A Festetics-kastély: beleshetsz a régi főúri életbe, élvezheted a park nyugalmát, láthatsz vasútmodelleket és csodás naplementéket Keszthelyen
A Festetics-kastély nemcsak Keszthely, hanem egész Magyarország egyik legfontosabb műemléke. Az épület története több mint 250 évre nyúlik vissza, és mára a város kulturális és turisztikai központjává vált. Az impozáns kastély őrzi a főúri életforma tárgyi emlékeit, és a magyar művészeti és kulturális örökség egyik fontos színtere is.
A kastély építése a 18. század közepén kezdődött, amikor Festetics Kristóf 1739-ben megvásárolta a területet Pethő Jánostól. A barokk stílusú épületet az évtizedek során többször is átalakították, míg az 1880-as évek végén kapta meg végső formáját. A neobarokk stílusú bővítés során újabb toronnyal és épületrészekkel gazdagodott. Az U alakú, díszes homlokzatú épület valóban lenyűgöző.
Percekig nézelődtem én is, a látvány, a sok részlet szemlélése közben - mint minden ilyen helyen - elkap az időutazás élménye. Milyen lehetett itt régen, hogy élhettek itt százévekkel ezelőtt? Milyen hangulat lehetett egy nyári este a kertben, vagy a gyertyafény kiszüremlő fénye hogyan varázsolta el a parkból befelé kémlelőt? Hogy kopoghattak a hintót húzó lovak patái a kövön, vagy éppen hogy illatoztak a virágok egy hajnalon? Nos, a kastélyban látható kiállítás is igyekszik megmutatni ezeket a pillanatokat. Elkalauzolnak a díszes fogadások helyszínére éppúgy, ahogy beleshetünk a gyerekszobába, vagy szétnézhetünk a könyvtárban, dolgozószobában.
A kastély belső tereiben 20 szobában mutatják be, hogyan éltek a főurak a 18. és 19. században. Az impozáns hatalmas tükrökkel és aranyozott stukkókkal díszített Tükörterem ma már koncertek helyszíne is, ahol a bejárat előtt a Festetics család híres tagjának, gróf Festetics Györgynek szobra fogadja a nézőket.
Képgaléria a kastélyról:
A második világháború viszonylag kisebb károkat okozott a Festetics-kastélyban, de ehhez azért kellett a jó szándék is. A könyvtár, amely a kastély egyik legértékesebb kincse, megúszta a fosztogatást, mivel a kastély dolgozói elővigyázatosságból elfalazták. A könyvtári gyűjtemény, amely a legnagyobb épen maradt főúri könyvtár Európában, a háború után Budapestre került, de a szobrok és bútorok jelentős része eltűnt a háborús időkben. A kiállításhoz az Iparművészeti Múzeumból és más helyekről számos műtárgy került a kastélyba, így hiteles képet nyújtanak a korról.
A Festetics-kastély különleges értéke a Helikon könyvtár, amely az ország legnagyobb épen maradt főúri könyvtára. Ma is őrzi a Festetics család kulturális örökségét. Állományának kialakítása Festetics Györgynek köszönhető, és mintegy 86 ezer kötettel rendelkezik, köztük ritka enciklopédiákkal és régi nyomatokkal. A legrégebbi kötet Thuróczy János műve, a Chronica Hungarorum 1488-ból. Emellett komoly érték a könyvtár eredeti klasszicista berendezése is. Az évtizedek során a könyvtárban számos jelentős író és költő, köztük Berzsenyi Dániel is megfordult, akik az akkoriban Keszthelyre meghívott Helikon ünnepségeken vettek részt.
Külön érdekesség és komoly érték a tölgyfalépcsőház, amely Magyarországon egyedülálló. Itt a falakon az eredeti családi portrégaléria látható, a Festetics család legjelentősebb tagjairól.
A Festetics-kastély folyamatosan szépül, megújul. 2015-ben például a kastélypark történeti rekonstrukciója történt meg.
Még ősszel is gyönyörű, pihenésre, sétára csábító a - fénykorában 42 hektáros, ma már kb. 10 hektáros - látványos park, amely természetvédelmi terület, és ahol számos ritka fafaj is megtalálható. A kínai páfrányfenyők már Festetics György idejében is itt voltak, a legidősebb fa, egy kocsányos tölgy pedig 400 éves. Itt ültettek először hazánkban Ginkgo bilobat, de volt növényekből készült napóra és sövényszínház is. Története során a park is komoly károkat szenvedett, területe egy részét elvesztette. Végül 2015-ben újult meg, a belső park legnagyobb részének teljes, 19. századi terveknek megfelelő, kerttörténeti hitelességű rekonstrukciójával. Újra pompázik a hercegnői kamarakert, a tó és a híd, a szökőkutak.
A kastélyhoz tartozó többi kiállítást is érdemes végigjárni:
Hintómúzeum
A park egyik különlegessége a Hintómúzeum, amely a volt lovardában látható. Itt található Magyarország legnagyobb megmaradt hintógyűjteménye. Ezek a híres Kölber Fülöp féle budapesti kocsigyárból származnak. A 18–19. század főúri életformához kapcsolódó lóvontatású járművek, kocsik, hintók és lovas szánok is kihagyhatatlanok. Nem csak a formájuk, az anyaguk, a történetük érdekes. Több híres történelmi személy tulajdonából származó kocsit, hintót is láthatunk, többek között Mária Valéria főhercegnő utazó kocsiját, Ferenc Ferdinánd park kocsiját és Rudolf trónörökös homokfutóját is. Itt megint beindulhat a fantázia, szinte hallani a szánt húzó lovak csengettyűit, vagy a kocsik kerekeinek hangját, ahogy meg-meg zöttyennek az úton.
Képgaléria a kiállításokról és a parkról:
A kastélyban és a környező épületekben vadászati és történelmi modellvasút kiállítás, főúri utazások, úti kalandok kiállítás, pálmaház és madárpark is megtekinthető. Jegy vásárlásakor érdemes a kombinált jegyet választani, ami minden helyszínre jó. Úgy készüljetek, hogy laza sétával és kis kerti pihenővel együtt legalább három órát igénybe vesz a kastély és a csatlakozó látnivalók. És ha még marad idő és kedv egy kis sétához, akkor nézzetek el Szőke Miklós Gábor elhullott szarvasagancsokból a Vadászati világkiállításra készített Totem című alkotásához is.
Bővebb információk: ITT
És ha már Keszthely, akkor a kastély felfedezése után irány a Balaton, lehetőleg úgy időzítve, hogy a naplemente a parton érjen. Méltó és csodás befejezése lehet a napnak.