HÍREK
A Rovatból

Figyelmeztet a Google-vezér: Ne higgyünk vakon a mesterséges intelligenciának

Sundar Pichai szerint a chatbotok hajlamosak kitalálni dolgokat, ezért a felhasználóknak kell résen lenniük. A cég most egy olyan eszközt ad ki, ami segít leleplezni az MI-vel készült képeket.


A Google anyavállalata, az Alphabet vezérigazgatója, Sundar Pichai óva intett mindenkit attól, hogy vakon megbízzon a mesterséges intelligencia által adott válaszokban – írta a BBC egy kedden megjelent exkluzív interjú alapján.

Pichai szerint a jelenlegi modellek „hajlamosak a hibákra”, ezért a felhasználóknak más eszközökkel együtt, kritikusan kellene kezelniük őket.

A cégvezető hozzátette, hogy az MI-biztonságba fektetett összegeket arányosan növelik a technológiai befektetésekkel. „Például nyílt forráskódúvá teszünk olyan technológiát, amely lehetővé teszi annak felismerését, hogy egy kép MI által generált‑e” – jelentette be Pichai.

Pichai szavai különösen annak fényében érdekesek, hogy a Google idén májustól kezdte el integrálni Gemini nevű chatbotját a keresőbe, egy új „MI‑módot” bevezetve. A lépés célja, hogy felvegyék a versenyt a ChatGPT-hez hasonló szolgáltatásokkal, amelyek veszélyeztetik a Google keresési dominanciáját. A techvilág emellett a Gemini 3.0 fogyasztói modelljének indulását várja, amely a cikk szerint már elkezdte visszahódítani a piaci részesedést a konkurenciától.

Nem mindenki ért azonban egyet azzal, hogy a felelősség a felhasználóké. Gina Neff, a londoni Queen Mary Egyetem professzora szerint a nagy techcégeknek a rendszereik megbízhatóságára kellene koncentrálniuk. „Tudjuk, hogy ezek a rendszerek kitalálnak válaszokat, és azért találnak ki válaszokat, hogy a kedvünkben járjanak – és ez probléma” – mondta Neff, majd egy erős hasonlattal bírálta a Google-t:

„A cég most azt kéri, hogy saját vizsgadolgozatát osztályozhassa, miközben felgyújtja az iskolát.”

A kritikákat alátámasztja a Google saját, korábbi kudarca is. A cég 2024 májusában indította el az AI Overviews nevű funkcióját, amely a keresési találatokat foglalta össze, de a bevezetést botrány és gúny kísérte, miután a rendszer képtelen, veszélyes vagy egyszerűen csak téves válaszokat adott. A Google később kénytelen volt korlátozni a funkció működését, különösen a hírekkel és egészségügyi témákkal kapcsolatos kérdéseknél.

Pichai figyelmeztetése egybevág a BBC év eleji kutatásával is, amely kimutatta, hogy a piacvezető chatbotok – köztük a Google Geminije, a ChatGPT és a Microsoft Copilotja – rendre pontatlanul foglalnak össze hírcikkeket. A 2025 februárjában publikált vizsgálat szerint a válaszok több mint felében „jelentős problémák” voltak. Az interjúban Pichai reagált azokra a félelmekre is, hogy egyetlen cég kezében összpontosulhat az MI-technológia. Azt mondta, „egy olyan hatalmas technológiát, mint az MI, nem birtokolhat egyetlen cég sem”, hozzátéve, hogy jelenleg ettől a forgatókönyvtől messze vagyunk, mivel sok vállalat versenyez a piacon.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Kísérteties hasonlóság: Trump 17 perc eltéréssel küldte ugyanazt a sablonüzenetet Orbánnak és a japán miniszterelnöknek
Az amerikai elnök a Truth Socialön biztosította támogatásáról Orbán Viktort és Takaicsi Szanaét. A két posztban használt azonos fordulatok és a rövid időkülönbség megkérdőjelezik a dicséret őszinteségét.


Mintha csak egy sablonból dolgozott volna Donald Trump, amikor csütörtökön a támogatásáról biztosította Orbán Viktort. A volt amerikai elnök a Truth Social oldalán méltatta a magyar miniszterelnököt, ám alig 17 perccel korábban egy kísértetiesen hasonló bejegyzést tett közzé a japán kormányfőről is – szúrta ki a Telex.

Trump 18:59-kor Orbán Viktort „igazán erős és hatalmas vezetőnek” nevezte.

„A nagyra becsült magyar miniszterelnök, Orbán Viktor egy igazán erős és hatalmas vezető, aki már bizonyította, hogy káprázatos eredmények elérésére képes. Fáradhatatlanul küzd és szereti a nagyszerű országát és népét, ahogyan én is az Amerikai Egyesült Államokat. Viktor keményen dolgozik Magyarország védelméért, a gazdaság növekedéséért, munkahelyek teremtéséért, a kereskedelem előmozdításáért, az illegális bevándorlás megállításáért és a TÖRVÉNYESSÉG ÉS REND biztosításáért!”

A bejegyzést így zárta:

„Büszkén támogattam Viktor újraválasztását 2022-ben, és megtiszteltetés számomra, hogy ezt újra megtehetem. Orbán Viktor igazi barát, harcos és GYŐZTES, és teljes mértékben támogatom az újraválasztását Magyarországon – Ő SOHA NEM FOGJA CSERBEN HAGYNI A NAGYSZERŰ MAGYAR NÉPET! DONALD J. TRUMP ELNÖK”

Azonban a magyar miniszterelnöknek címzett bejegyzés előtt alig negyedórával,

18:42-kor Takaicsi Szanae japán miniszterelnökről is közzétett egy posztot, amelyben szinte ugyanazok a fordulatok köszönnek vissza.

„Takaicsi Szanae miniszterelnök már bizonyította, hogy erős, hatékony és bölcs vezető, aki igazán szereti a hazáját. Alig várom, hogy március 19-én üdvözölhessem Takaicsi miniszterelnököt a Fehér Házban.”

A japán vezetőt támogató posztja is hasonlóan végződött:

„Takaicsi miniszterelnök asszony és koalíciójának munkája hatalmas elismerést érdemel, ezért az Amerikai Egyesült Államok elnökeként megtiszteltetés számomra, hogy teljes mértékben támogatom őt és a nagyra becsült koalícióját. Ő SOHA NEM FOGJA CSERBEN HAGYNI A JAPÁN NÉPET! Sok sikert a vasárnapi fontos szavazáshoz! DONALD J. TRUMP ELNÖK”

A támogatás kapcsán Orbán Viktor megjegyezte, továbbra sem lehet tudni, hogy a volt amerikai elnök Magyarországra látogat-e az áprilisi választás előtt, mert szerinte Trump stratégiájának része, hogy senki sem tudhat nála semmit biztosra előre. Eközben a VSquare arról ír, hogy Trump helyett J.D. Vance alelnök jöhet Magyarországra.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
„Ideje volna elhúzni a csíkot, ha érted, mire gondolok” – Fekete-Győr András kiosztotta Deutsch Tamást, aki előzőleg Kapitány Istvánt kritizálta
Távozásra szólította fel Deutsch Tamást a Momentum volt elnöke. Fekete-Győr a Fidesz EP-képviselőjének közel húszéves brüsszeli munkáját és nyelvtudását is bírálta.


Nem hagyta szó nélkül Fekete-Győr András, hogy Deutsch Tamás a Tisza Párt szakértőjét, Kapitány Istvánt minősítette. A Momentum volt elnöke pénteken a közösségi oldalán reagált:

„Deutsch Tamás, azért az még tőled is meredek, hogy te nevezed „öregedéstől rettegő sugar daddy”-nek Kapitány Istvánt, te, aki az országunk egyik legdrágább és leghaszontalanabb kitartottja vagy.”

A bejegyzés előzménye, hogy a fideszes EP-képviselő egy online műsorában használta a kifejezést Kapitányra.

Fekete-Győr szerint Deutsch egész életében „politikai sugar daddy”-t keresett magának, "hol a Soros Alapítvány támogatása, hol Orbán Viktor személyes kegye tartott el" - vélte.

Szerinte Deutsch „évtizedekig parazitaként élősködik az adófizetők nyakán nulla teljesítménnyel”. A politikus szerint a Fideszben is csak a Bibó-kollégiumi tagsága miatt tűrik meg. „Úgy vannak veled, mint a családi ebédeken a vállalhatatlan, részeges nagybácsival: senki nem akarja, hogy ott legyen, de hát családtag, így kénytelenek eltűrni... A választóitok szemében is pontosan az a kategória vagy, mint Győzike vagy Tóth Gabi: mindenki tudja, hogy szekunder szégyen, amit művelsz, de mivel a Fidesz-zászló alatt bohóckodsz, kénytelenek lenyelni a békát.”

Fekete-Győr a posztban Deutsch nyelvtudását is bírálta. „Hogy a fenébe lehet valaki EP-képviselő úgy, hogy a legegyszerűbb tőmondatot sem bírja kinyögni egy idegen nyelven??”

Majd szembeállította Deutsch pályafutását Kapitány Istvánéval, akiről azt írta, „a világpiacon bizonyított, a saját erejéből, szorgalmából és tehetségéből küzdötte fel magát a csúcsra... neki még a kisujjába is több tudás, szakmai alázat és tisztesség szorult, mint amiről te valaha álmodhattál volna két mámoros este közepette. Te viszont mindig csak egy élősködő voltál, akit kizárólag az állami emlő tartott életben".

Végül Fekete-Győr azt üzente:

„Ideje volna „elhúzni a csíkot”, ha érted, mire gondolok.”

Kapitány István, a Shell korábbi globális alelnöke januárban csatlakozott a Tisza Párthoz gazdaságfejlesztési és energetikai szakértőként. Deutsch Tamás a Fidesz politikusa 2009 óta európai parlamenti képviselő.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
25 éve nem látott influenzajárvány söpör végig az országon – a betegek közel fele gyerek
Január végén 286 900-an fordultak orvoshoz akut légúti fertőzéssel Magyarországon. A járvány miatt 266 embert vittek kórházba, és több tucat intézményben jelentettek gócpontot.


Az elmúlt 20–25 év egyik legsúlyosabb influenzaszezonja tombol Magyarországon:

január 26. és február 1. között 77 700-an fordultak orvoshoz influenzaszerű tünetekkel. Az összes akut légúti fertőzés miatt orvost felkeresők száma ugyanezen a héten elérte a 286 900 főt.

A betegek kor szerinti megoszlása sokatmondó:

az influenzaszerű panaszokkal orvoshoz fordulók 47,5 százaléka gyermek volt.

Őket követték a 15–34 évesek (27,3%) és a 35–59 évesek (19%), míg a 60 év felettiek aránya mindössze 6,2 százalékot tett ki. A járvány szinte az egész országot érinti – írja az v a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ jelentése alapján.

Az előző héthez képest Bács-Kiskun és Győr-Moson-Sopron vármegye kivételével mindenhol nőtt a betegek száma. A legtöbb esetet Fejér, Komárom-Esztergom és Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében regisztrálták, a legkevesebbet pedig Bács-Kiskun, Zala és Heves vármegyében.

A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ közlése szerint az 5. héten 28 jelentés érkezett akut légúti megbetegedések csoportos előfordulásáról, amelyek öt bölcsődét, kilenc óvodát, tizenegy általános iskolát és három idősek otthonát érintettek.

A múlt héten 266 beteget szállítottak kórházba súlyos, akut légúti fertőzés miatt, közülük 34-en szorultak intenzív vagy szubintenzív ellátásra.

A Népszavának nyilatkozó Póta György csepeli gyermekháziorvos szerint a jelenlegi helyzet sok tekintetben

a 20–25 évvel ezelőtti klasszikus nagy influenzajárványokra emlékeztet.

A gyermekorvos elmondta, a mostani tünetek különösen erősek, főként a kisgyermekeknél. Gyakori, hogy a folyamatos lázcsillapítás ellenére a gyerekek három-négy napig is lázasak maradnak, és bizonyos tünetek – például a nehézlégzés vagy az állapot romlása – azonnali orvosi beavatkozást igényelnek. „Ez már egy második hullám” – fogalmazott a szakember.

A kijelölt vizsgálóhelyek adatai alapján az influenzavírusok között az A(H3) szubtípus dominál. A szennyvízadatok szintén az influenza A vírus örökítőanyagának emelkedő országos átlagát mutatják, ami további esetszám-növekedést vetít előre. A súlyos, akut légúti fertőzés miatt kórházba került 266 beteg közül 136 esetben igazolták az influenzavírust. Az idei influenzaszezon Európa-szerte a szokásosnál korábban indult, és több országban szintén az A(H3N2) altípus dominanciája jellemző. A WHO északi féltekére vonatkozó ajánlása szerint az idei szezonra készült vakcinák többek között H1N1 és H3N2 komponenseket tartalmaznak.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Szijjártó Péter bejelentése: érkezhet az első magyar AAA-kategóriás játék
A kormány azt reméli, hogy Magyarország a filmipar után a videójáték-iparban is globális éllovassá válhat.


Először kap kutatás-fejlesztési támogatást magyar videójáték-fejlesztő cég a kormánytól: a Neocore Games Development Kft.

4,5 milliárd forintos projektjéhez 1,5 milliárd forinttal járul hozzá az állam.

A 24.hu szerint a tizenegy éve működő beruházásösztönzési rendszerben még nem volt példa hasonlóra. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter bejelentése szerint a beruházás több új, magas hozzáadott értékű munkahelyet teremt a fővárosban.

A tárcavezető arról is beszélt, hogy a Neocore nemzetközileg is versenyképes vállalat, és

várhatóan náluk készül el az első tisztán magyar fejlesztésű AAA-kategóriás játék. A kormány azt reméli, a lépéssel Magyarország a filmipar után a videójáték-iparban is globális éllovassá válhat.

„Látjuk, hogy, a humánerőforrás megvan, és erre kell ráépíteni azt a környezetet, amely Magyarországot ebben az új iparágban is sikeressé fogja tenni” – fogalmazott Szijjártó.

A Neocore Games neve nem ismeretlen a játékosok előtt: a stúdió fejlesztette többek között a nemzetközileg is sikeres The Incredible Adventures of Van Helsing-sorozatot és a Warhammer 40 000 világában játszódó Inquisitor – Martyr című akció-szerepjátékot. A cég jelenleg két játékon dolgozik: az egyik egy Broken Sea című CRPG, a másik pedig a Van Helsing: Inkheart nevű akció-kalandjáték. Utóbbi projektre a Kreatív Európa programból 150 ezer eurót már elnyertek, tavaly pedig a Focus Ventures kockázati tőkealap-kezelőtől is kaptak egy körülbelül kétmilliárd forintos befektetést.

Az AAA-kategória az iparágban a legnagyobb költségvetésű, fejlesztésre és marketingre is sokat költő, nagy kiadókhoz kötődő produkciókat jelöli. Ugyanakkor a piac rendkívül kockázatos, a szektorban gyakoriak a fejlesztési csúszások, a problémás megjelenések és az elbocsátási hullámok. A magyar videójáték-fejlesztésnek a Neocore mellett is vannak komoly hagyományai, elég csak a Crysis Warhead című játékot jegyző Crytek Budapestre vagy a legendás S.W.I.N.E. című stratégiát készítő StormRegionre gondolni.

VIDEÓ: NeocoreGames Development Kft. kutatás és fejlesztési beruházásbejelentés


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk