FELFEDEZŐ
A Rovatból

18 tény a mobilozás hőskorából, amit már biztosan elfelejtettél

Ki indította az első magyar mobilhívást, mennyi volt az első előfizetés és a táskatelefon? Mobil nosztalgia töményen!
Forrás: Tó-retró blog - szmo.hu
2021. október 26.



A régi, balatoni nyarak illata Pálma gumimatraccal és bambival, a SZOT üdülők strandján... Ezt mind újraélheted vagy megismerheted a Tó-retro blog írásaiból.

Egy kis gyorstalpaló a magyar mobilfónia első tíz évéből árakkal, ikonikus telefonokkal és egyéb, teljesen fölösleges tudnivalókkal!

1.

Az első magyar mobilhálózatot a Westel Rádiótelefon Kft. (még az indulás évében Westel Kft-re váltott) indította el. A vállalkozás a Magyar Távközlési Vállalat 51 és az amerikai US West 49 százalékos tulajdonrészével alakult. A technológiát már 1984-ben elhozták Magyarországra, de akkor még tiltólistán volt, így nem indulhatott el a szolgáltatás. A jég végül azért tört meg, mert 1990-ben még 500 ezer ember várt vezetékes telefonra és volt közöttük, aki egy évtizede jelezte az igényét.

2.

Az első hálózat még a ma 1G-nek nevezett, 450 Mhz frekvenciát használta, analóg rendszerrel.

3.

Az

első magyar mobiltelefonhívást Bod Péter Ákos

kereskedelmi és iparügyi miniszter folytatta amerikai kollégájával. A mérföldkőnek számító beszélgetés a Westel Parlamentben tartott sajtótájékoztatóján zajlott le, 1990. október 15-én kevéssel 3 óra előtt. Az első szavak pedig a „Jó reggelt” voltak, az időeltolódás következtében.

4.

A rendszer első évében 3, egy évvel később 6 ezer ügyfelet tudott kiszolgálni, kizárólag Budapesten, de a valós előfizetőszám csak 4500 volt 1991-ben.

5.

A szolgáltatás ára egy autóéval vetekedett, hiszen

a rendszerbe való belépés 75 ezer, egy-egy készülék pedig 73 960 - 135 960 forintba került, míg a havi előfizetési díj 6300 forint volt.

A Merkur árlistáján abban az évben a legolcsóbb újautó a Trabant 601 Lim volt 102 ezer forintos árral, egy 3 ajtós Samaráért pedig 285 ezer forintot kértek. Az átlagbér hivatalosan 13 ezer forint körül alakult.

6.

Az első időben a „táskatelefonok” voltak a mobiltelefónia eszközei. A Westel első kínálatában a Motorola Associate 2000, az Ericsson Hotline Combi és a Benefon Class szerepelt.

7.

Az első újságcikk, mely a vezetés közbeni mobiltelefonálás veszélyeiről szólt, 1991 márciusában jelent meg a Népszavában.

8.

A díjcsomagok máig tartó káosza 1991. július 1-én kezdődött, amikor a Westel bevezette második árazási módját, a kevesebbet telefonálóknak. Az új szolgáltatás alapdíja 3.100 forint volt, amely havi 60 perc beszélgetési időt tartalmazott, túllépés esetén a felár pedig a napszaktól függött. Ráadásul ebben az évben a hálózat több vidéki nagyvárosba és a Balatonra is megérkezett.

9.

Az első nem „táska” telefon 1992-ben érkezett meg a Benefon Max képében.

A Benefon Max. Itt a kisebb méretért a gyengébb adóteljesítménnyel kellett fizetni, amitől a telefon csak városban volt használható az addigra 12 ezerre bővült ügyféltábor számára.

10.

A 900 Mhz GSM szabványt Európában 1992-ben vezették be. Nálunk 1993 májusában írtak ki tendert a frekvenciára. Erre azért volt szükség, mert a Westelt monopóliummal vádolták a 450-es frekvencia verseny nélküli elnyeréséért.

11.

A tender eredménye 1993. augusztus 26-án született meg, ahol a Westel mellett a skandináv, holland telefontársaságokat és a Mol Rt.-t tömörítő Pannon GSM örülhetett. A szintén résztvevő DBFA konzorcium az eredményhirdetésen botrányt okozott, amikor csalással vádolta meg a bírákat.

12.

A két új szolgáltató 1994 március végén indult el, néhány napos különbséggel.
13.

Induláskor a Westel 900 három díjcsomagot kínált: az Eurofon I-ben 1700 forintos előfizetési díj mellett munkanapokon 7-20-ig 36 forintot, csúcsidőn kívül 28 forintot kellett fizetni percenként. A legmagasabb belépő az Eurofon III csomag esetében volt, ez 4900 forintot jelentett.

14.

A Pannon GSM előfizetési díja egységesen 2500 forint volt, ám az általuk kínált optimum tarifarendszerben, 7801 Ft és 11 180 forint közötti összegre 35 százalék, 11 180 felett 38 százalék kedvezményt adtak. Tehát ha valaki többet beszélt, egy hívásért kevesebbet fizetett.

15.

Kezdetben mindkét cég Motorola, Ericsson és Nokia készülékeket kínált az ügyfeleknek, 74 900 és 105 ezer forint közötti árakon. A Westelnél ezen kívül Siemens S1 is kapható volt 76 400 forintért (ez már magyar nyelvű szoftverrel érkezett). A Pannon legolcsóbbja a Nokia 1011 volt a fentebb említett 74 900 forintért.

A Siemens S1

16.

Még az indulás évében, vagyis 1994 szeptemberében megjelentek az olyan ikonikus mobilok, mint az Ericsson 198 és 337 vagy a Nokia 2110 „vasalódeszka” (Ezt a címet az utód 1610 is örökölte).

A két ikon...

17.

Az első SMS-t 1995. március 20-án a Pannon rendszerében lehetett elküldeni és ezt a szolgáltatást az első hónapban ingyen adta a 0620-as rendszer. A Westel júniusban tette elérhetővé a rövid szöveges üzenetek küldését, eleinte GSM Távirat néven.

18.

A harmadik nagy szolgáltató, a Vodafone 1999. november 30-án indult Magyarországon, miután a 900/1800 Mhz-es pályázaton már ő is diadalmaskodott.

Ha a múlt században imádtál a Balatonnál nyaralni vagy szeretnéd tudni, hogyan nyaraltak a szüleid, neked írták a Tó-retró blogot. Ha pedig szeretnél visszaemlékezni a 70-es és 80-as évekre és vannak fotóid, amiket szívesen megosztanál, csatlakozz a Retró Insta csoporthoz!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


FELFEDEZŐ
A Rovatból
Pottyondy Edina Várkonyi Andrea egymilliós nadrágjáról: Annyira megkérdezném Ondit, hogy nem érzed magad szarul benne? Nem szégyelled magad?
A humorista nem kímélte a luxusban élő tévést, kemény szavakat intézett hozzá a közösségi oldalán. Szerinte a drága ruhadarab arcátlanság a mai megélhetési gondok mellett.


Pottyondy Edina szerdai posztjában Várkonyi Andrea luxusnadrágján háborodott fel. A humorista a Facebookon fakadt ki. Azt írta, már meg sem lepődik, ha „a Mészáros-klán éppen Ferrarival, Rolls Royce-szal vagy Lamborghinivel veret. Hozzászoktam, eltompultam, ez a közpénz sorsa Orbán Viktor birodalmában”.

Úgy fogalmazott, hogy nem érdekli, ha „Várkonyi Andrea kiszáll egy százmilliós Bentley-ből, hogy megvegye a napi Hell lattéját, leszarom, bármilyen irritáló és komikus”.

Viszont az már kiverte nála a biztosítékot, hogy mindezt egy egymillió forintos nadrágban tette. „Egymillió! Egy kicseszett nadrág!” – írta.

Pottyondy szerint egy csomó ember retteg a holnaptól, egy egész ország szorong az infláció, az élelmiszer- és gyógyszerárak miatt. Hozzátette, hogy egymillió forintért egy tanár két hónapot dolgozik, ez négyhavi átlagnyugdíj, vagy hét évnyi családi pótlék.

„Annyira megkérdezném Ondit, hogy nem érzed magad szarul benne? Nem szégyelled magad? Bár nyilván nem. Az arcomba röhögne, és a Prada cipőjében meg a Versace blézerében elsuhanna. Vagy pofán csapna valamelyik őrző-védő fogdmegje”

– írta tovább.

Úgy fogalmazott, hogy szerinte „ez a Fidesz elit”. Azt kérdezte: „És mit várhatunk olyan emberektől, akik egymilliót kifizetnek egy nadrágért? Akiknél még a cumi is Gucci. Hogy várjuk el Orbántól vagy Lázártól vagy bármelyik gazembertől, hogy értse az átlagember nehézségeit, amikor egymilliós nadrágok állják körbe?”

A luxusnadrágot egyébként Hadházy Ákos független képviselő szúrta ki, erről itt írtunk korábban:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
FELFEDEZŐ
Szüzességelvesztő valóságshow indul hétfőn - 12 embert zárnak össze egy mediterrán szigeten
A Virgin Island című brit műsor célja, hogy közelebb hozza a testiséget a fiatalokhoz. A szereplők félelmeiket leküzdve keresik az intimitást a kamerák előtt.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. május 10.



Május 12-én szokatlan reality indul a brit Channel 4 műsorán. A Virgin Island című sorozatban tizenkét fiatal egy mediterrán luxushelyszínen próbálja meg feldolgozni az intimitással kapcsolatos félelmeit – a nézők pedig mindezt élőben követhetik végig, írja a LADbible.

A készítők célja az, hogy felhívják a figyelmet a fiatalok visszafogottabb szexuális életére, és egyfajta útkeresésen vezessék végig a szereplőket. A programot szexológus szakértők – köztük Dr. Danielle Harel és Celeste Hirschman – segítik, akik támogatást nyújtanak a résztvevőknek abban, hogy bátrabban merjenek szembenézni saját érzéseikkel és vágyaikkal.

A műsor készítői szerint a tévében nincs túl sok szex, sőt, ők éppen hogy a valóságosabb, hitelesebb szexuális tartalmak megjelenítését tartanák fontosnak, különösen a pornófilmek sablonos és tárgyiasító ábrázolásával szemben.

„Ha azt kérdezed tőlem, mi jobb: ennyi erőszakot látni a tévében vagy inkább szexet, akkor bármikor a szexet választanám, különösen, ha sokkal realisztikusabb és összefüggőbb módon mutatják be” – mondta Celeste Hirschman.

A szexológus arra is kitért, hogy szerinte siralmas a tévékben megszokott szexábrázolás, ahol „lehúzzuk a nadrágot, bedugjuk, és aztán vége” – ehelyett szívesebben látna olyan jeleneteket, amelyekben „valódi embereket nézhetnénk a valódi tempójukban működni”.

A LADbible azt is megjegyzi, hogy bár a formátum újszerű, felmerül a kérdés: miért mindig egy napsütötte szigeten játszódnak ezek a műsorok, és miért nem például egy önkormányzati bérlakásban?

(via 24.hu)


Link másolása
KÖVESS MINKET:


FELFEDEZŐ
A Rovatból
Elképesztő dolgot szúrtak ki XIV. Leó pápa karján egy szentmisén – új irányt mutat az egyházban
A 69 éves egyházfő modern kütyükkel is jól boldogul, nem csak a Bibliával. Már bíborosként is hordta Apple Watch óráját, most pedig egy piros keretes darabot is megmutatott.


XIV. Leó pápa első hivatalos szentmiséjén Apple Watch-ot viselt. Ez az első alkalom, hogy egy katolikus egyházfő csúcstechnológiát képviselő okosórával jelent meg a nyilvánosság előtt – vette észre a Liner.

Az Apple okosóra használatához iPhone is kell, hiszen ezzel lehet beállítani és szinkronizálni az adatokat. Ez arra utal, hogy a 69 éves pápa más modern eszközöket is használhat. Az Apple Watch képes figyelni a szívműködést, és esés esetén riasztást küld. Ezért sok idősebb ember is szívesen hordja, gyakran családtagok ajándékozzák nekik.

Nick Gould óraspecialista szerint a pápa már a bíborosi időszaka alatt is rendszeresen viselte az Apple Watch-ot. A szakértő azt is észrevette, hogy az első nyilvános megjelenésén a reverendája ujja alól egy piros számlapkeretes óra is kivillant. Többen Rolex GMT-Master II-ként azonosították a modellt.

Más szakértők szerint inkább egy Wenger Swiss Military 7223X modellről lehetett szó, amit „Cardinal Red” néven kezdtek emlegetni. Az óra iránti kereslet azonnal megugrott, a készletek gyorsan elfogytak. Korábban Ferenc pápa egy fekete műanyag Swatch órát viselt, amely körülbelül 50 fontot ért.

A mostani pápa technológiai nyitottsága új korszakot jelenthet az egyház életében.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


FELFEDEZŐ
A Rovatból
Így néz ki belülről a pápai lakosztály, ahova XIV. Leó beköltözött
A frissen megválasztott egyházfő néhány napig még régi lakhelyén maradt, de már készül új otthonába. A pápai lakosztály nemcsak lakás, hanem hivatalos rezidencia is.


A katolikus egyház új feje, XIV. Leó pápa néhány napig még abban az épületben lakott, ahol korábban bíborosként is élt. Ez a Hittani Kongregáció épülete, amely szintén a Vatikán területén található.

Most azonban átköltözik az Apostoli Palotába, ahol a pápai lakosztály található. Ez a pontifikális lakosztály az épület harmadik emeletén van, ablakai a Szent Péter térre néznek – szúrta ki a Sassy.

A lakás nem egyszerű szoba vagy szállodai lakosztály, hanem egy reprezentatív lakrész, ahol hivatalos találkozókat is tartanak.

Körülbelül tíz szobából áll. Van benne dolgozószoba, ahol a pápa vendégeket fogad, hálószoba, étkező, kápolna, és szobák a közeli munkatársaknak.

Itt található az ablakterem is, ahonnan vasárnaponként és ünnepnapokon a pápa elmondja az Angelus imádságot, és megjelenik, hogy szóljon a hívekhez.

A korábbi pápák idején különböző átalakításokat végeztek a lakáson. Akkor vezették be a korszerű fűtést, a telefont, és liftet is építettek a lakosztályba. Bár az új pápa elvileg bármit kérhet, XIV. Leóról azt lehet tudni, hogy valószínűleg nem lesznek extrém kérései. A lakosztály célja nem a luxus, hanem egyszerre szolgál lakóhelyként és hivatalos rezidenciaként.

Még XVI. Benedek pápasága idején készült egy videó arról, hogyan néz ki az Apostoli Palotának azon része, ahol az egyház feje dolgozik. Íme a videó, amiben nagyjából a 8. perctől látható a szóban forgó lakosztály:


Link másolása
KÖVESS MINKET: