvizezett ital kerül a poharunkba. Ráadásul évek óta stabilan hozzák a minőséget: Frittmann borokkal dolgoznak.

A Magyar Bor standja pedig egy klasszikus borboltként működik.

De ha nem vagyunk benne biztosak, hogy milyen üveggel válasszunk elvitelre, van lehetőség kóstolómenü megváltására is: 3 x 0,5 dl 2250 Ft, 5 x 0,5dl 3750 Ft.

Ez gyakorlatilag egy mini borkóstoló, aminek a végén már tudni fogjuk, hogy melyik üvegre érdemes több pénzt is kiadni. Ráadásul a különböző melegételes pultoknál kérhetünk bor-étel párosítást is. Így egy kicsivel közelebb kerülünk az éttermi élményhez.

Mindkét vásár készül ingyenes programokkal is.

Az Advent Bazilika jégpályával, utcazenészekkel, szelfiponttal, és a Bazilika falára történő fényvetítéssel is szórakoztat, amint lemegy a nap.

Az ételeken túl pedig ajándékokat is vadászhatunk mindkét vásárban, hiszen autentikus, magyar kézművesek települtek ki a portékájukkal.

Képek az Advent Bazilika hangulatáról

Web: https://adventbazilika.hu

Facebook: https://www.facebook.com/adventiunnepabazilikanal

Nyitvatartás:

Általános nyitvatartási idő:

Hétfő-csütörtök: 11.00-22.00 óra

Péntek- szombat: 11.00-23.00 óra

Vasárnap: 11.00- 22.00 óra

Egyedi nyitvatartási idő:

Karácsony

2023. december 24.: 11.00 - 15.00 óra

2023. december 25.: 11.00 - 20.00 óra

2023. december 26.: 11.00 - 20.00 óra

Szilveszter (2023.december 31.)

Kézműves: 11.00 – 22.00 óra

Vendéglátás: 11.00 – hajnali 03.00 óra

Újév (2024. január 1.)

11.00-18.00 óra

Képek a Vörösmarty Classic Xmas hangulatáról

Web: www.vorosmartyclassicxmas.hu

Facebook: www.facebook.com/vorosmartyclassicxmas

Nyitvatartás:

Általános nyitvatartási idő:

Hétfő-csütörtök: 11.00-21.00 óra

Péntek- szombat: 11.00-22.00 óra.

Vasárnap: 11.00- 21.00 óra

Egyedi nyitvatartási idő:

Karácsony:

2023. december 24.: 10.00 – 14.00 óra

2023. december 25.: 12.00 – 18.00 óra

2023. december 26.: 12.00 – 18.00 óra

Szilveszter: (2023.december 31.)

Vendéglátás: 11:00 – hajnali 03:00 óra

Link másolása
KÖVESS MINKET:


BUDAPEST
Vágó István posztumusz lett Budapest díszpolgára
Pénteken, a város születésnapján adták át az elismeréseket. Díszpolgár lett többek között Gálvölgyi János, Presser Gábor és Kovács Katalin is.

Link másolása

Átadta Budapest díszpolgári címeit Karácsony Gergely főpolgármester és Tüttő Kata főpolgármester-helyettes a fővárosi önkormányzat díszközgyűlésén, pénteken, Budapest egyesítésének 150. évfordulóján.

Díszpolgári címet kapott

  • Csányi Vilmos, az Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja, író,
  • Gálvölgyi János, Kossuth- és Jászai Mari-díjas érdemes művész, színművész, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja,
  • Jordán Tamás, a nemzet színésze, Kossuth-, Jászai Mari- és Prima Primissima díjas érdemes művész, rendező, színigazgató, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja,
  • Keleti Éva fotográfus,
  • Kovács Katalin olimpiai, világ- és Európa-bajnok kajakozó,
  • valamint Presser Gábor Kossuth- és Erkel Ferenc-díjas előadóművész, zeneszerző, érdemes művész.

    A kitüntetés posztumusz díjazottja Mécs Imre, 1956-os halálraítélt, a Szabad Demokraták Szövetségének alapítója, országgyűlési képviselő és Vágó István televíziós műsorvezető, közéleti személyiség, a DK volt politikusa.

    A Mécs Imrének járó elismerést felesége, Magyar Fruzsina, a Vágó Istvánnak járót szintén felesége, Vágó Judit vette át.

    Az ünnepségen átadták a Pro Urbe Budapest díjat is. Elismerést kapott az ARC közérzeti kiállítás, Bibó István művészettörténész, tanár, Deák Bill Gyula, a Magyar Érdemrend tisztikeresztjével kitüntetett előadóművész, bluesénekes, a Quimby zenekar, a Tanítanék Mozgalom, valamint Zsigmond Attila Endre formatervező művész, a Budapest Galéria címzetes főigazgatója.

    Az elismerés posztumusz díjazottja Mede Márton tűzoltó főtörzsőrmester, kutatóbúvár és Lang Györgyi előadóművész.

    Budapestért díjban részesült Bartos Erika meseíró, a Budafoki Dohnányi Zenekar, Czermann Imre, a Terézvárosi Egészségügyi Szolgálat igazgatója, Halasi Imre, Jászai Mari-díjas érdemes művész, rendező, színházigazgató, Kissné Márté Zsuzsanna, a Fővárosi Önkormányzat Kútvölgyi Úti Idősek Otthona intézményvezetője, a Kolompos együttes, a Napraforgó utcai Bauhaus Egyesület, Radnay Tibor, a BKV Zrt. metró felújítási projektigazgatója, Schwarcz Ádám rapper, zeneszerző, dalszövegíró, Szanyi-Karl Attila, az Ételt az Életért Közhasznú Alapítvány intézményvezetője, Temesi István, a Fővárosi Választási Bizottság elnöke, valamint az Utcajogász Egyesület.

    A Fővárosi Közgyűlés 1991. március 21-i döntése értelmében a főváros ünnepnapja november 17., annak emlékére, hogy

    1873-ban ezen a napon egyesült Pest, Buda és Óbuda.

    Minden évben ezen alkalomból a fővárosi önkormányzat elismerő díjakat adományoz azon személyeknek, közösségeknek, akik a főváros életében jelentős, meghatározó szerepet töltenek be, kiemelkedő teljesítményükkel Budapestnek dicsőséget szereznek.

    (Forrás: MTI)


    Link másolása
    KÖVESS MINKET:


  • BUDAPEST
    A Rovatból
    Kipróbáltuk a Budapest Bejáró városfelfedező játékot – különleges élményekben volt részünk
    A Jászai Mari térről indulva fedeztük fel Újlipótváros titkait és legszebb épületeit. Mutatjuk, milyen szép helyeken jártunk, és milyen érdekességeket találtunk.

    Link másolása

    Idén 150 éves Budapest, és hogyan is ünnepelhetnénk ezt méltóbban, mint hogy felfedezzük a város kincseit. Erre jött létre a Budapest Bejáró városfelfedező játék, amivel bárki ingyen játszhat, aki szeretné igazán megismerni lakóhelyét. Ráadásul, ha az összes feladványt megoldod, különleges városélményeket nyerhetsz.

    Mi a Jászai Mari tér környékén fejtettük meg a feladványokat. Mutatjuk, milyen szép helyeken jártunk, és milyen érdekességeket találtunk.

    Budapest Bejáró rejtvényfüzet

    A Budapest Bejáró tulajdonképpen egy rejtvényfüzet. 20 bázispont szerepel benne, aminek mindegyikéhez 5 helyszín - 5 rejtvény tartozik. A rejtvények nem a lexikális tudásodra kíváncsiak. Olyan feladványok vannak benne, amiket a helyszínen nézelődve fejthetsz meg, például oszlopokat kell számolni vagy éppen épületdíszeket keresni.

    A Bejáró digitális vagy nyomtatott példányából ráadásul érdekes infókat tudhatsz meg a helyszínekről. A budapestbejaro.hu oldalán pedig további részletes leírásokat találsz a bejárható helyekről, illetve további tematikus sétákról, és egy online térkép is segíti a tájékozódást.

    Korábban már megírtuk, hogy a Budapest Bejáróval egyedül is felfedezheted a várost, de a Budapest Brand ingyenes városnéző sétákat is szervez a játékhoz.

    Egy ilyen városnéző sétán játszottunk először mi is. A Jászai Mari tér bázisponton találkoztunk, ahonnan csak egy karnyújtásnyira vannak Újlipótváros legszebb épületei. A séta során a környék titkairól Lerch Gabriella sétavezető mesélt nekünk.

    Tőle tudtuk meg, hogy a Jászai Mari térnél mindig is át lehetett kelni a Dunán. A tér helyén egykor ugyanis a beszédes nevű Révjenő nevű falu terült el. A hídra azonban még sokáig kellett várniuk az itt élőknek, végül 1876-ban adták át a Margit hidat

    A tér 1950 óta viseli a híres színésznő nevét. Jászai Mari markotányosnőből lett a magyar színháztörténet egyik legismertebb művésze, és egyike azon kevés magyar nőknek, akiről közteret neveztek el.

    Nagy Imre szobra

    A Jászai Mari tér bázispont első látnivalójaként Nagy Imre szobrát vettük szemügyre. 1996-ban állították fel eredetileg a Vértanúk terén, majd itt talált új otthonra. Az életnagyságú szobor a félbemaradt magyar szabadságküzdelem szimbóluma lett.

    Nagy Imre a demokráciába vezető szimbolikus bronzhíd közepén állt, nem sikerült átjutnia rajta, csak a feléig, mint a magyar szabadságküzdelemnek.

    Alaposan meg kellett néznünk a szobrot, mert a rejtvényfüzetben olyan kérdésre is válaszolnunk kellett, hogy a kabát övé ki van-e engedve?

    A pesti Fehér Ház

    A pesti Fehér Ház jól látszott a szobor közeléből is. Luxusbérháznak épült, később a közeli Országház és a minisztériumi negyed miatt fontos hivatalok irodaházaként használták, de az idősebbek közül a legtöbben mégis az MSZMP székházaként emlékeznek rá. A II. világháborúban komoly sérüléseket szenvedett, és végül nagy vita után nem szocreál, hanem modernista stílusban épült újjá 1949-re. A fogadtatásáról sokat elárul Révai József kommunista kulturpolitikus írtása:

    Olyan, mint egy skatuja, amelybe egy gyerek nyílásokat vágott, hogy a belehelyezett bogár meg ne fulladjon.”

    A játék során itt össze kellett számolnunk többek közt azt is, hány lépcső vezet a bejárathoz.

    Radnóti Miklós otthona

    Következő állomásunk a Pozsonyi út 1. volt, ahol a magyar irodalom egyik legismertebb szerelmespárja, Radnóti Miklós és Gyarmati Fanni élt. Sétavezetőnk elmesélte, hogy szerelmük még középiskolában kezdődött, amikor együtt jártak matematikakorrepetálásra. A friss házasoknak Fanni unokatestvére találta a 35 négyzetméteres, 2. emeleti, Dunára néző albérletet. A lakás olyan pici volt, hogy a konyha egyben volt a fürdővel.

    Amikor Szerb Antal itt járt, a konyha és a klotyó szavak összevonásával “klonyhának” nevezte a helyiséget.

    Radnóti Miklós özvegye később haláláig ugyanebben a lakásban élt.

    A Feladat során meg kellett keresnünk a házon egy másik híres művész, Kovács Margit emléktábláját is, akivel jó barátságot ápolt a szomszédban lakó házaspár.

    Palatinus-házak

    A séta során a Palatinus-házak történetét is megismertük. Amikor Habsburg József főherceg lemondott a Margitszigetről a köz javára, kárpótlásul telkeket kapott a pesti oldalon. Ezt a területet vásárolta meg 1910-ben a Palatinus Rt., ami szecessziós bérpalotát építtetett itt. A 2-3 és 5 szobás lakásokat a kor legmodernebb berendezéseivel szerelték fel. Volt bennük tantusszal működő központi porszívó. Sőt

    Vidor Emil szecessziós bérpalotáinak lakásaiban egykor margitszigeti termálvíz folyt.

    A termálvizet a központi fűtésben is felhasználták, egészen addig, amíg az ásványok lerakódása miatt tönkre nem mentek a vezetékek.

    A rejtvény megfejtéséhez a homlokzat díszeit kellett megfigyelnünk, és kiválasztanunk a füzetben azt, amelyiket nem találjuk a házon.

    Főnix-ház

    A 19. század második felében a legnagyobb és legszebb paloták rend szerint bankoknak vagy biztosító társaságoknak épültek, akik épületekbe fektették befektetőik pénzét. Így volt ez a Főnix-ház esetében is, ami a Phönix Életbiztosító építtetett.

    A nyolc épületből álló Főnix-ház homlokzatát valóban főnixmadarak díszítik.

    A hatemeletes házban 40 üzlethelyiség és eredetileg 146 lakás épült, de volt tizenkét mosógéppel felszerelt közös mosókonyha és gőzzel működő szárítókamra is.

    Az épületdíszeket alaposan meg kellett vizsgálnunk ennél a feladatnál is.

    Miután az összes helyszínt bejártuk, és mind az öt feladványt megfejtettük, a megoldásokat összegezve egy olyan tulajdonnevet kaptunk, ami szorosan kapcsolódik a Jászai Mari térhez. Már csak az a kérdés, melyik bázispontnál folytassuk a játékot legközelebb.

    Ha te is kedvet kaptál ehhez a városfelfedező játékhoz, a rejtvényfüzetet letöltheted a budapestbejaro.hu honlapról, vagy ingyenesen beszerezheted a kiemelt BKK Ügyfélközpontokban. Részletek a Budapest Bejáró honlapján.

    Link másolása
    KÖVESS MINKET: