UTAZZ
A Rovatból

Dzsipekkel szeltük át Szekszárdot, és közben a környék legjobb borait kóstoltuk

Te ismered Szekszárd tradicionális és modern arcát is? Ha nem, akkor ideje felfedezni!

Link másolása

Én személy szerint a szekszárdi borvidékhez kötődtem eddig a legkevésbé. Valahogy Eger és Tokaj pályán mozgok mindig, és Szekszárddal kapcsolatban komoly lemaradásom volt. De miután két intenzív napot eltöltöttem itt egy sajtóútnak hála, saját szememmel láthattam, hogy mennyi lehetőséget kínálnak az itteni szolgáltatók, hogy mennyi helyen lehet érdemes enni, inni, aludni.

Ha a ti fejetekben sincs egy egységes kép a környékről, de szívesen kirándulnátok a közeljövőben a Szekszárdi Borvidéken, akkor ez a cikk segíthet pár tippel.

Takler kúria
Eszterbauer Borászat
Borkút

Szekszárd a Dunántúli-dombság és az Alföld találkozásánál fekszik. Rendkívül szép völgyek és dombok váltják itt egymást, nem az alföldi síkság dominál.

A szőlőtermesztés hagyományai egészen a római időkig nyúlnak vissza a területen. Fehér és rozé borokkal is kísérleteznek, de azért a vörösek még mindig vezető szerepet töltenek be.

Ha erre jártok, a kékfrankossal (ez adja a bikavér borok alapját is) és a kadarkával mindenképpen ismerkedjetek meg, minél több formában!

Kóstolni és ismerkedni pedig úgy lehet a legjobban, ha az ember minél több pincészethez ellátogat, és azoktól hall a szőlőről és borról, akik az egész életüket neki szánták.

Erre a legtöbb helyen már van lehetőség. A kisebb pincészeteknél is vannak kialakítva kóstolótermek, a legnagyobbaknál pedig étterem és szálláslehetőség is található. Vannak olyanok, akik egyenesen a szőlőtőkék közé építkeztek, másoknak viszont belvárosi központjuk van. Érdemes több helyet is felfedezni, mert nagyon különböző borokkal, stílussal és értékekkel találkozhatunk.

A pincészetek közti távolságokat célszerű valamilyen járművel áthidalni. De ha az ember vezet, akkor nem iszik, és fordítva. Úgyhogy vagy viszünk valakit, aki vállalja, hogy úgy jár egész nap pincéről pincére, hogy józan marad, vagy alternatív megoldást keresünk.

A legjobb megoldás a dzsip túra! Így maga az utazás is élmény lesz, és olyan tájakat járhatunk be, amit más esetben nem is érintenénk.

Ráadásul a túravezetők maximális tudással rendelkeznek Szekszárddal kapcsolatban. Így amit a pincészetekben nem mesélnek el nekünk, arra út közben nyugodtan rákérdezhetünk.

Bővebben az árakról és a különböző túrákról itt találtok információt: http://www.borvidekidzsiptura.hu

Vidd haza Szekszárdot! – összefogtak a szekszárdi borászatok a térség turizmusáért

A könnyű fehérektől a rozékon át a hagyományos testes vörösborokig minden megtalálható a Szekszárdi borvidék pincéiben, ráadásul a szekszárdi borászok ötször nyerték el „Az év borásza” kitüntető címet, ezzel rekordtartók a hazai borvidékek között. Berlinben pedig a 2022-es Wine Trophy versenyen két szekszárdi bor kapta a Grand Gold díjat: a Schieber Patina Cabernet Franc és a Vesztergombi Alpha. Nem kérdés tehát, hogy az egyik legkülönlegesebb borvidékünket érdemes megismerni közelebbről.

35 helyi borászat összefogásával – a Szekszárd Borvidék Nonprofit Kft. égisze alatt – elkészült az a telefonos applikáció, amelyen keresztül elérhető a tájegység borturizmusához kapcsolódó összes információ.

A térség borászatához kapcsolódó minden információ, valamint az aktuális a turisztikai hírek is elérhetők az alkalmazás által. Többek között a különleges túrák is megtalálhatóak itt, amelyeket évente három alkalommal tartanak meg, és a borvidék egy-egy ikonikus borához, a kadarkához, a kékfrankoshoz és a bikavérhez kapcsolódnak. Emellett pedig útvonaltervező is segíti a tájékozódást, támogatva a borászatok közötti közlekedést.

Az app mellett aktív web-, Facebook- és Instagram-oldaluk is elérhető.

www.szekszardibor.com

Két nap nem elég a borvidékre. Éppen csak körbe tudtunk nézni, és arra jutottunk, mindenhova vissza kellene menni. Mindenhova másért.

Takler Borbirtok

A Takler kúria lélegzetelállító. Mint egy kis kastély, aminek pincéjében egy gótikus borszentély is található. Itt mi egy finom ebédet is elköltöttünk, és nagyon sajnáltuk, hogy nem maradhattunk éjszakára egy romantikus hangulatú szobában.

Eszterbauer Borászat 

A szőlőművelő Eszterbauer család története 1746-ig nyúlik vissza. Jelenleg Eszterbauer János feleségével, lányaival és Klein Miklós borásszal működteti a tradíción alapuló vállalkozást. A palackokról családi archívumból előkerült, lassan 100 éves fotók köszönnek vissza. Nekünk volt szerencsénk Jánost hallgatni, és Tivaldot (Cabernet Sauvignon) kóstolni.

Schieber pincészet

A Schiber pincészet egy fiatalabb szereplője a szekszárdi palettának. A birtok arról is híres, hogy Magyarország Legszebb Szőlőbirtoka lett 2021-ben. Nem véletlenül!

Itt megkóstolhattunk pár Szeleshát Szőlőbirtok bort is, és olyan szendvicset kaptunk, ami szinte megszólalt.

Heimann Családi Birtok

"Életünk a bor!" - mondja a Heimann szlogen, és ezt mosolyogva adja is át a látogatóknak apa és fia, hol egymást heccelve, hol pedig dicsérve. Az egész út során itt szabadultak fel a legszebb érzelmek. Kötelező ide elmenni és kötelező Barbárt kóstolni!

Ha belenéztek a videónkba, még Heimann Zoltánt is hallhatjátok dalra fakadni!

Bodri Pincészet és Szőlőbirtok

A Bodrihoz csak vacsorázni tértünk be, pedig ezen a birtokon tó, wellness és luxus apartman is található. Mindenképpen érdemes többnapos tartózkodásra érkezni.

Mészáros-Borház

A Mészáros név megkerülhetetlen ha a borvidék kerül szóba. Szekszárd belvárosában, a Mészáros borház szomszédságában, egy borhotel, a Hotel Merops is kapcsolódik hozzájuk, és remek éttermük is van.

Mi most újdonságukat, a pezsgőt is megkóstoltuk.

Vesztergombi Pince

1993-ban választották meg Vesztergombi Ferencet az Év Borászának. Akkoriban ez a kitüntetés nem csak a borok minőségének szólt, hanem borvidékért, a borvidéken épülő borász közösség érdekében végzett munkának is.

A hagyatékot azóta is eredményesen ápolják, és aktív részesei a turizmus fellendítéséért tett törekvéseknek.

Mi a szűkös menetrendünk miatt Bősz Adrián borait is itt kóstolhattuk meg.

Lajvér

Egy fiatal borászattal zártuk a sort. A Lajvérnál páratlan panoráma, bisztró és szállás is található. És az arculat sokkal modernebb, mint bárhol, ahol előttük jártunk.

Érdekes kontrasztot adott ez, és mi arra jutottunk, hogy a tradíció mellett erre is nagy szükség van, ha a borvidék tartani akarja a lépést belföldön és külföldön egyaránt.

Legyetek nyitottak ti is, ha erre jártok, és hasonlítsátok össze a különböző borászatokat, majd válasszatok kedvencet, ha tudtok.

Ekkora bőség mellett ez nem egyszerű feladat!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


UTAZZ
A Rovatból
Jelentősen megnőtt a Velencei-tó vízszintje, majdnem háromszorosa a két évvel korábbinak
Volt ok az aggodalomra, mert a tó annyira leapadt korábban, hogy már csak 53 centiméternyi víz volt benne. Megmutatjuk milyen volt.

Link másolása

Csütörtök reggel Agárdnál 145 centimétert mutatott a vízmérce - írja az Időkép.

Már február elején újra a régi fényében pompázott a Velencei-tó, a 2022-es kritikusan alacsony vízállást követően ugyanis ekkorra 75 centiméterrel emelkedett a vízszint.

Az elmúlt időszakban ez az emelkedés tovább folytatódott, csütörtök reggel már 145 centimétert mutatott a vízmérce Agárdnál, vagyis az 53 centiméteres rekordalacsony vízállás óta mára közel egy méterrel (92 cm) emelkedett a Velencei-tó vízszintje.

Ez az érték már meghaladja a 140 centiméteres alsó szabályozási szintet, így a tó újra a régi fényében pompázik.

Ilyen állapotok volttak 2022-ben:

Link másolása
KÖVESS MINKET:

UTAZZ
A Rovatból
Itt a lista Európa legélhetőbb városairól – egy magyar is bekerült a száz legjobb közé
Élhetőség, szerethetőség és a gazdasági lehetőségek mentén írták össze Európa legjobb városait.

Link másolása

Megjelent a Resonance Consultancy legfrissebb listája Európa 100 legjobb városairól. 2024 első tíz helye így alakult:

1. London

2. Párizs

3. Berlin

4. Róma

5. Madrid

6. Prága

7. Barcelona

8. Amszetrdam

9. Isztanbul

10. Milánó.

A három fő szempontjuk az élhetőség, a szerethetőség és a gazdasági lehetőségek voltak. Ezek alapján mindössze egy magyar város, Budapest került be a száz legjobb közé. A magyar főváros a 20. helyet szerezte meg.

A teljes listát itt lehet böngészni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

UTAZZ
Lezárták az egyik legnépszerűbb magyar kirándulóhelyet – balesetveszélyes a Rám-szakadék
2024. április 24-től kezdődően további tájékoztatásig nem látogatható. Az ok a klímaváltozás, ami ronthatja a kőfalak állékonyságát.

Link másolása

A Telex írta meg a Pilisi Parkerdő felszólítására hivatkozva, hogy a klímaváltozás hatásai miatt a Rám-szakadék jelenlegi állapotában veszélyes.

A klímaváltozás miatti hosszú, aszályos időszakok és rendkívül nagy mennyiségű csapadékkal járó esőzések váltakozása a Rám-szakadék kőfalainak állékonyságára is negatívan hat, ezért a Pilisi Parkerdő a látogatók biztonsága érdekében a helyszínt a teljes körű geológiai és statikai vizsgálatok elvégzéséig és kiértékelésééig ideiglenesen teljes egészében lezárja

– olvasható a közleményben.

A túrázni vágyók így a Rám-szakadék elkerülő útvonalaként a Lukács-árokban futó sárga sávú jelzést tudják használni.

A Rám-szakadék természeti adottságai miatt hazánk egyik legnehezebben járható jelzett turista útvonala, ahol még kőgurulás vagy sziklaomlás is előfordulhat. A szakadékot emiatt csak saját felelősségére látogathatják az érdeklődők.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


UTAZZ
Drága lesz idén a családi nyaralás, akár 30 ezer is lehet csak a strandbelépő
Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23.700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen, ott még drágább lesz bejutnia egy családnak.

Link másolása

<

Drága lesz idén strandolni, egy család számára már a belépő is több tízezres kiadást jelent majd – derül ki a Blikk összeállításából. Azt írják:

Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23 700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen összevont kedvezményes belépő és két gyerekjegyet is muszáj venni, a számla közelít a 30 ezer forinthoz.

Budapesten a legnépszerűbb a Palatinus a lap szerint, ahol június 15-től 5000-5500 forint lesz a belépő. Az előszezonban egy családi belépő 11 ezer forint, június közepétől már 13 900 illetve 15 300 forintot kell fizetniük, létszámtól és hétköznaptól, hétvégétől függően.

Kiemelkedik az áraival Hajdúszoboszló, ahol 8500-9000 a felnőtt jegy, a gyerekeknek pedig 5500 illetve 6000 forintot kell fizetni. Egy kétgyermekes családnál ez éppen 30 ezer forint, viszont a jegy érvényes lesz a csúszdaparkra is.

Szegeden a legdrágább a szimpla strandbelépő: a felnőtteknek 8300, a diákoknak 4600 forintot kell fizetniük. A családi jegy 23 700 forint.

Az olcsóbbak közé tartozik a Gyulai Várfürdő, felnőtteknek 4300, diákoknak 3900 forintért. Eger strandja pedig most 3800 forintos napi és 9700 illetve 12 100 forintos családi belépővel látogatható.


Link másolása
KÖVESS MINKET: