Magyar fotós képe lett a nap fényképe a NASA-nál
Fényes Lóránd magyar asztrofotós legújabb munkáját választotta a NASA a nap csillagászati fényképének, ezúttal a Hold felszínének lenyűgöző részletességű megörökítésével érdemelte ki ezt a megtisztelő címet, írja a 24.hu.
A fotón többek között a hatalmas Moretus- és Klaproth-kráterek is jól láthatók, amelyek bár apró gödröknek tűnhetnek a képen, valójában mindkettő átmérője meghaladja a 110 kilométert, mélységük pedig több ezer méteres. A Moretus-kráter különlegessége, hogy közepén egy 2,1 kilométer magas hegy emelkedik.

Az asztrofotós honlapján olvasható információk szerint a kráterek mögött egy impozáns hegyvidék és a Hold déli sarka is megfigyelhető, amely a fotó talán legérdekesebb része.
Fényes Lóránd korábban már több munkájával, köztük az Írisz-ködről és a Tű-galaxisról készült képeivel is felkeltette a NASA figyelmét, de most először került be a Naprendszert ábrázoló alkotása a kiválasztottak közé.
A Hold déli sarka az utóbbi időben fokozott figyelmet kapott, hiszen mind a NASA, mind Kína ezen a területen tervez holdbázist létesíteni. Ennek következtében az elmúlt bő egy évben több küldetés is célba vette ezt a régiót, például az indiai Csandraján-3 és az orosz Luna-25 is.