KULT
A Rovatból

Sokba került A mi kis falunk alkotóinak, hogy pár másodpercre mutattak benne egy férfit, aki nem kedveli a sorozatot

A pilisszentléleki férfi pert nyert a gyártócéggel szemben, akiknek az ítélet szerint 300 ezer forintos sérelemdíjat kell fizetni.

Link másolása

Összesen 3 millió forintot fizettet a bíróság A mi kis falunk gyártójával, amiért véletlenül 3 másodpercig látszódott a népszerű RTL-es tévészériában egy pilisszentléleki férfi - írta a Magyar Nemzet. A Content Factory szerint azonban az ítélet jogsértő, ezért felülvizsgálati kérelemmel fordulnak a Kúriához.

A férfi - aki bevallása szerint nem kedveli a sorozatot - elsőfokon már pert nyert már a gyártócéggel szemben, a másodfokú bíróság azonban tavaly elutasította a keresetét és kötelezte a perköltségek megfizetésére.

Ezután a férfi felülvizsgálati eljárást kért a Kúrián, mely megsemmisítette a másodfokú ítéletet, és végül a Győri Ítélőtábla a megismételt tárgyaláson új, immáron a férfi számára kedvező döntést hozott.

Eszerint a gyártónak

  • 300 ezer forint sérelemdíjat kell fizetnie a férfinak,
  • emellett 2,6 millió perköltséget és
  • 154 ezer forint illetéket is viselniük kell.

    A bíróság arra is kötelezte a Content Factory kft.-t, hogy levélben kérjenek bocsánatot a férfitól. Ebben szerepelnie kell többek között, hogy megsértették a képmáshoz való személyiségi jogát azzal, hogy a hozzájárulása nélkül mozgóképes képfelvételt készítettek róla, és ezt a hozzájárulása nélkül felhasználták.

    A pilisszentléleki férfi ügyvédje, Gaudi-Nagy Tamás (a Jobbik egykori országgyűlési képviselője) azt mondta, ez a döntés végső győzelemnek minősül, és szerinte az alperes esetleges felülvizsgálati kérelme sem hozhat már reálisan változást. Gaudi-Nagy azt is kifejtette: a filmgyártó eredménytelenül védekezett azzal, hogy A mi kis falunk című sorozat forgatási rendje Pilisszentléleken mindenki számára ismert volt, ezért aki az évente több hónapig tartó filmforgatások idején a forgatási helyszínek környékén akár helyi lakosként arra sétál, az ráutaló magatartással engedélyt ad arra, hogy felvételt készítsenek róla.

    A felperes férfi azt mondta, hogy a sérelemdíj összegét, a 300 ezer forintot az egykori pilisszentléleki pálos kolostor romjainak rendbetételére fordítják.

    A gyártó cég azonban nem törődött bele íz ítéletbe, a Média1-nek küldött válaszukban azt írták: szerintük a Győri Ítélőtábla újabb ítélete jogszabálysértő, ezért felülvizsgálati kérelemmel fordulnak a Kúriához.


    Link másolása
    KÖVESS MINKET:

  • Népszerű
    Ajánljuk
    Címlapról ajánljuk


    KULT
    A Rovatból
    „Így tovább nem lehet élni” – Újabb zseniális Bödőcs-kisfilm készült, Csákányi Eszter és Znamenák István is remek benne
    Amolyan igazi Bödőcs-humor, két lazán odapakolt nagyszerű színészi alakítással. Egy kis Örkény, egy kis Wes Anderson négy és fél percben.

    Link másolása

    Új kisfilm került fel Bödőcs Tibor YouTube-oldalára: a mintegy 4 és fél perces alkotás két főszereplője Znamenák István és Csákányi Eszter.

    A kérvény című opus egy Wes Anderson-szerű miliőben játszódik, és lényegében egy kérvény felolvasásából áll, na meg a hangos csattanóból. De az egészben benne van az „elmúthatvanév” Magyarországa, persze a megfelelően vicces, ironikus körítéssel. A kérvény című kispróza egyébként Bödőcs Prímszámok hóesésben című kötetének egyik fejezete.

    Amolyan igazi Bödőcs-humor, két lazán odapakolt nagyszerű színészi alakítással.

    De felesleges is ennél több, nézzük a kisfilmet:


    Link másolása
    KÖVESS MINKET:

    Ajánljuk
    A Rovatból
    Több mint száz év után került elő egy eddig ismeretlen írás Agatha Christie-től
    Az első Poirot-regénye környékén írhatta az első világháború alatt.

    Link másolása

    Váratlan szerzőre bukkantak egy, a Brit Pszichoanalitikus Társaság archívumában talált magazin hasábjain: minden idők legtöbb könyvet eladott regényírójára, Agatha Christie-re.

    A magazint Sylvia Payne, a psziszhoanalízis brit úttörőjének papírjai között találták meg, aki még az első világháborúban, nővérként ismerkedett meg a krimi későbbi koronázatlan királynőjével.

    A Mit csináltunk a Nagy Háborúban című, hatvanoldalas, saját készítésű szatirikus magazin is ebből az időből származik és Christie, Payne, illetve kolléganőik különböző írásait tartalmazza: novellákat, verseket, színdarabokat – és egy képregényt is egy mérgezéses esetről, amit Christie és szintén nővér barátnői „követtek el”.

    Christie a magazinban elsősorban a kérdezz-felelek rovat vezetőjeként szerepel, ahol képzeletbeli olvasók kérdéseire válaszol, válaszait Agatha néni néven szignózva,

    de rejtvényoldalt is szerkesztett, továbbá írt egy bírósági álhíreket tartalmazó rovatot.

    A belsős nővérmagazint könnyed, pozitív hangvétele miatt minden bizonnyal saját maguk lelkesítésére készítették a nővérek, akik nap mint nap szembesültek a világháború borzalmaival a Franciaországból hazatért brit háborús sebesültek révén.

    Christie nagyjából a magazin keletkezésekor írhatta első regényét is, A titokzatos stylesi esetet, a később legendássá vált Hercule Poirot detektív főszereplésével, de ekkor még senki sem sejthette, hogy az írónő könyveinek eladását csak Shakespeare és a Biblia tudja majd megelőzni, ugyanis első regényének kéziratát három éven át hat különböző kiadó utasította vissza.


    Link másolása
    KÖVESS MINKET:


    KULT
    A Rovatból
    Meghalt András Ferenc
    A nemzet művészének rendezőként olyan filmek fűzödnek a nevéhez, mint a Veri az ördög a feleségét vagy a Dögkeselyű. 81 éves volt.

    Link másolása

    Nyolcvanegy éves korában elhunyt András Ferenc Kossuth- és Balázs Béla-díjas filmrendező, forgatókönyvíró, producer, érdemes művész, a nemzet művésze – jelentette be csütörtökön Szombathelyen Kollarik Tamás, a Nemzeti Média-és Hírközlési Hatóság elnöki főtanácsadója és Lovass Tibor, a Savaria Filmakadémia elnöke a 11. Savaria Filmszemle keretében rendezett médiakonferencián.

    András Ferenc, a Savaria Filmszemle életműdíjas zsűritagja emléke előtt a konferencia résztvevői néma felállással tisztelegtek.

    A Színház- és Filmművészeti Egyetem MTI-hez eljuttatott közleménye szerint az intézmény harmadéves filmrendező osztályának osztályvezető tanára csütörtökön hajnalban hunyt el.

    András Ferenc 1942. november 24-én született Budapesten, 1973-ban szerzett rendezői diplomát a Színház- és Filmművészeti Főiskolán. Életében mindvégig jelentős szerepet játszott a film és a televízió. Pályáját 1962-ben kezdte a Magyar Televízióban, majd dolgozott a filmiparban is, ahol a korszak legnagyobb rendezőivel működött együtt, köztük Ranódy Lászlóval és Makk Károllyal.

    Rendezőként és forgatókönyvíróként olyan rendkívüli alkotások kötődnek a nevéhez, mint a Veri az ördög a feleségét, a Dögkeselyű, A kárókatonák még nem jöttek vissza, a Családi kör vagy a Törvénytelen című film – olvasható az SZFE méltatásban.

    Mint írták, András Ferenc 1977-ben aláírta a Demokratikus Chartát, kifejezve tiltakozását a csehszlovákiai diktatúra intézkedései ellen, a politikai nyilatkozat támogatása miatt hosszú ideig nem forgathatott újabb játékfilmet.

    A nyolcvanas években a MAFILM színésztársulatának vezetője volt, majd később a Dialóg Filmstúdiót irányította. Produceri tevékenysége mellett meghatározó szerepet vállalt a szinkronszakma alakításában, valamint a Duna Televízió szinkronműhelyének korszakos vezetője volt. Szerteágazó tudása és tapasztalata ellenére viszonylag későn kezdett tanítani: 2021-től volt az Színház- és Filmművészeti Egyetem filmrendező osztályának osztályvezető oktatója, aranydiplomáját pedig 2023-ban vehette át ugyanitt - emelik ki a közleményben.

    András Ferenc halálával a magyar film világa kiváló alkotót veszített el, emlékét a filmjein és oktatói munkáján keresztül őrzi a Színház- és Filmművészeti Egyetem

    – írták.

    Link másolása
    KÖVESS MINKET:

    Ajánljuk

    KULT
    A Rovatból
    Itt a magyar Harry Potter: gulyással, hagyományos reggelivel, metróval és egy sikeretlen vizsga utáni búfelejtővel
    Hári Gábor egy családi étkezésben megfáradva döntött úgy, hogy elkészíti a kultikus figurák magyar verzióját. A mesterséges intelligencia segítségével kerültek a szereplők kocsmába, pályaudvarra, lakótelepre...

    Link másolása

    Harry Potterből sosem elég. A könyvek és filmek, a különféle játékok után a mesterséges intelligencia segítségével most Magyarországra érkeztek a szereplők.

    A kalandról különleges képeket osztott meg a Facebook-on Hári Gábor. Az alkotó elmesélte a Szeretlek Magyarországnak, hogyan született az ötlet, hogy magyar környezetbe helyezze a varázsló-tanoncok világát.

    "Az inspirációm onnan jött, hogy külföldön élek, és a családom látogatóba jött nemrég. Magyar ételeket ettünk, elég tetemes mennyiségben. Egy ponton, amikor már kifáradtam az evésben, leültem a YouTube elé és eszembe jutott a "nemzeti Harry Potteres" mesterséges intelligencia mémformátum. Magyar verziót még nem láttam belöle, ezért úgy döntöttem elkészítem én".

    A képeket pedig megosztotta ITT. És az alkotásokhoz némi magyarázatot is adott.

    "Hágrid" gulyást főzött a harmadik ebédjére
    "Dámböldór" a méreggel, ami miatt kirúgták
    "Sznép" a megvakulása előtt
    "MekGonagál" hagyományos magyar reggelivel
    "Heri, Ron és Hermióne" egy sikertelen vizsga után, iskolai egyenruhában
    "Dobbi" túl sokat szívott, most a pályaudvaron lakik
    "Voldemort", aki rossz hírekkel szórakoztat

    A képeket Hári Gábor engedélyével közöltük.


    Link másolása
    KÖVESS MINKET: