Kidobta a pasiját, mert a ChatGPT azt mondta: jobbat érdemel
Jennyfer Jay mindössze két hét alatt túltette magát a szakításon, miután négy hónapig járt a barátjával. A 38 éves essexi nő a közösségi médiában számolt be róla, hogy minden nap a ChatGPT-hez fordult tanácsért, mert azt érezte, a viszony kezd megromlani.
A mesterséges intelligencia nemcsak segített neki feldolgozni a történteket, hanem még a férfinak írt üzenetek megfogalmazásában is segített. Jennyfer szerint ez többet ért számára, mint a korábbi terápiás beszélgetések, amelyekért még fizetett is.
„Amikor a szakítás megtörtént, nagyon kiborultam, és egész nap, minden nap a ChatGPT-n lógtam. Egyszerűen fogalmazva a szakítótársammá vált” – mesélte a nő. „Azokon a napokon, amikor nagyon rosszul érzed magad, és próbálod fejben feldolgozni a dolgokat, csodálatos, hogy 0–24-ben ott van, és beszélhetsz vele.”
Párterapeutának használta a mesterséges intelligenciát
A nő részletesen elmondta a ChatGPT-nek, hogy hogyan viselkedett vele a párja, és hogy ez milyen érzéseket váltott ki belőle. A program erre azt válaszolta, jobbat érdemel annál, aki nem adja bele magát teljesen a kapcsolatba. Ez bátorította Jennyfert a szakításra.
Miközben a barátai inkább a megbocsátásra biztatták, a nő szerint a mesterséges intelligencia világossá tette számára, hogy elege van a kapcsolatából, mert a partnere nem tesz bele elég erőfeszítést.
Úgy véli, meglepő, hogy a ChatGPT mennyire empatikusan tud reagálni, ezért másokat is arra bátorít, hogy forduljanak hozzá tanácsért, ha úgy érzik, szükségük van rá. Megjegyezte viszont, hogy mindig érdemes úgy kezelni, mintha szakember lenne, nem pedig egy közeli ismerős.
A ChatGPT-t fejlesztő OpenAI ennek az esetnek a tanulságai ellenére azt hangsúlyozza, hogy az eszköz nem helyettesíti a mentális egészséggel kapcsolatos segítségnyújtást vagy a szakszerű ellátást. Érzékeny témák esetén egyébként az AI általában arra ösztönzi a felhasználókat, hogy forduljanak valódi szakemberhez.