Akkor is veszélyben lehet a magánszférád, ha nem vagy fent a Facebookon
Lassan bele kell nyugodnunk abba, hogy a magánszféra elvesztette a csatáját a közösségi médiában. Egy amerikai-ausztrál közös tanulmány szerint
nemcsak azokat fenyegeti a veszély, hogy mindent tudnak róluk, akik aktívak ezeken a fórumokon, hanem azok is, akik már megszüntették saját oldalukat. A korábbi barátok, ismerősök posztjaiból ugyanis „95%-os pontossággal” lehet következtetni az ő tevékenységükre is
– írja a a Science Daily.
A vermonti és az adelaide-i egyetem kutatói 13.905 Twitter-felhasználó több mint 30 millió nyilvános üzenetét elemezték. Megállapították, hogy egy tweetből, amennyiben a posztoló 8-9 kapcsolatának oldalán megjelenik, ugyanolyan biztonsággal ki lehet találni, hogy milyen üzenetek várhatók tőle a jövőben az adott témában, mintha az ő oldalát követnénk.
A tanulmány azt is kimutatta, hogy
ha valaki kilép az oldalról, akkor is nyomon követhető, mert az online barátok nagyon sok mindent elárulnak róla.
Mint James Bagrow, a Nature Human Behaviour című szaklapban megjelent kutatás vezetője hangsúlyozta, amikor feliratkozunk a Facebook-ra vagy más közösségi médiumra, nemcsak a rólunk szóló információk bizalmasságáról mondunk le, hanem azokról is, amelyek ismerőseinkről szólnak.
A kutatás mélyreható kérdéseket tesz fel a magánszféra természetéről, valamint arról, hogy egy ilyen kapcsolatrendszerrel magas szinten behálózott társadalomban mennyire kötődnek a világhálóhoz egy ember választásai és nem utolsósorban identitása.
A tanulmány azt sugallja, hogy – legalábbis elméletben – egy cég, egy kormány vagy bárki más pontos képet kaphat bárkiről, annak politikai vagy vallási nézeteiről, de akárcsak vásárlási étkezési szokásairól a barátainak egyszerű megfigyelésével.
„A közösségi hálón nincsen egyetlen hely sem, ahol el lehetne rejtőzni”
– hangsúlyozza Lewis Mitchell, az adelaide-i egyetem docense, a tanulmány társszerzője. Igaz, hogy egyfelől az olyan oldalak, mint a Facebook és Twitter, komoly tényezővé váltak társadalmi mozgalmakban, tüntetésekben, országos választásokban, sőt, még a pénzvilágban is, másfelől azonban a rajtuk jelenlévők információk tömkelegét árulják el magukról és barátaikról.