JÖVŐ
A Rovatból

SMS egyenesen az agyból – a gondolatokkal irányítás ma már valóság

Úttörő cégek sora dolgozik olyan neurotechnológiákon, amelyek segíthetnek például a fogyatékkal élőkön, de az eredményeket felhasználhatja a hadsereg is.
G. N. L. - szmo.hu
2019. október 06.


Link másolása

Három évvel ezelőtt történt, hogy a 66 éves Dennis Degray a következő sms-t küldte barátjának: „Az első olyan üzenetet tartod a kezedben, amelyet egy ember agyának neuronjai küldenek egy másik mobiltelefonjára. Most történelmet írtál.”

A küldő több mint 10 évvel korábban egy szerencsétlen esés következtében a nyakcsigolyáktól lefelé megbénult.

A híres üzenetet azután volt képes elküldeni, hogy 2016 két fémelektródával ellátott szilikonkockát ültettek be mozgató agykérgébe. Ezek rögzítik neuronjainak aktivitását, majd azokat külső cselekvésre fordítják le.

Például ha elképzeli, hogy a kezével egy egeret mozgat, képes mozgatni egy kurzort, hogy kiválassza a betűket egy képernyőn. Pusztán a gondolatai segítségével vásárolni is tudott az interneten keresztül – írta a Guardian

Degray az ehhez szükséges eszközt az amerikai BrainGate program résztvevőjeként kapta meg. A BrainGate célja, hogy olyan neurotechnológiát fejlesszenek ki, amellyel vissza lehet adni az ép elmével, de súlyos testi fogyatékossággal élők kommunikációs képességeit.

VIDEÓ: a BrainGate működése

Bár a BrainGate bebizonyította, hogy az ilyen agyi beültetések lehetségesek, a technológia még gyerekcipőben jár. A világon eddig mindössze két tucatnyi emberen tesztelték.

Ráadásul mindez komoly beavatkozást kíván. Degray-en nyílt agyműtétet hajtottak végre. A koponyájából kiálló vezetékek adnak jeleket a számítógépnek, amit azután a gépi tanulásra beállított algoritmusok dekódolnak.

A végrehajtható feladatok száma is korlátozott, mert a rendszer legfeljebb néhány száz neuron aktivitását regisztrálja az agy 88 milliárd neuronjából.

Liegh Hochberg, a massachusetts-i Brown egyetem neurológusa, a BrainGate program társigazgatója szerint már ez is óriási előrelépés, de egyelőre nem létezik olyan rendszer, amellyel a páciensek a nap 24 órájában irányíthatnának az agyukkal egy számítógépet.

Ugyanakkor neves nagyvállalkozók és start-upok egyaránt dolgoznak olyan újgenerációs hardvereken, amelyek nemcsak a Degray-hez hasonló betegeknek segítenek, hanem bárki használhatja őket.

Egyesek, például a Facebook, a műtéti beavatkozással nem járó változatokat részesítenék előnyben, mások viszont a vezeték nélküli neurális beültetéses rendszerek fejlesztésével foglalkoznak.

Júliusban Elon Musk mutatta be azt a vezeték nélküli beültetéses rendszert, amelyet cége, a Neuralink fejleszt. Majmokon már végeztek vele kísérleteket, és a tervek szerint még 2020 vége előtt elkezdődnek az emberi tesztelések. Musk közismerten tart a mesterséges intelligenciáktól, és inkább az agy-számítógép interfészben hisz.

A Neuralink implantátuma nagyjából azonos méretű a BrainGate termékével, de míg az utóbbinak átlagosan 100 elektródája van, a Neuralinknek legalább ezer, amelyek vékony, rugalmas, biokompatibilis polimerből készültek.

VIDEÓ: a Neuralink működése

Vannak kisebb riválisok is, mint például a Paradromics, amely nemcsak hogy több és kisebb elektródával számol, hanem azzal is, hogy a neurális implantátum felszínén nagyobb sűrűséggel tudnak mintákat venni. Az alapító Matt Angle már 2020 elején szeretné elkezdeni a klinikai teszteket. Cége jelentős támogatást kapott a Pentagon kutatóügynökségétől, a Darpától, miután rájöttek, hogy a sebesült katonák számára alkotott robotvégtagoknak agyi irányításra van szükségük.

Az ausztráliai központú Synchron viszont már meg is kezdte a Stentrode nevű eszközének klinikai tesztjét. A használatához nincs szüksége nyitott agyműtétre, csupán egy stentet (fémhálós orvosi hengert) küldenek be egy vénán keresztül a nyak hátsó részénél. Amikor már közel van a mozgató agykéreghez, a stent ellapul, hogy beágyazzon 16 fém elektródát az érfalakba, ahonnan regisztrálhatják a neuron-tevékenységet. Eddig egy mozgatóideg-betegségben szenvedő páciensbe ültették be, és még négyen vesznek a kísérletben.

A Facebook pedig olyan agy-számítógép interfész fejlesztésén dolgozik, amihez nem kell agyműtét, és amit bármikor ki lehet venni.



Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


JÖVŐ
A Rovatból
Komoly újítás jön a Facebookon és a Messengerben
A mesterséges intelligencia nagyobb szerepet kap a jövőben a Magyarországon legnépszerűbbnek számító közösségi oldalakon.

Link másolása

A tavaly szeptemberben bemutatott Meta AI-asszisztens beépül az Instagram, a Facebook, a WhatsApp és a Messenger felületébe, írja a 24.hu a Verge cikke alapján. Az asszisztens egy külön weboldalt is kap, de a meta.ai Magyarországon egyelőre nem elérhető.

Mark Zuckerberg azt mondta, ahhoz hogy felvegyék a versenyt az OpenAI fejlesztésével, a piacvezető ChatGPT-vel nekik is fejlődniük kell. Ezért továbbfejlesztették nyílt forráskódú nyelvi modelljüket, ami a Llama 3 nevet viseli. A cégvezető szerint ez a különböző teszteken már most felülmúlja vetélytársait.

A Meta AI-asszisztens jelenleg az egyetlen olyan chatbot, amely a Bing és a Google valós idejű keresési eredményeit is integrálja, és keresésenként külön dönt arról, hogy mikor melyiket használja.

A fejlesztés az Egyesült Államok mellett már több tucat országban elérhető. Magyarországon azonban még várni kell a megjelenésére, egyelőre nem tudni meddig.

Zuckerberg azt is bejelentette, hogy mielőtt a Llama 3 legfejlettebb verziója megjelenne, először több frissítésre kell számítani a kisebb modelleknél. A modell nem Meta-felhasználói adatokból épül fel, hanem nyilvános internetes adatok és szintetikus mesterséges intelligencia által generált adatok keverékét használja.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

JÖVŐ
A Rovatból
Egy mesterséges intelligenciával létrehozott műsorvezető, Bíró Ada vezette a Deltát a köztévén
Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát. A következő adástól kezdve híreket fog majd felolvasni.
Fotó: M1/YouTube - szmo.hu
2024. április 16.


Link másolása

A Delta vasárnapi adásában egy bizarr történésnek lehettek szemtanúi a nézők: Fejős Ádám műsorvezető bemutatta új kollégáját, a mesterséges intelligencia segítségével létrehozott Bíró Adát, aki a következő adástól kezdve a műsor híreit fogja majd felolvasni.

A Telex számolt be róla, hogy Ada egy „egy MI segítségével életre hívott nyelvi és videós modell”, de hogy pontosan milyen modellről van szó, az nem derült ki.

Ada azt is elárulta magáról, hogy az elkészítésében a legmodernebb nyelvi modellt használták, hogy szépen beszéljen magyarul.

Ada mondanivalóját „teljes egészében a Delta szerkesztői határozzák meg”, a Delta következő adásától lehet majd nézni, ahogy híreket olvas fel.

Itt lehet visszanézni Ada bemutatkozását.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


A Rovatból
Viszlát jó idő: bejelentették, hogy véget ért a globális kánikula
Az ausztrál meteorológiai hivatal jelentette be a tavaly nyár óta tartó időjárási jelenség végét.

Link másolása

2023 június óta 2024 márciusig minden hónap középhőmérséklete rekordot döntött szerte a világon, ugyanis a Csendes-óceán középső és keleti trópusi térségének melegebb tengerfelszíni hőmérséklete éreztette globális hatását.

A meteorológusok az időjárási jelenséget El Niño (a fiú) névre keresztelték, viszont a fiú most búcsúzik és

júliusig semleges állapot következik, ami az egész világon nagyon fontos a gazdálkodók számára.

Az amerikai meteorológiai hivatal előrejelzése szerint a semleges hónapokat követően, az év második felében 60 százalék valószínűséggel érkezhet La Niña (a lány), és vele együtt a hűvösebb idő.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


JÖVŐ
A Rovatból
Újabb rekord dőlt meg, most az óceánok vízfelszínén mértek olyat, amit eddig még nem láttak
Április közepe óta szinte napról napra magasabb vízhőmérsékletek születtek annak ellenére, hogy az évnek ebben a szakaszában általában csökkeni szokott a tengervizek hőmérséklete.

Link másolása

Kedden megdőlt az világóceán felszíni hőmérsékletére vonatkozó melegrekord - írja az Időkép.

Nem lassul az óceánok felmelegedésének üteme, olyannyira nem, hogy április 23-án minden eddiginél magasabb hőmérsékletet ért el globálisan a vizek felszíni hőmérséklete.

Az új rekord 21,18 fok, ami, még ha egy hajszállal is, de felülmúlta a március 1-én felállított 21,17 fokos rekordot.

Április 17. óta szinte napról napra magasabb vízhőmérsékletek születtek annak ellenére, hogy az év ezen szakaszában általában csökkeni szokott a tengervizek hőmérséklete. Ráadásul hivatalosan is véget ért az El Niño, ami az átlagosnál magasabb tengerfelszín-hőmérsékleteket eredményezett a Csendes-óceán egyenlítőhöz közeli területein.

A melegedés a mi időjárásunk szempontjából legmeghatározóbb észak-atlanti térségben is jelentős. Itt jelenleg átlagosan 21 fokos a felszíni vízhőmérséklet, ami 0,4 fokkal magasabb a tavaly ilyenkor mért értékhez képest.


# Csináld másképp

Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk