BUDAPEST

Igazi kincs bújik meg a Szent István körúton

Bármennyire is lehangoló a Nagykörút összképe, a zárt kapuk mögött bizony kincsekre lelünk.
A DRKUKTART blog cikke - szmo.hu
2016. október 06.


Link másolása

"
Az emberek végigszáguldanak a Szent István körúton és észre sem veszik, milyen szépséges utcán járnak. Méltóságteljes, masszív, öreg házak, ezek a Haggenmacherek a pénzükért kifogástalan munkát követeltek. Itt van kétháznyira a Nádor-udvar, észrevette már? Á, senki, az emberek nem néznek fölfelé, pedig ott van a kőbe vésett felírás a tető alatt. A vénséges fák dús lombja olykor a második emeleti lakásokat hűsíti, sejtelme sincs, milyen szelíd és borongós hangulatot kelt a körúti fasor.

Talán nem is kezdhetném a Szent István körút 5. szám alatt, a körúti fák lombkoronái fölé magasodó épület rövid bemutatását stílusosabban annál, mint hogy Thury Zsuzsa Amerikából jöttem című könyvéből idézzek.

És valóban, nehezített terepre tévedünk, ha a körúton sétálgatunk. A Nagykörút arculata ma már cseppet sem Nagykörúthoz méltó, az emberek többsége talán ezért is kapcsol át kutyagumi kerülgető üzemmódba, ha egyáltalán érzékeli a külvilágot erre felé. Személy szerint cseppet sem szívlelhetem a büdös - olykor az udvarokba bekúszó - gyorsétkezdékkel, olcsóbb italozókkal, pár forintos boltokkal, igénytelen cégérekkel eltakart és menyasszonyi ruhakölcsönzőkkel szétfoltozott út jelenlegi képét.

Ugyanakkor a kincset még töredezett, ütött-kopott állapotában is megismeri az ember. Az egykor Lipót körútként (1870-1937) ismert, jelenleg Szent István körút néven hódító útszakasz mentén magasodó ötös számú ház kapuján még a házszám is csálén áll.

nadorhaz-2nadorhaz-14nadorhaz-24

A szecessziós épület tárt kapuin csokorszerű díszítésekkel ékesített, fehér-halvány sárga és zöld festéssel bélelt falakkal, márványnak álcázott oszlopokkal tagolt lépcsőház fogad. A vörösmárvánnyal burkolt folyosó térkövezett udvarra, illetve jobb kéz felől a manapság liftet is rejtő lépcsőházra nyílik. Ez utóbbi előterében, valamint végig az emeleti lépcsőfordulókon és a körfolyosókon csodaszép, relatíve jó állapotban lévő, lantszerű motívumokkal díszített fekete-tört fehér burkolat fogad.

Kifejezetten a ház építészeti stílusára fókuszáló szöveget sajnos nem sokat találtam a neten. Az épület saroképület, a második címe a Falk Miksa utca 21. A Szent István körúti homlokzat legtetején olvasható, Nádor-udvar kifejezést viselő szecessziós épületet Heidelberg Sándor (1871-1918) és Jónás Dávid (1871-1951) építészek tervezték 1900-ban. (Forrás itt.) Az épület végül 1901-ben épült fel Weisz Izidor építtető megbízásából. (Forrás itt.)nadorhaz1

Aprócska kitérő, nehezen állom meg: azért van egy sajátos humorérzéke az English feliratot idekaparó egyénnek, nem vitás.

nadorhaz-1nadorhaz-7nadorhaz-11nadorhaz-12nadorhaz-15nadorhaz-23

"A ház, melyben tizenkét évet Radnóti Miklós is lakott anyai dédnagynénjeinél, Ilka és Ernesztin néninél, a Nádor-udvar nevet kapta, az egykori telekbirtokosra emlékeztetve. Lipót, majd József nádor tiszteletére nevezték Palatinusnak először az utcafronton megnyílt kávéházat is, mely nem tartozott a legismertebb kávéházak közé – Lipótváros egyébként is szerény volt ezen a területen. Az új nevén Luxor kávéház aranykora akkor kezdődött, amikor a többieknek bealkonyult. A beavatottak ezt "ezüstkornak" nevezték – állítólag Bauer György kávés a családi ezüstöt tette pénzzé, hogy beindíthassa az üzletet 1937-ben.

Ekkor már sikere volt a helynek, és

még a háborút is túlélte, de az államosítást nem.

Vasraktár, majd sportszerbolt lett belőle, úgy várta, hogy újra felvirradjon a nap a kávéházak felett. Ez 1953-ban történt meg, bár ekkor már inkább "párizsias büfé-eszpresszó volt", és csak a beavatottak tudták, hogy az irodalmi kávéházak burzsoá hagyománya él itt tovább titokban." (Forrás itt. Nem mellesleg az előbbi linkre kattintva bizony megéri elolvasni a Szerelmem Budapest blog teljes, a Luxor kávéház témája köré font, de abból szépen kikacsingató bejegyzését is.)

És bár az épületről magáról többet nem nagyon találtam az internet zugaiban, de még mielőtt átadnám a képeknek a főszerepet, meg kell említenem, hogy az azért kiderült a böngészés során, hogy nemcsak vigadtak e falak között, ugyanis a ház egyike volt a csillagos házaknak. "A zsidó törvények alá eső magyaroknak, akik 1944. április 5-e óta ruhájukon hatágú sárga csillagot voltak kénytelenek viselni, június 21-i határidővel kijelölt kényszerlakhelyre, az ún. csillagos házakba kellett költözniük. A június 16-i rendelet előírta, hogy a lakók – régiek és frissen beköltözöttek – házaik bejárata fölé jól látható, mint a rendelet fogalmazott, "kanárisárga" Dávid csillagot helyezzenek el. (....) Az akkori Budapesten megdöbbentően nagy számú épületre kellett kitenni a sárga csillagot; aminek alig maradt emléke a köztudatban.

A közel 2000 épület, ahogy térképünk mutatja, az egész városban szétszórtan helyezkedett el. Fél éven keresztül minden járókelő láthatta, hogy hol laknak, és személyesen kik az üldözött budapesti zsidók." (Forrás itt, további, a házhoz kapcsolódó visszaemlékezéseket pedig itt és itt olvashatsz.)nadorhaz-3nadorhaz-9nadorhaz-16nadorhaz-18nadorhaz-20nadorhaz-10

Ne feledkezz meg a DRKUKTART blogról sem: ne maradj le az újdonságokról, kövess Facebook-on ITT és Instagram-on ITT, vagy, ha úgy tetszik értesülj a friss bejegyzésekről a Bloglovin segítségével!

Ha tetszett a cikk, ajánld ismerőseidnek is!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


BUDAPEST
A Rovatból
Virágpompában a Tóth Árpád sétány, Budapest egyik legszebb japán díszcseresznye fasora
A történelem viharait is átvészelte a várfal, amelyen az öreg gesztenyefák elé 2009-ben ültették a lenyűgöző látványt nyújtó másik fasort.
Fotók: Nagy Bogi - szmo.hu
2024. április 04.


Link másolása

A tavasz egyik legszebben virágzó fája a japán díszcseresznye. A pár napig élvezhető látványosság sokakat vonz magához, gyönyörködni, fotózni. A rózsaszín virágözön a Budai Várban is minden évben elvarázsolja a látogatókat.

A Tóth Árpád sétány önmagában is egy különleges hely, hiszen egy régi középkori várfal tetején vezet végig, ahol a panorámát is érdemes kiélvezni.

A sétány jelenlegi formája 2009-ben készült el, a déli szakasz felújításával, ekkor ültették a fákat is Tihanyiné Tóth Mária tervei alapján. A ma már romantikus Várhegy várfalai korábban hadicélokra szolgáltak. A várfal romjaira 1720-ban telepítették az első fasorokat - ez volt Budapest első kettős fasora.

A sétány neve is többször változott, a 19. században Bastei Promenádnak hívták, majd 1879-től Bástya sétánynak, a 30-as években Horthy Miklós sétánynak és Gróf Bethlen István sétány is volt. 1946-ban nevezték el a nyugati részt Tóth Árpád sétánynak, mert a költő a közeli Táncsics Mihály utcában is élt. A második világháború után a fák is elpusztultak. A területet 1967-ben rendezték, ekkor ültettek gesztenyefákat, juharfákat. A díszcseresznyefák 2006-ban és 2009-ben kerültek a sétányra, míg a mögöttük álló gesztenyefák jóval idősebbek.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

BUDAPEST
A Rovatból
Szinte biztosan nem lesz klíma a 3-as metrón idén nyáron
Technikailag gyakorlatilag megoldhatatlan, hogy idén nyáron teljesüljön Karácsony Gergely egyik főpolgármesteri vállalása.

Link másolása

„A közbeszerzési eljárás jelenleg tárgyalási szakaszban van” – válaszolta a BKV a Népszavának, amikor a lap arról érdeklődött, hogy mikorra várható a hármas metró szerelvényeinek légkondicionálása. A lap szerint ez azt jelenti, hogy kivitelező híján aligha lesz nyárra klimatizálva a 3-as metró vonalán közlekedő 222 kocsi.

A budapesti M3 metróvonalon közlekedő járműveket 2016-ban 69 milliárd forintért gyártotta újra az orosz Metrowagonmash – rengeteg hibával. Tarlós István akkori főpolgármester 2017-ben még azt mondta: nem lesz gond azzal, hogy nincs klíma a hármas metró felújított szerelvényein, elvégre „az nem villamos, 25 méterrel a föld alatt nem tűzi a nap”, és „azt is lehetne követelni, hogy legyen büfékocsi is”.

Az őt váltó Karácsony Gergely még főpolgármester-jelöltként 2019 júniusában 34,8 fokot mért a vonal egyik kocsijában és megígérte, hogy utólagosan klimatizálják a hármas metró orosz szerelvényeit.

A BKV a városvezetés utasítására 2021 májusában feltételes közbeszerzési tendert írt ki az utólagos klimatizálásra, amelyre három ajánlat érkezett. Az egyiket érvénytelenítették, a Liberatus Hungary Kft. és a Knorr-Bremse Vasúti Jármű Rendszerek Hungária Kft. viszont versenyben maradt. Szerződést azonban egyikkel sem kötöttek a főváros nehéz pénzügyi helyzetére hivatkozva. Később felmerült, hogy az orosz gyártó ellen indított perben követelt kötbérből fedezik az utólagos klimatizálás költségét.

„A klimatizálás elsődlegesen nem pénz kérdés, szükség lenne hozzá az orosz gyártó hozzájárulására, amire kevés az esély. Ha enélkül nyúlunk a kocsikhoz, elvész a garancia. A helyzet tavaly óta nem változott, idén nyárra objektíve lehetetlen a légkondícináló berendezések felszerelése” – mondta a Népszavának Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes, aki megerősítette azt is, hogy a munkát a kötbér terhére rendelnék meg.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

BUDAPEST
Karácsony Gergely: Rendet teszünk a Duna-parton, száműzzük a hajókat a belvárosból
A budapesti főpolgármester szerint az a céljuk, hogy a kikötő hajók által okozott terhelés a lehető legkisebb legyen.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. március 31.


Link másolása

„Felülvizsgáltuk és módosítjuk a Duna-parti Építési Szabályzatot” – írja húsvétvasárnapi posztja elején Karácsony Gergely. A főpolgármester szerint ezzel egy bonyolult, sok egyeztetést igénylő tervezési, véleményezési folyamat végére értek.

A városvezető bejegyzéséből kiderül, hogy az állami, szakmai és civil szervezetektől érkezett vélemények több tucat oldalt tesznek ki, több partnerükkel az utolsó pillanatig egyeztettek.

Szerinte a szabályzat lényegét egyszerűen össze lehet foglalni:

„Rendet teszünk a Duna-parton, száműzzük a lakók életét megkeserítő, és a panorámát elcsúfító hajókat a belvárosból, megteremtjük a lehetőségét annak, hogy a Duna-partok a jelenleginél sokkal jobban szolgálhassák a budapestieket. Az a célunk, hogy a kikötő hajók által okozott terhelés a lehető legkisebb legyen, és minél egészségesebb egyensúlyt teremtsünk a folyó különböző célú használata közben.”

A teljes posztot itt lehet elolvasni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


BUDAPEST
Újabb Kolodko-miniszobor: ezúttal Chuck Norris került fel egy budapesti hídra
A helyszín nem véletlen... A gúzsba kötött akcióhős szobra emlékeztet rá, hogy a híd építésének idején sokan szavaztak rá, mint névadóra.

Link másolása

Húsvéthétfőn újabb miniszobrot helyezett ki Kolodko Mihály. Ezúttal Chuck Norrist készítette el, amint az akcióhős gúzsba kötve fekszik...

A helyszín sem lehet véletlen: a Megyeri hídnál, a pesti oldalon található, a gyalogosúton, a Pest felirat alatt.

A híd építésekor névpályázatot is hirdettek, és akkor sokan szavaztak Chuck Norrisra.

Mivel élő személyről nem lehet ilyen létesítményt elnevezni, így a filmsztár nem kapott hidat Budapesten.

Az alkotásról a szobrász képeket is posztolt:


Link másolása
KÖVESS MINKET: