Így nyaraltunk régen a Balatonon
A rendszerváltás előtt elképzelhetetlenek voltak a mai horvátországi vagy olasz tengerparti nyaralások. Ellenben itt volt nekünk a magyar tenger, melyhez az úgynevezett SZOT-üdüléseknek köszönhetően még a munkások családjai is el tudtak menni nyaralni.
Az '50-es években, hogy a munkások elégedettek legyenek és ne foglalkozzanak pl. politikával, bevezették a vállalati nyaraltatásokat. Ehhez a Szakszervezetek Országos Tanácsa nyújtott kedvezményes nyaralásokat, azaz SZOT-beutalót. Elvileg három évente kérelmezhették a beutalót a dolgozók, de a gyakorlatban, főként a gyerekes családok esetében maga a szervezet ajánlotta fel azokat minden évben. A SZOT-beutaló pedig egyet jelentett az elképesztően olcsó nyaralással, így a proletár családok is megtehették, hogy egy-egy hetet a Balatonnál töltsenek.

Kép forrása: Fortepan / adományozó: Bauer Sándor

Kép forrása: Fortepan

Kép forrása: Fortepan / adományozó: CHUCKYEAGER TUMBLR
Azonban nemcsak a vállalati üdülések helye volt a Balaton, a '60-as évektől egyre népszerűbb volt a tehetősebb családok körében is, akik motelekben vagy Zimmer Frei nyaralókban laktak. Hamarosan pedig a német turisták is felfedezték és itt találkoztak titokban az NDK-ba és az NSZK-ba szakadt családok.

Kép forrása: Fortepan / adományozó: UVATERV

Kép forrása: Fortepan / adományozó: Bauer Sándor

Kép forrása: Fortepan / adományozó: Péterffy István

Kép forrása: Fortepan / adományozó: Bejczy Sándor
1989-ben a rendszerváltással véget ért a kommunista diktatúra és beköszöntött a demokrácia A DUE Médiahálózat Nagy Diák Rendszerváltoztató Tesztje három fordulóban repít vissza az 1989-1990-es eseményekhez, ahol tesztelheted mennyit is tudsz erről az időszakról. A teszt mindenki számára kitölthető, a nyereményekért azonban csak a 1996.01.31 – 2006.01.31. között születettek szállhatnak ringbe.
Ők a sikeres tesztkitöltéssel belépési lehetőséget szerezhetnek az országos játék második és harmadik fordulójába, ahol a fődíj egy fantasztikus kétszemélyes utazás Berlinbe, a második és harmadik díj pedig egy-egy profi kamerával felszerelt okostelefon. A döntő a 27. Országos Ifjúsági Sajtófesztiválon, 2020. szeptember 22-én lesz az Akvárium Klubban. Gyere időutazni velünk, hogy a nyarad is utazással teljen! A teszt kitöltéséhez KATTINTS IDE!
Persze, amint lehetett mindenki a tó felé vette az irányt! A parton családok, baráti társaságok csoportosultak és szinte minden csapatnál ott volt egy gumimatrac. Az akkori sláger a kék-piros volt, ami ráadásul igen tartósnak bizonyult, így több üdülésen is lehetett vele lebegni a vízen. És ha nem a tó csillámló vize hívogatott, akkor a főtt kukorica illata vagy éppen a friss lángosért kígyózott a sor a büféknél.

Kép forrása: Fortepan / adományozó: Lencse Zoltán

Kép forrása: Fortepan / adományozó: Umman Kornél

Kép forrása: Fortepan / Ferencvárosi Helytörténeti Gyűjtemény

Kép forrása: Fortepan/ adományozó: Umman Kornél
És míg a szerényebb pénztárcával érkezők gyakran az otthonról vitt konzervekkel, szalonnával oldották meg az étkezéseket, esetleg az Utasellátó büféjében, addig a tehetősebbek éttermekbe jártak.

Kép forrása: Fortepan / adományozó: Bauer Sándor

Kép forrása: Fortepan / adományozó: Bauer Sándor
A kompjáratok már a 70-es években is nagyon népszerűek voltak, hiszen legyen szó kirándulásról vagy munkába igyekvésről, a legrövidebb út a tavon át vezetett! Ilyenkor gyakran hosszú kocsisorok vonultak fel a kompra várva.

Kép forrása: Fortepan / adományozó: Répay András
A Balaton egyik legnyüzsgőbb helyszínei nyaranta az úttörőtáborok voltak. A legnagyobb ilyen a zánkai volt, melyet 1975-ben nyitottak meg. Az Úttörővárosban évente 25 ezer gyerek táborozott, egyszerre gyakran 3000 fő énekelte itt a különféle úttörő indulókat. A komplexumnak volt saját strandja, sportcsarnoka, sportpályája, étterme, könyvtára, társalgója, ülésterme, sőt úttörő-történeti múzeuma is.

Kép forrása: Fortepan / Angyalföldi Helytörténeti Gyűjemény

Kép forrása: Fortepan / adományozó: Magyar Rendőr