BUDAPEST
A Rovatból

A 21 leggyönyörűbb budapesti épület

Erősen szubjektív lista készült csodálatra méltó fővárosi épületekről. Írd meg, neked melyik a kedvenced!


Budapesten számos csodálatra érdemes épület akad. Éppen ezért nehéz a kedvencekről listát készíteni, ám muszáj valamilyen módon szelektálni, mert száz elemből álló összeállítást senki sem olvasna végig.

Így került csupán 21 épület az alábbi, meglehetősen szubjektív listára. Arra azért kíváncsiak vagyunk, ti mivel bővítenétek.

A Thonet-ház

A Váci utca 11-es szám alatt áll a Lechner Ödön keze nyomát viselő épület. Az 1880-as éveg végén épült. A magyarországi szecesszió egyik csodaszép példája.

A három emeletes, plusz padlásteres ház egyik érdekessége, hogy Zsolnay burkolólapokkal fedték, a másik, hogy a díszítéshez kovácsoltvas erkélyrácsokat is használtak. A harmadik pedig az, hogy Lechner Ödön reneszánsz és gótikus stílust idéző elemekkel ékítette a házat, például növényi indákkal.

heder_imre_1889_lechner_odon

A csodaszép ház homlokzata - Héder Imre fotója

2. A Szent István bazilika

Fantasztikus a története! Helyén a 18. században a Hecc színház (Hetz-Theater) állt. A Lipótváros egyik gazdag polgára, Zitterbarth János azonban kis, ideiglenes templomot építtetett ide. Később felmerült az igény, hogy Lipótvárosnak saját, komoly plébániatemploma legyen, végül az 1838-as nagy árvíz szolgáltatott indokot az építésre. A mai Szent István tér közepe ugyanis kis, természetes kiemelkedés volt, ahol több száz pesti polgár talált menedékre a katasztrófa idején. Az árvíz túlélői fogadalmi adományokkal támogatták a templomépítést.

Hild József tervei alapján kezdték a később igen problémásnak bizonyult építkezést 1851-ben. Hild halála után Ybl Miklós folytatta a munkát. Végül Ybl halálát követően Kauser József irányításával fejezték be a bazilika építését, 1905-ben. Ma Budapest egyik legtöbbet fotózott épülete.

huszar_boglarka

Fotó: Huszár Boglárka

3. Gül Baba türbéje

A 16. században síremlékként felhúzott épület körül annak idején kolostor is állt. A síremléket a török hódoltság után kápolnává alakították, majd a jezsuita rend feloszlatás (1790) után magánház lett. A 19. századtól azonban már muszlim zarándokhely volt.

A második világháború előtt furfangos módon körbeépíttette a villájával Wagner Lajos, így a türbe ki sem látszott. Viszont Budapest ostromakor pontosan ez védte meg az épületet a pusztulástól, míg a villa romba dőlt. 2017 végéig kell várnunk arra, hogy újra láthassuk Gül Baba türbéjét, mivel most még folyik a felújítás.

gulbaba1kilat

4. A 4-es metró megállója a Bikás parknál

Nekünk nagyon tetszik ez az állomás, akármikor járunk erre, minden alkalommal megcsodáljuk az üvegtetőt.

12348023_10153131496336968_4150794025365215345_n

5. A Mátyás-templom

A tatárjárás után kezdték építeni. A háromhajós, tornyos bazilika 1269-re lett kész. A templom egyik legizgalmasabb faragványát, a Mária-kaput 1370 után készítették - több évszázadot is átvészelt, ma is áll. A 14. század második felében gótikus stílusban építették át a templomot, majd Mátyás uralkodása alatt, a 15. században készült el a gyönyörű délnyugati harangtorony. Ez a felújítások és a 19. századi kőcsere ellenére máig őrzi eredeti formáját.

A hódoltság alatt mecsetként használták, a törökök kiűzése után barokk stílusban építették át. Az 1723-as nagy budai tűzvészben leégett, végül 1873-ban Ferenc József rendelte el a templom felújítását. A felújítást Schulek Frigyes vezette, a belső terek kialakításáért Lotz Károly és Székely Bertalan felelt.

matyastemplom2matyastemplom1

Fotó: Mervai Márk

6. Zugligeti állomás

Az 1880-as években emelt kecses fa-tégla vegyes szerkezetű indóházat az 1920-as években alakították át: a faoszlopos peront beépítették.

1977-ben került a kerületi tanácshoz, majd a rendszerváltás után az önkormányzathoz. Többféle terv született a kecses épület hasznosítására, ennek ellenére évtizedekig állt ürsen, málladozva. Most megkezdték a felújítását. A látványzervek szerint pazar külseje lesz, és a környezetét is rende teszik.

zugligetzugliget_forras_hegyvidek

7. A víztorony a Margitszigeten

1911-ben épült, az akkor még forradalmi újításnak számító vasbetonból. Eredetileg is kettős funkciója volt: víztoronyként és kilátóként is szolgált. A 2000-as évekre elhanyagolt állapotba került, végül felújították, 2013-ra készültek el vele. Ma kiállítóterem is működik az épületben.

IMG_8172_3_4_kl

Fotó: Mervai Márk

8. A Műcsarnok

1895-96-ra, a honfoglalás 1000 éves évfordulójának ünnepségeire készült el Schickedanz Albert műépítész tervei szerint Herzog Fülöp Ferenc közreműködésével. A bazilikáéhoz hasonló alaprajzú, neoklasszicista stílusú épület ma is szemet gyönyörködtető. A 20. században pedig érdekes műalkotással bővült: Az orommezőt 1941-től Haranghy Jenő "Szent István a művészetek pártfogója" című mozaikja díszíti.

hlinkazsolt_2015

Fotó: Hlinka Zsolt

9. Nyugati Pályaudvar

Gustav Eiffel cége tervezte, 1877-ben adták át. Ma is impozáns, mégis légiesnek tűnő vasszerkezete újdonságnak számított abban az időben.

Nyugatinyugatipu

Fotó: Bódis Krisztián

10. A városmajori templom

A modern építészet egyik legszebb budapesti példája a Jézus Szíve Plébániatemplom. Árkay Aladár és Árkay Béla munkáját az 1920-as években kezdték építeni. 1933-ban szentelték fel. Érdekessége, hogy mivel ezen a területen húzódott a már befedett Ördög-árok, a harangtornyot a templomépülettől távolabb kellett felépíteni. Az épületet a kor neves, haladó művészei dekorálták: Molnár C. Pál, Aba-Novák Vilmos, Árkayné Sztehlo Lili, Pátzay Pál.

szucsnevargazsuzsa

Fotó: Szűcsné Varga Zsuzsa

varosmajor_templom

Fotó: Civertan Stúdió

11. A Fővám téri vásárcsarnok

A Központi Vásárcsarnokot 1897. február 15-én adták át, majd 80 évvel később, 1977-ben nyilvánították műemlékké. Építése városrendezési és modernizációs törekvések eredménye volt. A 19. század végén ugyanis Budapest városának vezetése arra törekedett, hogy a kis, utcai piacok helyett legyenek korszerű, szellős, tisztán tartható és főleg: fedett piaccsarnokok. Addig ugyanis a rakparton, köztereken rakodtak ki az árusok.

Ennek a modernizációs szellemnek köszönhető az első korszerű vásárcsarnok a Fővám téren, Pecz Samu tervei alapján, a tetőn Zsolnay kerámiákkal. Ezt a csarnokot továbbiak építése követte: A Bomba téri, vagyis a mai Batthyány téri, a Hold utcai, a Hunyadi téri, a Rákóczi téri, a Klauzál téri.

vasar_cimNagy Vásárcsarnok, Budapest, Hungary

12. A Zeneakadémia

Órákig lehet benne gyönyörködni és felfedezni azt a rengeteg motívumot és szimbólumot, amellyel az épületet kívül és belül díszítették.

Bár az intézményt 1875-ben alapították, a neki helyt adó épület "csak" 1907-ben készült el Korb Flóris és Giergl Kálmán tervei alapján. A homlokzaton látható kő és bronz szobrokat Stróbl Alajos, Telcs Ede, Szabó Antal, Maróti Géza és Senyei Károly készítette. Az üvegablakokat Róth Miksa készítette, a belső terek festményei Körösfői Kriesch Aladár munkái. A 2013-ra felújított épület nívódíjat kapott és világszerte sok csodálója akad.

zeneakademia3

Darabos György fotója

zeneakademia1

Sóki Tamás fotója

13. Az Erzsébet-kilátó

Budapest egyik legmagasabb pontján, a János-hegyen építették fel. Schulek Frigyes - a Halászbástya alkotója és a Mátyás-templom felújításának vezetője - tervezte kör alaprajzú, neoromán stílusú épületet.

kilato9

14. A Gresham-palota

Az 1906-ban átadott szecessziós épület a főváros egyik ékköve, és a turisták által is az egyik legszebbnek tartott szálloda.

palotaIMG_4233_4_5_klIMG_4242_3_4_kl

Fotó: Mervai Márk

15. A Boldog Salkaházi Sára Plébánia

A letisztult külsejű, egyszerűségében fenséges templomépületet 30 méter magas tornyával 2008-ban szentelték fel a XV. kerületeben. A második világháború egyik mártírjának, a boldoggá avatott Salkaházi Sárának a tiszteletére kapta a nevét. Salkaházi Sára katolikus szerzetesnővért társával, Bernovits Vilmával együtt a nyilasok lőtték a Dunába, mert zsidókat bújtattak.

templom_15_ker

Fotó: Civertan Stúdió

16. A Mai Manó ház

A Nagymező utcai ház Mai Manó császári és királyi udvari fényképészé volt. A gazdagon díszített neoreneszánsz homlokzatot Zsolnay pirogránit burkolattal látták el. Bár az épület kívülről csak három emeletesnek látszik, ennél több bejárható emeletet rejt magában. A Mai Manó Ház helyén a 20. században a kor talán leghíresebb szórakozóhelye, az Arizona mulató működött. Ma a Magyar Fotográfusok Háza.

manocska

Fotó: Kardos Ildikó

17. A Várkert Bazár

Ybl Miklós tervei szerint épült 1875 és 1883 között neoreneszánsz stílusban, a Várkert Duna felőli lezárásaképpen.

Árkádsorai egykor üzletekkel voltak tele. 1883-tól 1888-ig az északi szárnyában működött a Budai nőipari tanműhely, 1890-től 1895-ig pedig a Történeti Arcképcsarnok volt itt látható. Az 1890/91-es tanévtől 1918-ig női festőiskola kapott helyet az épületben.

Az épületben működött 1961 és 1984 között a Budai Ifjúsági Park, ahol rengeteg hazai zenekar lépett fel. Az Ifipark Budapest egyik kultikus szórakozóhelye volt. Az 1980-as években egyre rosszabb állapotba került az épület, ezért bezárták. Sokáig nem történt vele semmi, a 2000-es évek elejére már borzasztóan lepusztult. 2013-ban indult a felújítás, 2014-ben adták át.

varkertbazar2varkertbazar

Fotó: Nagy Szabolcs

18. A Művészetek Palotája

A 2000-es évek elején épült, 2005-ben átadott épület először nem tetszett. Akkor fogott meg igazán, amikor pár alkalommal koncertekre jöttem. Tényleg lenyűgözött a méreteivel, a belső kialakításával, a nagy koncertteremmel és azzal, ahogyan éjszaka fest, kivilágítva. Most már nagyon szépnek látom.

1600x400_IMG_1124

Fotó: Müpa

19. A New York Kávéház

A New York Plaotát Hauszmann Alajos tervezte Arányi Miksa felkérésére. Az épület egy biztosítótársaság székháza volt, de a földszintjén a 19. század végétől pompásan berendezett kávéház működött.

A kávéház legendás hely volt, többször is írtunk róla. És a mi a legfontosabb: a világ egyik legszebb kávéháza - nem csak szerintünk.

DSC6757

Fotó: Nagy Szabolcs

20. A Buzogány-torony a Várban

Budapest 1944-45-ös ostromáig például szélesebb és vaskosabb volt. A háború után, a helyreállítási munkák során fedezték fel a torony eredeti, középkori magját. Ennek megfelelően restaurálták, ma ebben az állapotban láthatjátok.

buzogany

21. Az egykori Fortuna fogadó

A Fortuna u. 4. szám alatt álló épület helyén a középkorban három másik ház állt. Többször cseréltek gazdát, míg 1784-ben Buda városának tulajdonába kerültek. Ebben az időben nyílt a fogadó, kávéház és vendéglő, amely a Fortuna nevet kapta. (Később ez lett az utca neve is.)

A fogadó a budai társasági élet egyik igazi központja lett, sokan - micsoda vircsaft! - kockázni, biliárdozni és kártyázni jártak ide. A szabadságharc idején itt szállt meg Hentzi (Heinrich Hentzi von Arthurm császári és királyi vezérőrnagy, aki folyamatosan lövette a polgári célpontokat, hogy megfélemlítse Pest lakóit), a szabadságharcosok pedig ágyúval lőttek a fogadóra. Hentzi a Görgei által vezetett ostrom alatt esett el, a Várban, 1849. május 20-án. A 19. század második felében a fogadó hanyatlásnak indult, mivel jelentősen visszaesett a vendégforgalom. Egy időben még börtönként is funkcionált.

A 2. világháborúban megsérült az épület, 1959-ben állították helyre. 1966-tól a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum használta az ingatlant 2004-ig. Az épület jelenlegi tulajdonosai műemléki jellegének megőrzésével állíttatták helyre, a szálloda berendezésekor pedig korhű vagy legalábbis történelmi hangulatú belsőre törekedtek. Érdekessége, hogy a belső udvaron nemcsak egy, a szabadságharc idejéről származó ágyú látható, hanem megőriztek egy régi gesztenyefát, és két, legalább kétszáz éves védett szőlőtőkét is.

szent_gyorgy06_2szent_gyorgy04_1

Ti mivel bővítenétek a listát?


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


BUDAPEST
A Rovatból
Egy nap a Budai Várnegyedben – történelem, gasztronómia és mesés panoráma
A Budai Várnegyed nemcsak a történelem és a kultúra szerelmeseinek paradicsoma, hanem azoknak is, akik tartalmas, mégis könnyed programokat keresnek egy napra.


A Budai Várnegyed szűk, macskaköves utcái és ikonikus épületei között sétálva az ember könnyen kiszakadhat a 2025-ös valóságból. Adunk pár tippet arra, hogy ha ezen a környéken töltenétek el egy napot, mi mindent lehet érdemes útba ejteni.

A látnivalók és programok mellett pedig három különleges gasztronómiai helyszínt is ajánlunk, hiszen egy jó ebéd vagy vacsora hozzátartozik a tökéletes naphoz.

Ebédre a történelmi múlttal rendelkező, magyaros ételeket kínáló Főőrség Éttermet, vacsorára pedig a Hilton Budapest éttermét, a Lángot ajánljuk. Az estét pedig érdemes egy koktéllal a White Raven Skybarban zárni.

Halászbástya és Mátyás-templom – kilátás és történelem kéz a kézben

Nem lehet úgy a Várban járni, hogy ne sétálnánk végig a Halászbástya ívein, ahonnan pazar kilátás nyílik a Dunára és a pesti oldalra. A közvetlen közelében álló Mátyás-templom színes csempéivel és gazdag belső díszítésével pedig a város egyik legkülönlegesebb temploma.

Országos Széchényi Könyvtár – csendes kincsesbánya

Bár elsőre túl komoly programnak tűnhet, az OSZK egy igazi kincsesbánya: külön gyűjteménye van a régi térképeknek, kéziratoknak, és az irodalom szerelmeseinek külön öröm lehet látni Petőfi vagy Arany saját kézírását. Az épület önmagában is impozáns, és ha előre bejelentkeztek, izgalmas tárlatvezetéseken is részt lehet venni.

Magyar Nemzeti Galéria – festmények a palotában

A Budavári Palota falai között működő Magyar Nemzeti Galéria már önmagában is lenyűgöző: a történelmi épületben magyar mesterek ikonikus művei sorakoznak, Munkácsytól Csontváryig. Az időszaki kiállítások gyakran hoznak kortárs meglepetéseket is, így akkor sem unalmas, ha már jártunk itt korábban.

A legújabb kiállításukról itt olvashattok bővebben: Indák, virágok és modern nők – a szecesszió legszebb plakátjaiból nyílt kiállítás a Nemzeti Galériában

Ebéd a Főőrség Étterem és Kávéházban

A Budai Vár közepén, a Szent György téren található Főőrség Étterem és Kávéház ideális választás ebédre, akkor is, ha csak egy gyors fogásra térnénk be, és akkor is, ha hosszabban időznénk a napfényes teraszon. Az étlap elsősorban magyaros, klasszikus ízekre épül, az adagok kiadósak, az árak pedig meglepően barátságosak a környékhez képest.

Az étlapon több olyan fogás is van, ami gyakorlatilag levehetetlen. Az egyik ilyen étel a gulyásleves, ami a turisták miatt is a legkeresettebb fogásuk. Tartalmas, ízes, és pont olyan, amilyet otthon készít a nagymamánk.

Ezen kívül a kardra húzott csülök és a kétszemélyes császármorzsa is az étterem védjegyeivé váltak.

A vegetáriánusoknak vagy könnyedebb ebédet keresőknek jó választás lehet az étlap egyik új fogása: a parajrizottó. Ezt kérhetjük alapverzióban, de akár húsos feltéttel is. A másik meggyőző újdonság a Laci pecsenye, ami egy konfitált sertéstarja lecsós burgonyával. Laktató, de mégis nagyon nyári fogás.

De ha csak valami street food jellegű opcióra vágyunk a Főőrség szendvicsét érdemes lehet kipróbálni. Házi cipóba kerül csülök, tormakrém és savanyúság.

Az új desszertek közül pedig szinte lehetetlen választani: a bazsalikomos eper rendkívül krémes, mégis frissítő, az ibolyás és áfonyás Virágoskert pedig amellett hogy gyönyörű és ízletes, még cukormentes is.

Ha az ebéd után még marad idő, az étterem emeletén egy kisebb, ingyenesen látogatható kiállítás is található, ami a Magyar Királyi Testőrség történetét mutatja be – érdemes vetni rá egy pillantást.

Cím: 1014, Szent György u.

foorseg.hu

Ha gyerekkel kelnétek útra, akkor is van pár tippünk:

Szaffi játszótér – mesevilág a szabadban

A Várnegyed egyik legbarátságosabb zuga a Szaffi játszótér, ahol a legkisebbek is otthon érezhetik magukat. Árnyas fák, biztonságos játékok, meseszerű környezet – a szülők pedig addig is fellélegezhetnek pár percre.

Mesemúzeum – ahol életre kelnek a történetek

A Mesemúzeum egy igazi gyöngyszem, amely játékosan és interaktívan mutatja be a magyar népmesék világát.

A „Magyar tündérmese világa” című állandó kiállításban meseutat járhat be a látogató: a meseindító üveghegyen átkelve, próbákat teljesítve, akadályokat leküzdve juthat az áhított „felekirályságig”. Az állandó kiállítás mellett egy külön teremben időszaki kiállítás is várja a látogatókat.

Vacsora a LÁNG étteremben

A Hilton Budapest éttermeként működő Láng a Budai Vár szívében, az UNESCO világörökség részét képező történelmi környezetben várja vendégeit. Ez az a hely, ahol az ízek, a történelem és a panoráma utánozhatatlan módon találkoznak.

Az étlap nemrég megújult, de változatlanul magyar és nemzetközi klasszikusokat dolgoznak fel, modern technológiákkal.

Mind az előételek, mind a főételek között megjelennek hagyományos magyar alapanyagok és ételek, mint például a libamáj, a mangalica szűz vagy a túros csusza (marhapofával).

De ha nem ragaszkodnánk az otthon ízeihez, akkor is van jópár húsos és húsmentes opció.

A csúcstechnológiával felszerelt konyha és a szakértő csapat biztosítja, hogy minden tányér egy ízekben gazdag, vizuálisan is lenyűgöző élményt nyújtson.

A Láng nem a rohanós étkezések helyszíne. Itt ráérős, beszélgetős vagy kifejezetten romantikus vacsorákhoz teremtettek miliőt.

A finoman megvilágított tér az ablakokon túl pedig a Halászbástya és a város fényei gondoskodnak a hangulatról.

Cím: 1014, Hess András tér 1-3.

langrestaurant.hu

Koktél a White Raven Skybarban

Április 24-től ismét nyitva a Hilton tetején található White Raven Skybar & Lounge, amelyet nem véletlenül emlegetnek Budapest egyik legexkluzívabb rooftop bárjaként.

De a hely varázsát nemcsak a lenyűgöző kilátás adja, hanem a különleges koktélok, a Halimba kristálypohárban kínált prémium italok és a megújult bárfalatok is.

A 2025-ös itallap egyik leglátványosabb újdonsága a Snap & Sip koktélszekció. Ezek az italok kifejezetten instakompatibilisek: különleges poharakban, aprólékosan megtervezett tálalással érkeznek.

Ezen kívül új Signature koktélok is kerültek a menübe, amiket különböző zenei korszakok inspiráltak. Ilyen például a Back to Black (whiskey, karamell, banán) vagy a Dancing Queen (guava, popcorn, lime). A signature koktélokat a White Raven saját mixerei, Czirják Mátyás és Martin Hauser alkották meg.

A tavalyi évhez hasonlóan idén is folytatódik az együttműködés a Laurent Perrier pezsgőházzal: a La Cuvée Bruttól egészen a Grand Siècle No. 26-ig többféle tétel érhető el náluk. Tematikus pezsgőkóstolókat és exkluzív eseményeket is terveznek majd a szezonban.

A nyár egyik fénypontja minden bizonnyal a június végi Midsummer Party lesz: DJ, tánc, látványos naplemente. Tökéletes alkalom, hogy a város felett ünnepeljük az év leghosszabb napját!

whiteravenskybar.com

+1 tipp: Ha jó áron keresel csendes szállást a Vár közelében

Egy nap alatt ugyan bejárható a Várnegyed, de ha szeretnél még egy kicsit tovább maradni, vagy csak kipihenten kezdenéd a napot, érdemes a környéken megszállni. Erre kiváló választás a Carlton Hotel Buda Castle****, amely a Budai Vár lábánál, egy csendes mellékutcában található.

A szálloda egyszerre hangulatos és praktikus: közel van a látványosságokhoz, de a nyüzsgéstől távol, nyugodt környezetben kínál pihenést.

Az idei évben ráadásul elnyerte a „2025-ös Alvásbarát Hotel” díjat, amit a Magyar Alvás Szövetség ítélt oda azoknak a helyeknek, amelyek kiemelten figyelnek a vendégek nyugodt alvására.

A zajszigetelt szobák, a prémium matracok, a természetes fényviszonyok és a személyre szabható hőmérséklet mind hozzájárulnak ahhoz, hogy itt valóban kipihenje magát az ember, legyen szó városnézésről vagy üzleti útról. A szálloda igazgatója, Sárvári Krisztina szerint a legnagyobb elismerés számukra továbbra is a vendégek visszajelzése.

Ha tehát fontos a nyugalom, a kényelem és a megfizethető ár, a Carlton remek választás a Budai Vár közelében.

Cím: 1011, Apor Péter utca 3.

carltonhotel.hu


Link másolása
KÖVESS MINKET:

BUDAPEST
A Rovatból
A kockásfülű nyúltól Noé bárkájáig: itt van Kolodko Mihály összes budapesti miniszobra térképpel
Az elmúlt években rengeteg Kolodko-gerillaszoborral gazdagodtak a főváros utcái. Mutatjuk az összeset!


Szaporodnak a mini gerillaszobrok Budapest utcáin.

Séta közben biztosan ti is láttatok már legalább egyet.

Alkotójuk, Kolodko Mihály szobrászművész szülővárosában, Ungváron kezdett el pici szobrokat elhelyzni a köztereken. Célja ezekkel az alkotásokkal az, hogy viccesen, játékosan, mindig valamilyen csavarral állítson emléket mesehősöknek, hírességeknek vagy művészeknek.

Mivel sokan vagytok kíváncsiak a Kolodko-gerillaszobrokra, úgy gondoltam, az összeset megmutatom nektek, és azt is megjelölöm, hogy a szobrok pontosan hol találhatók.

A cikket 2019-ben írtam, amikor még jóval kevesebb Kolodko-miniszobor volt Budapesten. Most, 2025-ben, amikor frissítettem az anyagot már több mint 40 Kolodko Mihály köztéri miniszobor látható a fővárosban. Nem egyszer megtörtént, hogy egyszerre több alkotást is elhelyezett az utcákon.

Kolodko Mihály miniszobrok a budai oldalon

Yoda miniszobor

A birodalom visszavág Yoda mesterét a 4-es metró Gellért téri megállójánál találjátok.

Kolodko Mihály Yoda miniszobra a Szent Gellért téren

Bombába kapaszkodó kis Vuk szobor

A Gellérthegy oldaláról lóg kétségbeesetten a figura, amelyik azt a jelenetet ábrázolja, amikor a kis rókakölyök a rajzfilmben egy ágba kapaszkodva lógott egy fán.

Lecsó (Remi)

A "L'ecsó" című animációs film patkány séfjét ábrázoló szobor az Erzsébet híd budai hídfőjénél, a rakpart kőfala mellett található.

Kolodko Mihály Lecsó miniszobrát az Erzsébet híd alattt taléljátok, a budai oldalon

"Nincs kompót!" vagy: "Az oroszok már a spájzban vannak" miniszobor

Az orosz (pardon, szovjet) katona szobra a Várkert Bazár előtti promenádon, egy mélyedésben áll, egy spájz ajtajában. Az kis ajtó ki- és behajtható. A szobor egyrészt Oroszország ukrajnai inváziójára emlékeztet, másrészt a legendás magyar filmre, A tizedes meg a többiekre.

@mysecretbudapest #visitbudapest #visithungary #mysecretbudapest #kolodko #kolodkomihaly #ministatue #minisculpture #streetart #russianinvasion #history ♬ War, army, battle march snare drum - Studiolance

Aranka néni és Béla bácsi a II. kerületben, egy virág tetején

A Pasaréti téri, sokak által ismert kereskedő házaspárnak emléket állító miniszobor a tér közelében, a Kelemen László utcában található. Aranka néni és Béla bácsi évtizedeken árusított virágot. Aranka néni halála után Bála bácsi egyedül vitte tovább az üzletet 2021-ben bekövetkezett haláláig. A helyi közösség kezdeményezte, hogy állítsanak emléket a házaspárnak.

Íme, Göröntsér Vera fotója a Köztérképen a szoborról:

Aranka néni és Béla bácsi miniszobra Pasaréten Kolodko Mihály alkotása

Egyszer volt Budán kutyavásár miniszobor-csoport

A kutyás miniszobrok az I. kerületben, a Batthyány utca és a Hattyú utca találkozásánál található kis téren láthatók, több helyen kirakva. A terecske térkövébe pedig egy kicsiny, Mátyás királyt ábrázoló érmét ágyazott be Kolodko Mihály szobrászművész.

Az egyszer volt budán kutyavásár Kolodko miniszobor csoport a Batthyány utcában a Széna tér és a Batthyány tér között

Paddington maci

A brit meséből ismert mackó az orosz “Mása és a medve” rajzfilmek maciján ül diadalittas ábrázattal, Budán, a Medve utca és a Vitéz utca találkozásánál.

Kolodko Mihály Paddington miniszobra Budán

A kockásfülű nyúl

Gyermekkorunk egyik kedvenc mesehőse a Sándor palota közelében, a Budavári Sikló végállomása mellett kémleli távcsövével a pesti oldalt.

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

MySecretBudapest (@mysecretbudapest) által megosztott bejegyzés,

Mekk Elek

A kétbalkezes "ezermester" kecske a Széll Kálmán téren található. De ha közelebbről megnézitek, láthatjátok, hogy a kezében lévő táblát is elrontotta, a Moszkva tér felirat, a hely régi neve szerepel rajta.

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

MySecretBudapest (@mysecretbudapest) által megosztott bejegyzés,

Főkukac

A nagy ho-ho-horgász című rajzfilmből ismert mókás kukac a Bem rakparton, a Halász utcától nem messze mosolyog.

Ez volt Kolodko Mihály első budapesti gerillaszobra, a gyerekeivel együtt kereste a helyet a Főkukacnak. Az egyik kedvenc meséje volt ugyanis A nagy ho-ho-horgász.

A bűvös kocka

Rubik Ernő zseniális találmányának emléket állító miniszobor is a Bem rakparton található. Egy hosszabb elemzést írtunk róla, amikor kikerült.

A tank

A "Ruszkik haza!" feliratú harckocsi 2017 áprilisa óta állt a Kossuth hídnak emléket állító kő közelében, és egyszer már ellopták (csakúgy, mint a Mekk Elek szobrot), így amit most láttok, az a második példánya.

Kolodko "felhúzható" Trabant miniszobra

Hol találjátok ezt a gerillaszobrot? A II. kerületben, a Margit híd alatt, a Bem rakparton látható a mellvéden. A 2024-es áradás idején sokan drukkoltak, hogy ne öntse el a Duna a szobrot, és megmaradjon.

@mysecretbudapest #kolodkominis #kolodkomihaly #kolodko #mysecretbudapest #foryoubaszeretnemlatni #nekedbeakaromlatni #nekedbeszeretnémlátni #budapest #budapesthungary #budapestsightseeing ♬ Cars Machine - Andri Irawan

“In vino veritas” - Római légiós miniszobor

Az ittas légiós, kezében borostömlővel a III. kerületben az óbudai katonai Amfiteátrum romján fekszik.

@mysecretbudapest A gerillaszobrász 2022-ben formázta meg az ittas katonát. #mysecretbudapest #budapesthungary #budapest #aquincum #romanempire #roman #antique #tortenelem #történelem #magyar #magyartiktok #magyartiktokker #drunk #kolodko #basszadkinekedbe #basszadbeforyouba #foryoupage❤️❤️ #nekedbeakaromlatni #nekedbelegyen #invinoveritas ♬ In Vino Veritas - The Gentlemen's Anti-Temperance League

 Kolodko-miniszobrok a pesti oldalon

Chuck Norris miniszobra

Még éppen Budapest közigazgatási határain belül, a IV. kerületben, a Megyeri hídon fekszik a szobrocska.

"Üzenet" vagy Orosz hadihajó

A XIII. kerületben, a Moszkva sétány Árpád hídhoz közeli szakaszán áll egy feltartott középső ujj, azon egy hadihajó, amiből Vlagyimir Putyin arca kandikál ki.

Kolodko Mihály üzenet című alkotása, amit az Ukrajna elleni orosz támadás után készített és állított fel a XIII. kerületben

Az öngyilkos mókus

Az 'Ars longa vita brevis' vagyis 'A művészet örök, de az élet rövid' témájú alkotás Maurizio Cattelan olasz művész 1996-os Bidibidobidiboo című installációjára utal. Cattelanra jellemző, hogy meghökkentő, szatirikus műveivel provokálni akar, pl. kitömött állatokat emberi érzelmekkel ruház fel. Ennél a művénél egy szerényen berendezett konyhában egy mókus végső kétségbeesésében a konyhaasztalnál ülve öngyilkosságot követ el.

A szobor a külföldiek számára meghökkentő Columbo szobor mögött található, a Falk Miksa utca elején, így plusz poén, hogy a tévés nyomozó ezen a rejtélyen is törheti a fejét.

Skála kópé

A Nyugati téren látható a Skála áruház egykori reklámfigurája az üzlet (ma irodaház és sportbolt) épülete előtt.

@mysecretbudapest #mysecretbudapest #streetart #visitbudapest #kolodko #kolodkomihaly #kolodkominis #ministatue #minisculpture #budapesthungary ♬ Fun - Ika

Szurikáta miniszobor

A Bókay János utcában, a Semmelweis Egyetem I. sz. Gyermekgyógyászati Klinikájának kerítésén látható. Az inzulin felfedezésének 100. évfordulójára és az 1-es típusú diabétesz korai felismerésére hívta fel a figyelmet.

Mr. Bean mackója

A Harmincad utca 6. szám alatt álló épületen lóg szomorúan (korábban ez volt a Brit Nagykövetség épülete).

Holdjáró

A holdjárót ábrázoló szobor a Hold utcában, a Belvárosban található. A szobrocska Katie G. fotóján, a Köztérképen:

A holdjárót ábrázoló szobor a Hold utcában, a Belvárosban található.

Breki

A Szabadság tér közepén, a díszkorláton üldögél Breki – az ő hasonmását is megtaláljátok Kárpátalján. (Azt a szobrot Mihajlo Barnik, Vaszil Krivanics Kovács és Fegyir Sándor turisztikai szakember kezdeményezésére készítették, annak emlékére, hogy a XIX. század második felétől a környéken a békacomb felkerült az étlapra.)

Balta vagy Fejsze az Usánka helyén

A Szabadság téren, a szovjet emlékmű közelében egy díszpárnán elhelyezett usánka szobor volt látható pár hétig, majd egy politikus fejszével leverte és a Dunába hajította. Az usánka helyén most egy díszpárnán elhelyezett fejsze látható.

Kolodko usanka miniszobra, majd annak a hűt helye, majd annak a helyén a fejsze díszpárnán

Süsü, a sárkány

A Süsü-jelmezes apró Bodrogi Gyula szobor a Magyar Televízió egykori, Szabadság téri székházának falán volt látható. Ám a szobrot ellopták (vagy leverték).

Süsü a sárkány Kolodko-miniszobor Bodrogi Gyula figurájával a Szabadság téren 2020-ban

Békalábas usánka vagy: Az usánka visszatér

A békatalppal ellátott usánka szobra a Parlamentnél, a pesti rakpart egyik lépcsőfokán áll ugrásra készen.

@mysecretbudapest One of Kolodko's mini-statues, The Ushanka near Parliament Building. #secretbudapest #mysecretbudapest #budapesthungary #budapest #budapesten #basszadbeforyouba #nekedbee #nekedbelegyen #kolodko #kolodkominis #kolodkomihaly #ministatue #statue #statues #ushanka ♬ Powerful songs like action movie music - Tansa

Libidó

Kolodko Mihály erősen korhatáros műve egy amerikai botrányhős és kortárs művész, Jeff Koons egyik munkájára, vagy inkább gegjére utal. Rohovics Ignác szobrának közelében találjátok, a Duna korzó Lánchíd felőli végén.

Herzl Tivadar

A Budapesten született író és politikus, a zsidó állam, a későbbi Izrael megálmodója a Dohány utcai zsinagóga közelében kapott szobrot, a gyalogátkelőnél.

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

MySecretBudapest (@mysecretbudapest) által megosztott bejegyzés,

Harry Houdini miniszobra

Bár nem köztéri alkotás, a válogatásba beemeltem közkívánatra Harry Houdini szobrocskáját is. Az alkotás a K11 Galéria épületén belül áll, a Király utca 11. szám alatt. Csak a galéria nyitvatartási idejében lehet belépni.

Seress Rezső miniszobra

2019. Szeptember 10-én az Akácfa utcai Kispipa falán jelent meg egy újabb mű, amely Seress Rezsőnek állít emléket. A híres zeneszerző és zongorista, a Szomorú vasárnap című világhírűvé vált dal szerzője ugyanis itt játszott esténként 1958 és 1968 között.

A búvár a New York Kávéház kulcsával

Rögtön szeretnénk eloszlatni egy tévhitet: bár a legenda szerint Molnár Ferenc a Dunába hajította a frissen megnyitott kávéház kulcsát, hogy az többé be se zárhasson, ez csak mese. Ennek ellenére annyira elterjedt a történet, hogy ha valaki meghallja a New York Kávéház nevét, szinte az első, ami beugrik neki róla, ez a kulcsos sztori... Nos, poénnak emiatt tökéletes Kolodko Mihály egyik új szobra a New York mögött, az Osvát és a Dohány utca sarkán.

A 14 karátos autó

Természetesen a Hevesi Sándor téren, a Rejtő Jenő utcánál, a Pesti Magyar Színház előtt.

Felnyitható ajtajú Trabant - Vissza a jövőbe

A Keleti pályaudvarral szemben volt, ám nem sokáig, mert ellopták.

Szenes Hanna miniszobor

A második világháború 23 évesen meggyilkolt magyar zsidó hősnőjének emlékére 2020-ban március 8-ra, nőnapra készült el a szobor. Szenes Hannát (aki ejtőernyős kiképzésben részesült) úgy ábrázolja, mintha éppen készülne kiugrani egy Magyarország alakú felhőből. A VII. kerületben, a mártír tiszteletére elnevezett Szenes Hanna téren találjátok.

Szenes Hanna miniszobor a Szenes Hanna téren a VII. kerületben

Noé bárkája

A sokszínűséget hirdeti a Bethlen Gábor téren. Ha bekukucskálsz, a szivárványt is láthatod a bárka icipici színes ablakai révén. A színes üvegablakokról egyébként nem is olyan nehéz Róth Miksára asszociálni, akinek a közelben áll az emlékháza.

Róth Miksa szobrocskája

Természetesen a Róth Miksa emlékházban látható.

Garfield

Kolodko Mihály Garfieldot ábrázoló szobra a, a VII. kerületben, a Dembinszky utca 4. számú házzal szemben, az Állatorvostudományi Egyetem hátsó kerítésén les a járókelőkre. A szobrot 2023. június 19-én, Garfield 45. születésnapja alkalmából helyezte el a művész.

Kolodko Garfield szobrocskája az állatorvosi egyetem kerítésén

Micimackó miniszobra

Karinthy Frigyes Damjanich utcai szülőházának falára került, mivel az író fordította le – parádésan – Micimackó történetét angolról magyarra.

A szoborról készült fotó a KolodkoArt Facebook-oldalon:

Kolodko Micimackó szobra Budapesten

Piszoár a Városligetben

Marcel Duchampnak állítot emléket a 2018-ban kikerült gerillaszobor. Egy 1917-es művészeti akcióra utalt, és a csónakázó tó mellett, Vajdahunyad várától nem messze volt látható - amíg el nem lopták.

Drakula

A gróf a Városligetben, a Vajdahunyad váránál, a Német torony közelében található, könyvvel a kezében. Hogy miért pont ide tette Kolodko Mihály a Drakula szobrocskát? Azért, mert a közelben, a Vajdahunyad Várának falán helyezett el 2003-ban egy Lugosi Bélát vámpírként ábrázoló mellszobrot Hartmut Zech német szobrászművész – titokban.

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

MySecretBudapest (@mysecretbudapest) által megosztott bejegyzés

Sztálin csizmája by Kolodko

A Sztálin szobor ledöntése után megmaradt csizmákat “lerágott csontként” ábrázoló miniszobor a Városliget szélén, a Dózsa György úton, a Néprajzi Múzeum épülete mellett látható.

A Sztálin szobor ledöntése után megmaradt csizmákat “lerágott csontként” ábrázoló miniszobor a Városliget szélén, a Dózsa György úton, a Néprajzi Múzeum épülete mellett látható.

Ferenc József miniszobor

A mai Szabadság hídon, vagyis a volt Ferenc József hídon hintázik egy függőágyban az uralkodó figurája.

Göröntsér Vera fotója a Köztérképen:

Kolodko Mihály Ferenc Jóska miniszobra a budapesti Szabadság hídon

Lisa Simpson mint Jeanne D'Arc

A Simpson család című amerikai rajzfilmsorozat egyik szereplője eredetileg a Jászai Mari téren, a 2-es villamos megállójának közelében volt. Ám ellopták az oszlopról. 2024-ben újra elkészítette Kolodko Mihály, és a Fővám tér közelében helyezte el.

A Jászai Mari téri Lisa:

A jelenlegi Lisa Simpson és a pontos lelőhelye:

@mysecretbudapest A Simpson család Lisájának gerillaszobrát ismét a 2-es villamos vonalán helyezte ki Kolodko Mihály. #budapest #mysecretbudapest #budapesthungary #kolodko #streetart #streetartist #streetarteverywhere #simpsons #lisasimpson #basszadbeforyouba #basszadkinekedbe #nekedbe #nekedbelegyen #foryou #basszadkiforyouba #magyartiktok #villamos #statue ♬ I Love My Family - Families for Life Council

Kolodko füles miniszobra

A "Füles" néven emlegetett szobor egy bronzból készült fejhallgatót ábrázol. 2023-ban került a Müpa főbejárata előtti főlépcső korlátjára a Művészetek Palotája 18. születésnapjára. ​A kis szobrocskából klasszikus zenei darabok hallatszanak.

A "Füles" néven emlegetett szobor egy bronzból készült fejhallgatót ábrázol. 2023-ban került a Müpa főbejárata előtti főlépcső korlátjára a Művészetek Palotája 18. születésnapjára. ​A kis szobrocskából klasszikus zenei darabok hallatszanak.

Liszt Ferenc

Hát hol is lehetne máshol, mint a róla elnevezett repülőtéren! Egyébként is rengeteget utazott.

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

Kolodko Mihály (@kolodkomini) által megosztott bejegyzés,

Dreher Antal és a söröskocsi

A Kőbányai Sörgyár területén található Dreher Antal szobra, és a gyárépület előtt látható a söröskocsi, amit lovak húznak.

A Kőbányai Sörgyár területén található ez a miniszobor. Söröskocsi: Szintén a Kőbányai Sörgyár területén, a gyárépület előtt helyezkedik el.

Neked Melyik Kolodko-miniszobor a kedvenced?


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

BUDAPEST
A ruhát, a papírt, a műanyagot, a fémet sem viszi el lomtalanításkor a MOHU, sőt, nem is takarítanak fel a végén
A XIII. kerületi önkormányzat szerint a hulladékgazdálkodást állami megbízásból végző cég közölte, hogy ők nem végeznek ilyen feladatokat.


A korábbi évek gyakorlatával ellentétben a MOHU nem takarítja fel a XIII. kerületi járdákat és utcákat a március 16-án kezdődő és egy héten át tartó lomtalanítás után – írja a Facebook-oldalán a XIII. kerületi Önkormányzat.

A kerületvezetés szerint őket arról tájékoztatták a hulladékgazdálkodást állami megbízásból végző cégtől, hogy

a lomtalanítás után takarítási feladatokat nem végeznek, az az ingatlanok tulajdonosainak, kezelőinek feladata.

A korábbi években mindig úgy végezték a lomtalanítást, hogy utána megtisztították a közterületeket, nem maradt például üveg- és fémtörmelék az aszfalton – írja az önkormányzat.

A takarítás helyett a MOHU tájékoztatójában hosszan sorolja, mi az, amit nem fog elszállítani a lomtalanítás során:

  • papír
  • műanyag
  • fém
  • textil
  • zöldhulladék
  • ruhanemű
  • elektromos hulladék
  • bontási és építési hulladék
  • autógumi.

    A kerületvezetés azt is hozzátette, hogy az ügy kezelésére az önkormányzat keresi a megoldást.

    A Pénzcentrum korábbi gyűjtése szerint a XIII. kerületben március közepétől lesz lomtalanítás. A lomkikészítés időszaka egész pontosan március 16. és 23. között lesz, és a kerületet hét körzetre osztották fel.


  • Link másolása
    KÖVESS MINKET:


    BUDAPEST
    A Rovatból
    Ilyen még nem volt: már március elején előbukkant a Dunából az Ínség-szikla
    Az idei tél kevesebb csapadékot hozott, így a folyó vízállása alacsonyabb. A feljegyzések kezdete óta most először érte el azt a szintet, hogy a sziklacsúcs előbukkanjon kora tavasszal.


    Megint egy időjárásnak köszönhető rekord. A tél kevés csapadékot hozott, így a Duna vízgyűjtő területeiről nem érkezik a megszokott mennyiségű víz, kevesebb hó hullott a hegyekben, így onnan sem érkezik utánpótlás, és a tartós szárazság miatt a talaj nedvességtartalma is alacsony.

    Mindezek miatt a Duna budapesti szakaszán a folyó vízállása olyan alacsony lett, hogy már előbukkant az Ínség-szikla. A feljegyzések kezdete óta nem volt olyan alacsonyan a Duna márciusban, hogy előbukkanjon a szikla.

    Szombat délután azonban már látni lehetett Budapest legmélyebb pontját. Az előrejelzések szerint további apadás várható, így a hétvégén még jobban láthatóvá válik a képződmény.

    Ürge-Vorsatz Diána szerint a talaj nedvességi szintje is igen alacsony az országban. A szárazság miatt pedig péntek óta hat megyében van tűzgyújtási tilalom.

    VIDEÓ: Az RTL Híradó beszámolója


    Link másolása
    KÖVESS MINKET: