FELFEDEZŐ

Dél-Koreában születésed pillanatában egy éves leszel - valaki most változtatni szeretne ezen

Egy új törvényjavaslat felülírhatja a tradíciót, és véget vethet a zűrzavarnak.

Link másolása

Ha egy dél-koreai embert külföldiként a koráról kérdezünk, általában két számot is kapunk válaszként.

Nem azért, mert nincsenek tökéletesen tisztában az évszámokkal, és nem is a szenilisség jele ez, hanem egy történelemben gyökerező hagyományé.

Szóval megválaszolják a "nemzetközi korukat", tehát a születésük óta eltelt évek számát, és a "koreai korukat" is, ami akár egy vagy kettő évvel is magasabb lehet.

Mindez azért alakult így, mivel náluk a gyermeket, amikor világra jön, egy évesnek tekintik.

Tehát, ha valaki 1990 januárjában született, az 30 éves, nem pedig 29.

Azok számára, amik egy az későbbi szakaszában születtek, ez a hézag még nagyobb lehet.

Egy kisbaba például, aki december 31-én születik, január 1-én máris betölti a 2. életévét.

Nem csoda, hogy mindez kisebb zűrzavart okoz a fejekben és az ügyintézésben egyaránt, ezért aztán Hwang Ju-hong jogalkotó úgy döntött, hogy itt az idő a változásra!

"Kelet-Ázsiában Dél-Korea az egyetlen nemzet, amely még mindig ezt a hagyományos rendszert használja"

- indokolta felvetését Hwang, amikor idén bevitte a parlamentbe a törvényjavaslatot, hogy ők is a nemzetközi normát követhessék.

Egyébként a koreai korrendszer érdekes módon Kínából gyökerezik. A kínai nyelv- és írásrendszert ugyanis egykor széles körben használták Koreában, és ez nagyban befolyásolta az ottani fejlődést.

Kínában a kort tradicionálisan olyan sorrendben írják, ami az 1-el kezdődik, akárcsak Koreában. Azt mondják, hogy a gyermek az első évében van, vagyis "han sal", amikor megszületik - december 31-én pedig belép a második évbe, ami a "du sal". Ha ezt más nyelven akarjuk kifejezni, akkor a "han sal"-ból "egy éves" lesz, ez okozza a zűrzavart.

Míg Kínában a hagyományos rendszer kikopott a használatból, az emberek nyelvi szempontból még mindig megkülönböztetik egy személy névleges korát (xusui), ami a hagyományos rendszeren alapszik, és a valódi életkorát (shisui), még akkor is, ha leginkább az utóbbit használják jogilag is.

Az alapvető különbség az, hogy ez a rendszer a számolást nulla helyett az 1-el kezdi. Bár ez zavarónak tűnhet, de más országokban is előfordul, gondoljunk csak a "2000-es évekre" és a "21. századra".

Japánban az említett hagyományos rendszert a 20. századtól kezdték elhagyni, ám egészen 1950-ig, vagyis a nemzetközi rendszer bevezetéséig fel-felbukkant.

A dél-koreai törvények jelenleg különböző rendszereket mixelnek össze.



Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


FELFEDEZŐ
A Rovatból
Vérfoltok, összetört autók, sérültek – hajtóvadászatban fogták el a Buckingham-palota elszabadult lovait
Az elszabadult lovak a brit hadsereg egyik legrangosabb ezredéhez tartoznak, amiknek fontos szerepe van állami és közfeladatok ellátásában.

Link másolása

Szerda reggel lovak szabadultak el a londoni Buckingham-palota környékéről – írja a 444. A hatóságok állítása szerint a lovak a brit hadsereg egyik legrangosabb ezredéhez tartoznak, és olyan állami, valamint közfeladatok ellátásában vesznek részt, akár például a koronázás.

A rendőrség és a hadsereg a délelőtt folyamán együttes erővel kutatták fel a lovakat,

amik teljes felszerelésben okoztak károkat a brit fővárosban. Több balesetet is okoztak az elszabadult állatok, egy autó szélvédőjét betörték, legalább négy ember pedig megsérült.

A hatóság közleménye szerint mostanra az összes lovat befogták: kettőt a Limehouse-nál található autópályán. Az egyik lovon súlyos sérülés nyomait fedezték fel, de az összes hátas állatorvosi ellátásban részesül.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

FELFEDEZŐ
300 ezer egy éjszaka Mészáros Lőrinc borászának szállodájában, amelyet egy francia kastélyból csinált
Kalocsai László három évvel ezelőtt vette meg a bordeaux-i birtokot. 5-6 milliárd forintot költhetett el az ingatlan átalakítására.

Link másolása

A jelek szerint szálloda nyílt Mészáros Lőrinc borászának bordeaux-i birtokán, írja a 444. A Chateau de Clotte egykoron Castillon herceg tulajdona volt, története a XIII. századig nyúlik vissza.

Kalocsai László még három évvel ezelőtt alapított Franciaországban céget, és megvásárolt egy neves, díjnyertes borokat készítő bordeaux-i szőlőbirtokot. A XVIII. században létrehozott Chateau de Clotte vételára és finanszírozása nem volt ismert, de a szomszédos chateau tulajdonosa szerint korábban hatmillió euróért (akkori árfolyamon több mint kétmilliárd forintért) árulták a szőlőbirtokot. A csaknem 50 parcellát magába foglaló területhez pince és műemlék jellegű épületek is tartoznak.

A francia cégnyilvántartás szerint Kalocsai László tavaly egy újabb céget hozott létre Winemajor Receptif néven, írta meg elsőként a 24.hu. Ebben azonban már nem ő volt az egyedüli tulajdonos, mint a szőlőbirtokot megvásárló Winemajor SAS-ben; 50 százalékban társtulajdonosa lett a tokaji borász, Bai Edit. Ők ketten már jó ideje együttműködnek, hiszen közösen birtokolják a Winemajor Hungary Kft.-t is.

A birtokon elvégzett munkálatokban tervezőként részt vett a Tuoton Architect építésziroda, a projekten dolgozó Alliance Duplan főként épületgépészettel, napelemekkel foglalkozó cég, kivitelezőként pedig a lap megtalálta a Dune Construction építőipari céget is. Utóbbi két társaság a honlapján nemcsak a referenciák között tünteti fel a Chateau de Clotte-t, hanem a projekt költségét is szerepelteti.

Az Alliance Duplan adók nélkül 8,5 millió eurós beruházásról ír, ami az elmúlt évek átlagos euró árfolyamát tekintve 3,2-3,3 milliárd forintot jelent. A Dune Construction a borközpont felújításán és a szobák kialakításán dolgozott, a projekt értékeként pedig 856 ezer eurót tüntetett fel adók nélkül, ami átszámítva 320-330 millió forint.

Vagyis a nagyjából kétmilliárd forintos vételárral együtt feltételezhetően 5-6 milliárd közötti összeget biztosan elkölthetett Kalocsai László cége a szőlőbirtokra, miközben céges érdekeltségeinek bevétele és profitja alapján nem látható, hogy honnan volt tőkéje egy ilyen volumenű beruházásra.

A Chateau de Clotte már a Booking.com-on is elérhető, így bárki foglalhat szállást a birtokra. Az erkélyes junior lakosztályban 289 ezer forintba kerül egy éjszaka két főre (az árban benne van a reggeli is), míg a hagyományos lakosztályban 314 ezer forintot kell fizetni. Ugyanez a főszezonban, júliusban 324, illetve 362 ezer forintba kerül.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


FELFEDEZŐ
A Rovatból
Orbán Viktor 3 év után lecserélte profilképét, mutatjuk, mire
A magyar kormányfő legutóbb 2021. december 23-án változtatta meg a profilképét a Facebookon.

Link másolása

Lecserélte a profilképét a Facebookon Orbán Viktor csütörtökön. A magyar kormányfőnek ezentúl ez a képe lesz a közösségi-oldalán:

Orbán legutóbb 2021. december 23-án cserélt profilképet a Facebookon.

via 24.hu


Link másolása
KÖVESS MINKET:


FELFEDEZŐ
A Rovatból
Csodálatos sarki fény festette rózsaszínre az eget Magyarország felett
Egy geomágneses vihar érte el a Földet, ezért jelent meg hazánk felett is az aurora borealis.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 19.


Link másolása

Szabad szemmel is látni lehetett péntek este kilenc óra után a Magyarország felett is megjelenő sarki fényt, írja az Időkép.

A Földet erős geomágneses vihar érte el, ennek köszönhetően alakult ki a hazánkból is látható égi jelenség.

Ez volt idén a második, és egyben legerősebb sarki fény, vagyis aurora borealis hazánk fölött. A rózsaszín derengést fényszennyezéstől mentesebb helyeken akár szabad szemmel is észre lehetett venni.

A jelenséget a portál több kamerája is megörökítette:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk