KULT
A Rovatból

Az X-Faktor 3. adása olyan volt, mintha egy Chuck Norris-filmből kivágnák a bunyókat

Jött Hörcher László és Varga Irén, nagy és kis visszatérők, és még én is megtaláltam az utánpótlásomat.

Link másolása

A nagy – és kis – visszatérők adása volt a mai, vagy ahogy Laci fogalmazott, az időutazóké.

Mintha csak az Uhrin Benedek-életműdíj shortlistje vonult volna fel.

Danielt a legelső, 2010-es X-Faktorban már láthattuk. Hardcore X-nézők emlékezhetnek arra a blokkra, amikor sorra jöttek be a Halleluját gyilkoló gazemberek és gaznémberek, aminek a csúcsán aztán megérkezett Takács Nicolas és megmutatta, hogy is kell ezt csinálni.

Nos, ezek közül Dániel volt az első.

Azóta eltelt 12 év, és sok minden megváltozott. Daniel énektudása pont nem, de ne legyünk telhetetlenek.

Ezúttal a Padlásból a Fényév távolságot énekelte el rosszul, de legalább giccsesen és modorosan.

Az is rejtély, hogy például Raffael Edina Dzsinát melyik rosszakarója győzte meg róla, hogy érdemes visszatérnie, mert most majd minden más lesz. Tanulság: a szőke hajfesték sem old meg minden problémát.

Miszlai Márton esete kicsit más. Ő egykor eljutott már a székekig, ami reményt adott, hogy nem lesz elviselhetetlenül borzalmas. Mondjuk Puskás Peti cukiskodás paródiáját kihagytam volna, de Marci akkorát énekelt, hogy csak na.

Gyenge idegzetű Mi hazánkosoknak nem ajánlom, ugyanis Conchita Wurst Like Rise a Phoenix című Eurovíziós győztes slágerét hozta.

Horváth (alias Pop) Csabi azért jött vissza, hogy bocsánatot kérjen Gáspár Lacitól, amiért tavaly hozzávágta a mikrofont. Tortát is sütött, és még egy trófeát is készíttetett Lacinak. Tényleg minden elkövetett, hogy kiengesztelje a mentort, épp hogy énekelni nem tanult meg.

László Tamás – El Téé is bocsánatkéréssel érkezett. Ő volt tavaly az, aki elég durván beszólt Adélnak és Puskás Petinek is. Most ő is kibékült a mentorokkal, és aztán kiderült a titka, amit tavaly olyan ügyesen elrejtett: tehetsége is van.

Peti meg is állapította: Elküldünk embereket, visszajönnek, hogy gyakoroltam, sokat énekeltem, de olyan még nem volt, hogy valaki erkölcsös lett.

Volt egy „Álarcos énekes” blokk is, ahol olyan próbálkozók jöttek egymás után, akik álarcot viseltek, jellemzően azért, hogy lebőgés esetén ne legyen ciki. Az élet a legtöbb esetben igazolta az elővigyázatosságukat.

Az egyetlen kivétel Eszenyi Tamás alias T-Boy volt, akit a mentorok nagyon megdicsértek. Volt flow, bármit is jelentsen.

Erikának is bejött a produkció, bár megjegyezte, hogy ő annyira nem nagy raprajongó – nem hiába írtam a múltkor, hogy ő lesz a kedvenc mentorom.

Jó hangokban sem volt hiány. Például Nicuta Andrea Nicoleta, aki Ella Eyre dalát, a We Don’t Have To Take Our Cloth Downt énekelte, vagy a nem tökéletesen éneklelő, de üdítő Dankó Tünde.

Számomra a legmeghatóbb pillanat Váradi Ábelhez köthető, aki saját dalt hozott. A nótában ott tartott, hogy aszongya: „nem tudom, mi az a szerelem”, amikor is Jonatán fiam (10) megjegyezte:

„Ha nem tudod, minek írsz róla?”

Lehet, hogy jövőre már ő írja majd az X-Faktor kritikákat.

Hasenfrancz Bernadett a Black Velvetet énekelte, ami nagy kedvenceim közé tartozik. Szerintem Alannah Myles is értékelte volna.

De a napi kedvencem Lakatos Zsolt. Legyünk őszinték, ránézésre senki nem gondolta komolyan, hogy jól fogja elénekelni Gáspár Lacitól a Hagyd meg nekem a dalt. Persze Susan Boyle óta tudjuk, hogy a külső csalóka.

Deák Levente különleges pillanatokat okozott. Egyrészt sikerült olyan Bye Alex-dalt választani, amit kivételesen én is szeretek – a Vodkát –, és megszervezte, hogy az öccse közös fotót készíthessen Alexszel.

Ma végre kaptunk igazi sértődős versenyzőket is. Rögtön az adás első fellépője volt a Kárpátaljáról érkező Mózes, aki saját dalt hozott. Erika ennek örült, Laci azonban lehűtötte a lelkesedését, és neki lett igaza.

4 nem lett a vége, de Mózes nem értett egyet az ítélettel, a folyosón dühöngött még egy sort, mondván, hogy az ének talán nem volt olyan jó, de a rap… (Nem, Mózes, a rap sem. Próbálkozz vízfakasztással, arra több esélyt látok.)

Erika mondott egy bűbájosat:

„Nálunk azt mondják az ilyenre, hogy rálépett a fülére a medve.”

A sértődős botfülűek közül Bodai Richárd volt a legabszurdabb figura, akit saját elmondása szerint a hangja alapján összetévesztettek Gáspár Lacival. Ehhez képest nem hogy a hangokat nem találta el, de még a szöveget sem.

Ezúttal sem hiányozhattak a rapperek, és örömmel jelentem, ma megvilágosodtam. Az RTL helyében indítanék egy külön tehetségkutatót rapereknek. Akkor megkaphatná a műfaj azt a figyelmet és tiszteletet, amit megérdemel, nekem pedig nem kéne néznem.

További előnye lehetne, hogy olyan műsorsávba tehetnék, amikor lehet csúnyán beszélni, mert kevés röhejesebb dolgot tudok elképzelni, mint amikor egy rapprodukcióban kinémítják a csúnya szavakat. Olyan, mintha a Chuck Norris-filmekből kivágnák a bunyókat.

Pedig, hogy az egyik fellépőt, Rékasi Lászlót idézzem:

„Nem lehetsz rapper, ha a szíved retteg”.

Csukovics Kevin sem kerülte el a cenzúrát, de a mentoroknak tetszett, úgyhogy látni fogjuk a táborban.

Megérkeztek a visszatérő X-Faktor-celebek is. Lássuk be, Hörcher László nélkül nem lenne ugyanaz a műsor. Tavaly a mentorok továbbjuttatták a táborba, remélve, hogy így megszabadulnak tőle, de nem így történt.

Szerintem az RTL már fizet a festőnek, hogy csináljon nekik minden évben 5 perc műsoridőt.

Még soha nem sikerült ilyen jóhangulatúra a szereplése, úgyhogy már ezért megérte. Alexnek egyébként támadt egy remek ötlete: Hörcher Lászlónak sokkal jobb helye lenne a Mesterszakács VIP-ben, úgyhogy Peti azonnal fel is hívta Rácz Jenőt.

Megérkezett Varga Irén is, aki Erikát nem ismerte, Alex nevére nem emlékezett. A Mahina Rosszalló című örökbecsű slágert Erika tátott szájjal hallgatta végig. Nehezére esett elhinni, hogy ilyen létezik, és szerintem picit nosztalgiával gondolt vissza a háború sújtotta Ukrajnára.

Kaptunk TikTok-sztárokat is, a Ghost & Bro formációt, akik a mentorok szerint tehetségesek. A magam részéről még nem döntöttem el, hogy nekik higgyek, vagy a fülemnek.

Az egyetlen haverom Erika, aki ugyanazt hallotta, amit én: káoszt.

Ennek megfelelően nemmel szavazott, de nem volt tétje, mert a fiúk igenjeivel tovább jutott a duó.

A műsor vége felé szerencsére még megkaptuk Serbán Szebasztiánt, aki Balázs Fecó „Érints meg” című dalát énekelte. Fecó dalait szeretem, de azért jellemző munkásságára, hogy egész sokáig azt hittem, A csend évét hallom. Aminek a klipjét amúgy itt nálunk, Leányfalun forgatták. Guglizzatok rá, de előbb hallgassátok meg még Szebasztiánt. Jövő héten folyt. köv.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
„Így tovább nem lehet élni” – Újabb zseniális Bödőcs-kisfilm készült, Csákányi Eszter és Znamenák István is remek benne
Amolyan igazi Bödőcs-humor, két lazán odapakolt nagyszerű színészi alakítással. Egy kis Örkény, egy kis Wes Anderson négy és fél percben.

Link másolása

Új kisfilm került fel Bödőcs Tibor YouTube-oldalára: a mintegy 4 és fél perces alkotás két főszereplője Znamenák István és Csákányi Eszter.

A kérvény című opus egy Wes Anderson-szerű miliőben játszódik, és lényegében egy kérvény felolvasásából áll, na meg a hangos csattanóból. De az egészben benne van az „elmúthatvanév” Magyarországa, persze a megfelelően vicces, ironikus körítéssel. A kérvény című kispróza egyébként Bödőcs Prímszámok hóesésben című kötetének egyik fejezete.

Amolyan igazi Bödőcs-humor, két lazán odapakolt nagyszerű színészi alakítással.

De felesleges is ennél több, nézzük a kisfilmet:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

A Rovatból
Több mint száz év után került elő egy eddig ismeretlen írás Agatha Christie-től
Az első Poirot-regénye környékén írhatta az első világháború alatt.

Link másolása

Váratlan szerzőre bukkantak egy, a Brit Pszichoanalitikus Társaság archívumában talált magazin hasábjain: minden idők legtöbb könyvet eladott regényírójára, Agatha Christie-re.

A magazint Sylvia Payne, a psziszhoanalízis brit úttörőjének papírjai között találták meg, aki még az első világháborúban, nővérként ismerkedett meg a krimi későbbi koronázatlan királynőjével.

A Mit csináltunk a Nagy Háborúban című, hatvanoldalas, saját készítésű szatirikus magazin is ebből az időből származik és Christie, Payne, illetve kolléganőik különböző írásait tartalmazza: novellákat, verseket, színdarabokat – és egy képregényt is egy mérgezéses esetről, amit Christie és szintén nővér barátnői „követtek el”.

Christie a magazinban elsősorban a kérdezz-felelek rovat vezetőjeként szerepel, ahol képzeletbeli olvasók kérdéseire válaszol, válaszait Agatha néni néven szignózva,

de rejtvényoldalt is szerkesztett, továbbá írt egy bírósági álhíreket tartalmazó rovatot.

A belsős nővérmagazint könnyed, pozitív hangvétele miatt minden bizonnyal saját maguk lelkesítésére készítették a nővérek, akik nap mint nap szembesültek a világháború borzalmaival a Franciaországból hazatért brit háborús sebesültek révén.

Christie nagyjából a magazin keletkezésekor írhatta első regényét is, A titokzatos stylesi esetet, a később legendássá vált Hercule Poirot detektív főszereplésével, de ekkor még senki sem sejthette, hogy az írónő könyveinek eladását csak Shakespeare és a Biblia tudja majd megelőzni, ugyanis első regényének kéziratát három éven át hat különböző kiadó utasította vissza.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Meghalt András Ferenc
A nemzet művészének rendezőként olyan filmek fűzödnek a nevéhez, mint a Veri az ördög a feleségét vagy a Dögkeselyű. 81 éves volt.

Link másolása

Nyolcvanegy éves korában elhunyt András Ferenc Kossuth- és Balázs Béla-díjas filmrendező, forgatókönyvíró, producer, érdemes művész, a nemzet művésze – jelentette be csütörtökön Szombathelyen Kollarik Tamás, a Nemzeti Média-és Hírközlési Hatóság elnöki főtanácsadója és Lovass Tibor, a Savaria Filmakadémia elnöke a 11. Savaria Filmszemle keretében rendezett médiakonferencián.

András Ferenc, a Savaria Filmszemle életműdíjas zsűritagja emléke előtt a konferencia résztvevői néma felállással tisztelegtek.

A Színház- és Filmművészeti Egyetem MTI-hez eljuttatott közleménye szerint az intézmény harmadéves filmrendező osztályának osztályvezető tanára csütörtökön hajnalban hunyt el.

András Ferenc 1942. november 24-én született Budapesten, 1973-ban szerzett rendezői diplomát a Színház- és Filmművészeti Főiskolán. Életében mindvégig jelentős szerepet játszott a film és a televízió. Pályáját 1962-ben kezdte a Magyar Televízióban, majd dolgozott a filmiparban is, ahol a korszak legnagyobb rendezőivel működött együtt, köztük Ranódy Lászlóval és Makk Károllyal.

Rendezőként és forgatókönyvíróként olyan rendkívüli alkotások kötődnek a nevéhez, mint a Veri az ördög a feleségét, a Dögkeselyű, A kárókatonák még nem jöttek vissza, a Családi kör vagy a Törvénytelen című film – olvasható az SZFE méltatásban.

Mint írták, András Ferenc 1977-ben aláírta a Demokratikus Chartát, kifejezve tiltakozását a csehszlovákiai diktatúra intézkedései ellen, a politikai nyilatkozat támogatása miatt hosszú ideig nem forgathatott újabb játékfilmet.

A nyolcvanas években a MAFILM színésztársulatának vezetője volt, majd később a Dialóg Filmstúdiót irányította. Produceri tevékenysége mellett meghatározó szerepet vállalt a szinkronszakma alakításában, valamint a Duna Televízió szinkronműhelyének korszakos vezetője volt. Szerteágazó tudása és tapasztalata ellenére viszonylag későn kezdett tanítani: 2021-től volt az Színház- és Filmművészeti Egyetem filmrendező osztályának osztályvezető oktatója, aranydiplomáját pedig 2023-ban vehette át ugyanitt - emelik ki a közleményben.

András Ferenc halálával a magyar film világa kiváló alkotót veszített el, emlékét a filmjein és oktatói munkáján keresztül őrzi a Színház- és Filmművészeti Egyetem

– írták.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Itt a magyar Harry Potter: gulyással, hagyományos reggelivel, metróval és egy sikeretlen vizsga utáni búfelejtővel
Hári Gábor egy családi étkezésben megfáradva döntött úgy, hogy elkészíti a kultikus figurák magyar verzióját. A mesterséges intelligencia segítségével kerültek a szereplők kocsmába, pályaudvarra, lakótelepre...

Link másolása

Harry Potterből sosem elég. A könyvek és filmek, a különféle játékok után a mesterséges intelligencia segítségével most Magyarországra érkeztek a szereplők.

A kalandról különleges képeket osztott meg a Facebook-on Hári Gábor. Az alkotó elmesélte a Szeretlek Magyarországnak, hogyan született az ötlet, hogy magyar környezetbe helyezze a varázsló-tanoncok világát.

"Az inspirációm onnan jött, hogy külföldön élek, és a családom látogatóba jött nemrég. Magyar ételeket ettünk, elég tetemes mennyiségben. Egy ponton, amikor már kifáradtam az evésben, leültem a YouTube elé és eszembe jutott a "nemzeti Harry Potteres" mesterséges intelligencia mémformátum. Magyar verziót még nem láttam belöle, ezért úgy döntöttem elkészítem én".

A képeket pedig megosztotta ITT. És az alkotásokhoz némi magyarázatot is adott.

"Hágrid" gulyást főzött a harmadik ebédjére
"Dámböldór" a méreggel, ami miatt kirúgták
"Sznép" a megvakulása előtt
"MekGonagál" hagyományos magyar reggelivel
"Heri, Ron és Hermióne" egy sikertelen vizsga után, iskolai egyenruhában
"Dobbi" túl sokat szívott, most a pályaudvaron lakik
"Voldemort", aki rossz hírekkel szórakoztat

A képeket Hári Gábor engedélyével közöltük.

Link másolása
KÖVESS MINKET: