A Rovatból

Háromezer gyermekmolesztálót találtak a francia katolikus egyházban

A 2500 oldalas jelentés csak az egyházon belüli szexuális visszaélésekről szól.


Kedden fogják nyilvánosságra hozni a két és fél éve létrehozott bizottság munkájának eredményét, amely a francia egyházon belüli szexuális visszaéléseket deríti fel - írja a 444.hu, a Le Monde cikke alapján.

A testület 2900 és 3200 közé teszi a pedofil bűncselekmények elkövetőinek számát 1950 óta.

Minimális becslésről van szó
- mondta Jean-Marc Sauvé, a bizottság elnöke, aki korábban az államtanács, a legmagasabb francia közigazgatási és jogi szervezet alelnöke volt.

Lyonban 2016-ban az egyházmegye több tagja, köztük Franciaország akkor egyik legbefolyásosabb katolikus vezetője, Philippe Barbarin bíboros ellen is rendőrségi vizsgálat indult papi pedofília elhallgatása miatt. Ekkor döntöttek a bizottság felállításáról.

A bántalmazásokat többek között egyházi, igazságügyi és rendőrségi dokumentumok, sajtóbeszámolók, valamint szemtanúk elmondásai alapján azonosították be. Tavasszal még 1500-ra becsülték az elkövetők számát, de akár tízezernél is több áldozat lehet.

Ígéretük szerint a végleges jelentés az egyházon belüli intézményes és kulturális mechanizmusokat is elemezni fogja, amelyek hozzájárulhattak a visszaélésekhez. Az eredményeket össze szeretnék vetni más, gyerekekkel foglalkozó intézményekkel is, például iskolákkal vagy sportklubokkal. Végül 45 javaslatot fogalmaznak majd meg a megelőzésre.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Index: kitiltották Magyarországról azt a férfit, aki Magyar Péter ukrán útját segítette
A Kormányzati Tájékoztatási Központ szerint a döntés mögötti részletek nem nyilvánosak. A férfit korábban többször látták együtt a Tisza Párt elnökével, de korábban Magyar Levente fideszes államtitkárral is fotózkodott.
F. O. - szmo.hu
2025. május 16.



Ceber Roland beutazási és tartózkodási tilalom alatt áll Magyarországon – ezt a Kormányzati Tájékoztatási Központ erősítette meg az Index megkeresésére. Azt, hogy mióta figyelik a titkosszolgálatok, nem közölték, arra hivatkozva, hogy ez kizárólag a Nemzetbiztonsági Bizottság hatáskörébe tartozik.

Ceber Roland az online térben Ceber Roland Ivanovics néven is aktív. Közösségi oldalán következetesen támogatja Volodimir Zelenszkij ukrán elnök politikáját, bejegyzéseit pedig célzott hirdetésekkel népszerűsíti Ukrajnában. Posztjaiban többször is megemlíti Magyar Pétert, a Tisza Párt elnökét, akit közeli barátjaként mutat be, és akivel – saját állítása szerint – közösen képviselnek bizonyos ukrán érdekeket.

Ceber Roland több közös fotót is közzétett Magyar Péterrel, valamint Kirill Budanovval, az ukrán hírszerző szolgálat vezetőjével. Képeken szerepelt Kulja András is, a Tisza Párt európai parlamenti képviselője.

A férfi 2024 júliusában elkísérte Magyar Pétert Ukrajnába, ahol dokumentálta a látogatást. Később Magyar Péter közölte, hogy az utat a Tisza Párt koordinálta, nem Ceber Roland vagy az ukrán titkosszolgálat. Hozzátette, hogy valóban találkoztak Ceberrel, ahogy korábban más magyar kormányzati szereplők is kapcsolatba kerültek vele, köztük Magyar Levente külügyminiszter-helyettes. Arra a kérdésre viszont nem reagált, miért nevezi őt közeli barátjának Ceber Roland, és miért nem a magyar kormány tagjait.

Az Index információi szerint Ceber ukrán-magyar kettős állampolgár, aki a kárpátaljai Katonai Közigazgatás magas rangú tisztviselője, valamint Volodimir Zelenszkij pártjának képviselője a Kárpátaljai Megyei Tanácsban.

A Kormányzati Tájékoztatási Központ közlése szerint „Ceber Roland beutazási és tartózkodási tilalom hatálya alatt áll. Minden egyéb információ megismerésére kizárólag a Nemzetbiztonsági Bizottság jogosult.”

Ahogy már írtunk róla, Orbán Viktor kedden, a Védelmi Tanács üléséről beszámolva kijelentette: „egy magyar ellenzéki párt tevékeny szerepet vállalt egy ukrán titkosszolgálati akcióban”. Magyar Péter erre közösségi oldalán reagált, és közölte, hogy feljelenti a miniszterelnököt. A Tisza Párt vezetője szerint Orbán Viktor a titkosszolgálatokat próbálja felhasználni, hogy „hazaárulónak nevezhesse a legerősebb magyar politikai pártot, pusztán azért, mert félti a saját és a 3000 bűntársa hatalmát”. Szerinte a miniszterelnök rémhírterjesztést követett el, és elmulasztotta feljelenteni egy állam elleni bűncselekményt. Úgy véli, nem Facebook-videót kellett volna készítenie, hanem hivatalos feljelentést kellett volna tennie. Titkosszolgálati források megerősítették az Indexnek, hogy drónokat észleltek Tokaj térségében, amelyek információk szerint Ukrajnából érkezhettek.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Dobrev Klára: Hónapok óta nem élünk együtt Gyurcsány Ferenccel
A politikus azt mondja, már csak a gyerekük miatt egyeztetnek, politikáról pedig egyáltalán nem beszélnek. Azt is elárulta, hogy már az Apró-villa eladása is folyamatban van.
F. O. - szmo.hu
2025. május 16.



Dobrev Klára az Ötpont című műsorban beszélt először részletesen arról, hogy hónapok óta nem él együtt Gyurcsány Ferenccel, és már az Apró-villa eladása is folyamatban van. Mint mondta, már nem beszélnek politikáról egymással, leginkább a közös, tízéves gyermekük ügyében egyeztetnek. A volt házaspár három ingatlan és egy cég tulajdonosa, ezeken más-más arányban osztozhatnak.

A Demokratikus Koalíció EP-képviselője a műsorban azt is elmondta, hogy házasságuk felbomlása nem függött össze Gyurcsány Ferenc politikai visszavonulásával.

Azért döntöttek úgy, hogy egy időben jelentik be a válást és a lemondást, mert abban bíztak, hogy így kisebb figyelem hárul a magánéletükre.

Dobrev azt remélte, hogy ezzel megóvhatják gyermekeiket attól, hogy a válásuk a nyilvánosság középpontjába kerüljön.

Gyurcsány Ferenc visszavonulását Dobrev Klára jelentette be, mégpedig a volt miniszterelnök kérésére. A politikus elmondása szerint ezzel szerették volna elkerülni, hogy újabb politikai támadások célpontjává váljon. Úgy fogalmazott:

„Ez az ő kérése volt kifejezetten.”

Hozzátette:

„Higgye el, hogy Gyurcsány Ferencnek erős akarata van, a politikában és a magánéletben is, ez az ő döntése volt.”

Dobrev szerint mostantól azoknak, akik még mindig „gyurcsányoznak”, már „alufóliasisakot kell viselniük, vagy valami egészen agyament összeesküvés-elméletben kell hinniük.” Úgy gondolja, az ellenzéki pártok és az újságírók is befejezhetik ezt a narratívát.

A DK volt elnöke a lemondása napján egy hírlevélben búcsúzott a párttól és az olvasóktól, de nem nevezte meg Dobrevet utódjaként. Az EP-képviselő ezt természetesnek tartja, mivel a párttagság dönt a vezetőről, és ő maga sem örült volna, ha egyszerűen „jelölik”. Végül egyedüli jelöltként indult a pártelnöki posztért.

Dobrev Klára szerint a Demokratikus Koalíció megtartotta a 8-9 százalékos támogatottságát, és abban bízik, hogy az új vezetési stílusával tovább növelhetik ezt az arányt.

Úgy látja, hogy a politika stílusa is hozzájárul az ország problémáihoz, és ő egy fegyelmezett, kevésbé „macsó” irányt szeretne képviselni. Ugyanakkor a párt korábbi baloldali értékeit továbbra is fontosnak tartja, például továbbra is elutasítja az egykulcsos adót.

A jövőt illetően hangsúlyozta: a Fidesz-korszak után szerinte nem lenne szabad senkinek teljhatalmat adni, inkább színesebb koalícióval kellene kormányozni. „Én az Orbán-utáni rendszerben mindenkivel hajlandó vagyok együttműködni” – mondta. Arra a kérdésre, hogy Gyurcsány Ferenc esetleg visszatérne-e, ha a Fidesz ismét nyerne, Dobrev úgy reagált: a volt férje visszavonult a politikától, így a kérdés irreleváns.

Azt is cáfolta, hogy a bejelentést szándékosan időzítették volna arra a napra, amikor Magyar Péter nyilvánosságra hozta Szalay-Bobrovniczky Kristóf kiszivárgott hangfelvételét. Mint mondta, az elnökségi gyűlést már korábban összehívták.

(via Telex)


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Rácz András a Szuverenitásvédelmi Hivatalnak: Az orosz haverjaitok rakétáitól, na, attól félek...de tőletek, bohócok, nem
Az Oroszország-szakértő reagált arra a jelentésre, amit a Szuverenitásvédelmi Hivatal tette közzé szerdán, és ami szerint az írásai „dezinformációs narratívaelemek”.
F. O. - szmo.hu
2025. május 16.



Hosszú bejegyzésben reagált Rácz András arra a jelentésre, amit a Szuverenitásvédelmi Hivatal tette közzé szerdán. Az anyag szerint az Oroszország-szakértő írásai „dezinformációs narratívaelemek”.

„Ti tényleg azt hiszitek, hogy meg tudtok ijeszteni?! Azért hiszitek, hogy félek tőletek, mert nem tudjátok, mit tesz az emberrel három év háború. Az orosz haverjaitok rakétáitól, na, attól félek... de tőletek, bohócok, nem. Nem is fogok soha. És én még akkor is itt leszek, amikor nektek már a nevetekre sem emlékszik senki”

- írja posztja elején az Oroszország-szakértő, aki ezután egy nyílt levélben szólítja meg Lánczi Tamást, a Szuverenitásvédelmi Hivatal elnökét.

„Ugyan eddig csak egyszer találkoztunk személyesen, de mivel az általad vezetett Szuverenitásvédelmi Hivatal már nem először hord össze rólam hetet-havat, ez az »ismeretség« tulajdonképpen indokolja a tegezést. Olvastam a legújabb »jelentéseteket«, amely szerint »Sokkszerű dezinformációs kampányt indítottak Magyarországgal szemben.

Az anyag nagyon szépen egymás mellé rakja a Kárpátalján elfogott magyar ügynökök ügyét, ennek a sajtóban történő megjelenését és a TISZA párt által egy nappal korábban nyilvánosságra hozott hangfelvételt a honvédelmi miniszterről, és azt állítja, hogy ezek egy összehangolt dezinformációs kampány részei”

- írja Rácz, aki a folytatásban részletesen kifejti, mit gondol a helyzetről.

„Az első probléma az, kedves szuverenitásvédők, hogy semmilyen módon nem bizonyítjátok, hogy ténylegesen lenne összefüggés. Az egyetlen érvetek a két esemény időbeli közelsége - de ezen kívül semmi. Semmiféle bizonyítékot nem említ a jelentés arra, hogy egyáltalán létezne az állítólagos összehangolt kampány. Önmagában attól, hogy sokszor és baljós szavakkal leírjátok, még nem válik valósággá”

- fogalmaz a szakértő, aki a következő pontban megjegyzi, hogy bármiféle elemzési módszertannak alapvető tétele, hogy meg kell tudni különböztetni az összefüggést az egybeeséstől. És szerinte különbség van aközött is, hogy két esemény csak összefügg (mert például egy harmadik faktor váltja ki mindkettőt), vagy konkrét ok-okozati viszonyban van egymással.

„Ti azonban nem vesződtök ilyesmivel, hanem csak simán kijelentitek, hogy itt márpedig egy nagy, összefüggő dezinformációs kampány látszik. Ugyan mégis miből látszik, hm? Ilyen szintű módszertani slendriánsággal még egy egyetemi szemináriumi dolgozatot sem szoktunk átengedni - ehhez képest ti hivatalos kiadványként publikáljátok”.

„Ha valami szerintetek nem igaz, akkor azt nem úgy kell cáfolni, hogy leírom, hogy »ez márpedig nem igaz« vagy »ez dezinformáció«. Megalapozottan cáfolni úgy kell, hogy felsorakoztatod a tényeket, »debunking«, ilyesmik. Ha tudnátok BÁRMIT a szakmáról, aminek a tudoraként próbáltok tetszelegni, akkor persze menne ez is, mert egyébként nem ördöngösség”

- fogalmaz Rácz, aki szerint a Szuverenitásvédelmi Hivatalnál nem bajlódnak szakmai cáfolattal, hanem csak kinyilatkoztatják, hogy márpedig azok a problémák, amelyeket a kémügy felvet, nem valósak, a felvetésük pedig „dezinformáció”.

„Attól, hogy valami számodra nem érthető, még nem biztos, hogy összeesküvés van mögötte”

- jegyzi meg.

„Nem külföldi ügynök vagyok, kedves Tamás, hanem egyszerűen csak külföldön (is) dolgozom - hasonlóan sok százezer másik magyarhoz. Nincs ebben semmi rendkívüli”

- írja a szakértő.

„Tudod, az én apám nem volt sem állampárti megmondóember sem rektor; nem intézett nekem jól fizető állásokat sem. A minőségben, a folyamatos tanulásban és munkában hitt (villamosmérnökből képezte át magát informatikussá, később nyomda- , aztán gyógyszeripari szakemberré). Az ő apjának sem voltak állampárti kapcsolatai, (sőt...) - úgyhogy neki is saját erőből kellett boldogulnia, ahogyan őutána nekem is. Egyikünk alá sem tett az épp aktuális állampárt kutatóintézetet vagy tévéműsort, nem lettem a felügyelőbizottsági tagja a British-American Tobacco-ban sem (na, akkor ki szolgált kettőnk közül külföldi érdekeket? ), így aztán az előrejutás eszközeként maradt az, hogy dolgozni kell” folytatja.

„Tudom, persze, hogy mit és miért csináljátok. Orosz logika van mögötte, odaát információs elrettentésnek hívják. Az információs elrettentés az, hogy ha valakire elég erős információs nyomást helyezünk (esetetekben: lejáratás), akkor ezzel az illetőt rá lehet venni az aktuális tevékenysége megváltoztatására - mégpedig anélkül, hogy explicitebb, vagy erőforrás-igényesebb módszerekhez kelljen nyúlni. Az összes NER-es lejáratókampány erre a logikára épül. Sokszor működik, persze... de nem mindig. Velem szemben sem fog”

- fogalmaz Rácz.

Arról is ír, hogy a „jelentés” szerint „»ez az állítólagos dezinformációs kampány« súlyos nemzetbiztonsági kockázatot hordoz. Azzal vádoljátok a »kampány« résztvevőit, hogy veszélyeztetik Magyarország biztonságát és szuverenitását - sőt, még arra is felszólítjátok őket, hogy hagyják ezt abba. Ami, őszintén szólva, kicsit meglepett...”

„Ti tényleg azt hiszitek, fiúk, hogy megijedek tőletek?! Csak azért, mert »felszólítotok«?! Hogy megijedek attól, ha össze-vissza irkáltok rólam olyan színvonalú dolgokat, ami egy szemináriumi dolgozathoz is kevés? Hogy ettől majd nem fogom megírni, amit az általatok szolgált rendszer Moszkvához való viszonyáról tudok? Tényleg azt hiszitek, hogy három év háború után még meg tudtok rémiszteni? Hogy még bármennyire is félek attól, ha néhány névtelen senkiházi csúnyákat ír rólam...? Ejj, ejj... el vagytok tájolva, kedves szuverenitásvédők, az a helyzet.

Amiért persze kicsit irigyellek benneteket... El vagytok tájolva, mert fogalmatok sincs róla, hogy mennyire változtatja meg az embert a háború. Olyan dolgokat láttam az elmúlt három évben, amikre szavak sincsenek... és nemcsak én, hanem mindenki azok közül, akik rendszeresen járnak ki, és - eltérően a kormánymédia munkatársaitól - Kárpátaljától keletebbre is elmerészkednek

Ti persze ezt nem értitek és nem is fogjátok megérteni, egyszerűen azért, mert gyávák vagytok odamenni. Nota bene: még ahhoz is gyávák vagytok, hogy névvel vállaljátok a »jelentést«, amit írtatok” - fogalmaz a szakértő, aki hozzáteszi: „egyedül azt irigylem a gyávaságotokban, hogy így nem tudjátok meg azt sem, hogy milyen átélni egy többórás légitámadást egy pincében, ami nem óvóhelynek épült, úgyhogy csak remélni tudod, hogy kibírja, ha eltalálják felette az épületet... vagy amikor először kerülsz tüzérségi tűzbe... vagy amikor úgy autózol keresztül egy kisvároson, hogy negyed órával korábban még aknavetővel lőtték az oroszok és bármikor lőhetnek újra... és ezek még csak azok a dolgok, amiket leírhatok anélkül, hogy letiltana a Facebook”.

„Az orosz haverjaitok rakétáitól és robotrepülőgépeitől, na, attól félek. A tüzérségtől is. De tőletek, bohócok, nem félek és nem is fogok soha”

- fogalmaz Rácz, kiemelve, hogy ezt már ugyan egyszer leírta, de szerinte nem sikerült megérteniük.

„Viszont cserébe azért, hogy ilyen kedvesen foglalkoztok velem, ígérek én is két dolgot. Egyrészt, mostantól minden egyes alkalommal, amikor leírjátok a nevemet bármelyik »jelentésetekben«, ugyanúgy ízekre fogom szedni a módszertanát, mint most. Másképp fogalmazva, segítek majd benne, hogy újra és újra hülyét csinálhassatok magatokból. Másrészt, fiúk, én még akkor is itt leszek és kutatóként fogok dolgozni, amikor nektek már a nevetekre sem emlékszik majd senki” – fejeződik be a poszt.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Nem finanszírozza a kormány, elmaradnak a nyári napközis Erzsébet-táborok
A táborokat eddig iskolák, önkormányzatok és civil szervezetek szervezték helyben, minimális részvételi díjjal. Most viszont csak saját költségen lehet ilyen tábort indítani.


Idén nyáron nem lesz lehetőség napközis Erzsébet-táborok szervezésére – derült ki a zánkai táborhelyen tartott márciusi szakmai nyílt napon. Az Erzsébet Alapítvány képviselői ekkor jelentették be, hogy a pályázatokat sem írják ki – írta a Népszava.

A döntés hátterében az állhat, hogy a kormány már nem finanszírozza ezt a tábortípust. A lap megkereste az Erzsébet Alapítványt és a Kulturális és Innovációs Minisztériumot is, de nem kapott választ arra, hogy csak az idei évre vonatkozik-e a döntés, vagy végleg megszűnnek a napközis táborok.

Korábban ezeket a táborokat iskolák, önkormányzatok, családsegítő szolgálatok és tanodák szervezték a gyermekek lakóhelyéhez közel.

A program a nyári szünet tíz hetében, hétfőtől péntekig biztosított napi négyszeri étkezést, különféle foglalkozásokat és kirándulásokat, mindössze napi 100 forintos részvételi díjért.

Az erzsebettaborok.hu oldalon jelenleg már nem található meg ez a tábortípus. Egy korábbi bejegyzés helyén „a keresett oldal nem található” üzenet jelenik meg.

Katymáron egy helyi civil szervezet próbál napközis tábort indítani a korábbi Erzsébet-táborok mintájára. Itt is napi négy étkezést és változatos programokat terveznek, de mivel nincs állami támogatás, a részvételi díj egy hétre fejenként 25 ezer forint.

(via 24.hu)


Link másolása
KÖVESS MINKET: