Nagy Ervin: A filmintézet élén nem lesznek többé politikai kinevezettek
Nagy Ervin színész, frissen megválasztott országgyűlési képviselő az Eurocine Budapest 2026 rendezvényen való részvétele után fejtette ki gondolatait a magyar filmszakma jövőjéről. A politikus szerint a művészetek, és különösen a mozgókép az a fórum, „ahol egy társadalom vitái lefolytathatók, ahol a sebek feltárhatók, és közös történeteink elmesélésével végül megkezdődhet a közös gyógyulás.”
Nagy Ervin szerint rengeteg a teendő, mert úgy látja, hogy az országtól „egy évtizednyi alkotó energiát” vettek el. Úgy fogalmazott, számos tehetség kényszerült külföldre.
Nagy Ervin szerint a filmes világ egy összetett rendszer, amelyben a magas művészetnek és a profi iparnak szövetségben kellene működnie, nem pedig egymással szemben. Kijelentette: „Hazánk eddig is bővelkedett világraszóló alkotókban, miközben felépült egy olyan nemzetközi gyártóbázis, amely ma már megkerülhetetlen gazdasági tényező.”
Azt állítja, „ez a filmművészetünk életképességének is az egyik záloga és tartóoszlopa.” Azt ígéri: „Kiszámíthatóvá, fenntarthatóvá tesszük, és elvégezzük a mechanizmusán a szükséges finomhangolásokat.” Szerinte ez az első lépés a bizalom helyreállítása felé.
A képviselő szerint ugyanilyen kritikus a filmkultúra teljes politikamentesítése. Ennek alapköveként a Nemzeti Filmintézet radikális reformját jelölte meg.
Bár az operatív folytonosságot biztosítanák, az új igazgatót egy átlátható, többlépcsős szakmai folyamat végén neveznék ki. A Nemzeti Filmintézet működését korábban több filmes szakember is bírálta: Rév Marcell Emmy-díjas operatőr szerint a kormányváltás a tökéletes alkalom a lemondásokra.
Jakab Juli színésznő pedig drámai képpel illette a filmfinanszírozási rendszert.
Nagy Ervin egy politikától független, „többablakos” támogatói rendszert vizionál. Kijelentette, hogy „a kulturális közpénzek elosztása mostantól kizárólag szakmai alapon történhet.” A döntőbizottságok és kuratóriumok tagjait a szakma bevonásával jelölnék ki, és a tisztségviselők rendszeres rotációjával biztosítanák a rendszer rugalmasságát.
A képviselő szerint kiemelten fontos a vidéki Magyarország alkotó energiáinak segítése, a régiók aktiválása. Úgy véli, a pályaválasztástól a helyi produkciók támogatásán át a mozihálózat fejlesztéséig
Programjában szerepel a teljesítményalapú ösztönzés, a nemzetközi koprodukciók támogatása és az infrastruktúra fejlesztése is. A filmes felsőoktatást stratégiai kérdésként kezelné, hogy a következő generáció „világszínvonalú tudást és valódi alkotói szabadságot” kapjon.
A leköszönő kormányzat a filmipart sikertörténetként kommunikálta, Orbán Viktor a fóti stúdiókomplexum átadásán azt mondta, az a filmes is jól jár, aki nem rájuk szavaz.