KULT
A Rovatból

A Trónok harca méltó utódra lelt? Megnéztük a Sárkányok háza első részét

Az biztos, hogy ez a sorozat sem kegyelmez majd a lelkünknek. Egyelőre könnyedén követhető volt a cselekmény, de ki tudja, hogy hány karakter és hány történetszál úszik be idővel.

Link másolása

Ma hajnalban Magyarországra is megérkezett az HBO Max jóvoltából a Sárkányok háza. Sokunk örömére azonnal kijött a szinkronos epizód is, és heti rendszerességgel várhatjuk ezután az új részeket. Összesen 10-et.

A sorozat nagyjából a Trónok harca előtt 200 évvel játszódik, és a Targaryen-ház hódításaira fókuszál.

Mivel George R.R. Martin története szerint a Targaryenek majd három évszázadig uralták a Hét Királyságot, így lesz miből csemegézni.

A sorozatot ihlető könyv címe Tűz és vér (ami a Targaryenek jelmondatából származik), de nagy valószínűséggel nem egy az egyben adaptálják majd. Erre utalhat a cím megváltoztatása is.

Próbálok nem túl spoileres lenni, de az egyórás epizód nagyjából első 30 perce amúgy is csak felvezeti a cselekményt.

A történet Jaehaerys Targaryen dilemmájával kezdődik.

A Targaryen-ház már 100 éve uralkodik 10 sárkány segítségével. Az öreg király azonban 60 év után lassan kész lenne átadni a stafétát, csakhogy mindkét fia halott. Összehívja hát a tanácsot, hogy trónörököst válasszanak.

A trón végül nem a király legidősebb utódjára, Rhaenysre száll, hiszen ő csak egy nő. Az unokatestvér, Viserys Targaryen lesz az örökös.

Ezen a ponton szépen előre is vetíti a sorozat, hogy milyen dilemmákban lesz majd részünk. A női lét ebben az univerzumban sem jár előnyökkel.

Ugrunk kicsit az időben, és Viserys Targaryen uralkodásának éveibe csöppenünk.

Megismerjük a lányát, Rhaenyra Targaryent, aki sárkányháton lovagol, és egész lényével küzd a női feladatok ellen. A feleséget, aki a birodalom új örökösét hordja a szíve alatt. Majd kicsit később a testvérét is, Daemon Targaryent, aki konfliktusok egyik fő okozója lesz.

És ezen a ponton már el is mondhatjuk, hogy a karaktereket nagyon eltalálták.

A Daemon szerepébe bújt Matt Smith-nek elég csak besétálnia, és feszültséget okoz.

Pontosan ilyen feje van egy embernek, akit nem szeretnénk trónra ültetni, de aki úgyis elveszi majd, amit akar.

Látjuk is nemsokára, hogy hogyan bünteti meg a bűnözőket a városi őrség, azaz az aranyköpenyesek élén, és hogy hogyan viselkedik szabadidejében, egy bordélyházban. A szexet és a vért is kipipálhatjuk.

A király érthetetlen okokból agyban már ott tart, hogy biztosan fia születik majd, így lovagi tornát rendez a tiszteletére. Közben pedig a királyné neki is lát a vajúdásnak. Mindenki maradjon a dolgánál.

A torna közben feltűnik Ser Criston Cole, aki egyelőre csak harctudását csillogatja meg, de elég egyértelmű, hogy később majd a szerelmi szál középpontjába kerül. Elég csak ránézni:

De hiába forró a hangulat a férfiak csatározása közben, az igazi dráma a szülőszobán zajlik. És innentől kezdve nem is mondanék többet a konkrét történetről.

Az biztos, hogy a bonyodalmak nagy részét ismét az emberi korlátoltság és kapzsiság okozza majd.

Hiszen egy uralkodóház, ami 10 sárkánnyal tudja biztosítani uralmát, csak a belső viszályok által eshet szét. És ha emberek vezetik, nem kérdés, hogy szét is fog esni.

A látványvilág ismét lenyűgöző. Azonnal beszippantja az embert a hangulat, és szerencsére van annyi a cselekményben, hogy mindenképpen tovább is akarjuk nézni. Hiába fantázia, az alapproblémák ugyanazok, amiket mi is átélünk nap mint nap.

Egyelőre könnyedén követhető volt a cselekmény, de ki tudja, hogy hány karakter és hány történetszál úszik be idővel.

Például a szereplők közül még jó pár fontos színész nem mutatkozott be. Rhaenyra Targaryen, azaz az őt alakító Milly Alcock igazán szerethető, de belőle a következő részben már kapunk egy felnőttkori verziót is (Emma D'Arcy).

És Alicent Hightowernek is csak fiatalkori énjét ismerjük még (Emily Carey), de én személy szerint nagyon várom, hogy milyen lesz a felnőtt Alicent, Olivia Cooke által megformálva.

Az első rész alapján a Sárkányok házához abszolút nem kell ismerni a könyvet, sőt, még a Trónok harcát sem.

Elég, ha szeretjük a kosztümös drámákat, a fantasy világát, és nem remélünk könnyed romantikát.

Hiszen lelki és testi gyötrelem valószínűleg lesz bőven, semmi jóval nem kecsegtet az alapszituáció. A humorfaktor hiányzik talán egy kicsit, de ki tudja, mi érkezik majd a jövő hétfői részben.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
„A bicskei áldozatok elnézést kértek, végre, Balog Zoltántól, Varga Judittól és Novák Katalintól” – Bödőcs Tibor retró Híradó-paródiával jelentkezett
Teli van erős utalásokkal a humorista legújabb videója, amiben körülmetélik Gyöngyösi Mártont, és Karácsony Gergely is férfivá műtteti magát.

Link másolása

A régi idők Híradójának paródiájával jelentkezett Bödőcs Tibor. Az alig ötperces szösszenetben számos közéleti eseményt figurázott ki a népszerű humorista.

A humor azonban sok helyütt maró társadalomkritikát rejtett: szóba került többek között, hogy Szijjártó Péter Szergej Lavrovval együtt nevette ki az orosz börtönben meghalt Alekszej Navalnij nyitott koporsóját, hogy Orbán Viktor megtanította cipőfűzőt kötni Donald Trumpot vagy hogy a bicskei gyerekotthon áldozatai bocsánatot kértek – végre – Balog Zoltántól, Varga Judittól és Novák Katalintól.

Ezen kívül a Vágó István-klón Bödőcs „beszámolt” arról is, hogy az amerikai nagykövetségen körülmetélték Gyöngyösi Mártont, hogy Magyar Péter eltávolíttatja Schmidt Mária-tetoválását a válláról, és megtudhattuk, hogy Karácsony Gergely férfivá műtteti magát.

A rövid videó végén, mintegy bónuszként, értesülhettünk a legújabb Rákay Philip-filmről is – ezúttal igen meglepő stílusban.

Bödőcs Tibor retró Híradó-paródiája


Link másolása
KÖVESS MINKET:

KULT
A Rovatból
95 éves lenne Audrey Hepburn, aki előre tudta, hogy meg fog halni
Az ikonikus angol-holland származású színésznő 1929-ben született és 1993-ban halt meg egy hospice házban. Kemoterápiával kezelték, de tudta, hogy nem fogja túlélni a betegséget.

Link másolása

Idén ünnepelné 95. születésnapját Audrey Hepburn, melynek apropóján a Blikk képgalériát közölt a híres színésznőről.

Audrey Hepburn sikeres modell is lehetett volna, ha fiatal nem happolják el a filmes szakemberek. Pályája elején modellkedésből és táncos szerepekből keresett pénzt, de 1948-ban kapta meg az első szerepét a Nederlands in zeven lessen című filmben.

Az '50-es években Angliában dolgozott, ahonann az Egyesült Államokba vezetett az útja, ahol az első világraszóló sikerét a Római vakációval szerezte. 1967-ben visszavonult a filmes szakmától, ám Steven Spielberg amerikai filmrendező felkérésére elvállalta később az Örökké című film egyik szerepét.

1992-ben derült ki, hogy vastagbélrákkal küzd. A diagnózist követően megműtötték, kemoterápiával kezelték, de tudta, hogy nem fogja túlélni a betegséget.

Egy hospice házban halt meg 1993. január 20-án.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Így tudta meg Kulka János, hogy a Nemzet Színésze lett – Máris sokan gratuláltak neki
A színészt egy kollégája hívta fel telefonon, és a bejelentéssel nagyon meglepte őt - árulta el Kulka János, aki nagyon köszönte a kitüntető címet.

Link másolása

Ahogy arról mi is beszámoltunk, Kulka Jánost választották a Nemzet Színészének a nemrégiben elhunyt Tordy Géza helyére.

A művészt az RTL Híradó kérdezte meg arról, honnan tudta meg a hírt:

Kulka János válasza:

"Molnár Piroska hívott, gratulált nekem. Nemzet Színésze vagy. Meglepődtem. Nagyon köszönöm, nagyon"

- árulta el a színész, majd hozzátette: sokan gratuláltak neki, sok sms-t és hívást kapott.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Premier: „Síneken guruló no-go zóna” – A négyes-hatos villamosról írt dalt a Bankrupt
Az utóbbi pár évben egymás után hozták ki a társadalomkritikus slágereket, most szerettek volna kicsit elszakadni a politikai témáktól, de csak félig sikerült.

Link másolása

A négyes-hatos villamos lenyűgöző élővilágát már-már Sir David Attenborough-t idéző aprólékossággal mutatja be a Bankrupt új slágere. Az Interrupters-féle lendületes, modern ska-punk vonalat képviselő szám refrénje garantáltan meg fog ragadni mindenkiben, aki kénytelen rendszeresen igénybe venni a körúti fegyencjárat szolgáltatásait.

A számhoz készült montázsvideó ezúttal a tömegközlekedési akciójelenetek tematikájára épül, és hogy minden igényt kielégítsenek, ehhez a számhoz is készült angol változat.

„Az elmúlt másfél évben sorozatban kihozott virális társadalomkritikus slágerek (Keresett a Feri, Viktorland, A hülyeség ára, Illiberal Holiday, Hol van a pénz?) után szerettünk volna kicsit elszakadni a politikai témáktól. De amikor realizáltuk, hogy pont az önkormányzati kampány közepére esik majd a megjelenés, muszáj volt ebbe is beletenni pár sort arról, hogy ígérhet bárki bármit, a négyes-hatos ilyen marad. És ha már így alakult, belekerült Budapest legádázabb ellensége is” – meséli a csapat frontembere, Sarkadi Balázs.

Négyes-Hatos:

Four-Six:

A zenekart legközelebb május 11-én Veszprémben, a Teremben, utána pedig június 1-én Budapesten, az Instantban lehet élőben megnézni.

A zseniális borító Vass Richárd munkája, a kiváló hangzásról pedig ezúttal is Botlik Mátyás (Grenma Stúdió) gondoskodott.


Link másolása
KÖVESS MINKET: