Gigászi médiabirodalomért folyik a harc Rupert Murdoch és gyerekei között – az élet utánozza az Utódlás sorozatot
Aki látta az Utódlás című HBO-sorozatot, erős déjà vu érzése lehet, ha a Rupert Murdoch családjában zajló, az öröklés körül kirobbant viszályról olvas. Nem is véletlenül, hiszen a sorozat írója Jesse Armstrong korábban már elkezdett egy forgatókönyvet írni Murdochról, amit a Channel 4 brit televíziónál dokudrámának képzeltek korábban. Végül abból a vállalkozásól nem lett semmi, de megszületett az Utódlás, melynek középpontjában egy bizonyos Logan Roy áll, akinek ugyanúgy négy felnőtt gyermeke van, és azok ugyanúgy versengenek a vállalatbirodalom megörökléséért, mint ahogy az való életben Rupert Murdoch családjában történt és történik.
Armstrong sokáig kitérő válaszokat adott, hogy az általa jegyzett sorozatot valóban a mégiamágnás és családja ihlette, azonban végül tavaly augusztusban megvallotta, csakugyan a Murdoch-család volt az alapja a fikciós sorozanak.
És most jöjjön a valóság. A The New York Times szerdán közölt hosszú cikket a valódi család örökösödési belviszályáról.
A 93 éves médiamogul ugyanis titkos jogi csatát vív három gyermekével a családi médiabirodalom jövőjéért,
– derült ki a lap által megszerzett zárt bírósági dokumentumokból.
Murdoch ugyanis tavaly év végén váratlanul kezdeményezte a családi bizalmi vagyonkezelői alap módosítását annak érdekében, hogy legidősebb fia, a kiválasztott utód, Lachlan továbbra is irányítsa a hatalmas televíziós hálózatokat és újságokat. Jelenleg az alap a családi üzlet irányítását négy legidősebb gyermekére bízza Murdoch halála után, de ő
James, Elisabeth és Prudence Murdoch, akik mindannyian politikailag mérsékeltebb nézeteket vallanak, meglepetten értesültek apjuk tervéről, és összefogtak annak megakadályozására. Lachlan Murdoch az apja oldalán áll a perben.
A nevadai hagyatéki bíró a múlt hónapban megállapította, hogy
A tárgyalás, amely eldönti, hogy valóban jóhiszeműen jár-e el Murdoch, szeptemberben kezdődik. A tét az egyik legbefolyásosabb angol nyelvű médiacég jövője.
De mi vezetett ide? A Murdoch család korábban is megosztott volt. James és Elisabeth korábban is versengtek Lachlannal a cég vezetéséért, és időnként összetűzésbe kerültek apjukkal is. James, aki korábban Lachlannal együtt irányította a céget, 2019-ben távozott, és most egy befektetési alapot vezet. Elisabeth sikeres filmstúdiót vezet, Prudence viszont a legkevésbé aktív az üzleti életben.
Murdoch lépése a bizalmi alap módosítására még inkább megosztotta a családot, ahogy Elisabeth és Prudence is dühösek lettek rá.
– mondta egy, az ügyet ismerő személy.
Murdoch és Lachlan a Trump-korszak alatt közelebb kerültek egymáshoz, miközben a cég legbefolyásosabb csatornája, a Fox News határozottan jobbra tolódott, ami viszont egyre kényelmetlenebbül érintette a másik három gyermeket. Murdoch lépése a bizalmi alap módosítására még inkább megosztotta a családot, ahogy Elisabeth és Prudence is dühösek lettek rá.
Murdoch azzal érvelt, hogy „a gyermekek közötti egyetértés hiánya hatással lenne mindkét vállalat stratégiai irányvonalára, beleértve a szerkesztőségi politika és tartalom esetleges újraorientálását is.” Szándéka az volt, hogy
– áll a bírósági dokumentumban.
Annak ellenére, hogy a bizalmi alap visszavonhatatlan, tartalmaz egy szűk rendelkezést, amely lehetővé teszi a jóhiszemű változtatásokat, amelyek kizárólag az összes tag javát szolgálják. Murdoch ügyvédei azzal érvelnek, hogy azzal próbálják megvédeni James, Elisabeth és Prudence érdekeit, hogy biztosítják, hogy azok
Murdoch a bizalmi alapot úgy módosítaná, hogy Lachlan kezébe adja az irányítást, biztosítva, hogy ne legyen visszahívható. A család megosztottsága miatt a Murdoch-birodalom jövője komoly kérdőjelek előtt áll.
A bírósági dokumentum szerint Murdoch lépései tovább mélyítették a szakadékot a családban, és elszigetelték őt három gyermekétől. Egyikük sem vett részt az Elena Zhukova-val kötött ötödik házasságkötésén Kaliforniában múlt hónapban, míg Lachlan ott volt.
Az alap módosítása Lachlan szavazati jogának kibővítését célozza, hogy biztosítsa a többséget és megakadályozza, hogy leváltsák,
A nevadai hagyatéki bíróságon zajló per eldönti, hogy Murdoch lépése valóban jóhiszemű volt-e.
Murdoch idős kora miatt ez a harc minden valószínűség szerint az utolsó nagy küzdelem a hatalmas médiakonglomerátum irányításáért, amely magában foglalja a Fox News-t, a The Wall Street Journal-t, a The New York Post-ot és számos jelentős újságot és televíziós csatornát Ausztráliában és Nagy-Britanniában.