HÍREK
A Rovatból

Nem nevezik el Conchita Wurstról a XV. kerületi kulturális központot

Hiábavaló volt a színpadon látott sótartóba LMBTQ-propagandát vizionáló fideszes képviselők igyekezete.


Az utóbbi hetek egyik legmeghökkentőbb, de ugyanakkor szórakoztató kulturális eseménye volt a XV. kerületi fideszes képviselők kirohanása a helyi Csokonai Kulturális Központban előadott egyik előadás ellen. A Soharóza társulat Dalok a kamrából című műve ironikus módon dolgozza fel a karanténidőszak alatt (nem mindig a legjobb) irányba változó gasztronómiai szokásainkat. A darab elkészültében szakmai segítséget nyújtott Mautner Zsófia gasztroblogger, tévés műsorvezető, a Chili és Vanília alapítója is.

A színpadi műben az egyik férfi szereplő egyszerre formál meg egy só- és egy borstartót, amit a rendező, a színekből kiindulva, egy vőlegényi és egy mennyasszonyi ruha együttes alkalmazásával próbált vizuálisan megoldani. Csakhogy Szalay Kornél Géza fideszes önkormányzati képviselő "átlátott a szitán", a félig nőnek öltözött férfiban felismerni vélte a kerület "LMBTQ-érzékenytő propagandáját". Párttársa, Mihály Zoltánné ennél is tovább ment: szerinte ezzel az előadással az alkotók és a Csokonai Központ vezetői meggyalázták a költő nevét, ezért azt kérte, hogy a művelődési központ nevét változtassák meg. Az ő javaslata a 2014-es Euróvíziós Dalfesztiválon győztes osztrák előadó, Conchita Wurst volt, mert az szerinte a DK-s polgármester és ellenzéki társai "irányultságához" jobban illeszkedik.

A napirend előtti felszólalásban Mihályné úgy fogalmazott:

„A Csokonai Művelődési Központ januári bemutatóján szembesültünk a színpadon szereplő, mennyasszonyi ruhába öltözött szakállas színésszel. Ebbe a művelődési házba sok gyerek jár, köztük az én két unokám is. Kell-e szembesülnie a kiskorú gyermeknek ilyen szexuális irányultságot bemutató előadással?”

Megismételte korábbi kérését, miszerint: „Ha szétverik a Csokonai Művelődési Központ múltját, ne használják hozzá nemes költőnk nevét, ne alázzák meg Csokonai Vitéz Mihály nagyságát és a Csokonai művelődési házat, ne bújjanak híres költőnk neve mögé! Vállalják fel döntésüket, és keressenek az irányultságukhoz illeszkedő névadót. Kérem, hogy vegyék napirendre az előterjesztést, hogy ott vitathassuk meg” – mondta a képviselő. (Azt nem tudni, hogy a jelzőt csak Csokonai költői nagyságára értette-e, mindenesetre a XVIII.-XIX. fordulóján élt költő nem volt nemesi származású.)

A DK helyi képviselője, Legárd Krisztián azt kérte, hogy a kérdést ne vegyék napirendre, indoklása szerint ez az egész képviselőtestület megcsúfolása lenne. Az ülésen jelen lévők közül végül 12:6 arányban megszavazták, hogy a kérdést nem veszik fel a napirendi pontok közé.

A Dalok a kamrából című előadást egyébként február 13-án a nemrég átadott Magyar Zene Házában is műsorra tűzik.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
A benzinkutasok feljegyezhetik a rendszámot, eltörölték a benzinkutak árrését – újabb részletek a védett árról
A rendelet pontosan rögzíti, milyen esetekben jár védett áron az üzemanyag, és hogyan büntetik azokat, akik megszegik a szabályokat. Az árstop lenullázza a kiskereskedelmi árrést, ami a kisebb, tőkeszegényebb kutakat hozza nehéz helyzetbe.
DKA – Fotó: SZMO - szmo.hu
2026. március 10.



A kormány egy nap alatt teljesen átszabta az üzemanyagpiac működését: védett árat vezetett be a benzinre és a dízelre, a kutasokat gyakorlatilag hatósági feladatokkal ruházta fel, a szabályszegő kutakat pedig akár másik üzemeltetővel is lecserélheti – mindezt a fogyasztói ár rögzítésének érdekében.

Hétfőn három kormányrendeletben tették közzé a szabályozás részleteit a Magyar Közlönyben, melyekről a Portfolio számolt be. Az egyikben rögzítik, hogy

a nagykereskedelmi és a kiskereskedelmi védett ár literenként azonos, és az értékesítő nem számíthat fel egyéb költséget. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy

a kútoszlop kijelzőjén továbbra is a piaci ár jelenik meg, a jogosult vevő azonban a kedvezményes árat fizeti, amelyről egy külön, jól látható magyar és angol nyelvű tájékoztatón tájékozódhat.

A védett ár viszont nem jár mindenkinek. Nem alkalmazható, ha a tankolás külföldi rendszámú járművet érint, vagy ha az üzemanyagot nem a töltőállomáson, közvetlenül a jármű tankjába töltik. Kivételt képeznek azok a külföldi autósok, akiknek a hazájában szintén létezik hasonló árszabályozás. A rendelet szerint „védett áras üzemanyaggal tölthető a külföldi rendszámú gépjármű, ha a külföldi rendszámú gépjármű államjelzése szerinti országban az üzemanyag védett áras termék, és a külpolitikáért felelős miniszter rendeletben megállapítja, hogy ezen országban a magyar rendszámú gépjármű – a védett ár mértékét ide nem értve – legfeljebb a magyar szabályozás szerinti korlátozásokkal, védett áras üzemanyaggal tölthető”.

A jogosultság ellenőrzése a benzinkutas feladata, aki e tevékenysége során közfeladatot ellátó személynek minősül. Köteles ellenőrizni a rendszámot, a forgalmi engedély alapján pedig legalább a jármű gyártmányát, típusát, színét és üzembentartóját.

A kedvezményes tankolásnál a forgalmi vonalkódját is leolvashatja, vagy a rendszámot feljegyezve a bizonylathoz visszakereshetően tárolhatja.

Ha a jogosultság nem igazolható hitelt érdemlően, a kutas nem adhat védett árat.

A kormány az ellátás folyamatosságát is kikényszeríti. Ha egy kút az elmúlt három hónapban forgalmazott egy üzemanyagtípust, most is köteles azt árulni, vagy ha az nincs, akkor egyenértékű minőségűt kell adnia ugyanazon a védett áron. A nyitvatartást sem rövidíthetik.

Ha egy kút hét napon belül összesen 48 órán át nem tudja kiszolgálni a vevőket, üzemszünetet kell hirdetnie és bejelentenie, de ilyenkor az állomáson semmilyen más kereskedelmi tevékenység sem folytatható.

A szabályok betartását a NAV ellenőrzi. A bírság alapesetben 100 ezer és 3 millió forint között mozog, ismételt jogsértésnél pedig egy naptól fél évig terjedő eltiltás is jöhet.

Súlyosabb esetekben a bírság 6-15 millió forint is lehet, a határozat ellen pedig nincs fellebbezés. Ha egy kút kiesik vagy megbukik az ellenőrzésen, az állam másik üzemeltetőt jelölhet ki a helyére, aki átveheti az épületet, az eszközöket és értékesítheti a meglévő árukészletet is.

A szankciók nemcsak a kutakat, hanem a fogyasztókat is érintik: aki védett áron tankol, nem adhatja át az üzemanyagot jogosulatlan személynek. Ennek megszegése esetén nemcsak bírság szabható ki, hanem az ügylethez használt eszközök és az érintett jármű is elkobozható.

A rendelkezés legfontosabb piaci hatása, hogy a kiskereskedelmi árrést lenullázza.

Mivel a kutak ugyanazon az áron adják el az üzemanyagot, mint amennyiért megveszik, az eladáson nem keletkezik klasszikus árrésük, amiből a működési költségeiket – béreket, bérleti díjakat – fedezhetnék. Ez elsősorban a kisebb, tőkeszegényebb kutakat hozza nehéz helyzetbe, jelezve, hogy a kormány a fogyasztói ár rögzítését fontosabbnak tartja a kiskereskedelmi egységek nyereségességénél.

A védett árral kapcsolatban további részleteket alábbi cikkünkben olvashatsz:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter: A Fidesz vezetése már látja, hogy ezt a választást összehangolt csalások és orosz beavatkozás nélkül nem nyerhetik meg
A TISZA Párt elnöke szerint Orbánéknak már csak az uszítás és a fenyegetőzés maradt. Úgy látja, vidéken már a legkisebb településen is „árad a TISZA”, a március 15-i Nemzeti Menetet pedig „a Holdról és Moszkvából is lehet majd látni”.


„33 nappal a választások előtt, mára elérkeztünk a politikai hangulat teljes megbillenéséhez. A magyar vidék egyértelműen fellázadt Orbánék korrupt és dilettáns kormánya ellen” – írta keddi Facebook-bejegyzésében Magyar Péter. Szerinte „a kormányzati döntéseket is a TISZA diktálja már”, példaként azt hozta fel, hogy a kormány csökkentette az üzemanyagok jövedéki adóját, amire egy hete szólította fel őket.

„A Fidesz vezetése már pontosan látja, hogy ezt a választást összehangolt csalások és orosz beavatkozás nélkül nem nyerhetik meg. Vidéken a legkisebb településen is árad a TISZA”

– írta a TISZA Párt elnöke, hozzátéve, hogy Orbánéknak ezért szerinte az uszítás, a fenyegetőzés és a „dedós hazudozás aranyrudakról és külső finanszírozásról” marad. A politikus szerint a valóságban a TISZA az egyetlen olyan párt, amely semmilyen állami vagy külföldi finanszírozást nem kap.

„Minket majd 50 ezer honfitársunk támogat legálisan és nekünk van a legerősebb és legszervezettebb önkéntes közösségünk is” – olvasható a bejegyzésben, amelyben azt is megüzente, hogy március 15-én a Nemzeti Menetet „a Holdról és Moszkvából is lehet majd látni”.

Magyar Péter szerint a TISZA készen áll a kormányzásra, és 33 nap múlva győzni fognak, ahogy fogalmazott, „nem kicsit, hanem nagyon”. Ehhez szerinte az kell, hogy mindenki apait-anyait beleadjon.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Vidéki Prókátor: Orbán és Sobri Jóska között az a különbség, hogy utóbbi nem tudott utólag valamilyen »jogszabályt« firkantani arról, hogy előzőleg jogszerűen követett el útonállást és fegyveres rablást
A kegyelmi botrányt kirobbantó ügyvéd szerint a kormányfő útonállóként járt el a TEK akciója után. A lefoglalt 40 millió dollár és arany ügyében kedden kormányrendelet is született.


A kegyelmi botrányt kirobbantó Vidéki prókátor a 19. századi betyárvezérhez, Sobri Jóskához hasonlította Orbán Viktort az ukrán pénzszállítmánnyal kapcsolatos kormányzati lépések miatt – írta a 24.hu. Az ügyvéd szerint

a kormányfő és az útonálló között az a különbség, hogy utóbbi „nem tudott utólag valamilyen »jogszabályt« firkantani arról, hogy előzőleg jogszerűen követett el útonállást és fegyveres rablást.”

A kijelentés egy diplomáciai és jogi viharrá duzzadt ügy legújabb fejezete, amelyben az ukrán fél „állami terrorizmust” emleget, a magyar kormány pedig nemzetbiztonsági kockázatokra hivatkozik.

Újabb fordulatot hozott az ügyben egy kedd este 23 órakor hatályba lépett kormányrendelet, amely nemzetbiztonsági okokra hivatkozva a Nemzeti Adó- és Vámhivatal feladatává teszi, hogy kivizsgálja a lefoglalt 40 millió dollár, 35 millió euró és kilenc kilogramm arany eredetét, célját, és esetleges kapcsolatait politikai pártokkal vagy civil szervezetekkel.

Az ügy előzménye, hogy a Terrorelhárítási Központ március 5-én, az M0-s autóút környékén feltartóztatott két páncélozott járművet, amelyek Ausztriából tartottak Ukrajnába. A NAV lefoglalta a szállítmányt, az ukrán Oschadbank pedig azóta is hivatalosan visszaköveteli a vagyont. A konvoj személyzetét előállították, majd később kiutasították az országból.

Horváth Lóránt, az ukrán állami bank jogi képviselője szerint a lefoglalásnak eddig nem volt jogalapja, a hatóságok ugyanis külön bírósági határozat nélkül tekintették lefoglaltnak a szállítmányt. Az ügyvéd úgy véli, Lázár János miniszter nyilvános nyilatkozataival legalább két bűncselekményt ismert el: a hivatali visszaélést és a Büntető Törvénykönyvben megfogalmazott terrorcselekményt.

A magyar lépést Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter is élesen bírálta, aki szerint a kormány egy új jogszabállyal „legalizálná” az ukrán állami pénzek visszatartását. A miniszter a magyar hatóságok eljárását „állami terrorizmusnak” nevezte, és kifogásolta a hét ukrán állampolgárral szembeni, szerinte brutális bánásmódot is, amely megsértette az Emberi Jogi Egyezmény és a Bécsi Konzuli Egyezmény rendelkezéseit.

A kormányzati álláspont szerint az akció indokolt volt. Lázár János elismerte, hogy a pénzkonvoj feltartóztatása „nem volt független” a Barátság kőolajvezeték szállításának korábbi leállásától, és hozzátette: „nem véletlenül csináltuk, amit csináltunk.” A kormány pénzmosás, szervezett bűnözés és politikai finanszírozás gyanúját is felvetette. A Terrorelhárítási Központ közlése szerint január óta összesen 900 millió dollár, 420 millió euró és 146 kilogramm arany haladt át Magyarországon Ukrajna felé.

A Barátság kőolajvezeték leállásának okairól már teljesen mást mond a két fél. Míg Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az ukrán fél lépését „nyilvánvaló zsarolásnak” nevezte, addig az ukránok szerint a szállítás egy orosz támadás okozta infrastrukturális kár miatt állt le, és technikai okokból indult újra a vártnál lassabban. Az ügy tágabb kontextusát adja, hogy Magyarország nem vesz részt abban a 90 milliárd eurós uniós támogatási keretben, amelyet a tagállamok többsége Ukrajna számára hozott létre.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter: A Fidesz az orosz szolgálatokkal közösen, 14 MI-videóval készül választási csalásra, kamuprofilokról fogják hirdetni több tízmillió forintért
A TISZA elnöke szerint Gödön indul a lejáratás, ahol a helyi jelöltet és családját támadják. Orbán Viktort felszólította a több tízmillió forintos akció leállítására, és kilátásba helyezte a jogi felelősségre vonást is.


Magyar Péter a Facebookon azt állítja, hogy a Fidesz az orosz szolgálatokkal közösen lejárató és dezinformációs kampányt indít a napokban, amelyhez egy Moldovában már kipróbált módszert használnak. A TISZA Párt elnöke szerint a kampány elsősorban a közösségi médiában, azon belül is a TikTokon fog zajlani.

„Én csütörtökön érkezem a Pest 5-ös választókerületbe, Gödre. A hozzánk eljutó információk szerint ott indítják az akciót. Már 14 mesterséges intelligenciával hamisított hazug lejárató videó van bekészítve a TISZA jelöltjéről és a családtagjairól. A videókat kamuprofilokról fogják hirdetni több tízmillió forintért” – írta a politikus.

Magyar Péter posztjában felszólította a miniszterelnököt az akció leállítására, és kilátásba helyezte a jogi felelősségre vonást is.

„Felszólítom Orbán Viktort, hogy haladéktalanul állítsa le a tervezett választási csalássorozatot és utasítsa ki Magyarországról az orosz ügynököket. Már most jelzem, hogy április 12. után mindenki bíróság előtt fog felelni, aki részt vett ezekben a bűncselekményekben.”

A posztban leírt vádak beleillenek abba a trendbe, amelyben mesterséges intelligenciával generált, lejárató videók jelentek meg a magyar közösségi platformokon, célkeresztben Magyar Péterrel és a TISZA Párttal. Független szerkesztőségek részletesen bemutatták a Nemzeti Ellenállás Mozgalom (NEM) szerepét, amelynek hirdetései több százmilliós elérést és költést produkáltak a Facebookon és a YouTube-on, annak ellenére, hogy a platformok szabályai elvileg szigorúbbak a politikai hirdetésekre. Az RTL is beszámolt egy, a Fidesz háborús narratíváját erősítő, MI-vel készült videóról, amely ellen Magyar Péter tiltakozott. Ezek a tartalmak jellemzően félelemkeltést, gúnyt és manipulációt alkalmaznak.

A „moldovai receptre” való utalásnak van nemzetközi kontextusa: az országban az elmúlt években dokumentáltak Oroszországhoz köthető dezinformációs műveleteket, amelyek kiterjedtek a TikTokra, a Facebookra és a Telegramra is. Elemzések bot-hálózatokról, „Doppelgänger” típusú hamis híroldalakról és mesterséges intelligenciával készült tartalmakról számoltak be.

A posztban említett helyszín Pest vármegye 5. számú egyéni választókerülete (Dunakeszi központtal), amelynek Göd is a része. A körzet jelenlegi fideszes képviselője Tuzson Bence, a TISZA jelöltje pedig Miskolczi Orsolya ügyvéd. A közelmúltban sok hír foglalkozott a gödi Samsung-gyár körüli munkavédelmi és környezetszennyezési botrányokkal.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk