BALATON
A Rovatból

Kiderült, mi okozta két éve a kékalgák elszaporodását a Balatonban – idén egyelőre kiváló a vízminőség

2019-ben foszfor szabadult fel a tó alján lerakódott üledékből – mondja Somogyi Boglárka, az MTA Balatoni Limnológiai Kutatóintézet algológusa.


Sok tévhit kering a Balatonról, mint például, hogy a balatoni strandokon feltátalt sült hekk a tó vizében nőtt fel, holott a hekk egy tengeri ragadozóhal. Ilyen tévhit az is, hogy ha algát vélünk felfedezni édesvizeinkben, akkor azt gondoljuk, hogy az a rossz vízminőség jele, pedig algából is többféle van, és nem mind okoz vízminőség-problémát.

A vízi élet alapját az algák adják, nélkülözhetetlenek a vízi táplálékláncban. Az algákat ugyanis megeszik a kisrákok (zooplankton), a kisrákokat a kis halak, őket pedig a nagyobb halak. Gyakorlatilag minden, a tóban található élőlény alapvetően függ az algáktól is.

Nem mindegy azonban, hogy milyen alga szaporodik el egy tóban. Édesvizeinkben elsősorban a cianobaktériumokkal, más néven kékalgákkal lehet gond, amelyek méreganyagokat termelhetnek.

"Amikor nagymértékben elszaporodnak, akkor beszélhetünk vízminőség-problémáról, elsősorban azért, mert a kékalgáknak vannak olyan törzseik, amelyek valóban képesek toxinokat, méreganyagokat termelni. Ezek a méreganyagok mindenekelőtt a környező vízi világra veszélyesek, de problémákat okozhatnak, ha nagyobb mennyiségben bekerülnek az ivóvízbe, illetve egyes formáik akár fürdés során is, például bőrirritáció válthatnak ki." - magyarázza Somogyi Boglárka, az MTA Balatoni Limnológiai Kutatóintézet algológusa.

A Balaton vízminőségét havonta egyszer mérik a tó hossztengelye mentén, öt pontról véve mintát. Nyaranta, amikor a kékalgák jellemzően elszaporodhatnak a Batalonban is, még sűrűbben, kéthetente vesznek mintát. Emellett az alga-biomassza mennyiségét a tóban műholdfelvételek segítségével is nyomon követik.

Amikor jelentősebb vízminőség probléma volt legnagyobb tavunkban a 1980-as, 90-es években, akkor a kékalgák szaporodtak el nagy mennyiségben.

"Később, a 90-es évek közepétől nagymértékben csökkent a nyáron domináns kékalgák mennyisége a tóban, és valamikor a 2010-es évek elején fordulópontot figyeltünk meg, amikortól a kékalgák mellett a fecskemoszatok is vezető szerephez jutottak. Azóta év- és nyárfüggő, hogy e két csoport között melyik jut domináns szerephez, de nyaranta többnyire mindkét csoport jelen van."

Cianobaktériumok a Balaton planktonjában (fénymikroszkópos felvétel, 2019 nyár)

A legújabb eredmények alapján úgy tűnik, hogy az időjárás is nagy mértékben befolyásolhatja, hogy mikor van probléma a tó vízminőségével.

A 80-as, 90-es években az algásodás oka az volt, hogy a vízgyűjtő területről rengeteg foszfor érkezett a tóba. Ez az emberi tevékenység hatása volt, a foszfor ugyanis szennyvízből, mosószerekből, műtrágyából került a befolyókba.

"A foszfor-túlkínálat tette lehetővé a kékalgák nagymértékű elszaporodását, így az algásodás visszafordításához a foszforterhelés csökkentésére volt szükség. Ebben az időszakban szerencsére több ezzel kapcsolatos beruházás is megvalósult, például korszerűsítették a szennyvíztisztítást, és megépítették a szennyvíz-körcsatornát a tó körül. Ennek eredményeképpen lecsökkent a tó külső foszforterhelése, ami az algák biomasszájának csökkenését eredményezte, viszont ehhez körülbelül tíz év kellett." - mondja Somogyi Boglárka.

Az üledékben felhalmozódott belső foszforkészlet ugyanis egy jó időre még elegendő foszforral látta el az algákat a vízben.

Később jelentősen javult a tó vízminősége és gyakorlatilag mindenkit meglepett, amikor 2019-ben elszaporodtak az algák a tó nyugati területein, a Keszthelyi- és a Szigligeti-medencében.

"Most már kijelenthetjük, hogy az algák elszaporodásához szükséges foszfortöbbletért nem okolhatjuk a külső terhelést, tehát más helyzettel nézünk szembe, mint az 1980-as években. A foszfor 2019 nyarán a tó üledékéből szabadulhatott fel. A kulcskérdés, hogy mi tette azt lehetővé, és úgy tűnik, hogy itt van fontos szerepe az időjárásnak."

A 2019-es évben nagyon meleg nyár volt. Szélcsendes időszakokban ki tudott alakulni egy erős hőmérsékleti rétegzettség, ami oda vezetett, hogy az üledékfelszín közelében elfogyott az oxigén, és az így létrejött anaerob körülmények között foszfor szabadulhatott fel az üledékből.

"A fizikai környezet szempontjából a 2019-es év egy anomália volt a Keszthelyi-medence történetében, magas vízhőmérséklettel, magas vízállással és rossz fényellátottsággal. A vízalatti fényviszonyok részletes vizsgálata azt mutatta, hogy 2019-ben az üledékfelszínen gyakorlatilag sötétség honolt, az ott lakó algák életterét megszűntetve. Algák hiányában az üledékfelszínen leállt az oxigéntermelés, és ennek, valamint egy erős hőmérsékleti rétegződésnek köszönhetően az üledék vizéből származó foszfor kijutott a vízoszlopba.”

A kékalgák jelentős része képes a légköri nitrogén megkötésére egy speciális sejtjük segítségével. Erre a többi alga nem képes. A nitrogénkötő kékalgák számára ezért elsősorban foszfor szükséges, hiszen nitrogént tudnak szerezni maguknak a levegőből. Így ha jelentős foszforterhelés ér egy tavat, akkor többnyire a kékalgák kezdenek gyors szaporodásba.

"A zöldalgák között nincsenek olyan fajok, amelyek képesek lennének méreganyagok, toxinok termelésére, tehát ha például zöldalgák szaporodnak el egy tóban, akkor fürdést tekintve igazából nem okoznak vízminőség-problémát."

A Balaton vízminősége jelenleg kiváló, de ez változhat még a nyáron.

A szakemberek a közeljövőben is folyamatosan nyomon követik majd, hogy hogyan alakul a tóban az algák tömege. Sőt, nemcsak a tó vizében, de az üledékfelszínen élő algák tömegét és elterjedését is monitorozzák majd. "Szeretnénk megtalálni azokat a helyeket, ahol vastagabb algagyep alakulhat ki az üledékfelszínen és tisztázni, hogy pontosan milyen körülmények vezetnek ehhez." - mondja Somogyi Boglárka.


# Csináld másképp

Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


BALATON
A Rovatból
Naplementék a Balatonnál: három nap, három helyszín, három csodája fotókban elmesélve
A naplementék hangulata mindig magával ragadó. Mert bár minden nap eljön, de mégis más. És talán ezért is szeretjük, és ezért megunhatatlan, mert nem tudhatjuk, a természet aznap milyen alkotással kápráztat el.
szs - szmo.hu
2024. december 18.



Mikor menjen a kalandvágyó utazó a Balatonra, ha nem a szokásos nyaralós élményt keresi? Kipróbáltam, mit lehet csinálni pár napig a tóparton és a környéken pár őszvégi napon. Négy nap alatt belekóstoltam a Balaton-felvidékbe, de az útvonalakat úgy terveztem, hogy a naplemente valahol a vízparton érjen. Hát, nem csalódtam: ahány nap, annyiféle élmény, annyiféle szín és hangulat. Valami csoda volt.

A naplementék hangulata mindig magával ragadó. Mert bár minden nap eljön, de mégis más. És talán ezért is szeretjük, és ezért megunhatatlan, mert nem tudhatjuk a természet aznap milyen alkotással kápráztat el.

Hol az acélkék eget és vizet színezi át naracsosba, hol a pasztelekkel játszik, hol pedig már korán rózsaszínt kever az égbe, és azt fokozza egészen az égővörösig.

És hogy közben mi minden fut át a nézelődőben? Talán hasonlók:

Képgaléria: Keszthely (Képekért kattints a fotókra)

A rózsaszín átalakulása égő vörössé. Tényleg nincs két egyforma naplemente, talán ezért sem lehet megunni. Mert minden alkalommal várjuk a csodát, hogy aznap kivel kápráztat el a természet. Ez a színváltozás is meseszép volt.

Képgaléria: Balatonfüred (Képekért kattints a fotókra)

Egy csendes délután opálos fényjátékkal. Halk csobbanások és néhány hazatérő vízimadár. Néma szobrok és lassan sötétedő horizont felett Tihany tornyai még átköszönnek.

Képgaléria: Siófok - így lesz a hideg kékből narancsos izzás (Képekért kattints a fotókra)

Micsoda tehetség ez a természet - akár fél óra alatt is képes egy képet teljesen átfesteni. A hideg kékből a meleg narancsszínbe borítja a vízparti tájat. Csoda na.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

BALATON
Brutális drágulás a balatoni strandokon: van, ahol közel 50 százalékkal kerül többe a belépő
Idén is jelentősen drágult a balatoni strandolás. A legdrágább helyen 2600 forintot kérnek a felnőttjegyért, a gyerekeknél 1900 forint is lehet a belépő ára.


Jelentősen emelkedtek idén a balatoni strandbelépők árai, derül ki a balatontipp.hu összeállításából. A felnőttjegyek átlagosan 13, a gyermekjegyek pedig 16 százalékkal drágultak a tavalyi évhez képest.

A legdrágább felnőtt belépőt a csopaki strandon kell kifizetni: 2600 forintba kerül egy nap a vízparton.

Nem sokkal marad el ettől a siófoki Nagystrand és a balatonfüredi Esterházy strand 2500 forintos belépője, illetve az alsóörsi strand 2300 és a balatonalmádi strandok 2200 forintos ára. Jó hír viszont, hogy a legolcsóbb strandokon már 1000 forintért is csobbanhatunk: ilyen például Szepezden a Viriusi és a szepezdfürdői strand, a keszthelyi Helikon strand és a tihanyi Sajkodi strand.

A gyermekbelépők terén is Csopak vezet: 1900 forintba kerül a jegy. Füreden az Esterházy strandon 1600, Balatonalmádiban pedig 1500 forintot kérnek. A legolcsóbb lehetőséget Szigliget, a tihanyi Sajkodi strand és a balatonudvari strandok kínálják, 500 forintos jegyárral.

A legnagyobb áremelés Fonyódon történt: itt a felnőtt belépő ára 47 százalékkal nőtt, így most 1400 forint.

Balatonfűzfőn és Balatonszárszón 31 százalékkal emelték a díjakat, ezekben a városokban 1700 forintba kerül a strandbelépő. Vonyarcvashegyen 27 százalékos áremelés után 1900 forintot kell fizetni.

Nem emelték a felnőttek belépőjét több népszerű helyszínen, például Földváron (1750 Ft), a badacsonyi strandokon (1400 Ft), a keszthelyi Városi strandon (1700 Ft), a siófoki Nagystrandon (2500 Ft), a Sóstói strandon (1500 Ft) és a szigligeti strandon (1500 Ft).

A gyermekbelépők esetében is Fonyód áll az élen a drágulásban: 46 százalékos emeléssel most 700 forint a belépő. Szepezden is 700 forintra nőtt az ár, Vonyarcvashegyen pedig 1400, míg Révfülöpön 800 forint lett a gyermekjegy. Ugyanakkor több helyszínen nem emeltek az árakon: Földváron (900 Ft), Balatonedericsen (800 Ft), a siófoki Nagystrandon (1000 Ft) és Szigligeten (500 Ft). Balatonudvariban a gyermekjegy ára egy új kategóriának köszönhetően 500 forintra csökkent.

A felnőtt belépők középára idén 1800 forint, a gyermekjegyeké pedig 1200 forint.

A vizsgált 47 strandból 15 tartozik a középáras vagy annál drágább kategóriába, a többi olcsóbb ennél. Gyermekjegyeknél 13 strand kéri a középárat vagy annál magasabb összeget.

A strandok pénztárait több helyen már május végén megnyitották, de a legtöbb településen csak június elejétől vagy közepétől kell belépődíjat fizetni. A balatontipp.hu frissítette az idei szezonra a fizetős strandok listáját és aktuális árait.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

BALATON
Itt a nyár, irány Siófok! Tizedik születésnapját ünnepli a Plázs, és minden eddiginél nagyobb bulira készül
Több mint 150 fellépő, újragondolt helyszínek és igazi fesztiválhangulat vár a Balaton partján, ahol minden este egy emlékezetes koncertélménnyel ér fel.


Június 7-én megnyílik a Balaton bulifővárosa, a siófoki Plázs, és ha hinni lehet a számoknak – márpedig miért ne hinnénk –, ez lesz minden idők legforróbb szezonja! Tíz év, kétmillió látogató, több száz koncert, és egy újabb nyár, amit egyszerűen nem lehet kihagyni.

A Plázs 2016 óta a nyári balatoni életérzés koronázatlan királya. A Siófoki Nagystrandon elterülő szórakoztató központ nemcsak a fesztiválozók kedvence, de mára a Balaton egyik legfontosabb turisztikai és kulturális attrakciójává nőtte ki magát. Az elmúlt években több mint 800 napon át tartott nyitva, közel 500 rendezvényt hozott tető alá, és mintegy 2 millió látogatót vonzott.

És hogy mit nyújt egy nap a Plázson?

Nappal napozóstég, homokos strand, medence és pihenés, este pedig jön a „nagyüzem”: nagyszínpad, öt kisebb zenei helyszín, és 9500 fő befogadására alkalmas bulihelyszín

. Itt minden nap olyan, mintha egy minifesztiválra csöppennél!

Célkeresztben: 350 ezer látogató

2025 nyara rekordot dönthet. Tavaly 320 ezren látogattak el a Plázsra, idén viszont a szervezők már legalább 350 ezer vendégre számítanak. Az is beszédes szám, hogy a 2016-os nyitás óta mintegy 2 millióan látogattak a Plázsra. Ez gyakorlatilag egy egész Budapest! Nagy Fruzsina, a Plázs kommunikációs vezetője szerint ez nem véletlen:

„Tíz évvel ezelőtt az alapítók egy merész vízióval vágtak bele a Plázs felépítésébe: egy olyan egyedülálló helyszínt álmodtak a Balaton partjára, amely újradefiniálja a nyári szórakozás fogalmát. Mára a Balaton egyik legmeghatározóbb turisztikai és kulturális vonzerejévé vált a Plázs.”

És ez még csak a kezdet.

Grand Opening: pünkösdi hosszú hétvégés gigabulival nyit a szezon

A jubileumi szezon június 7-én indul, méghozzá nem is akárhogyan. A pünkösdi hosszú hétvégén Rúzsa Magdi és a Neoton Família nyitja meg a nyarat, majd éjjel 22 DJ szállítja a hangulatot a Plázs Grand Openingen. Ha valaki eddig azt hitte, egy szezonkezdet nem lehet emlékezetes, akkor most figyeljen: ez a nyitány tényleg berobban a balatoni estébe.

A nyár legnagyobb bulijai: Majka, Halott Pénz és DJ OTI visszatér

A 10. születésnap alkalmából több mint 150 fellépő és 70 program várja a bulizni vágyókat egész nyáron. Az eddigi évekhez képest most tényleg mindent beleadtak: a koncertprogram egészen elképesztő.

Fellép többek között: Majka, Halott Pénz, Desh, Dzsúdló, Pogány Induló, Beton.Hofi, Manuel, Valmar, BSW, ByeAlex és a Slepp, Krúbi, Follow The Flow és még a legendás Korda György és Balázs Klári is!

DJ OTI augusztusban egy már hónapok óta teltházas bulival tér vissza, szóval ha ott akarsz lenni, már most kezdhetsz kombinálni a barátokkal.

„Ez a hely minden évben feltölt” – így készülnek a visszatérő sztárok

A Plázs nemcsak a közönség, hanem a fellépők szívét is meghódította. Majka, aki gyakorlatilag a Plázs egyik legnépszerűbb zenésze már tíz éve, ezt mondta:

„A Plázs közönsége elképesztő energiákat ad, itt a Balaton partján valahogy mindenki sokkal felszabadultabb. Szinte hihetetlen, hogy már tizedik éve dübörögnek itt a koncertek, számunkra is a nyár egyik kiemelt állomása Siófok. Pár éve a születésnapomat is itt ünnepeltük, felejthetetlen emlék marad! Alig várjuk, hogy július 25-én újra felrobbantsuk a színpadot, ráadásul az idei buli után garantáltan mindenki gazdagabban térhet haza!”

Másnap, július 26-án, a Halott Pénz veszi át a stafétát, akik szintén szoros szálakkal kötődnek a helyszínhez:

„A Plázs Siófok nyaraink egyik legfontosabb és legkedvesebb állomása. Rengeteg emlék, barátság és persze őrült koncert köt ide minket. Büszkék vagyunk rá, hogy részesei lehetünk a Plázs történetének, és izgatottan várjuk, hogy újra együtt legyünk a Balaton legbulisabb közönségével.”

Újítások idén is

A Plázs nemcsak programban, hanem infrastruktúrában is folyamatosan fejlődik. 2024-ben teljeskörűen megújult a nagyszínpad, és elkészült egy vadonatúj, exkluzív skybox, ahonnan a Balatonra és a koncertekre is tökéletes panoráma nyílik. És a dolognak itt nincs vége: öt kisebb zenei helyszín is technikai és látványbeli megújuláson esik át az idei szezonban.

Ha nyár, akkor Siófok. Ha Siófok, akkor Plázs.

Napközben ejtőzés a parton, este fergeteges bulik a legmenőbb magyar előadókkal – a siófoki Plázs idén is a nyár esszenciája lesz. Ha még nem voltál, most itt az idő. Ha már voltál, akkor pontosan tudod, miért kell visszatérni.

Jegyek, pontos programok, friss infók ide kattintva.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

BALATON
A Rovatból
A Tihanyi-félsziget egyik legismertebb legendájából egy exkluzív parfüm született
A Tihanyi Visszhang parfüm az Eau de Tihany márka kiemelt terméke, amely a Tihanyi-félsziget történelmi és természeti örökségét illatba zárva eleveníti fel.


Van egy varázslatos hely Tihanyban: az Illatok Háza.

Ez a különleges hely nem csupán egy üzlet, hanem egy látványmanufaktúra, kávézó és múzeum is, ahol a látogatók bepillanthatnak a Tihanyi-félsziget illatos történelmébe és a parfümkészítés kulisszatitkaiba.

Az Illatok Házában a látogatók ingyenes tárlatvezetéseken vehetnek részt, amelyek során megismerkedhetnek a levendula történetével Tihanyban, valamint az illóolajok és parfümök előállításának folyamatával.

A kávézóban egy finom ital mellett élvezhetik a panorámát, a kézműves laborban pedig akár élőben is megfigyelhetik a termékek, például a szappanok készítésének fázisait.

Az Illatok Háza ad otthont az Eau de Tihany márkának, amelyet a Hollán-Nyárádi család hozott létre azzal a küldetéssel, hogy felélessze és továbbvigye Bittera Gyula, a tihanyi levendulatermesztés úttörőjének örökségét.

Dr. Bittera Gyula gyógynövénykutató, vegyészmérnök és illóolajgyáros volt, aki az 1920-as években honosította meg a levendulát a félszigeten, és jelentős illóolaj-exportot bonyolított le. Története a márkának köszönhetően ma is elevenen él tovább.

Az Eau de Tihany az elmúlt években új lendületet vett. A márkát ma már a következő generáció is formálja – Nyárádi Natália parfümőr személyében, aki Franciaországban szerezte szaktudását, és mára ő álmodja meg az új kollekciók illatvilágát.

Natália érzékeny, művészi szemlélete új szintre emelte a márkát: az illatok összetettebbé, karakteresebbé váltak, miközben megmaradtak a tihanyi tájhoz és legendákhoz kötődő, érzéki történetmesélésnél.

Az ő nevéhez fűződik a márka kiemelt illata, a Tihanyi Visszhang parfüm is. Ez a különleges kompozíció a „tihanyi legendák” sorozat első darabja.

A tihanyi visszhang legendája

A mese szerint Tihany egy gyönyörű, aranyhajú tündér volt, aki esténként a Balaton partján énekelt, miközben aranyszőrű kecskéit itatta. Csodás hangját mindenki imádta – még a tó mélyén élő Balaton isten fia is, aki annyira beleszeretett a hangjába, hogy belebetegedett a vágyakozásba. Az öreg Balaton apja gyöngyöket vitt ajándékba Tihanynak, hogy a fia újra hallhassa a dalt. A tündér azonban egyre kapzsibb lett: már csak akkor volt hajlandó énekelni, ha minden este újabb kincseket kapott.

Amikor a vizek ura kifogyott a kincsekből, Tihany többé nem énekelt. A fiú meghalt, és Balaton bánatában bosszút állt. Hatalmas hullámokat küldött, amelyek elragadták a tündér kecskéit, majd sziklával zárta el őt egy barlangba.

Végül átkot mondott rá: mostantól minden szót, amit hozzá intéznek, hétszer ismételjen vissza. Ezért van ma is visszhang Tihanyban.

Forrás: Vass Albert – A tihanyi visszhang

A Tihanyi Visszhang parfüm a legenda hangulatát ülteti át illatokba: a vízparti csend, a tündér titokzatossága és a Balaton mélységei mind visszaköszönnek benne.

Egyszerre friss, fűszeres és melankolikus.

A kompozíció bergamottal és borókával nyit, ez a hűvösen fanyar indítás a Balaton felől áramló, sós-gyógynövényes levegőt idézi. A háttérben széna és atlasz cédrus sejlik fel. Ez a vidéki táj, a domboldalon legelésző kecskék és a nyári hőség illata.

A szívjegyekben megjelenik a nárciszesszencia, amely gyümölcsös és zöld tónusaival különleges kontrasztot teremt: egyszerre törékeny és élénk, akár a tündér, akinek emlékét az illat őrzi. A kompozíció alapját ámbra, pacsuli és tölgyfamoha alkotja. Ezek adják meg azt a mélységet és időtlenséget, amely a visszhang motívumát visszafogottan, mégis határozottan viszi tovább.

Ez az illat nem harsány, nem akar mindent elmondani elsőre. Inkább ott marad a bőrön, finoman változik, rétegei lassan bomlanak ki – pont úgy, ahogy a visszhang is csak fokozatosan halkul el.

eaudetihany.hu

A hotel, aminek saját illata van

A Balatonfüreden található Hotel Petit Bois Füred egy ötcsillagos luxusszálloda, amely a pihenés és kikapcsolódás tökéletes menedékét nyújtja.

Az 1908-ban épült villaépület, mely II. Rákóczi Ferenc rodostói házának mintájára épült, 2021-ben került magántulajdonba, és teljes felújítás után 2024 decemberében nyitott meg újra.

A hotel különlegessége, hogy saját illattal rendelkezik, amelyet szintén Nyárádi Natália készített.

Ez egy visszafogottabb, nem túl tolakodó, puha illat, ami remekül illeszkedik a szálloda elegáns és finom tereihez.

Az illat minden térben megjelenik, többek között illatosítók, szappanok és piperék formájában is, hozzájárulva a szálloda egyedi, puha luxus hangulatához.

A hotel tetőteraszán található Rooftop Bár külső vendégek számára is nyitva áll, és innen fantasztikus kilátás nyílik a Balatonra.

Többek között kézműves koktélokat és válogatott borokat kínálnak, valamint reggelit és délutáni snackeket.

petitbois.hu


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk