Mindent áthat a szexizmus és a munkahelyi megalázás, és nekem is harcolnom kellett volna ellene
Egyszer egy férfikollégám - kedveltem egyébként - a munkahelyi teakonyhában rám mosolygott, és azt mondta: ma megint nagyon tutajosan nézel ki. Felnevettem, kijöttem a kávémmal, és kész.
El sem tudom mondani, hány ilyen sztorit tudnék felidézni. Nincs mindben tutaj, de tesztoszteron-gőzös, popsira szimbolikusan rácsapkodós poén annál több.
Üzleti tárgyalások előtti férfi-kollegiális odaszólások
"Majd én beszélek, te csak domboríts!",
a pénteki munkahelyi farmernapon fülembe súgott - és talán bóknak szánt - viccecskék
"Mondd, te valami popsi-kerekítőt szedsz? Persze szájon át."
és még sorolhatnám.
Persze hibáztathatnám a férfiakat, akik a szájukra vettek - igen, ez a humorbomba is szó szerint elhangzott - de most inkább mást hibáztatok. Önmagamat.
Apám és nevelőapám munkája miatt félig-meddig egy vidéki színházban nőttem fel (egyikük közönségszervező, másikuk zenekari tag volt, a nyolcvanas évekről beszélünk), ahol már hat-hét évesen azt láttam, hogy a művészbüfében a színésznők magától értetődően ülnek bele férfikollégáik ölébe, egyes rendezők paskolgatják az asszisztens-lányokat, az egyik ünnepelt dívát a kulisszák mögött csak "Sz...pós Böskének" hívják, és a levegőben úgy röpködnek a számomra akkor még teljesen ismeretlen, pajzán kifejezések, viccelődések, mint Szilveszterkor a petárdák.

Szerencsém volt, hogy apám is, nevelőapám is többször elbeszélgettek velem erről. Azt mondták, hogy a színészek meg a rendezők meg a díszletezőmunkások "máshogy beszélnek", mint mi otthon, vagy mondjuk a tanáraim az iskolában, de ettől még nem rossz emberek, csak hát "ez a világ ilyen". És én éreztem is, hogy nem rossz emberek.
Soha, senki nem bántott (tudom, két apa is állt mögöttem, próbált volna meg bárki is a közelembe jönni), de bevallom, én úgy láttam, egymást sem bántják ezzel. Vagyis ami a felszínen látszott, az inkább könnyednek, bohémnak és kedvesnek tűnt. Igen, egy kicsit lazábbnak az átlagosnál, de a művészek határozottan színes, emberi, szeretetteljes közeget tudtak teremteni, sőt, aranyszívük volt, és én jól éreztem magam velük.
Egy darabig még a színészmesterséggel is kacérkodtam, és itt érkezett el először az a pont, ahol apám meglepő határozottsággal szállt be a buliba. Az egyetemválasztás előtt leült velem beszélgetni. Minden szavára emlékszem:
"Szívem, nem akarok beleavatkozni az életedbe, de kiválóan tudsz angolul, imádod az irodalmat, színötös vagy – kérlek, szerezz előbb egy bölcsészdiplomát, és ha utána még mindig színész akarsz lenni, nem bánom, próbáld meg. De legyen menekülési útvonalad."
Amikor visszakérdeztem, miért nem akarja, hogy színész legyek, olyasmit mondott, amit akkor még nem is értettem igazán: "Mert te nem bírnád megalázást. Nem testi, lelki értelemben mondom."
Hallgattam rá. Bölcsész lettem, aztán kommunikációs szakember, és a pályám során egyszer – egy öt évig tartó periódus erejéig – megint csak visszakanyarodtam a színház világába. De azután eljöttem, és azóta teljesen polgári területeken dolgozom. Olyan munkahelyeken, amelyek a lehető legtávolabb állnak a teátrumok csillogó világától.
És rá kellett jönnöm, hogy a „tutajos” beszólások, a célozgatások, sőt a diszkréten ide-oda csusszanó kezek bizony nem színház-specifikusak. Mindenhol ott vannak.
Egy hivatalban, egy vállalatnál, egy gyárban – mindenütt. És kezdetben még örültem is, hogy én ezeket tudom kezelni. Igen, a gyerekkorom – vagy talán az alaptermészetem – miatt a bohémság, könnyed szabadosság, vagyis inkább annak elfogadása, ügyes kezelési technikája a véremmé vált. Sőt. Azt hittem, ha – szigorúan a szavak szintjén – bevállalós csajnak tartanak, aki veszi a lapot, sőt vissza is szól, olykor nevetve flörtölget, nem játssza a nebántsvirágot, akkor azzal könnyebb lesz nekem. Akkor azzal jobb fej leszek.

Az utóbbi hetek történései döbbentettek rá, mekkorát tévedtem. Nemtörődömségből, ostobaságból évtizedeken át asszisztáltam valamihez, ami társadalmi szintű, és ami ellen tűzzel-vassal küzdenem kellett volna.
Nekem mindenképp. Nemcsak azért, mert”hű de kemény csaj vagyok”; aki akár egy villámló tekintettel képes leoltani a tutajos dumákat. Hanem azért, mert én magam is a nemek egymás iránti feltétlen tiszteletében hiszek. És abban, hogy egy ember csak a párjával pajzánkodjon rendszerszinten.
De legfőképpen azokért a nőkért/férfiakért kellett volna kiállnom, akiket a mindent átható szexizmus éppúgy feszélyez, sőt rombol, mint minden egészségesen gondolkodó embert, de nem tudják megvédeni magukat.
Mert nekem, akit – így – nem bántottak, mert fel voltam vértezve, mert nem vagyok áldozat-típus, mert a beszólások leperegtek rólam – nekem is óriási a felelősségem abban, hogy kiálljak a gyengébbekért. Az áldozatokért. Óriási a felelősségem abban, hogy ne vegyek alapnak valamit, amihez én hozzászoktam, másnak viszont életre szóló sebeket okozhat.
Szóval el kell gondolkodnom, és változtatnom kell. Látva, sejtve azt a rengeteg embert, aki itthon is kiírta, vagy csak megélte a #metoo-t.
És igen. Bocsánatot kell kérnem a bántalmazott nőktől és férfiaktól. Nekem is.