„Szeretjük a soha meg nem született gyermekeinket is” – felkavaró történetek a nehezített gyermekvállalásról
Mi is követtük Pataki Zita januárban elindított, Az utolsó lombik című vlogját, ami az ő és párja közös babáért folyó küzdelmét dokumentálta. Zita és Attila 8 lombikprogramot csinált végig együtt, és bármennyire is pozitívan, reménytől duzzadva kezdtek bele a kilencedikbe, sajnos nem sikerült.
A maga nemében páratlan és túlzás nélkül, tényleg tabudöntögetőnek (bármilyen elhasznált jelzők is ezek) tekinthető vlog azonban valóságos lavinát indított el. Vele együtt átszakadt egy gát, és végre lehetett beszélni a nehezített gyermekvállalásról, a félelmekről és a kudarcokról.
Májusban, anyák napján Zita, a Róbert Magánkórház és a Női Váltó közös pályázatot hirdetett, aminek témája a nehezített gyermekvállalás volt. Rengeteg történet érkezett női betegségekről, nagy várakozásokról, műtétekről, hosszú lombikkezelésekről. Végül, a válogatás után hat történetet filmre is vittek, hogy ezzel másoknak is erőt adjanak - ők kapták a Lélekanya díjat.
"Hiszem, hogy bár nem születik senki édesanyának, mindazok, akiknek szívében ott növekszik a vágy egy gyermek után, már most anyák!"
"Megingott a hitem a teljes nőiességemben. Úgy éreztem, ha a testem azokra az alapvető funkciókra nem képes magától, amelyekre egyébként ki lett találva, akkor mi az én természetes, ősi rendeltetésem? Akkor miért lettem nő?"
"Idén februárban volt a 7. beültetésem, ami nem sikerült. Itt tartunk most. Elfáradtam…De nem adom fel! Egyszer Anya leszek! Anya, amire 5 éve várok."
"Szeretjük a még meg nem született gyermekeinket és a soha meg nem született gyermekeinket is. Szeretjük azokat a gyermekeket, akik a szívünk alatt nem nőhettek, de a szívünkben már a kezdetektől! Egészen attól a ponttól anyák vagyunk, hogy gyermekünk lelkét ringatjuk magunkban."
Ma Magyarországon 300.000 meddő pár él, vagyis mindenki környezetében van olyan, aki évek óta vár a gyermekáldásra.
"Segítenünk kell, hogy minél több párnak sikerüljön a gyermekáldás! Ha elmondjuk, hogy mi magunk min mentünk át az erőt, hitet adhat másoknak és sok-sok információt is.
Hatalmas az információhiány, és rengeteg a megválaszolatlan kérdés, ezért is fontos mindegyik történet. És persze azért is, mert bátorítást jelenthet másoknak, erőt adhat. Hiszem, hogy együtt erősebbek vagyunk.
Ugyanakkor magamból kiindulva azt is gondolom, hogy sokkal tudatosabbnak kell lennünk, egy termékenységtudatos gondolkodásra van szükség már egészen fiatalon, hogy amit lehet, megtehessünk a gyermekáldásért" – mondta Pataki Zita.
A díjazottak történeteiért, videóiért kérjük, lapozz!