FELFEDEZŐ
A Rovatból

„Ha nem fekszel le velem, elküldöm a szüleidnek” – Mit sem sejtő nők intim fotóit adják-veszik az internetes csoportokban

Több tízezer férfi lehet érintett a magánjellegű képek csereberéjében csak az Egyesült Királyságban. A nők szinte tehetetlenek a gyűjtőtársadalommal szemben.


Egy véletlen folytán fedezte fel a BBC újságírója, hogy az interneten mit sem sejtő nők fotóival kereskednek. Az egyik ismerősének fényképét egyszerűen ellopták az Instagramról, majd a kép a Redditen kötött ki, ahol a kommentelők kiélték magukat a látványon. Pedig nem is meztelen fotó volt.

Ezután kezdett nyomozni a lap újságírója, és

több száz kamuprofilt talált, amiket ismeretlen tulajdonosaik az ellopott intim és kevésbé intim fényképek megosztására és kereskedelmére használnak.

Mindez természetesen a képen szereplők engedélye nélkül, jórészt a tudtukon kívül történik.

Az intim felvételeket nemcsak egy több ezer fős követőtáborral osztották meg, hanem a közösség tagjai az anonimitás álarca mögé bújva összefogtak, és kiderítették a fotókon szereplők személyazonosságát. Ezt nevezik doxolásnak, vagyis az interneten fellelhető valamennyi személyes adat összegyűjtését és közzétételét az illető akarata ellenére.

Miután napvilágot látnak a fotókon szereplő nők valós vagy online elérhetőségei, a csoport tagjai szabályosan lerohanják az interneten a célszemélyt, akit szexuális megjegyzésekkel, fenyegetésekkel, vagy pedig zsarolással tartanak sakkban.

Ez akár történhetne az internet egy teljesen eldugott bugyrában is, de valójában mindez szinte a szemünk előtt, az egyik legnagyobb közösségi oldalon zajlik, ebben az esetben a Magyarországon is egyre népszerűbb Redditen.

A magát „az internet kezdőlapjaként” meghatározó platformnak világszerte 50 millió, az Egyesült Királyságban 4 millió felhasználója van. A subredditek, vagyis a fórumok többsége ártalmatlan, de az oldalt története során többször is vádolták azzal, hogy kifogásolható tartalomnak is helyet biztosít. 2014-ben rengeteg hírességről töltöttek fel pikáns képeket a felületre, négy évvel később pedig egy olyan csoportot kellett felfüggeszteni, ahol deepfake technológiával készítettek hamis pornóvideókat közismert sztárok főszereplésével.

A botrányokat követően a Reddit szigorított szabályzatán, mely elsősorban a nyíltan szexuális tartalmak közlésének felülvizsgálatára vonatkozott.

Ennek ellenére az átlagemberekről készült magánjellegű fotók kereskedelme manapság szabályosan virágzik az oldalon a platform által bevezetett tiltások ellenére.

A lap újságírói a nyomozás során több tucat olyan csoportra bukkantak, ahol csak az Egyesült Királyság valamennyi szegeltéből származó nők fotóit osztogatják meg és tárgyalják ki. Csak a dél-ázsiai nőkről szóló közösségnek 20 ezres követőtábora volt. Az itt közkézen forgó felvételeken szerepeltek olyanok, akiket az újságírók személyesen ismertek, másokat pedig aktív közösségi jelenlétük miatt láttak már.

Úgy számolták, hogy ebben a csoportban nagyjából 15 ezer fényképet lehetett végignézni. Ezek közül ezret vizsgáltak meg alaposabban, melyek között 150 különböző nőről találtak erotikus tartalmú fotót.

A kommentek szinte kivétel nélkül szexuális tárgyként dehumanizálták a felvételeken szereplőket, aki közül a többségnek fogalma sem volt arról, hogy mi folyik a háta mögött.

A nyomozás során kapcsolatba léptek az egyik képen szereplő nővel, aki elmondta: ma már naponta kap zaklató, szexuális megjegyzésekkel teli üzeneteket, miután az Instagramról ellopott fotója bekerült az egyik ilyen csoportba.

De nemcsak a fotók nyilvános megosztása és pocskondiázása zajlik ezekben a fórumokban. Sokan kereskednek is a szaftosabb felvételekkel, amiket a mit sem sejtő nők partnerei készítettek, esetleg a fotón szereplők intim szelfijei is lehetnek. Még mélyebbre ásva akadnak olyan videók is, amiket szex közben, titokban készíthettek a nőkről, talán már eleve azzal a szándékkal, hogy piacra dobják ezeket.

Egy-egy ilyen tranzakció pedig épp úgy jön létre, mint a való életben egy piacon. Példaként hozzák fel egy orális szex közben megörökített nő fotója alatti párbeszédet. Az egyik kommentelő azt kérdezi, hogy van-e valakinek videója a fotón szereplő nőről. Válaszban írják meg neki, hogy a fenti képet is tartalmazó teljes mappát át tudják küldeni neki 5 fontért (2400 forint). Egy harmadik hozzászóló pedig a nő elérhetőségei iránt érdeklődik.

A cikkben az Ayesha álnevet használó nőről aktus közben, titokban készültek tavaly a felvételek. A nőt időnként azzal zsarolják az ismeretlenségbe burkolózó redditezők, hogy elküldik a szüleinek a fotókat, ha nem fekszik le velük.

Akadt olyan is, aki azzal fenyegette, hogy ha Ayesha nem egyezik bele a szexbe, akkor megkeresi és megerőszakolja.

A pakisztáni származású nő számára mindez azért különösen ijesztő, mert közösségükben a házasság előtti szex nem elfogadott.

Ayesha ezért egy idő után megszakította minden baráti kapcsolatát, elköltözött otthonról, végül pedig öngyilkosságot kísérelt meg. Ezután mesélte csak el szüleinek, hogy mi történt, akik mindketten depressziósak lettek. A nő azt mondja, végtelenül szégyelli magát a történtek miatt és különösen azt, hogy ilyen helyzetbe hozta a családját.

A megalázott nő többször felvette a kapcsolatot a Reddittel. Az egyik videót szinte azonnal törölték, míg egy másik eltávolítása négy hónapig húzódott. De hiába: addigra már mindenhol elterjedt a felvétel, ami néhány héttel később ismét előkerült a subredditben, amit egy Zippomad nevű felhasználó hozott létre és moderált. Az óvatlan zaklatót éppen a neve buktatta le végül.

A férfi egy másik fórumon nagy tételben vásárolta fel a különleges Zippo öngyújtókat. A lap riportere megbeszélt egy találkozót vele az öngyújtók miatt, itt derült ki, hogy a fórumgazda álneve őt fedi. A férfi egyébként egyetemet végzett és egy nagy cégnél dolgozik vezetői beosztásban. Vagyis egyáltalán nem olyan személy volt, akire előzetesen számítottak. A férfi röviddel később törölte dél-ázsiai nők fotói számára létrehozott subredditet.

Azzal védekezett, hogy a csoport célja valójában a nők „megbecsülése” volt,

de a rengeteg felhasználó miatt egy idő után lehetetlen volt moderálni a fórumot.

Az intim fotók adás-vétele mára olyan széles körben elterjedt, hogy a jelenség saját nevet kapott: collector culture, vagyis magyarul kb. gyűjtőtársadalom. Clare McGlynn, a Durhami Egyetem jogászprofesszora szerint a csoportba egyáltalán nem csak a perverzek tartoznak, ahhoz ugyanis túl sokan vannak. A szakértő szerint több tízezer ember is érintett lehet.

A professzor szerint a lényegi fotókereskedelem nem a nyilvános csoportokban, hanem privát beszélgetésekben, kislétszámú chatcsoportokban zajlik. Ugyanakkor helyenként ott is felbukkannak erre utaló jelek, ahol férfiak ezrei gyűlnek össze az interneten. Clare McGlynn úgy véli: rengetegen lesznek úgy a közösség befolyásos tagjai, hogy hatalmas gyűjteményt halmoznak fel az illegálisan megszerzett fényképekből. Ez egyúttal

szinte lehetetlenné teszi a fotók és videók gyökeres kiirtását, mivel ha valahonnan törlik is a fájlokat, rövid időn belül egy másik gyűjteményből valaki újra elérhetővé teszi.

A BBC hét nővel is beszélt, akik megpróbálták eltávolíttatni a Redditről a kompromittáló felvételeket. Kivétel nélkül mindannyian őgy érzik, hogy a vállalat nem ad kellő segítséget a hasonló esetekben. Négyük esetében soha nem szedték le a szóban forgó felvételeket, míg többeknek nyolc hónapot kellett várni a kifogásolt tartalom törlésére. A közösségi oldal azzal védekezik, hogy csak tavaly 88 ezer ilyen fotót távolított el, ami azt bizonyítja, hogy „rendkívül komolyan” veszik a problémát.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


FELFEDEZŐ
A Rovatból
Pottyondy: Tényleg Magyar Péter a messiás, még be sem iktatták, de már több tízmilliárdot visszaszerzett a lopott szajréból
A humorista legújabb videójában gúnyolta ki a Fidesz „szeretetre épülő” kampányát. Szerinte a szeretet valójában a hatalomra és a pénzre vonatkozott, aminek elvesztése most pánikot okoz.
Maier Vilmos - szmo.hu
2026. május 05.



Pottyondy Edina legújabb videójában azzal kezdi, hogy bár mindig megfogadja, nem foglalkozik Orbán Viktorral, a leköszönő miniszterelnök folyamatosan témát szolgáltat. A humorista Tóth Gabihoz hasonlítja, mondván: „Nem bír leállni a hülyeséggel, a hazudazással, meg a kényszeres nyomulással”.

A humorista gúnyosan reagál a Fidesz-kampány értékelésére, amely Orbán szerint a szeretetre épült, miközben a TISZA Párt gyűlöletkeltő kampányt folytatott.

Pottyondy erre így reagált: „Szeretetre épült a Fidesz kampány? Há' beszarás!”

Szerinte ha bármilyen szeretetre épült is, az „maximum a hatalom és a pénz szeretetére” irányult. Úgy látja, most, hogy a hatalom és a pénz távolabb került, „nagy a pánik az egykori állampártban”.

A videóban elhangzik egy bejátszás, amelyben Bencsik András a vagyonvisszaszerzést a kommunista padlássöprésekhez hasonlítja. Pottyondy szerint abszurd, hogy valaki azt gondolja, „micsoda büdös kommunista tempó visszavenni az ellopott állami vagyont”. A humorista szerint annyira megrémült a NER kommunikációs megbízásainak egyik fő haszonélvezője, Balásy Gyula, hogy az „önként lemondott a Magyar Állam javára a cégeiről, és ezen felül több tízmilliárdos vagyonról is”.

Pottyondy ironikusan megjegyzi, hogy Magyar Pétert még be sem iktatták, de máris több tízmilliárd forintnyi, általa „lopott szajrénak” nevezett vagyont szerzett vissza. Szerinte Balásy beismerő vallomással felérő adománya után „lezárható a vita, hogy mennyire is lehetett jogszerű a NER-es krőzusok gyarapodása. Semennyire.” Bár Balásy ismételgeti, hogy minden jogszerű volt, Pottyondy szerint „valamiért égetik a zsebét ezek a nagyon jogszerűen keresett milliárdok, amikhez sajnos pillanatnyilag nem tud hozzáférni”. A humorista úgy véli, Balásy könnyes szemű interjújához és önzetlen felajánlásához hozzájárulhatott, hogy több cégének számláját is befagyasztották, és az ügyvédje valószínűleg tájékoztatta, hogy egy új politikai helyzetben már nem lesznek rendben a túlárazott állami szerződései.

Balásy hétfőn egy interjúban arról beszélt, hogy a cégei „még a legóvatosabb becsléssel is egy ilyen 80 milliárd forintnyi értéket képviselnek”.

Pottyondy szerint viszont „valójában ezek a cégek annyit érnek, amennyi piaci megrendelésük van, ami az én konzervatív becsléseim szerint nulla”.

A videó következő részében Hankó Balázs miniszter kerül terítékre, aki Pottyondy szerint „tenyérbe mászó magabiztossággal” nyilatkozik. A humorista úgy véli, a miniszter több bűncselekmény gyanúját is felvethette azzal, ahogy „nagy titokban szétdobott 17 milliárdot a Fidesz holdudvarban”. Példaként említi, hogy Tóth Gabi dalszövegírásra ötmilliót, klipkészítésre pedig kilencmilliót kapott, Fásy Zsülike cége pedig 101 milliót zsebelt be.

A humorista kitér az új kormány körüli nepotizmus-vitára is, mivel Magyar Péter a sógorát jelölte igazságügyi miniszternek. Pottyondy szerint bár nem klasszikus nepotizmusról van szó, „nem túl jó az optikája”, hogy egy leendő miniszterelnöknek fontos, hogy a tárcavezető rokona legyen.

A legabszurdabb fordulatnak azt tartja, hogy a családi kupaktanács úgy döntött, ha már a sógor miniszter lesz, Magyar Péter bíróként dolgozó húga függessze fel a karrierjét. „Tényleg egy nő szoknyája mögé kell bújni a politikailag kockázatos döntéseknél?” – teszi fel a kérdést.

Pottyondy szerint a leendő kormány tagjai alapvetően szimpatikus arcok, és a csapat „duzzad a közösségi médiás energiáktól”. Példaként említi az egészségügyi miniszter győzelmi táncát és a környezetvédelmi miniszter pingvinetetős videóját. Személyes kedvencének Kátai-Németh Vilmost, a vak ügyvédet és aikidómestert nevezi, aki szintén miniszter lesz.

A videó végén előretekint a kormányváltásra, amikor „Orbán Viktor többé már nem miniszterelnöke az országnak”. Zárásként azt mondja, várja Mészáros Lőrinc és Tiborcz István zokogó interjúját a vagyonkimentésről szóló sajtóhírek után, de szerinte az sem baj, „hogyha az ügyészségen törik el a mécses”.

A teljes videót itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
FELFEDEZŐ
A Rovatból
„Valaki tudja hogy ez milyen fajta hal?” – Sokan megdöbbentek egy Balatonon készült videón, beindult a komment-szekció
Meglepő látványt videóztak Balatonszéplak alsónál. A tóban egy őz igyekszik, hatalmas ugrásokkal szelve a habokat. A különös eset megihlette a vicces kedvű kommentelőket is.


Meglepő felvétel került ki a netre, melyen egy állat ugrál a Balatonban. A felvételt Balatonszéplak alsónál készítették, és az látszik rajta, ahogy a parttól elég messze egy őz halad hatalmas ugrásokkal a parttal párhuzamosan.

VIDEÓ: Őz a Balatonban

A kommentelőket is megihlette a nem mindennapi látvány:

"Már a ponty sem a régi"

"Valaki tudja hogy ez milyen fajta hal?"

"Balatonátfutás"

"Meglátta mennyibe kerül a lángos"

"Olyan kicsi a víz vagy így úszik??"

"Ívási időszak van?"

"Patás delfin"


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

FELFEDEZŐ
A Rovatból
Videó: Egy árulkodó jel alapján tudták kideríteni, hogy melyik krokodilban vannak emberi maradványok
A dél-afrikai rendőrök napokig drónokkal figyelték a krokodilokat, mielőtt egy gyanús példányt azonosítottak a Komati folyóban. Az állat telt hasa és mozdulatlansága árulta el, hogy nemrég ehetett, így engedéllyel elaltatták, majd kiemelték az állatot.


Helikopterről, kötélen eresztettek le egy rendőrkapitányt a krokodiloktól hemzsegő dél-afrikai Komati folyóba, hogy kiemeljen egy 500 kilogrammos hüllőt, amelynek gyomrában emberi maradványokat találtak. A hatóságok egy múlt héten eltűnt 59 éves üzletember maradványait sejtik a leletben, a rendőrség pedig „rendkívüli bátorságáért” méltatta az akciót végrehajtó tisztet. A DNS-vizsgálat jelenleg is zajlik.

Az ügy előzménye, hogy egy üzletember Ford Rangerét elsodorta az ár, miközben megpróbált átkelni egy alacsony, megáradt hídon – írta a LADbible. A járművet megtalálták, a sofőrnek azonban nyoma veszett.

A rendőrség napokig drónokkal és helikopterrel fésülte át a területet. Végül felfigyeltek egy gyanúsan viselkedő krokodilra. Johan „Pottie” Potgieter rendőrkapitány elmondta, hogy az árulkodó jelekből sejtették, melyik állat lehet a felelős.

„Amellett, hogy iszonyúan tele volt a hasa, a drónok és a helikopter zaja ellenére sem mozdult, és nem is próbált visszacsusszanni a folyóba.”

A hüllőt hatósági engedéllyel elaltatták, majd megkezdődött a „rendkívül veszélyes és összetett” kiemelési művelet. Potgietert a Dél-afrikai Nemzeti Parkok helikopteréről eresztették a víz fölé, hogy rögzítse a tetemet.

A mintegy 4,5 méteres állatot a kiemelés után a Kruger Nemzeti Parkba szállították, ahol a boncolás során két emberi kar, egy bordarész és mellkasi szövetek kerültek elő.

A maradványok mellett több pár, Crocs és flip-flop típusú lábbelit is találtak a gyomrában.

A Dél-afrikai Rendőrszolgálat vezetése méltatta a kapitány helytállását. Puleng Dimpane megbízott országos rendőrfőkapitány szerint Potgieter „hajlandósága, hogy a saját életét is kockára tegye, messze túlmutat a kötelességén”.

Maga a kapitány azzal indokolta döntését, hogy nem akart mást kitenni a veszélynek, hozzátéve, hogy sok minden balul sülhetett volna el: a heveder elszakadhatott volna, a helikopter meghibásodhatott volna, vagy a szél a fák közé sodorhatta volna.

„Amikor a beosztottaimat kérem valamire, mindig azt mondom: »Nem kérném, ha én magam nem tenném meg.«”

A hatóságok most a DNS-vizsgálat eredményére várnak, hogy hivatalosan is megerősítsék, a maradványok valóban a múlt héten eltűnt üzletembertől származnak-e. A Komati folyó ezen szakasza ismert a sűrű krokodilpopulációjáról, és az áradások idején az alacsony hidak különösen veszélyessé válnak.

A mentésről készül videó ITT látható


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

FELFEDEZŐ
A Rovatból
„Emberek vagyunk, akikre otthon várnak” – Szívszorító üzenet az óceánjáróról, ahol már hárman meghaltak
Az egyik utas, az amerikai Jake Rosmarin blogger elmondta, hogy mi a helyzet most a Zöld-foki-szigeteknél horgonyzó MV Hondius hajón, ahol már hárman meghaltak a feltételezett hantavírus-járványban, és több megbetegedésről is tudni.


Három halott és több beteg miatt vesztegel a Zöld-foki-szigeteknél az MV Hondius nevű óceánjáró. A holland zászló alatt közlekedő hajó fedélzetén több mint száz utas várja a sorsát, a hatóságok pedig egyelőre nem engedélyezik a partraszállást, mivel feltételezhetően hantavírus-járvány okozta a tragikus megbetegedéseket.

Most a hajó egyik utasa, Jake Rosmarin amerikai utazási blogger egy bejegyzésében írt a helyzetükről – szúrta ki az Independent. A férfi a bizonytalanságot és a tehetetlenséget emelte ki. Az utasok jól vannak, és arra várnak, hogy mikor hagyhatják el a hajót. Megköszönte a hajós társaság és a személyzet hozzáállását is.

Egy videóban pedig arról beszélt:

„Mi nem csak egy történet vagyunk, nem csupán szalagcímek. Mi emberek vagyunk. Emberek, akiknek családjuk van, akiknek megvan a saját életük, és akikre otthon várnak” – fogalmazott a blogger.

Hozzátette: „Jelenleg csak azt szeretnénk, hogy biztonságban érezhessük magunkat. Hogy tisztán lássunk, és hogy hazatérhessünk".

Az Egészségügyi Világszervezet hétfői összesítése szerint eddig hét esetről tudni: két laboratóriumilag igazolt fertőzés mellett öt gyanús esetet tartanak nyilván. A helyzet súlyosságát jelzi, hogy már három halálos áldozat van, egy brit állampolgárságú beteget pedig intenzív osztályon kezelnek.

A hajót üzemeltető Oceanwide Expeditions szerint izolációs, higiéniai és orvosi megfigyelési intézkedéseket vezettek be a fedélzeten. Hétfőn azt közölték, hogy a személyzetből ketten is hasonló tüneteketre panaszkodtak, ezért számukra orvosi evakuálást készítenek elő. A nemzetközi hatóságok is bekapcsolódtak a helyzet kezelésébe: a WHO és az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ mellett kedden a spanyol egészségügyi minisztérium is jelezte, hogy epidemiológusokból álló csapatot küld a fedélzetre a kockázatok felmérésére.

A hajó a WHO hivatalos adatai szerint április 1-jén indult Ushuaiából, bár több sajtóhírben korábbi, március 20-i dátum szerepelt. Az első betegnél április 6-án jelentkeztek a tünetek, majd április 11-én a fedélzeten életét vesztette.

A drámai események április végén folytatódtak, április 24-én Szent Ilonán az elhunyt holttestét elszállították a hajóról, miközben felesége tünetekkel partra szállt. Két nappal később Johannesburgban ő is meghalt.

Egy harmadik beteg, egy brit állampolgár állapota annyira leromlott, hogy április 27-én orvosi evakuálással Dél-Afrikába szállították, ahol azóta is intenzív osztályon kezelik. Május 2-án egy újabb utas halt meg a hajón. A hatóságok ekkor kaptak hivatalos riasztást, és a laborvizsgálatok megerősítették a hantavírus jelenlétét az intenzíven kezelt brit betegnél.

A szakemberek előtt a legfontosabb kérdés a fertőzés eredete. Egyelőre nem tudni, hogy a vírus rágcsálókkal való érintkezés útján, vagy – ahogy az a hantavírusok egy bizonyos törzsénél ritkán előfordul – emberről emberre terjedt-e a zárt közösségben.

A WHO szerint a globális lakosságra nézve a kockázat alacsony, az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ pedig Európában minősítette nagyon alacsonynak a szélesebb körű terjedés veszélyét. A hantavírus-fertőzésre nincs specifikus, jóváhagyott antivirális kezelés vagy védőoltás, a súlyos esetekben a betegek intenzív terápiás ellátásra szorulnak.

A következő napokban a laborvizsgálatok eredményei, a tervezett orvosi evakuálások végrehajtása és a spanyol szakértői csoport fedélzeti vizsgálata hozhat előrelépést az ügyben. A legfontosabb kérdés továbbra is az, hogy sikerül-e azonosítani a fertőzés forrását, és mikor térhet haza a több mint száz utas és a legénység.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk