SZTÁRVILÁG

Csernus Imre: Aki kispöcs, az is marad

A pszichiáter szerint egy párkapcsolat felnőtt vagy felnőttnek látszó lehet, aki pedig nem felnőtt kapcsolatban él, az újra és újra pofára esik.

Link másolása

Az emberek alig egy-két százaléka él tartós, harmonikus kapcsolatban – írja a nemrég megjelent Én és te című könyvében Csernus Imre. A 24.hu-nak adott interjújában azt mondta, ez nem egy pesszimista állítás (ahogy az újságíró gondolja), szerinte valóban ez a helyzet.

„Szétnézek az utcán, és nem látok mosolygós embereket, akik fogják egymás kezét. Amikor étteremben járok, talán vidáman beszélgető embereket látok? Hát nem. Eszik a kajájukat, de alig szólnak, alig érnek egymáshoz, és akkor sem lesznek kedvessé, amikor hazaérnek. Megkérdezik egymástól, hogy veled ma mi történt? Nem. És ha mégis megkérdezik, mi a válasz? Semmi, hagyjál békén! Mi van a tévében? Ez talán egy mosolygós párkapcsolat?”

– tette fel a kérdést.

A pszichiáter célja az új könyvével az volt, hogy felhívja az emberek figyelmét arra, a párkapcsolat kétféle lehet: felnőtt vagy felnőttnek látszó. Utóbbiban a "te" fontosabb már, mint az "én", óhatatlanul ki fog alakulni a másiknak való megfelelési kényszer. Csernus szerint ebben az esetben egy idő után megszűnik a kapcsolat őszintesége, ami felszámolja a kölcsönös bizalmat, és ha ezek, illetve a tisztelet elveszik, előbb-utóbb „felrobban vagy szétporlad az építmény”.

Mint mondta, „a felnőttség lényege, hogy felelősséget vállalok az érzéseimért, a tetteimért, a hiányosságaimért, a döntéseimért, és nem játszom az arcom”. Ez pedig azért nehéz, mert „melóval jár, őszintének, hitelesnek kell lennem magamhoz”. Szerinte nagyon könnyű eldönteni magunkról, hogy felnőttek vagyunk vagy sem, ha pedig valaki ezt nem teszi meg, akkor sosem lesz felnőtt, és boldog sem. Úgy véli, sokan azért nem jutnak el idáig, mert fájdalmas azzal szembenézni, hogy nem boldogok, hanem valójában társfüggőségben szenvednek.

„Nem annak a kimondása fájdalmas, hogy társfüggő vagyok, hanem azzal szembenézni, hogy én vagyok a hunyó. Rohadt nehéz kimondani azt az első mondatot, hogy elszúrtam x évet. A második felismerés, hogy valójában nem szúrtam el x évet, hanem ez volt számomra a tanulópénz, amiért gyáva voltam sokkal korábban – akár már a kapcsolat kezdetén – a megérzéseimre hallgatni. Ha x éve gyanús volt nekem, hogy a másik egy kispöcs, akkor hallgatnom kellett volna időben a megérzésemre. Mert, aki kispöcs, az is marad. Az nem mentesít engem a felelősségvállalás alól, hogyha nem fejeztem ki éveken át a bennem lévő feszültséget, ha nem mondtam ki hangosan, mi bánt a kapcsolatban, mi zavar a másikban”

– mondta.

A pszichiáter úgy gondolja, aki nem felnőtt párkapcsolatban él, az újra és újra pofára esik. Az ilyen ember nem érti, hogy mi a baj vele, de tudja, hogy baj van. Pedig ezt könnyű lenne felismerni - csak az nem akarja ezt belátni, aki fél a fájdalomtól. Csernus szerint pedig „a XXI. század embere mindent elkövet, hogy az élet ne fájjon neki”.

„56 éves vagyok, 30 éve a pályán, maximálisan tiszteletben tartom, hogyha valaki azt mondja: »én nem akarok látni«. Ez az ő dolga, nem kényszer a disznótor. Nem kényszer a felnőtté válás. De akkor legyen tisztában azzal is, hogy soha nem lesz felnőtt boldogsága. Ennyi. (...) Én csak felhívom a figyelmét, hogy nem vállalja a felelősséget, hogy egy kispöcs a párjával szemben, hogy gyáva kimondani az érzéseit, hogy hagyja magát bevinni az erdőbe, hogy megalkuvó…”

– mondta.

A szakember akkor is sajátosan fogalmazott, amikor arról kérdezték, hogy a tisztelet elvesztése-e az a kulcsmozzanat a párkapcsolatban, amely ráébreszti az embert arra, hogy valami nincs rendben vele.

„Az a kulcsmozzanat, amikor ráébredsz arra, hogy a másik a szőke herceget játssza, de valójában csak egy büdös lábú kisparaszt. Szóval hazudott nekem. De – ha én felnőtt vagyok – nem haragudhatok rá ezért. Hát miért hittem el neki, hogy ő a szőke herceg? Miért akartam elhinni? Ez a fő kérdés. Abban a pillanatban, amikor ezt a kérdést képes valaki feltenni magának, megszabadul a belső feszültség jelentős részétől.”

Csernus arról is ír a könyvében, hogy a párkapcsolatainkban sokszor a szüleink párkapcsolatát másoljuk le, mert ez volt a minta gyerekkorunkban. Szerinte a legtöbben rádöbbennek, hogy amit normálisnak hittek, az valójában megalkuvás és gyávaság volt, de addigra már olyan párt válaztottak maguknak, mint a saját apjuk vagy az anyjuk. A pszichiáter úgy véli, ha valaki nem figyel oda, a megtanult szülői minta le fogja darálni.

Azt is elárulta, hogy azt vallja, ha rájön, hogy valami nem működik úgy, ahogy ő gondolta, akkor abban a pillanatban tempót vált.

„Régi tapasztalatom például, hogyha este dühösen fekszem le a másik mellett aludni, az nekem nem tesz jót, mert a másnapomat szarul kezdem. De akkor ő is szarul kezdi. Ezért megbeszéltük a párommal, hogy este soha nem fekszünk le aludni haraggal a szívünkben. Soha. Előtte mindig megbeszéljük a dolgot.”

Úgy gondolja, most, hogy azoknak segít, akik kifejezetten kérik a segítségét, és már nem egy klinikán foglalkozik beteg emberekkel, sokkal hatékonyabb munkát végez. Ezt primer prevenciónak hívja, mert felhívja az emberek figyelmét a párkapcsolat veszélyeire, amikor még nincs is konfliktus, még nincs valódi probléma.

Azt nem tudja még, hogy lesz-e folytatása az Én és te című könyvének, de azt elárulta, hogy ennek ötlete egy fogorvosi kezelés alatt fogalmazódott meg benne.

„Ültem a székében, tátott szájjal hallgattam, ahogy a párkapcsolati dilemmáiról mesélt, de nem tudtam reflektálni, mert ott volt a fúró a számban. Pedig sok mindent tudtam volna neki mondani. Ezeket írtam le később”.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SZTÁRVILÁG
Rubik Ernő: nem vagyok milliárdos
A feltaláló a Daily Mailnek adott interjút: a beszélgetés során elmondta, hogy 1980-ban már egymillió darabot adtak el Magyarországon a Rubik-kockából, de ahhoz képest ő nem lett milliárdos, csak milliomos.

Link másolása

Idén ötvenedik születésnapját ünnepli a világszerte ismert találmány, a Rubik-kocka, ennek kapcsán adott interjút Rubik Ernő a Daily Mail brit lapnak.

Az interjúban Rubik elmondta, hogy amikor elkezdte árulni találmányát, egyáltalán nem gondolta, hogy nagy siker lesz. Akkor azt gondolta, túl bonyolult, túlságosan nehéz megoldani, és ezért nem fogják sokan megvásárolni.

A feltaláló azt is hozzátette, hogy nem is volt célja, hogy megüsse a főnyereményt a kirakós létrehozásával,

„csak érdekesnek találtam, és mások is – a diákjaim és ismerőseim – érdekesnek találták.”

Rubik azt is elmondta, hogy 1980-ban már egymillió darabot adtak el Magyarországon a Rubik-kockából, akkor ő abból csak egy szerény profitot kapott.

A pénzügyi siker csak azután érkezett, hogy az Egyesült Államokban is elkezdték árulni találmányát, és abból már jelentős bevétele volt, de azt is hozzátette:

„nem vagyok milliárdos”.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

SZTÁRVILÁG
A Rovatból
Koncz Gábor alig tud járni, de így is két helyen állt színpadra szombat este
A majdnem 86 éves színész előbb egy darabban szerepelt, majd ő volt az egyik sztárvendég Mága Zoltán koncertjén.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 28.


Link másolása

Két helyen is fellépett szombat este a nemrég műtéten átesett Koncz Gábor, írja a Blikk. A színészhez minden nap gyógytornász jár, és ezek szerint jól halad a rehabilitáció.

Koncz néhány éve már átesett egy gerincműtéten. Az operáció egy ideig elmulasztotta a fájdalmait, nemrégiben azonban újabb műtétre került sor: ezúttal csípőprotézist kapott a színész. Ahogy fogalmazott, vannak és lesznek is fájdalmi, de már megtanult ezzel együtt élni.

Mindezek ellenére szombaton két helyen is színpadra állt.

„Este hét órakor az Újszínházban játszottam a Kabaré Parisiana előadásban, a teátrum előtt pedig már várt is a taxi, ami továbbvitt az MVM Dome-ba, ahol Mága Zoltán barátom nagykoncertjén én voltam az egyik vendégfellépő”

– mondta a közel 86 éves színész a lapnak.

Koncz Gábor azt is elárulta, hogy a műtét óta nagyon lassan közlekedik, de mindenki türelmes volt vele, és jól érezte magát. Ugyan kellett neki a segítség a színpadra lépéshez, ám fájdalmai ellenére is profi teljesítményt nyújtott.

„Zoltán csodálatos művész, igazi tehetség, nagyon szeretem a zenéjét. Nem ez az első alkalom, hogy együtt álltunk színpadra, korábban hegedűn játszott, miközben én verset szavaltam. Szombat este is jól éreztem magam, pedig én életemben nem énekeltem zenés szerepet, nekem az éneklés megpróbáltatás! Nem vagyok annyira jó az éneklésben, mint a színjátszásban, erre Bodrogi Gyula a tanúm.”

„Az ő igazgatósága alatt a Vidám Színpadon játszottam anno a Paprikáscsirke egyik főszerepét, és én biztos vagyok benne, hogy nem tudtam volna olyan jól eljátszani, ahogy tettem, ha Nyertes Zsuzsi nem dúdolja a fülembe a dallamot. Gyerekkoromban az énekkarban kiderült, hogy fél hangokat csúszkál a hangom, a főiskolán mégis nekem volt a legnagyobb sikerem, amikor a vizsgán egy sanzont énekeltem, szemben az osztálytársaimmal, akik operát énekeltek” – tette hozzá Koncz Gábor.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZTÁRVILÁG
A Rovatból
Simon Olivér: Dolgoztam rajta, hogy eltűnjön a VV a nevem elől
Évekig élt Amerikában, átesett a depresszión. Ha nincsenek színészmunkák, akkor is kell enni.

Link másolása


A Való Világból ismert Simon Olivér a Palikék Világa by Manna Hová tűnt? című műsorában számolt be a realityshow óta eltelt éveiről.

„Azzal az Olival tényleg csak a DNS-em egyezik meg. Egy csapongó, bulizós, megbízhatatlan tróger.

Rengeteg leckét kaptam, a ValóVilág óta két metamorfózison mentem át,

pontosan azért, mert megtapasztaltam azt, hogy milyen saját magadnak kikaparni a gesztenyét külföldön. Jártam 93 országban, államban, helyére kerültek a dolgok”

– magyarázta.

Amerikában egy húsüzemben dolgozott takarítóként, de a Covid alatt bezárták a munkahelyét.

„Meg kellett emésztenem, hogy véget ért az amerikai álmom, ott depressziós voltam 2-3 évig.

Nem azért dolgoztunk évekig, mint az állat, hogy a nappaliban "elpárizsiszsemlézzük"

– összegezte Simon, aki azóta színészettel foglalkozik, mellette pedig saját vállalkozását igazgatja.

„A színészmunkákkal lehet jól keresni, ha vannak. Ha nincsenek, akkor is kell enni, így hát nekem van a főfoglalkozásom: ablaktisztító vagyok. Van egy vállalkozásom, megvannak az állandó ügyfeleim, ahová járok ki ablakot húzni” – mesélt szakmájáról.



Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZTÁRVILÁG
A Rovatból
Költöztetőnek állt Molnár Gusztáv: Kifejezetten fizikai munkát szerettem volna csinálni
Vágyott arra az érzésre, amikor este úgy dől be az ágyba, hogy csinált valamit. Korábban kertészeti munkákat is vállalt volna.

Link másolása

Mióta tavaly augusztusban visszatért az elvonóról, ahol megküzdött súlyos alkoholfüggőségével, Molnár Gusztáv élete megváltozott.

A 37 éves színész amellett, hogy több darabban is szerepel Kassán, úgy érezte, hogy valami hiányzik az életéből.

„Alapvetően vannak művészi kihívások az életemben, újra van színház, viszont szabadúszó vagyok. Szükségem van valamilyen fajta állandóságra az életemben, ezért egy Facebook-csoportban elkezdtem munkák után nézelődni. Kifejezetten fizikai munkát szerettem volna csinálni! Azt éreztem, hogy vágyom arra az érzésre, amikor este úgy dőlök be az ágyba, hogy csináltam valamit.”

– számolt be a Borsnak Molnár, aki április utolsó hetében már munkát is vállalt az egyik fővárosi költöztetőcégnél.

A színész korábban azon is gondolkozott, hogy kertészeti munkát keres.

„Komlón, az elvonón is volt egy kert, amit rendszeresen én gondoztam. Kertészkedtem, sőt kaszáltam is, ami nagyon jó hatással volt rám, megnyugtatott. Ezért találtam ki, hogy áprilistól szívesen vállalok kerti munkákat. Természetesen nem a színház helyett, hiszen színész vagyok, a színpad az életem, de rájöttem arra, hogy több lábon kell állni. Terveim szerint beírok majd néhány Facebook-csoportba, hogy bárkinek a kertjét szívesen rendbe teszem, így mindenki jól jár. Kíváncsi vagyok, mi lesz belőle” – mesélte márciusban a Borsnak.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk