KULT

Nem foglalkozhatott filmkészítéssel, fotóival mesélt történeteket

Nézd meg velünk Ruth Orkin legikonikusabb fotóit a Mai Manó ház kiállításán.

Link másolása

‍Komoly kihívásokkal kellett szembenéznie annak a nőnek, aki a 20. század első felében filmkészítő szeretett volna lenni az Egyesült Államokban. Ruth Orkin nem választhatta azt a pályát, amely iránt elhivatottságot érzett, legalábbis nem úgy, ahogy elképzelte. Ez pedig alapvető módon határozhatta meg fotográfiai munkásságát.

A Mai Manó Ház az amerikai fotográfus életművét, köztük sorozatait, portréit, valamint az ikonikus Amerikai lány Olaszországban című fotóját mutatja be Az idő illúziója – Ruth Orkin (1921–1985) című kiállításon. Mi is megnéztük a tárlatot, mutatjuk mi vár rád.

Ruth Orkin_ Jinx és Justin az MG-ben, Firenze, Olaszország, 1951 _ Ruth Orkin_ Jinx and Justin in MG, Florence, Italy, 1951_© Ruth Orkin Photo Archive

Ruth Orkin a 1920-as és 1930-as évek hollywoodi aranykorban nőtt fel. Bár elkezdett fényképezni, igazi szenvedélye a mozgókép, a filmkészítés volt. Az 1940-es évek elején, riportfotográfiát tanult, és olyan nagy képes magazinoknak készített fotóriportokat, mint a Life, a Look és a Ladies Home Journal.

A mozi iránti lelkesedése végig ott munkált fotográfiáiban. Annak ellenére, hogy nem álmai hivatásának élt, Orkin igyekezett olyan felvételeket készíteni, amik a mozgó- és az állókép között elhelyezkednek el.

...elsősorban a filmek érdekeltek. Én a képekkel akartam történeteket mesélni, még akkor is, ha azok nem mozognak.

Sorozatokkal, a mozgás felbontásával, megkettőzéssel, egyidejűséggel és szimultaneitással igyekezett a mozgókép hatását kelteni, ezzel hozva létre munkáin az idő illúzióját.

Orkin számos portrét készített a kor leghíresebb színészeiről, színésznőiről, és olyan ismert személyiségekről, mint Hitchcock, Robert Capa vagy Einstein. E fotókon mi is megfigyelhettük, hogy Orkin a cinkosság és intimitás olyan légkörét tudta megteremteni, amelyben a modell elengedhette magát, és valami spontán is megcsillan a képeken.

Ruth Orkin_ Albert Einstein egy princetoni ebéden, Princeton, New Jersey, 1955 _ Ruth Orkin_ Albert Einstein at a Princeton Luncheon, Princeton, New Jersey, 1955_©

A gyerekportrék készítése egész életén át kedvenc témái közé tartozott. A Jimmy mesél sorozat fotóit 1947-ben készítette a Look magazin számára. Orkin teljesen véletlenül akadt a kisfiúra. Először nővérét kezdte el követni, néhány jó fotó reményében, mígnem rátalált Jimmyre és barátaira. A kisfiú az 1946-ban bemutatott Kitty című film legendás jeleneteit felidézve utánozta a főhőst.

Ruth Orkin_ Jimmy történetet mesél, West Village, New York City, 1947 _ Ruth Orkin_ Jimmy Tells a Story, West Village, New York City, 1947_© Ruth Orkin Photo Archiv

A kiállításon megcsodálhattuk Orkin legemblematikusabb munkáját, az Amerikai lány Olaszországban című képet is, és a fotó történetét is megismertük.

A fotósorozat főszereplője Ninalee Craig, aki akkoriban a Jinx Allen nevet használta. 1951-ben találkoztak Firenzében, egy olyan korban, amikor amerikai nők nem igen utazgattak egyedül Európában, ez adta az ötletet a fotósorozathoz. Orkin csak annyit kért a férfiaktól, hogy ne nézzenek a fényképező irányába, majd az első kép elkattintása után átment az utca másik oldalára, kivárta a tökéletes pillanatot, és még egyet kattintott.

Ruth Orkin_ Amerikai lány Olaszországban, Firenze, Olaszország, 1951 _ Ruth Orkin_ American Girl in Italy, Florence, Italy, 1951_© Ruth Orkin Photo Archive
Azt szeretem a legjobban, ha a modell nem tudja, hogy ott vagyok…

Jeremy Gilbert az ikonikus kép után 60 évvel 2011-ben fényképezte le Craiget, aki ugyanazt a sálat viseli, mint az 1951-es felvételen.

Orkin 17 éves volt, amikor kerékpárra pattant, azzal a céllal, hogy keresztül szelje az Egyesült Államokat. A tárlaton megnézhettünk egy válogatást a négyhónapos túra során készített pillanatképeiből is, amelyekbe többnyire kerékpárját is belekomponálta.

Orkin egy másik személyes projektjét is bemutatja a kiállítás. Az 1960-as, 70-es évek során a család Central Parkra néző lakásának 15. emeleti ablakából készített fotósorozatot.

Az Idő illúziója - Ruth Orkin kiállítást 2024 január 14-ig nézheted meg. Részletek a Mai Manó Ház honlapján.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
„A bicskei áldozatok elnézést kértek, végre, Balog Zoltántól, Varga Judittól és Novák Katalintól” – Bödőcs Tibor retró Híradó-paródiával jelentkezett
Teli van erős utalásokkal a humorista legújabb videója, amiben körülmetélik Gyöngyösi Mártont, és Karácsony Gergely is férfivá műtteti magát.

Link másolása

A régi idők Híradójának paródiájával jelentkezett Bödőcs Tibor. Az alig ötperces szösszenetben számos közéleti eseményt figurázott ki a népszerű humorista.

A humor azonban sok helyütt maró társadalomkritikát rejtett: szóba került többek között, hogy Szijjártó Péter Szergej Lavrovval együtt nevette ki az orosz börtönben meghalt Alekszej Navalnij nyitott koporsóját, hogy Orbán Viktor megtanította cipőfűzőt kötni Donald Trumpot vagy hogy a bicskei gyerekotthon áldozatai bocsánatot kértek – végre – Balog Zoltántól, Varga Judittól és Novák Katalintól.

Ezen kívül a Vágó István-klón Bödőcs „beszámolt” arról is, hogy az amerikai nagykövetségen körülmetélték Gyöngyösi Mártont, hogy Magyar Péter eltávolíttatja Schmidt Mária-tetoválását a válláról, és megtudhattuk, hogy Karácsony Gergely férfivá műtteti magát.

A rövid videó végén, mintegy bónuszként, értesülhettünk a legújabb Rákay Philip-filmről is – ezúttal igen meglepő stílusban.

Bödőcs Tibor retró Híradó-paródiája


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
KULT
A Rovatból
95 éves lenne Audrey Hepburn, aki előre tudta, hogy meg fog halni
Az ikonikus angol-holland származású színésznő 1929-ben született és 1993-ban halt meg egy hospice házban. Kemoterápiával kezelték, de tudta, hogy nem fogja túlélni a betegséget.

Link másolása

Idén ünnepelné 95. születésnapját Audrey Hepburn, melynek apropóján a Blikk képgalériát közölt a híres színésznőről.

Audrey Hepburn sikeres modell is lehetett volna, ha fiatal nem happolják el a filmes szakemberek. Pályája elején modellkedésből és táncos szerepekből keresett pénzt, de 1948-ban kapta meg az első szerepét a Nederlands in zeven lessen című filmben.

Az '50-es években Angliában dolgozott, ahonann az Egyesült Államokba vezetett az útja, ahol az első világraszóló sikerét a Római vakációval szerezte. 1967-ben visszavonult a filmes szakmától, ám Steven Spielberg amerikai filmrendező felkérésére elvállalta később az Örökké című film egyik szerepét.

1992-ben derült ki, hogy vastagbélrákkal küzd. A diagnózist követően megműtötték, kemoterápiával kezelték, de tudta, hogy nem fogja túlélni a betegséget.

Egy hospice házban halt meg 1993. január 20-án.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Így tudta meg Kulka János, hogy a Nemzet Színésze lett – Máris sokan gratuláltak neki
A színészt egy kollégája hívta fel telefonon, és a bejelentéssel nagyon meglepte őt - árulta el Kulka János, aki nagyon köszönte a kitüntető címet.

Link másolása

Ahogy arról mi is beszámoltunk, Kulka Jánost választották a Nemzet Színészének a nemrégiben elhunyt Tordy Géza helyére.

A művészt az RTL Híradó kérdezte meg arról, honnan tudta meg a hírt:

Kulka János válasza:

"Molnár Piroska hívott, gratulált nekem. Nemzet Színésze vagy. Meglepődtem. Nagyon köszönöm, nagyon"

- árulta el a színész, majd hozzátette: sokan gratuláltak neki, sok sms-t és hívást kapott.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Premier: „Síneken guruló no-go zóna” – A négyes-hatos villamosról írt dalt a Bankrupt
Az utóbbi pár évben egymás után hozták ki a társadalomkritikus slágereket, most szerettek volna kicsit elszakadni a politikai témáktól, de csak félig sikerült.

Link másolása

A négyes-hatos villamos lenyűgöző élővilágát már-már Sir David Attenborough-t idéző aprólékossággal mutatja be a Bankrupt új slágere. Az Interrupters-féle lendületes, modern ska-punk vonalat képviselő szám refrénje garantáltan meg fog ragadni mindenkiben, aki kénytelen rendszeresen igénybe venni a körúti fegyencjárat szolgáltatásait.

A számhoz készült montázsvideó ezúttal a tömegközlekedési akciójelenetek tematikájára épül, és hogy minden igényt kielégítsenek, ehhez a számhoz is készült angol változat.

„Az elmúlt másfél évben sorozatban kihozott virális társadalomkritikus slágerek (Keresett a Feri, Viktorland, A hülyeség ára, Illiberal Holiday, Hol van a pénz?) után szerettünk volna kicsit elszakadni a politikai témáktól. De amikor realizáltuk, hogy pont az önkormányzati kampány közepére esik majd a megjelenés, muszáj volt ebbe is beletenni pár sort arról, hogy ígérhet bárki bármit, a négyes-hatos ilyen marad. És ha már így alakult, belekerült Budapest legádázabb ellensége is” – meséli a csapat frontembere, Sarkadi Balázs.

Négyes-Hatos:

Four-Six:

A zenekart legközelebb május 11-én Veszprémben, a Teremben, utána pedig június 1-én Budapesten, az Instantban lehet élőben megnézni.

A zseniális borító Vass Richárd munkája, a kiváló hangzásról pedig ezúttal is Botlik Mátyás (Grenma Stúdió) gondoskodott.


Link másolása
KÖVESS MINKET: