UTAZZ
A Rovatból

Az egyik legkülönlegesebb erdélyi barokk székesegyházban temették el Szent Lászlót


Link másolása

Az 1040 körül született I. László vagy Szent László magyar királyt sokan „Isten atlétájaként" emlegették, mert a saját korában szokatlanul hatalmas termetű és nagy erejű volt. Feljegyzések szerint kimagaslott a többi ember közül, és jó fizikai állapotát még ötven éves korában is megőrizte. Maga is harcolt, és bátorságáról is híres volt. Ugyanakkor erényes, vallásos embernek ismerték, aki sokat tett az országért. Tetteiért egyre népszerűbbé vált a magyar történelem sikeres országépítő uralkodójaként.

Halála után komoly László-kultusz alakult ki, melynek egyik eredménye volt, hogy III. Béla pápai jóváhagyással szentté avatta. A magyar lovagi kultúra is példaképének tekintette. Nagy Lajos az aranyforint hátoldalára László képmását verette, és ez később hagyománnyá vált.

Luxemburg Zsigmond tisztelete jeléül Váradra utazott, hogy lerója kegyeletét a király sírja és ereklyéje előtt, sőt azt kérte, hogy László mellé temessék.

A király bronzszobrát 1921-ben a székesegyház elé telepítették át korábbi helyéről, a főtérről. Egy másik, kisebb kőszobor pedig 2000-ben került mellé, mert a szobrot 52 éven át a föld alatt rejtegették. Ez egyébként a legrégebbi barokk kőszobra a városnak.

A székesegyház különlegességei

A két tornyos templomot II. János Pál pápa 1991-ben basilica minor rangra emelte.

Méretei impozánsak, főhajója 70 x 30-40 méter szélességű, falait pedig vaskói és carrarai márvány fedi. A főbejárat mellett látható a Szent László-dombormű, és a királyi csatabárd, amellyel a legenda szerint László vizet fakasztott a sziklából.

Leghíresebb és legféltettebb ereklyéjük a király hermája, benne a Lászlónak tulajdonított koponyadarabbal.

A művészeti alkotások közül az 1770-es években Johann Nepomuk von Schöpf által festette kupolafreskó a legjelentősebb, amely Krisztus Urunk mennyei diadalát ábrázolja.

A gyönyörű épület mellett áll a – szintén Hillebrandt tervezte - püspöki palota és az árkádos kanonok-sor is, melyet egy épületegyüttesnek terveztek, és a barokk városrész magja.

Az épületek helyén a 18. században mocsaras vidék volt, melyből egy domb emelkedett ki, és erre került a székesegyház és a püspöki palota. Azért, hogy az épület stabil legyen, 14.000, sűrűn, egymás mellé levert tölgyfa cölöpre fektettek keresztbe hatalmas fagerendákat, és erre építették rá a falakat.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


UTAZZ
A Rovatból
Jelentősen megnőtt a Velencei-tó vízszintje, majdnem háromszorosa a két évvel korábbinak
Volt ok az aggodalomra, mert a tó annyira leapadt korábban, hogy már csak 53 centiméternyi víz volt benne. Megmutatjuk milyen volt.

Link másolása

Csütörtök reggel Agárdnál 145 centimétert mutatott a vízmérce - írja az Időkép.

Már február elején újra a régi fényében pompázott a Velencei-tó, a 2022-es kritikusan alacsony vízállást követően ugyanis ekkorra 75 centiméterrel emelkedett a vízszint.

Az elmúlt időszakban ez az emelkedés tovább folytatódott, csütörtök reggel már 145 centimétert mutatott a vízmérce Agárdnál, vagyis az 53 centiméteres rekordalacsony vízállás óta mára közel egy méterrel (92 cm) emelkedett a Velencei-tó vízszintje.

Ez az érték már meghaladja a 140 centiméteres alsó szabályozási szintet, így a tó újra a régi fényében pompázik.

Ilyen állapotok volttak 2022-ben:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
UTAZZ
A Rovatból
Itt a lista Európa legélhetőbb városairól – egy magyar is bekerült a száz legjobb közé
Élhetőség, szerethetőség és a gazdasági lehetőségek mentén írták össze Európa legjobb városait.

Link másolása

Megjelent a Resonance Consultancy legfrissebb listája Európa 100 legjobb városairól. 2024 első tíz helye így alakult:

1. London

2. Párizs

3. Berlin

4. Róma

5. Madrid

6. Prága

7. Barcelona

8. Amszetrdam

9. Isztanbul

10. Milánó.

A három fő szempontjuk az élhetőség, a szerethetőség és a gazdasági lehetőségek voltak. Ezek alapján mindössze egy magyar város, Budapest került be a száz legjobb közé. A magyar főváros a 20. helyet szerezte meg.

A teljes listát itt lehet böngészni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

UTAZZ
Lezárták az egyik legnépszerűbb magyar kirándulóhelyet – balesetveszélyes a Rám-szakadék
2024. április 24-től kezdődően további tájékoztatásig nem látogatható. Az ok a klímaváltozás, ami ronthatja a kőfalak állékonyságát.

Link másolása

A Telex írta meg a Pilisi Parkerdő felszólítására hivatkozva, hogy a klímaváltozás hatásai miatt a Rám-szakadék jelenlegi állapotában veszélyes.

A klímaváltozás miatti hosszú, aszályos időszakok és rendkívül nagy mennyiségű csapadékkal járó esőzések váltakozása a Rám-szakadék kőfalainak állékonyságára is negatívan hat, ezért a Pilisi Parkerdő a látogatók biztonsága érdekében a helyszínt a teljes körű geológiai és statikai vizsgálatok elvégzéséig és kiértékelésééig ideiglenesen teljes egészében lezárja

– olvasható a közleményben.

A túrázni vágyók így a Rám-szakadék elkerülő útvonalaként a Lukács-árokban futó sárga sávú jelzést tudják használni.

A Rám-szakadék természeti adottságai miatt hazánk egyik legnehezebben járható jelzett turista útvonala, ahol még kőgurulás vagy sziklaomlás is előfordulhat. A szakadékot emiatt csak saját felelősségére látogathatják az érdeklődők.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


UTAZZ
Drága lesz idén a családi nyaralás, akár 30 ezer is lehet csak a strandbelépő
Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23.700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen, ott még drágább lesz bejutnia egy családnak.

Link másolása

<

Drága lesz idén strandolni, egy család számára már a belépő is több tízezres kiadást jelent majd – derül ki a Blikk összeállításából. Azt írják:

Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23 700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen összevont kedvezményes belépő és két gyerekjegyet is muszáj venni, a számla közelít a 30 ezer forinthoz.

Budapesten a legnépszerűbb a Palatinus a lap szerint, ahol június 15-től 5000-5500 forint lesz a belépő. Az előszezonban egy családi belépő 11 ezer forint, június közepétől már 13 900 illetve 15 300 forintot kell fizetniük, létszámtól és hétköznaptól, hétvégétől függően.

Kiemelkedik az áraival Hajdúszoboszló, ahol 8500-9000 a felnőtt jegy, a gyerekeknek pedig 5500 illetve 6000 forintot kell fizetni. Egy kétgyermekes családnál ez éppen 30 ezer forint, viszont a jegy érvényes lesz a csúszdaparkra is.

Szegeden a legdrágább a szimpla strandbelépő: a felnőtteknek 8300, a diákoknak 4600 forintot kell fizetniük. A családi jegy 23 700 forint.

Az olcsóbbak közé tartozik a Gyulai Várfürdő, felnőtteknek 4300, diákoknak 3900 forintért. Eger strandja pedig most 3800 forintos napi és 9700 illetve 12 100 forintos családi belépővel látogatható.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk