Fantasztikus dinólelet árulhatja el, miért voltak a T. Rexnek aránytalanul kis karjai
Egy új dinoszauruszlelet magyarázatot adhat arra, miért voltak a testéhez képest aránytalanul kis karjai egyes dínófajoknak – írja a BBC.
Egy argentin kutatócsoport egy eddig ismeretlen, ragadozó dinoszaurusz-faj csontvázmaradványait tárta fel Patagóniában (amely részben Argentínához, részben Chiléhez tartozik).
A kutatók szerint ezeknek a dínóknak – köztük a Tyrannosaurus rexnek – nem véletlenül voltak ilyen kis karjai, hasznos funkciókat láthattak el a számukra.
„Meggyőződésem, hogy ezeknek az aránylag apró karoknak volt valamilyen funkciójuk. A csontvázon nagy izombeépülések és teljesen fejlett mellövek láthatók, tehát erős izmai voltak a karoknak” – mondta Juan Canale, a kutatók által kiadott tanulmány egyik szerzője.
„Lehet, hogy a szaporodáshoz használták, például a nőstény párzás közbeni megtartására, vagy arra, hogy megtámasszák magukat, amikor megbotlottak vagy elestek” – tette hozzá.
Hozzátette: ennél a fajnál a hatalmas fej töltötte be azt a ragadozó funkciót, amelyet kisebb fajoknál a karok láttak el nagyobbrészt. A kutatók szerint a tyrannosauridák és az abelisauridák is hasonló okok miatt rendelkeztek kis karokkal.
A négytonnás őshüllők a feltételezések szerint mintegy 90-100 millió évvel ezelőtt járhatták a Földet.