ÉLET-STÍLUS

10 bizonyíték arra, hogy már itt van az okostelefonos zombiapokalipszis

Egyes szakemberek szerint rendkívül aggasztó, milyen nagy hatással vannak az életünkre az okostelefonok.
ListVerse - szmo.hu
2017. február 23.


Link másolása

Nem kérdés, hogy az okostelefonok átalakították a társadalmat. Paradox módon ezek az eszközök izolációhoz is vezetnek, az emberek többségének pedig komoly függősége alakult ki tőlük. A telefonunknak biztosított túlzott figyelem sokszor balesetekhez, sőt akár bűncselekményekhez is vezethet.

Emellett pedig mentális egészséggel foglalkozó szakemberek állítják, hogy akár

mentális betegségekhez is vezethet a túlzott mobilhasználat.

A Listverse.com összegyűjtött 10 arra utaló jelet, ami alapján úgy tűnik, hogy egy okostelefon zombi apokalipszis kellős közepén vagyunk.

1. Smombie

2015-ben Németország hivatalos ifjúsági szava a smombie - lett, ami az angol smartphone (okostelefon) és a zombi szavakból keletkezett. Ez a szó pedig valódi veszélyt jelez a közbiztonságban. Miután több közúti baleset is történt az okostelefont séta közben használók miatt, ezért Augsburg városa új kísérleti közvilágítást alakíttatott ki, méghozzá a földre, amit akkor is látnak a gyalogosok, ha lefelé bámulnak a telefonjukba. A világítás ideális gyerekeknek is, akik azonnal észreveszik a piros LED-fényeket. Emellett Köln utcái is fel vannak szerelkezve ilyen földi közlekedési lámpákkal.

Münchenben egy 15 éves lány halt meg, mert a fülhallgatója megzavarta a villamosmegállóban. Erre a város más választ adott, ők egy olyan applikációval védekeznek, ami a kereszteződéseknél jelzést ad a telefonnak: jelzi, hogy a használója figyeljen oda, vigyázzon. Egy kutatás alapján a mai 25-35 év közöttiek negyede van a telefonjára cuppanva járás közben.okostelefon03

2. Okostelefon-függőség

Egy New York-i pszichoterapeuta, Nancy Colier, Az offline hatalma című írásában elmagyarázta, milyen negatív hatásai vannak a munkára a túlzott okostelefon-használatnak. Colier szerint egy átlagember körülbelül 6 percenként ellenőrzi a telefonját, vagy naponta legalább 150-szer. Colier kutatása alapján az emberek 45%-a mondta azt, hogy nem tud a telefonja nélkül létezni.

A Marylandi Egyetem kutatói pedig azt találták, hogy a hallgatók többségénél szorongást váltott ki, ha egy egész napig nem használhatták a telefont. Emellett pedig sokaknál az derült ki, hogy előbb mondanak le a szexről, mint az okostelefon-használatról.

Az állandó okostelefon-használat miatt az agy nem tud pihenni és állandó "harci - menekülő" üzemmódban van.

"Folyamatosan online vagyunk, és emiatt folyamatosan fáradtak is" - mondja Colier. "Míg az eszközeink könnyedén újraindulnak, mi már annyira nem". Colier azt mondja, a valós kapcsolataink táplálnak minket, míg a digitálisak csak hiányérzetet idéznek elő bennünk.

3. A Pokémon Go veszélyei

A Pokémon Go hatalmas sikert aratott. Azonban egy héttel a játék megjelenése után máris olyan hírek kerültek napvilágra, hogy a kis lények levadászása komoly veszélyt hordoz magában. Arról nem is beszélve, hogy néhányan sokkal több mindent találtak egy egyszerű Pokémonnál. Shayla Wiggins például egy oszló holttestbe botlott bele Amerikában, miközben nagyban vadászott.

2017. januárjában pedig egy 60 éves játékost lőtt le egy biztonsági őr. Jiansheng Chen a kocsijában játszott, egy klub előtt, és mikor szóváltásba keveredtek, és a biztonsági őr nem értette, hogy az angolul nem tudó férfi mit mond, lelőtte.

4. Csungking okostelefon-sávja

Van Kínában egy város, Csungking, ahol külön sávot alakítottak ki azoknak, akik séta közben az okostelefonjukat nézik, hogy ezzel se zavarják a többiek közlekedését. A város még 2014-ben alakíttatta ki ezt a sávot, jelezve, hogy melyik oldalon lehet, és melyiken nem lehet okostelefont bámulva sétálni.

Ez a sáv egyébként nem az első ilyen, korábban a National Geographic tévécsatorna festett fel hasonlót Washingtonban, egy társadalmi kísérletet végezve.

5. A svédek okostelefon-gondja

Az elmúlt évtizedben több száz svéd gyalogos sérült meg, miközben hozzá volt ragadva okostelefonjához. 2016-ban a Svéd Közlekedési Ügynökség bejelentette, hogy 650 ember sérült meg olyan komolyan egy "okostelefon-balesetben", hogy szükséges volt a sürgősségi ellátásuk. "A leggyakoribb és legsúlyosabb az, amikor elütnek valakit a gépjárművek" - mondta az iroda szóvivője, Tomas Fredlund. "Majdnem olyan gyakoriak ezek, mint mikor nekisétálnak a lámpaoszlopoknak, de a sérülés ilyenkor legalább nem súlyos."

Egy nemrégiben készült tanulmány szerint, amiben 14 ezer okostelefonozót kísértek figyelemmel hat európai fővárosban, azt sugallta, hogy Stockholm lakosai a leginkább hajlamosak veszélybe kerülni a forgalomban. Válaszul erre az átható problémára két művész, Jacob Sempler és Emil Tiisman létrehozott figyelmeztető jeleket a gyalogosok és autósok számára, amiken okostelefon-zombikat ábrázolnak.okostelefon02

6. Fantomrezgés

Szinte mindenki érezte már úgy, hogy jelez a telefonja akkor is, amikor éppen nem is történt semmi. Ez pedig egyértelműen a függőség jele. A Michigan Egyetem professzora, Daniel Kruger azt mondja, amikor az emberek szenvedélybetegek, akkor sokkal érzékenyebbek különböző ingerekre. Kruger és csapata 800 egyetemistát toborzott, akik először kitöltöttek egy személyiségtesztet.

A vizsgálatból kiderült, hogy akik érzelmileg stabilabbak, azoknál kevésbé volt jellemző ez a jelenség, illetve a férfiak kevesebbszer hitték azt, hogy a telefont érzik, hallják, mint a nők.

7. Szöul okostelefonos megszállottsága

Szöulban az elmúlt öt évben megháromszorozódott azoknak a baleseteknek a száma, amikben olyanok sérültek meg, akik a telefont használták. A dél-koreai fővárosban ezért indítottak egy programot. Olyan táblákat helyeztek ki, amiken felhívják a telefon használók figyelmét, hogy jól nézzenek körül, és figyeljenek arra mi történik körülöttük.

Dél-Koreában a lakosság 88%-a rendelkezik okos telefonnal, náluk van a legtöbb okostelefon-felhasználó és -függő. Egy felmérés során még az is kiderült, hogy a legszélsőségesebb esetekben még fürdeni sem mennek el telefon nélkül az emberek.

8. Holland járdafények

Egy holland városkában gyalogátkelőhelyeket jelző fényeket helyeztek el, hogy az okostelefon-zombik tudják, hol kell átmenni. A fények megfelelnek a közlekedési lámpák fényeinek, pirosak, ha meg kell állni, és zöldek ha elindulhatnak az emberek. A város vezetői a fentiekhez hasonló okokból döntöttek a fények mellett.

Egyelőre csak egy városban vannak, ott is egy iskola közelében, de a kitalálói biztosak benne, hogy nemsokára elterjed az országban ez a megelőzési módszer.

9. Hongkong lehajtott fejei

Hongkongban a 15 és 34 év közöttiek 80%-ának van okostelefonja. Az állandó telefonbámulás miatt lehajtott fejekre már egy kifejezés is született, ők a "lehajtott fejűek törzse". Egy idegsebész, Harold Cheng Kin-ming figyelmeztet, hogy a telefon hosszan tartó bámulása ilyen testhelyzetben túlzott nyomást gyakorolnak a nyakcsigolyákra.

Emellett felhívja a figyelmet arra is, hogy nemcsak egészségügyi problémákat okoz ez az egész, hanem kelletlenséget is más embereknek, mikor a mobiljukat bámulók hirtelen megállnak az út közepén, lépcsőfordulóban stb., hogy válaszoljanak egy-egy üzenetre.okostelefon01

10. Gyerekveszélyeztetés

A felnőttek függősége nemcsak saját életüket veszélyezteti, sajnos a gyerekre is nagyon rossz hatással van. 2016 októberében elterjedt egy videó az interneten, amiben egy autó elütött egy kisgyereket. Az anyuka gyermeke mögött haladt, de mivel teljesen rá volt kattanva a telefonra, ezért nem látta a közeledő járművet.

Mire kiértek a mentők, a kislány már halott volt. A helyi kormányzati szervek a kisgyermek halálát használják arra, hogy felhívják az emberek figyelmét arra, hogy visszafogják az okostelefon-használatot.

Címkép: Pixabay

Ha érdekes volt a cikk, kattints a megosztásra!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Meztelenül nyitott ajtót a pizzafutárnak egy angyalföldi nő – futársztorik
Aki futárnak áll, fel kell készülnie nem mindennapi kalandokra. Jó, ha megőrizzük a hidegvérünket.
Fischer Gábor - szmo.hu
2024. április 19.


Link másolása

Elképesztő történetekről számolt be a Blikk, budapesti pizzafutárok meséltek.

A világjárvány óta az eddiginél is jobban rászoktak az emberek az online rendelésre. Sokan el is szegődtek áruszállítónak, ételfutárnak és remekül meg lehet belőle élni. Azonban nem árt, ha felkészül furcsa dolgokra is, aki futárkodásra adja a fejét.

Egy 18 éves diák futár az éjszakai műszakok során rendszeresen találkozott például részeg ügyfelekkel. Egyikük például,

amikor áltvette a rendelést, leült a lépcsőre, majd a kerítésbe kapaszkodva mászott vissza az ingatlanba.

A futár elárulta, hogy már a telefonban hallható volt, hogy a megrendelő részeg. De történt vele olyan is, hogy egy üdítő kiborult a szállítás során, és mire kiérkezett a címre, eláztatta a tárolót, és amikor kivette, hogy átadja a megrendelőnek az elázott dobozból a földre borult az étel. Meglepő módon ügyfél udvariasan összeszedte, és zokszó nélkül átvette a rendelést.

Egy másik, 22 éves kiszállító Angyalföldre vitt egy csomagot. Ahogy kell, 4-5 perccel az érkezése előtt telefonon értesítette a címzettet, hogy érkezik a küldemény.

Mikor megérkezett a címre, már nem telefonon kereste a hölgyet, csak felcsengetett a megadott lakásba. Amikor kinyílt az ajtó, a címzett, egy hölgy csak fehérneműt és egy meglehetősen átlátszó köntöst viselt. Amikor a nő rájött, hogy a csomagja érkezett meg, döbbenten annyit mondott annyit mondott:

„Úristen, bocsánat, azt hittem az ügyfelem vagy!”

Olyan is előfordul, hogy a futár és a megrendelő között konfliktus alakul ki. Emiatt járt úgy egy másik 22 éves futár, hogy bár az ügyfele a csomagot átvette, azonban a kijutással akadt egy kis gond. Mikor a futár felcsengetett, hogy nyomják meg az ajtónyitó gombját, bosszút állt rajta a dühös ügyfél, nem engedte ki a házból. Amikor a kiszállító megpróbált a többi lakáshoz csengetni, ők azt hitték, hogy be szeretne jönni, és ők sem segítettek. Végül egy órát kellett várnia, amíg valaki kiengedte.

A tanulság csupán annyi, hogy az menjen futárnak, aki fel van készülve a néha nem is olyan kellemes kalandokra is.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Nagyon a zsebedbe kell nyúlnod, ha a budapesti agglomerációban akarsz ingatlant – mutatjuk, hol a legdrágábbak
Majdnem 20 százalékkal nőtt a négyzetméterár, nincs nagy meglepetés a települések listáján.
MTI/Máthé Zoltán - szmo.hu
2024. április 26.


Link másolása


A Duna House csütörtökön közölte adatait az MTI-vel, amikből kiderül, hogy 2023-hoz képest nőtt az adásvételek száma, az otthonteremtés költsége pedig 10 millió forinttal nőtt a Budapest környéki területek ingatlanpiacán.

Tavaly a gazdasági nehézségek és magas hitelkamatok miatt országosan csökkent az ingatlanvásárlási kedv, ami az agglomerációban is éreztette hatását, 2022-hez képest 18 százalékkal esett vissza a forgalom.

Az ingatlanközvetítő adatai alapján idén is a nyugati szektorba vágyók (Biatorbágy, Budajenő, Budakeszi, Budaörs, Páty, Törökbálint, Zsámbék) fizetik meg a legmagasabb átlagos négyzetméterárat, ami jelenleg 19 százalékkal több, mint tavaly, 824 ezer forint.

12 százalékos emelkedést tapasztaltak a délkeleti szektorban is (Alsónémedi, Gyál, Gyömrő, Maglód, Ócsa, Üllő, Vecsés), ott jelenleg átlagosan 569 ezer fointba kerül egy négyzetméter.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Egy hospice nővér elmagyarázta, miért nem érdemes félni a haláltól
Julie McFadden szerint életünk befejező szakaszában testünk fokozatosan kikapcsol és endorfinszintje is megnő, amivel megkönnyíti a haldokló utolsó napjait.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 05.


Link másolása

Egy sokéves tapasztalattal rendelkező hospice nővér videóban magyarázta el, miért nem érdemes félni a haláltól, vette észre a LADbible. Sokak számára talán ijesztő lehet, hogy mi történik velünk az elmúlás után, Julie McFadden szerint azonban „az emberi test a halára van kitalálva” és „biológiailag segít a meghalásban”.

Julie a videóban elmondja, hogy a közelgő halál jelei már fél évvel korábban észlelhetők. Ilyenkor ugyanis a haldokló már „kevesebbet eszik, kevesebbet iszik és többet alszik”.

„Az agyunkban beépített mechanizmusok vannak arra, hogy éhesek és szomjasak legyünk. Amikor a szervezet érzékeli, hogy az élet vége felé közeledik, ezek a mechanizmusok kikapcsolnak, így az ember általában nem érez éhséget és szomjúságot, ami segíti a szervezet lassú kikapcsolását” – mondja a rutinos nővér.

Julie McFadden szerint azonban ez a haldokló számára teljesen normális. Életünk utolsó szakaszában ugyanis számos olyan dolog történik a testünkkel, ami megkönnyíti az elmúlást.

„A szervezet lassan ketózisba kerül, ami endorfint szabadít fel. Ezek az endorfinok tompítják a fájdalmat és az idegeket, miközben eufórikus érzést is adnak az illetőnek, aki ettől jól érzi magát” – mondta a hospice nővér.

A teljes, angol nyelvű videót itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Ezeket a dolgokat bánják meg a legtöbben a halálos ágyukon
Egy ápolónő összegyűjtött öt dolgot, amire a leggyakrabban gondolnak, ha közeleg a vég.

Link másolása

Bronnie Ware ápolónő palliatív ellátással foglalkozik, vagyis olyan betegeket gondoz, akik valamilyen súlyos, életet rövidítő betegségben (pl. végső stádiumú daganatos megbetegedés) szenved – írja az UNILAD.

Munkáját körbeveszi tehát a halál, s éppen ezért összegyűjtött 5 dolgot, amit az emberek többsége az utolsó pillanataiban sajnálni kezdenek.

Bárcsak ne dolgoztam volna olyan sokat!

Bronnie az egyik leggyakoribb megbánást a munkával kapcsolatban hallotta.

Ugyanis a legtöbben - főként a férfiak - túl sok időt szenteltek a munkának, és jóval kevesebbet a szeretteiknek.

Bárcsak a saját életemet életem volna, ahelyett, amit mások elvártak.

Haláluk perceiben sokan úgy érzik, elnyomták valódi vágyaikat, és nagyon sajálják, hogy nem valósították meg az álmaikat.

Sajnálom, hogy nem ápoltam jobban a baráti kapcsolataimat!

Ahogy idősebb lesz az ember, annál elfoglaltabb, és egyre nehezebb fenntartani a barátságokat.

Egy tavaly készített felmérés szerint az Egyesült Államokban a válaszadók nyolc százaléka mondta azt, hogy nincsenek közeli barátai.

Ki kellett volna mutatnom az érzéseimet!

Bronnie szerint nagyon sok ember, aki elmondta neki az utolsó szavaival, mit érez, hozzátette azt is, hogy egész életében elfojtotta az érzéseit, hogy békében legyen másokkal.

Bárcsak boldogabb lettem volna!

Az ápolónő páciensei gyakran tették fel azt a kérdést: vajon tényleg tudjuk értékelni a boldog pillanatokat? A válaszuk pedig a halálos ágyukon érte őket: a boldogság egy választás lehet, amivel érdemes volna élnünk.


Link másolása
KÖVESS MINKET: