TUDOMÁNY

Igazi kincsekre bukkantak egy ókori római fürdő lefolyóiban Angliában

Valószínűleg a gőz miatt estek ki a a fürdőzők pecsétgyűrűiből a vésett drágakövek.

Link másolása

Több mint 30 féldrágakő került elő a 2000 évvel ezelőtti római fürdő lefolyóiból - írja a BBC.

A fürdőház romjait 2017-ben fedezték fel az angliai Carlisle-ban, amikor a krikettklub pavilonja megkárosodott egy viharban. Frank Giecco archeológus szerint a drágakövek valószínűleg

a fürdőzők pecsétgyűrűiből estek ki, mivel a gőztől felengedett a ragasztó, ami a helyükön tartotta őket.

A kövek mellett több mint 700 tárgyat, köztük fegyvereket, edényeket, érméket találtak.

A vésett drágakövek úgynevezett intagliók, csak néhány milliméter átmérőjűek, és a medencék és szaunák tisztítása során kerülhettek a lefolyókba.

„Gyönyörű miniatűr műalkotások, amelyek az időszámításunk szerinti 200-as évekből származnak” - nyilatkozta Giecco. A feltárásra most új támogatást kaptak, ezért májusban visszatérhetnek a helyszínre folytatni a munkát.

A csövekből még hajtűk is előkerültek, jó állapotban, abban bíznak, hogy ezeket és a többi tárgyat ki tudják állítani a helyi művészeti galériában.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Címlapról ajánljuk


TUDOMÁNY
Megfejtették az elhagyatott templomban talált UFO-szerű múmia rejtélyét
A különös csontvázzal sokáig a tudósok sem tudtak mit kezdeni.

Link másolása

Megfejtették a kutatók annak a körülbelül 15 centiméteres múmiának a rejtélyét, amit az Atacama sivatag egyik elhagyott templomában találtak 2003-ban Chilében - írja a Daily Star. Az Ata névre keresztelt maradványról kiderült, hogy nem egy űrlény csontváza, és nem is olyan ősi, mint azt sokan sejtették.

A furcsa, kúp alakú fejben végződő múmiára Oscar Muño kincsvadász talált rá La Noria-ban, a sivatagban.

A csontváz állítólag egy bőrzacskóban volt, és egy szalaggal átkötött fehér ruhába csomagolták.

Sokáig a tudósok sem tudtak mit kezdeni a bizarr maradványokkal a fej formája és mérete miatt, illetve mert Atának 12 helyett csak 10 bordája van.

Sokan azt gondolták, hogy a csontváz egy magzaté lehetett, és persze voltak olyanok is, akik szerint Ata valójában egy földönkívüli lény maradványa.

A San Franciscó-i Stanford Egyetem és a Kaliforniai Egyetem tudósai megállapították, hogy a csontváz egy körülbelül 40 évvel ezelőtt elhunyt csecsemőé. Azt is kimutatták, hogy a csontok szokatlan mérete és szerkezete genetikai rendellenességek eredményei. A vizsgálatok számos mutációt mutattak ki több génben, amelyek hozzájárultak a test és a fej deformitásához.

A tudósok úgy vélik, a gyerek közvetlenül a szülést követően halhatott meg, de az sem kizárt, hogy koraszülöttként vesztette életét.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

TUDOMÁNY
Idegen anyahajó grasszál a Naprendszerben – állítja a Pentagon egyik illetékese
Ha pedig így van, miniűrszondákat is küldhetnek akár a Föld felé.

Link másolása

Izgalmas anyaggal állt elő Avi Loeb a Harvard Egyetem kutatója és Sean M. Kirkpatrick, a Pentagon munkatársa – írja a Live Science.

Szerintük elképzelhető, hogy

egy idegen anyahajó tartózkodik a Naprendszerben, és apró szondákat küld bolygónk felfedezésére.

Ez egy nem hivatalos Pentagon-dokumentum, és egyelőre tudományosan nem is bírálták még el.

Avi Loeb-öt nem először éri kritika extrém nézetei és meredek elméletei miatt, amik a földönkívüliekről tesz. A kutató széles körben ismert ‘Oumuamua iránti érdeklődéséről. Ez az első csillagközi objektum, amelyet a Naprendszerben észleltek. Az ‘Oumuamuának több érdekes, egyelőre megmagyarázatlan tulajdonsága is volt, Loeb ezeket vizsgálva arra jutott, hogy egy idegenek által épített szerkezetről lehetett szó.

Amióta először azt sugallta, hogy az 'Oumuamua egy idegen űrhajó, Loeb kritikával szembesült a tudományos közösség részéről. A Nature Astronomy című folyóiratban 2019-ben megjelent cikk szerint az az elmélet, hogy az 'Oumuamuát szándékosan küldték a Föld közelébe „provokatív és megalapozatlan”.

Loeb és Kitzpatrick úgy gondolkozik, hogy ha egy idegen anyahajó érne a naprendszerbe, az a pitypangmaghoz hasonlóan képes lehet kisebb űrszondákat kibocsátani, amik akár a Földet is elérhetik. Ilyen – igaz, leginkább elméleti – megközelítés egyébként magától a NASA-tól sem idegen.

A szakértők szerint ha léteznek az idegen pitypangmagok, azok túl kicsik lehetnek ahhoz, hogy a csillagászok megpillantsák őket. Azt is állítják, hogy ha valóban létezik a relatív közelünkben idegen anyahajó, az lehet, hogy robotizált. Sőt, a hihetetlenül nagy távolságok miatt az sem kizárt, hogy a kibocsátó civilizáció már nem is létezik.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


TUDOMÁNY
Videó: meteor csapódott a Holdba – jókora krátert hagyott maga után
Egy japán csillagász vette észre a jelenséget.
Fotó: Peter Dargatz / Pixabay (illusztráció) - szmo.hu
2023. március 13.


Link másolása

Dajcsi Fudzsii japán csillagász egy hatalmas villanásra lett figyelmes az éjszakai égbolton február végén.

Mint kiderült, éppen egy meteor csapódott be a Hold felszínébe

– írja a Space.com.

A tudós számításai szerint a becsapódás a meteor az Ideler kráter közelében találta el a Hold felszínét, japán idő szerint 20 óra 14 perc 30,8 másodperckor.

Fudzsii szerint a becsapódás utáni kráter nagyjából 12 méter átmérőjű lehet, azonban pontos adatokat csak a NASA Lunar Reconnaissance Orbitere, vagy az indiai Chandrayaan 2 űrszonda szolgáltathat majd.

A meteorok átlagosan körülbelül 48 300 kilométer/órás vagy (13,4 km/s) sebességgel haladnak. Nagy erejű becsapódásaik intenzív hőt generálnak és krátereket hoznak létre, miközben ragyogó fényt bocsátanak ki. A Föld közelében lényegében naponta láthatunk meteorokat, azok ugyanakkor a légkörbe érve elégnek. A Holdnak azonban rendkívül vékony a légköre, így ott többnyire megtörténik a becsapódás, újabb és újabb krátereket hozva létre.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


TUDOMÁNY
Magyarország felett robbant szét egy meteor
A zöldes színű tűzgömböt Magyar Meteoritikiai Társaság kamerái észlelték.

Link másolása

Magyar idős szerint péntek este 21 óra 8 perckor egy nagyon fényes, háromszor is robbanó zöldes tűzgömböt sikerült lencsevégre kapnia a Magyar Meteoritikiai Társaságnak a Magyar Tűzgömbkamera Hálózattal - számolt be róla a HVG. A szervezet közlése szerint a jelenséget a hálózat összes kamerája érzékelte.

A cikkben megjegyzik, hogy a tűzgömb olyan meteor, melynek fényessége eléri vagy meghaladja a -5 magnitúdót, vagyis a Vénusz fényességét. A meteorok közül azt nevezzük tűzgömbnek, ami a légkörbe belépve felizzik majd felrobban.

A péntek esti meteor egy háromszor is robbanó, zöldes színű tűzgömb volt.

A HVG szerint azt egyelőre nem tudni, hogy a péntek esti tűzgömb mely városok felett haladt el, és milyen irányból lépett be a légkörbe.


Link másolása
KÖVESS MINKET: