ÉLET-STÍLUS

A nyugodt öregkor titka: mit tehetsz, hogy 70 évesen is élvezd az életet?

Időseket kérdeztünk, elégedettek-e a nyugdíjukkal, és fiatalokat is arról, mire számítanak ilyen téren. A helyzet kiábrándító, de van megoldás.

Link másolása

Te gondolkoztál már azon, milyen életed lesz nyugdíjasként? Miből fogsz élni, kell-e tovább dolgoznod, és mit kéne tenned azért, hogy a lehető legnyugodtabb öregkorra számíthass? Körkérdést tettünk fel Budapest utcáin járva, amiből az derült ki, hogy a tizen-huszonéves fiatalok túlnyomó többségét egyáltalán nem foglalkoztatja ez a probléma.

„Én arra számítok, hogy majd a gyerekeim eltartanak. A mostani nyugdíjakat elnézve másképp nem igazán van esélyem arra, hogy tisztességes körülmények között tudjak majd élni” – mondja a 18 éves Andris. Szerinte a takarékoskodás is opció lehetne, de ahhoz tényleg nagyon előre kellene gondolkodnia az embernek, ő pedig jelenleg nincs azon a szinten. Úgy véli, amíg el nem végzi az egyetemet és el nem kezd dolgozni, felesleges a nyugdíjával törődnie.

A Groupama Biztosító is megkérdezte az embereket egy kutatásban arról, hogy milyennek képzelik el a nyugdíjas éveiket. A válaszokból az derült ki, hogy a többség pihenéssel, utazással, olvasással és főzéssel töltené idejét. A terveik közül azonban nem mindegyiket tartják megvalósíthatónak. Utazni például nagyon sokan szeretnének, de az emberek kevesebb mint fele gondolja úgy, hogy meg is engedheti majd magának.

Sokan úgy gondolják, hogy nem igen számíthatnak majd az államra, a 30 év alattiak szerint például az állami nyugdíjuk csupán 40%-a lesz az utolsó jövedelmüknek. „Szerencsére éppen a fiatalok közül egyre többen döbbennek rá az öngondoskodás fontosságára, és jóval előbb, az előző nemzedéknél 10 évvel korábban kezdenek el takarékoskodni idős korukra. Szükségük is lesz rá, mert a várakozások szerint egy kényelmes megélhetést biztosító nyugdíjhoz átlagosan 100 ezer forint fog hiányozni havonta ” – fejtette ki Halasi Melinda, a Groupama Biztosító főosztályvezetője.

A 24 éves Judit nyugodt nyugdíjas évekre vágyik, ahol ha akar, unokázik, ha akar, akkor pedig utazgat. De szinte biztos benne, hogy ez a forgatókönyv nem fog összejönni. „Nincs sajnos fölös pénzem arra, hogy takarékoskodjak és félretegyek, hiába vagyok vele tisztában, hogy később a javamra válna” – mondja. Szerinte a magyar fizetés nem elég a takarékoskodásra, annyira drága minden.

A nála néhány évvel fiatalabb János sem optimista. Mint mondja, eleve folyamatosan emelik egyre feljebb a korhatárt, így az is jó kérdés, egyáltalán hány éves korában mehet majd nyugdíjba. „Jó esély van rá, hogy ha egyszer eljön ez, már csak a kórházi folyosón fogok majd manőverezni a tolószékemben” – fogalmaz.nyugdij3

„Reálisan nézve egy átlagos, BKV-n járó, cekkeres nyugdíjasként képzelem el magam, aki épphogy csak meg tud élni” – mondja a 19 éves Krisztián. Bár még elég ködös számára, pontosan hogyan keletkezik majd a nyugdíja, valószínűnek tartja, hogy nagyjából semmire nem lesz elég. Igaz, próbál spórolni a diákmunkával megkeresett pénzéből, de ebben segíti, hogy a szülei is támogatják mellette. Ha ez megszűnik, és teljesen a saját lábára kell állnia, sokkal nehezebb lesz majd a helyzete.

Villámfelmérésünk sajnos azt bizonyítja, tényleg a pesszimista elképzelések állnak közelebb a valósághoz. Szúrópróba-szerűen szólítottunk meg három nyugdíjast, és válaszaikból egyöntetűen az látszott, nem elégedettek a helyzetükkel.

A legoptimistább még gépészmérnök végzettségű László volt, aki azt mondta, a nyugdíjának összege ideális, saját magát kényelmesen fenn tudja tartani belőle. Ugyanakkor mégsem ilyen idős korra számított, mivel bár 7 éve nyugdíjba ment 44 év munkaviszony után, azóta is megszakítás nélkül dolgozik saját vállalkozásában. Ennek oka, hogy gyerekeit is támogatnia kell, erre pedig már nem futja nyugdíjából. „Amíg bírom erővel, addig csinálni fogom, elvégre ez is egy szülő feladata” – mondja.nyugdij

A 75 éves Teri körülményei ennél jóval kiábrándítóbbak. Korkedvezménnyel ment nyugdíjba 52 évesen, de még most is alig 49 ezer forintot kap kézhez havonta. Ezért azóta is dolgoznia kell – akkor is épp munkából jött, amikor megszólítottuk. Ráadásul gyerekei meghaltak, így az unokákról is ő gondoskodik. „Elfogadom, mert ez a legjobb, amit tehetek” – mondja beletörődően. Nagyon sok helyen dolgozott, de szerinte mindenhol csak kihasználták.

„Most emeltek rajta valamennyit, de tényleg csak minimális mértékben, így továbbra sem tudok kijönni belőle” – ezt már Kati mondja, aki egészségügyi dolgozóként ment nyugdíjba 16 éve, 33 év munkaviszony után. De neki sem pihenéssel telnek azóta a napjai: három kórházban is megfordult, hogy meg tudjon élni. Ráadásul eleve olyan képesítése van, ami hiányszakmának számít, ezért külön szükség is volt a szaktudására.

Körkérdésünkből tehát kiderült, hogy a huszonéveseket nem igazán foglalkoztatja az öngondoskodás, pedig már ebben az életkorban is fontos lenne gondolni rá. Ha havonta akár csak pár ezer forintot félreteszünk, már nagy esélyünk van arra, hogy nem kell majd szűkölködnünk öregkorunkban.

Ha kíváncsi vagy, nagyjából mennyi nyugdíjra számíthatsz majd, IDE KATTINTVA találsz egy kalkulátort, amivel kiszámolhatod.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
Meztelenül nyitott ajtót a pizzafutárnak egy angyalföldi nő – futársztorik
Aki futárnak áll, fel kell készülnie nem mindennapi kalandokra. Jó, ha megőrizzük a hidegvérünket.
Fischer Gábor - szmo.hu
2024. április 19.


Link másolása

Elképesztő történetekről számolt be a Blikk, budapesti pizzafutárok meséltek.

A világjárvány óta az eddiginél is jobban rászoktak az emberek az online rendelésre. Sokan el is szegődtek áruszállítónak, ételfutárnak és remekül meg lehet belőle élni. Azonban nem árt, ha felkészül furcsa dolgokra is, aki futárkodásra adja a fejét.

Egy 18 éves diák futár az éjszakai műszakok során rendszeresen találkozott például részeg ügyfelekkel. Egyikük például,

amikor áltvette a rendelést, leült a lépcsőre, majd a kerítésbe kapaszkodva mászott vissza az ingatlanba.

A futár elárulta, hogy már a telefonban hallható volt, hogy a megrendelő részeg. De történt vele olyan is, hogy egy üdítő kiborult a szállítás során, és mire kiérkezett a címre, eláztatta a tárolót, és amikor kivette, hogy átadja a megrendelőnek az elázott dobozból a földre borult az étel. Meglepő módon ügyfél udvariasan összeszedte, és zokszó nélkül átvette a rendelést.

Egy másik, 22 éves kiszállító Angyalföldre vitt egy csomagot. Ahogy kell, 4-5 perccel az érkezése előtt telefonon értesítette a címzettet, hogy érkezik a küldemény.

Mikor megérkezett a címre, már nem telefonon kereste a hölgyet, csak felcsengetett a megadott lakásba. Amikor kinyílt az ajtó, a címzett, egy hölgy csak fehérneműt és egy meglehetősen átlátszó köntöst viselt. Amikor a nő rájött, hogy a csomagja érkezett meg, döbbenten annyit mondott annyit mondott:

„Úristen, bocsánat, azt hittem az ügyfelem vagy!”

Olyan is előfordul, hogy a futár és a megrendelő között konfliktus alakul ki. Emiatt járt úgy egy másik 22 éves futár, hogy bár az ügyfele a csomagot átvette, azonban a kijutással akadt egy kis gond. Mikor a futár felcsengetett, hogy nyomják meg az ajtónyitó gombját, bosszút állt rajta a dühös ügyfél, nem engedte ki a házból. Amikor a kiszállító megpróbált a többi lakáshoz csengetni, ők azt hitték, hogy be szeretne jönni, és ők sem segítettek. Végül egy órát kellett várnia, amíg valaki kiengedte.

A tanulság csupán annyi, hogy az menjen futárnak, aki fel van készülve a néha nem is olyan kellemes kalandokra is.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Egy hospice nővér elmagyarázta, miért nem érdemes félni a haláltól
Julie McFadden szerint életünk befejező szakaszában testünk fokozatosan kikapcsol és endorfinszintje is megnő, amivel megkönnyíti a haldokló utolsó napjait.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 05.


Link másolása

Egy sokéves tapasztalattal rendelkező hospice nővér videóban magyarázta el, miért nem érdemes félni a haláltól, vette észre a LADbible. Sokak számára talán ijesztő lehet, hogy mi történik velünk az elmúlás után, Julie McFadden szerint azonban „az emberi test a halára van kitalálva” és „biológiailag segít a meghalásban”.

Julie a videóban elmondja, hogy a közelgő halál jelei már fél évvel korábban észlelhetők. Ilyenkor ugyanis a haldokló már „kevesebbet eszik, kevesebbet iszik és többet alszik”.

„Az agyunkban beépített mechanizmusok vannak arra, hogy éhesek és szomjasak legyünk. Amikor a szervezet érzékeli, hogy az élet vége felé közeledik, ezek a mechanizmusok kikapcsolnak, így az ember általában nem érez éhséget és szomjúságot, ami segíti a szervezet lassú kikapcsolását” – mondja a rutinos nővér.

Julie McFadden szerint azonban ez a haldokló számára teljesen normális. Életünk utolsó szakaszában ugyanis számos olyan dolog történik a testünkkel, ami megkönnyíti az elmúlást.

„A szervezet lassan ketózisba kerül, ami endorfint szabadít fel. Ezek az endorfinok tompítják a fájdalmat és az idegeket, miközben eufórikus érzést is adnak az illetőnek, aki ettől jól érzi magát” – mondta a hospice nővér.

A teljes, angol nyelvű videót itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Nagyon a zsebedbe kell nyúlnod, ha a budapesti agglomerációban akarsz ingatlant – mutatjuk, hol a legdrágábbak
Majdnem 20 százalékkal nőtt a négyzetméterár, nincs nagy meglepetés a települések listáján.
MTI/Máthé Zoltán - szmo.hu
2024. április 26.


Link másolása


A Duna House csütörtökön közölte adatait az MTI-vel, amikből kiderül, hogy 2023-hoz képest nőtt az adásvételek száma, az otthonteremtés költsége pedig 10 millió forinttal nőtt a Budapest környéki területek ingatlanpiacán.

Tavaly a gazdasági nehézségek és magas hitelkamatok miatt országosan csökkent az ingatlanvásárlási kedv, ami az agglomerációban is éreztette hatását, 2022-hez képest 18 százalékkal esett vissza a forgalom.

Az ingatlanközvetítő adatai alapján idén is a nyugati szektorba vágyók (Biatorbágy, Budajenő, Budakeszi, Budaörs, Páty, Törökbálint, Zsámbék) fizetik meg a legmagasabb átlagos négyzetméterárat, ami jelenleg 19 százalékkal több, mint tavaly, 824 ezer forint.

12 százalékos emelkedést tapasztaltak a délkeleti szektorban is (Alsónémedi, Gyál, Gyömrő, Maglód, Ócsa, Üllő, Vecsés), ott jelenleg átlagosan 569 ezer fointba kerül egy négyzetméter.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Gyökeresen megváltozott a Temu, és ez nem véletlen
Rengeteg panasz érkezett a cég miatt, mert a meghirdetett akciók rendszeresen nem voltak valósak, ráadásul a weboldalon sok volt a sürgető üzenet.

Link másolása

Mi is írtunk róla nemrégiben, hogy több bejelentés után a Gazdasági Versenyhivatal vizsgálatot indított a Temunál. A legtöbben azt kifogásolták, hogy az akciókban sok esetben 95%-os, vagy akár annál is magasabb kedvezményekkel csábították a vásárlókat, ám ezek nem bizonyultak valósnak. A GVH úgy vélte, hogy a Temut működtető vállalkozás vélhetően tisztességtelen kereskedelemi gyakorlatot folytat és megtéveszti a fogyasztókat.

Most azonban alaposan megváltozott a Temu kereskedelmi gyakorlata. Szinte teljesen eltűntek a hirdetések a neten, és megszűntek a weboldalon a sürgető üzenetek is. A GVH szerint előremutató, hogy a cég felülvizsgálja a kereskedelmi gyakorlatát - írja az Economx.

A GVH a lap megkeresésére azt közölte, hogy a vizsgálati szakaszban vannak, és ez még nem jelenti azt, hogy a vállalkozásról kimondták volna, hogy jogsértéseket követtek el. Most a tényeket tisztázzák, amire három hónapjuk van, ez pedig kétszer két hónappal hosszabbítható.

A nemzeti versenyhatóság mindig üdvözli, és a fogyasztók, valamint a tiszta piaci verseny szempontjából előremutatónak tartja, ha egy eljárás alá vont vállalkozás a hivatal eljárásának megindítását követően felülvizsgálja a kereskedelmi gyakorlatát - írták. „Természetesen mindez a jelenlegi vizsgálati szakban nem befolyásolja a GVH tényfeltárási kötelezettségét” – közölték.

A portál szerint:

2024 áprilisára a Temu 1 millió fős bázist épített Magyarországon, ezzel 25,6 százalékos súllyal bír a hazai online vásárlókon belül.

A Temu anyacége, a PDD 2023 negyedik negyedévben 88,88 milliárd kínai jüanos (12,5 milliárd amerikai dolláros) árbevételt ért el, ami 123 százalékkal magasabb az előző év azonos időszakánál.

Forrás: Index

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk