TECH

Hogyan óvd meg a laptopod kijelzőjét?

Szerencsére vannak tapasztalat útján szerzett remek praktikák arra, hogyan lehet könnyedén megóvni a laptopot a feleslegesen szerzett sérülésektől. Ne izgulj, minden tippünket könnyedén beépítheted a mindennapjaidba.


Biztosan még te is emlékszel, milyen érzés volt, amikor először kicsomagoltad a laptopod. Makulátlan külső borítás, hibátlan billentyűzet és tükörsima, ragyogó kijelző. Aztán az idő múlásával, és ahogy megszokod a laptopot, jellemzően egyre kevesebb figyelmet kap az eszköz ápolása. Először apróbb karcok tűnnek fel a fedélen és a burkolat többi részén, majd észreveszed, hogy a billentyűzet sem működik már olyan tökéletesen, mint tette azt az első időszakban.

A kiemelt érdeklődés a laptop karbantartása iránt sajnos csak akkor szokott visszatérni, mikor az első jelentősebb fizikai sérülések megjelennek az eszközön. Ilyen például egy mélyebb karc a burkolaton, vagy egy sérülés a notebook kijelző felületén. Ez azért rendkívül szomorú, mert általában ezek javítása súlyos tízezreket emelnek ki a felhasználók zsebéből, szóval azt javasoljuk, hogy te inkább fogadd meg az alábbi jó tanácsokat, hogy sokáig szép maradhasson a laptopod.

Szerencsére vannak tapasztalat útján szerzett remek praktikák arra, hogyan lehet könnyedén megóvni a laptopot a feleslegesen szerzett sérülésektől. Ne izgulj, minden tippünket könnyedén beépítheted a mindennapjaidba.

Használj laptoptáskát

Triviálisan hangzik, nem igaz? Természetesen senki nem jár úgy az utcán, hogy a kezében csak a laptopja van, azonban a legtöbben egy hétköznapi, alapvetően teljesen más feladatra kialakított hátizsákban vagy oldaltáskában tartják a laptopjukat.

Ha te is így hordod a laptopodat, rengeteg, egyébként könnyen elkerülhető veszélynek teszed ki azt. Hiába gondolsz úgy a laptopodra, mint egy erős szerkezetre, sajnos a műanyag, de még a fém burkolat is nagyon könnyen megsérülhet, ha tollal, aprópénzzel vagy egyéb dolgokkal kerül kapcsolatba. A kisebb karcokon túl horpadások és repedések, végső esetben pedig törés is előfordulhat, amitől akár teljesen használhatatlanná válhat a laptop, ehhez pedig elég mindössze egy óvatlan mozdulat.

A hétköznapi táskák másik veszélyforrása a teljesen védtelen alsó rész. Rengeteg olyan táska van, aminek az alja semmiféle puhítóval, sem pedig kemény elválasztóval nem rendelkezik, így ha például magasabbról leejted a táskád, vagy csak keményebb felületre rakod le, az ütközést akár teljes mértékben a laptopod tompíthatja. Az ilyesfajta apró sérülések hatása lassan halmozódik, aminek egy törött zsanér, megrepedt kijelző vagy felpuffadt és ezáltal tűzveszélyessé váló laptop akku lehet a végeredménye.

Védd meg a laptopodat önmagától

A laptopot használók túlnyomó többsége nem is tudja, hogy a laptopok, közvetve ugyan, de saját magukat károsítják, és nem, ezt nem a gyártók csinálják szándékosan, ez egy használatból adódó jelenség.

A súrlódás okozta sérülésekről beszélünk, amit a billentyűzet okoz a kijelző külső rétegén. Lehet a laptopod egy 80-100 ezer forintos rohangálós gép, vagy egy sokszázezres csúcsmodell, ha nem vagy körültekintő és óvatos, ez óhatatlanul nálad is jelentkezni fog.

Az ilyen típusú sérüléseket sokszor a nem tökéletes kialakítás okozza, aminek következtében, csukott állapotban a laptop kijelzője összeér a billentyűzettel, utóbbi pedig szép lassan belekarcolja a panel védőrétegébe a körvonalát. Először ez csak pornak tűnhet, letakarítani azonban már soha többé nem lehet.

Sajnos azonban ilyen jellegű karcok előfordulhatnak akkor is, ha a gyártó mérnökei több ezer órán át tökéletesítették a formát. Általában a laptopok felső fedele egy igen vékony, mindössze pár milliméter vastag elem, ami könnyen hajlik, így például egy jól megpakolt táskában, ahol könyvek vagy más kellékekkel kell, hogy osztozzon a helyen a laptop, könnyen deformálódhat. Ekkor a felső panel nekinyomódik a billentyűzetnek, aminek a következménye minden esetben karcok, rosszabb helyzetben pedig akár sérült panel is lehet, aminek cseréje minimum sok tízezer forint.

A megoldás mindeközben sértően egyszerű. Emlékszel még arra, mikor először kicsomagoltad a laptopod? Valószínűleg a tiéd is rejtett egy vékony szövet kijelzővédőt magában, ezt azonban sajnos sokan eldobják. Ez nagy hiba, ezzel ugyanis a billentyűzet által okozott karcok 100%-a megelőzhető. Ez az apró anyagdarab, ami éppen akkora, mint a laptopod kijelzője, tökéletes arra, hogy elválassza egymástól a kijelződ tükröződésgátló (és nagyon sérülékeny) rétegét és a billentyűzetet.

A Laptopszaki webáruházában nem csak ilyen kijelző- és billentyűzetvédő szövetet találsz, hanem laptop alkatrészek hatalmas választéka is elérhető azonnal, készletről. A cég több mint egy évtizedes szakmai múlttal a háta mögött már mindenféle laptop problémával találkozott, így biztosan találnak megoldást a te laptopod problémájára is, legyen az bármilyen jellegű.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


TECH
A Rovatból
Itt vannak az iPhone 16 magyar árai – mélyen a zsebébe kell nyúlnia, aki fullextrás telefont szeretne
Ha a legkomolyabb csúcsmodellt akarjuk választani, 800 ezer forintot kell kicsengetni. Ugyanakkor az árak nem változtak tavalyhoz képest.


Az Apple magyar idő szerint hétfőn késő este bemutatta az iPhone legújabb, 16-os szériáját, amit szokás szerint jókora várakozás előzött meg. Ezután a cég weboldala, a szokásokhoz híven, frissítette a hivatalos árakat, közölve többek között a magyarországi értékeket is.

Ezek a következőképp alakultak:

  • iPhone 16 (128 GB): 399 990 Ft
  • iPhone 16 (256 GB): 449 990 Ft
  • iPhone 16 (512 GB): 549 990 Ft
  • iPhone 16 Plus (128 GB): 449 990 Ft
  • iPhone 16 Plus (256 GB): 499 990 Ft
  • iPhone 16 Plus (512 GB): 599 990 Ft
  • iPhone 16 Pro (128 GB): 499 990 Ft
  • iPhone 16 Pro (256 GB): 549 990 Ft
  • iPhone 16 Pro (512 GB): 649 990 Ft
  • iPhone 16 Pro (1 TB): 749 990 Ft
  • iPhone 16 Pro Max (256 GB): 599 990 Ft
  • iPhone 16 Pro Max (512 GB): 699 990 Ft
  • iPhone 16 Pro Max (1 TB): 799 990 Ft.

A 24.hu megjegyzi, hogy

az árak nem változtak tavalyhoz képest,

az új széria egyes modelljeit pont annyiért lehet megvásárolni, amennyiért egy évvel ezelőtt az iPhone 15 variánsokat.

Az új iPhone 16


Link másolása
KÖVESS MINKET:

TECH
A Rovatból
Véget érhet az érintőképernyők kora az autókban – visszahozná egy rendelet a fizikai gombokat
Arra jutottak, hogy túlságosan veszélyes, ha vezetés közben egyszerre kell(ene) figyelni az utat és a képernyőt is.


Mindenki tapogatni akar, de mi van, ha épp nem kéne? Az új autókban manapság gyakorlatilag elképzelhetetlen, hogy ne legyen érintőképernyő, de ez nem feltétlenül a sofőrök boldogságára történik. Sokkal inkább arról szól a dolog, hogy a gyártók spóroljanak a fizikai gombokon, mert az érintős megoldások olcsóbbak. Amíg állsz a dugóban, persze jónak tűnhet kattintgatni (valójában akkor sem az), de menet közben már kevésbé praktikus, amikor három almenüben kell kotorászni azért, hogy feltekerd a fűtést.

Egy tanulmány rá is világít, hogy az emberek kezdik unni az érintőképernyős cunamit. A központi kijelzőt még csak-csak szeretik, de olyan funkciókat, mint a sebességváltó, hátramenet, tükrök állítása vagy a klíma szabályozása a kijelzőről kezelni? Ezek csak arra jók, hogy jól eltereljék a figyelmet vezetés közben. Az Autószektor cikke megjegyzi, hogy ez a digitális interfész arra kényszerít, hogy fixírozd a kijelzőt, és a végén még egy felesleges baleset is összejöhet, ha nem sikerül kinyomni a megfelelő ikont a harmadik almenüben.

És itt jön képbe az Euro NCAP, akik figyelmeztetnek: ha nem tudsz vakon nyomkodni egy gombot vezetés közben, az bizony probléma.

Így aztán 2026-ra új szabályokat akarnak bevezetni, amik előírják, hogy bizonyos funkciókhoz – mint az index, vészvillogó, duda, ablaktörlő vagy a segélyhívó – kötelező legyen fizikai gombokat használni.

Persze a gyártók mondhatják azt, hogy nekik nem kell a dolog, viszont ezzel annyit érnek el, hogy lejjebb csúsznak a biztonsági teszteken elért pontszámokban.

Ez a szabályozás nem lesz egyszerű falat a dizájnereknek, akiknek mostantól úgy kell kitalálni az autó belsejét, hogy az egyesítse a digitális csilli-villit a régi, jól bevált gombok biztonságával és kényelmével.

(via Blikk)


Link másolása
KÖVESS MINKET:


TECH
Bejelentették: megvan, ki viszi fel a második magyar űrhajóst
Kapu Tibor 14 napot lesz a Nemzetközi Űrállomáson. Az már megvan, hogyan jut ki, de a pontos időpontot még nem jelentették be.


Végleges a megállapodás az Axiom Space-szel, a második magyar űrhajóst az amerikai cég soron következő Ax-4-es küldetésén viszik fel az űrbe – jelentette be Ferencz Orsolya, a Külgazdasági és Külügyminisztérium űrkutatásért felelős miniszteri biztosa.

Kapu Tibor 14 napot tölt majd a Nemzetközi Űrállomáson

– mondta Ferencz. Részleteket nem árult el arról, hogy ott mit csinál majd a magyar űrhajós, de állította: Kapu ez alatt a két hét alatt nemzetközi szinten is versenyképes pozícióba juttatja Magyarországot az űrbizniszben.

A pontos indulási időpontot egyelőre nem lehet tudni, azt az Axiom Space és a NASA közösen fogja meghatározni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


TECH
Leállt a WhatsApp és a Telegram, fennáll annak a lehetősége, hogy a hatóságok blokkolni kezdték Oroszországban
Ezzel egyidejűleg más online szolgáltatások, köztük a Wikipedia, a Skype és a Discord használói is problémákat tapasztaltak az országban.


Széleskörű üzemzavarokat tapasztaltak a Telegram és a WhatsApp üzenetküldő alkalmazások használatában az Oroszországban élő felhasználók, amit a Downradar és más jelentések is megerősítettek, írja a Meduza.

A felhasználók arról számoltak be, hogy Moszkvában csak VPN-en keresztül lehet elérni a Telegramot, miközben a WhatsApp asztali verziója is elérhetetlenné vált. A probléma más országokra, például Kazahsztánra és Üzbegisztánra is kiterjedt, de a legtöbb helyen zavartalanul működnek a szolgáltatások.

Mikhail Klimarev, egy orosz digitális jogokkal foglalkozó csoport vezetője szerint fennáll annak a lehetősége, hogy a hatóságok blokkolni kezdték a Telegramot és a WhatsAppot Oroszországban. Ezzel egyidejűleg más online szolgáltatások, köztük a Wikipedia, a Skype és a Discord használói is problémákat tapasztaltak az országban.

A Meduza megjegyzi, hogy az is állhat a szolgáltatások akadozásának hátterében, hogy a hatóságok szándékosan lassítják vagy blokkolják a hozzáférést bizonyos digitális platformokhoz, ahogy az a közelmúltban a YouTube esetében is történt. A helyzetet tovább bonyolítja, hogy Pavel Durov, a Telegram alapítója állítólag találkozót kért Vlagyimir Putyintól, de az orosz elnök elutasította azt.

Link másolása
KÖVESS MINKET: