ÉLET-STÍLUS
A Rovatból

8 mondat, amit soha ne mondj a gyerekednek

Vannak olyan mondatok, amelyekkel csak rontasz a helyzeten, hiába akarsz vele jót.

Link másolása

Valódi stratégia hiányában sok szülő a megszokott klisékhez nyúl, vagyis az évek során begyűjtött, jól ismert mondatokkal reagál egy-egy szituációban. Ezzel alapvetően semmi baj nincsen, sőt érthető, hogy nehéz minden helyzetben a legjobb dolgokat mondani. De sajnos sok ilyen klisé mára már teljesen elavultnak mondható, és nem biztos, hogy a legjobb dologra nevi a gyerekeket, hiszen, sok mondat csupán érzelmi reakció, ami nem mozdítja előre a fejlődését.

A HuffingtonPost szerzője összeszedett nyolc mondatot, amivel jobb, ha inkább felhagysz.

1. "Dühöngd ki magad!"

Van, hogy a gyerekben valami megállíthatatlan dolog motoszkál. Meztelenül akar a konyhában fel-alá futkározni, esetleg torkaszakadtából hamisan énekelni. Sok szülő ekkor úgy dönt, hogy nem veszi fel a harcot a gyerekkel, és hagyja, hagy folytassa, mondván, hogy "majd csak kidühöngi magát".

Sajnos az emberi agy nem így működik, nincs olyan pont, amikor a gyereknek véglegesen elege lesz. Sőt, általában az ellenkezője történik meg, és megszokja, hogy bármit megtehet.

Ehelyett jobb, hogyha gyakoroltatod vele a „jó viselkedést”, például azt, hogy halkan énekeljen hamisan, vagy pizsamában rohangáljon fel-alá, mert a „nagyok” is úgy csinálják. A lényeg, hogy a jó viselkedést folytassa, ne a rosszat.

kislany

2. "Rossz gyerek vagy!"

Meglehet, hogy néha tényleg azt gondolod, hogy a gyermeked rossz, vagy legalábbis valami rosszaságot csinált, de valójában (majdnem) biztos, hogy nem utálatból cselekedett rosszul. Viszont, ha sokat hallja azt, hogy ő egy rossz gyerek, teljesen magáévá teheti azt a személyiséget. Ez hosszútávon lehet, hogy még rosszabb tettekre késztetheti, ami depresszióval vagy szorongással is végződhet.

Sokkal jobb, hogyha a tetteit nevezed rossznak, és nem a személyét. Így nem őt minősíted, csak egy viselkedésformáját, amin tud változtatni.

Sőt, lehet hogy jobb, ha nem a hibáikat, hanem jó cselekedeteiket emeled ki, ezzel erősítve a jó személyiségjegyeit.

3. "…vagy nem tudom mit csinálok!"

A „most azonnal visszafordulunk” és hasonló megszólalások azt sugallják a gyereknek, hogy tetteinek nem természetes következményei vannak.

Jobb, ha olyan felszólításokat használsz, amelyek logikusan következnek a viselkedéséből. És előre mutatóbb, ha nyugodtan közlöd velük ezt, mert így ő is meg tudja majd érteni a helyzetet.

4. "Ne legyél olyan szégyenlős!"

Sok gyereknek szorongást okozhat az, hogyha arra kötelezik őket, hogy idegeneknek köszönjenek, akkor is mikor kellemetlenül érzik magukat. Még ártalmasabb tud lenni, hogyha ölelésre, vagy puszikra kötelezed a gyermeket, így azt sugallva, hogy a felette álló ember megparancsolhatja, hogy mit kell tennie a testével.

A szégyenlős gyerekekhez türelem, és gyakorlás kell. Ha fel tudnak készülni a találkozásra, és például elengedő, ha egy pacsit adnak a puszi helyett, sokkal könnyebben fognak tudni közeledni egy új ember felé.szegyenlos

5. "Takarodj a szobádba!"

Egy rossz cselekedet után a legjobb, hogyha a gyerek elgondolkodik, hogy mit is tett és annak milyen következménye van. Valljuk be, egyáltalán nem biztos, hogyha egyedül a szobájába bezárkózik, akkor tényleg ezt fogja tenni. Majdnem biztos, hogy inkább elkezd a zárt ajtó mögött játszani, mint a tetteit alaposan átgondolni.

Eredményesebb lehet, ha csöndben melletted marad, mintha elküldöd, olyan helyre, ahol nem látod, hogy mit csinál.

6. "Miért nem tudod úgy csinálni, mint a tesód?"

A testvérek összehasonlítsa nagyon káros lehet.

Egy család hétköznapjaiban amúgy is sokkal több a vita a tesók között, mint a szülők és a gyerekek között, így semmi szükségük arra, hogy valaki olajat tegyen a tűzre, és kiemelje különbségeiket.

Az összehasonlítgatások helyett helyesebben teszed, hogyha együttműködésre ösztönzöd a gyerekeidet. Például olyan helyzetekkel, ahol együtt kell játszaniuk (de nem vetélytársak!), vagy egy házimunkával, amit közösen kell elvégezniük.tesok2

7. "Ha igazán szeretsz…"

A kényszer és a bűntudat között elég kicsi a különbség. A bűntudat valójában egy fontos érzelem, ami jóvátételre sarkallja az embert. A bűntudathoz empátiára van szükség, amivel a gyermek érzi, hogy valakit megbántott. Szülőként segíthetsz ennek a kialakításában, ha ráirányítod a gyermek figyelmét arra, mit okozott, az viszont nagyon káros lehet a számára, ha azzal kényszeríted empátiára, hogy azt mondod, nem szereted.

Sokkal jobb, hogyha a gyermek tudja, hogy bármi is történik, szeretik a szülei, de ettől függetlenül a tettei miatt lehet, hogy valaki szomorú lesz, vagy dühbe gurul.

8. "Most megkapod!"

Ha egy gyermek erőszakos fenyegetéseknek van kitéve, sokkal nagyobb a valószínűsége annak, hogy maga is erőszakos felnőtt lesz. Főleg, hogyha a fenyegetéseket tettek követik. Ezért jobb, ha ezeket teljesen elkerülöd.

Forrás: HuffingtonPost, illusztrációk: Pixabay

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
Nagyon a zsebedbe kell nyúlnod, ha a budapesti agglomerációban akarsz ingatlant – mutatjuk, hol a legdrágábbak
Majdnem 20 százalékkal nőtt a négyzetméterár, nincs nagy meglepetés a települések listáján.
MTI/Máthé Zoltán - szmo.hu
2024. április 26.


Link másolása


A Duna House csütörtökön közölte adatait az MTI-vel, amikből kiderül, hogy 2023-hoz képest nőtt az adásvételek száma, az otthonteremtés költsége pedig 10 millió forinttal nőtt a Budapest környéki területek ingatlanpiacán.

Tavaly a gazdasági nehézségek és magas hitelkamatok miatt országosan csökkent az ingatlanvásárlási kedv, ami az agglomerációban is éreztette hatását, 2022-hez képest 18 százalékkal esett vissza a forgalom.

Az ingatlanközvetítő adatai alapján idén is a nyugati szektorba vágyók (Biatorbágy, Budajenő, Budakeszi, Budaörs, Páty, Törökbálint, Zsámbék) fizetik meg a legmagasabb átlagos négyzetméterárat, ami jelenleg 19 százalékkal több, mint tavaly, 824 ezer forint.

12 százalékos emelkedést tapasztaltak a délkeleti szektorban is (Alsónémedi, Gyál, Gyömrő, Maglód, Ócsa, Üllő, Vecsés), ott jelenleg átlagosan 569 ezer fointba kerül egy négyzetméter.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Drága lesz idén a családi nyaralás, akár 30 ezer is lehet csak a strandbelépő
Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23.700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen, ott még drágább lesz bejutnia egy családnak.

Link másolása

<

Drága lesz idén strandolni, egy család számára már a belépő is több tízezres kiadást jelent majd – derül ki a Blikk összeállításából. Azt írják:

Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23 700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen összevont kedvezményes belépő és két gyerekjegyet is muszáj venni, a számla közelít a 30 ezer forinthoz.

Budapesten a legnépszerűbb a Palatinus a lap szerint, ahol június 15-től 5000-5500 forint lesz a belépő. Az előszezonban egy családi belépő 11 ezer forint, június közepétől már 13 900 illetve 15 300 forintot kell fizetniük, létszámtól és hétköznaptól, hétvégétől függően.

Kiemelkedik az áraival Hajdúszoboszló, ahol 8500-9000 a felnőtt jegy, a gyerekeknek pedig 5500 illetve 6000 forintot kell fizetni. Egy kétgyermekes családnál ez éppen 30 ezer forint, viszont a jegy érvényes lesz a csúszdaparkra is.

Szegeden a legdrágább a szimpla strandbelépő: a felnőtteknek 8300, a diákoknak 4600 forintot kell fizetniük. A családi jegy 23 700 forint.

Az olcsóbbak közé tartozik a Gyulai Várfürdő, felnőtteknek 4300, diákoknak 3900 forintért. Eger strandja pedig most 3800 forintos napi és 9700 illetve 12 100 forintos családi belépővel látogatható.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Ezeket a dolgokat bánják meg a legtöbben a halálos ágyukon
Egy ápolónő összegyűjtött öt dolgot, amire a leggyakrabban gondolnak, ha közeleg a vég.

Link másolása

Bronnie Ware ápolónő palliatív ellátással foglalkozik, vagyis olyan betegeket gondoz, akik valamilyen súlyos, életet rövidítő betegségben (pl. végső stádiumú daganatos megbetegedés) szenved – írja az UNILAD.

Munkáját körbeveszi tehát a halál, s éppen ezért összegyűjtött 5 dolgot, amit az emberek többsége az utolsó pillanataiban sajnálni kezdenek.

Bárcsak ne dolgoztam volna olyan sokat!

Bronnie az egyik leggyakoribb megbánást a munkával kapcsolatban hallotta.

Ugyanis a legtöbben - főként a férfiak - túl sok időt szenteltek a munkának, és jóval kevesebbet a szeretteiknek.

Bárcsak a saját életemet életem volna, ahelyett, amit mások elvártak.

Haláluk perceiben sokan úgy érzik, elnyomták valódi vágyaikat, és nagyon sajálják, hogy nem valósították meg az álmaikat.

Sajnálom, hogy nem ápoltam jobban a baráti kapcsolataimat!

Ahogy idősebb lesz az ember, annál elfoglaltabb, és egyre nehezebb fenntartani a barátságokat.

Egy tavaly készített felmérés szerint az Egyesült Államokban a válaszadók nyolc százaléka mondta azt, hogy nincsenek közeli barátai.

Ki kellett volna mutatnom az érzéseimet!

Bronnie szerint nagyon sok ember, aki elmondta neki az utolsó szavaival, mit érez, hozzátette azt is, hogy egész életében elfojtotta az érzéseit, hogy békében legyen másokkal.

Bárcsak boldogabb lettem volna!

Az ápolónő páciensei gyakran tették fel azt a kérdést: vajon tényleg tudjuk értékelni a boldog pillanatokat? A válaszuk pedig a halálos ágyukon érte őket: a boldogság egy választás lehet, amivel érdemes volna élnünk.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Az első babavárósok negyedénél nem született meg a gyerek, és mindjárt lejár a határidő
A kormányhivatal méltányosságból részletfizetést és halasztást is engedélyezhet, vagy akár el is engedhetik a tartozás egy részét.

Link másolása

Remekül kezdett a csok plusz a legfrissebb, márciusi adatok alapján, mondta az Indexnek Hornung Ágnes. A Kulturális és Innovációs Minisztérium családokért felelős államtitkára szerint március végéig több mint 3100 igénylést adtak be, vagyis ennyi fiatal házaspár élt a lehetőséggel már az első három hónapban.

A befogadott kérelmek összege 83 milliárd forint, azaz a családok átlagosan 26 millió forint hitelt igényeltek

- mondta az államtitkár. Az interjúból az is kiderül, hogy az egy gyereket tervezők átlagosan 23 millió, a két gyereket tervezők 29 millió, a nagycsaládra vágyók pedig 44 millió forint összegű kölcsönt igényelnek. A családok mintegy háromnegyede első közös otthonának megszerzésére, negyedük pedig másik otthonba való költözéshez igényli a kölcsönt.

Hornung Ágnes az elmaradt gyerekvállalásokkal kapcsolatban elmondta, eddig csak a csok támogatás kapcsán állnak rendelkezésre részleges adatok, hiszen ott az előre vállalt gyermekek esetében a támogatást akkor kell visszafizetni, ha az első gyermek 4 éven belül nem érkezik meg.

Ám még nem tudnak teljes körű adatokkal szolgálni, hiszen ugyan az első gyermek vállalására vonatkozó négyéves határidők az első években igénylőknél elvileg már lejártak, de építkezés vagy bővítés esetén ez a határidő csak a munkák befejezésétől, vagyis akár több évvel később indul; a második gyermekek születésére előírt 8 éves határidők és különösen a három gyermeknél irányadó 10 éves határidők pedig értelemszerűen még nem esedékesek.

Az államtitkár kitért a babaváró hitelre is, ami 2019 júliusában indult. Ott az első gyermek születésére 5 éves intervallumot biztosítottak, így most még senkinek sem járt le ténylegesen, de 2024 második félévében, júliustól már lehetnek ilyenek. A Magyar Államkincstárnál lévő legfrissebb összevetés szerint

a 2019-ben igényelt babavárók esetében az igénylők kevesebb mint negyedénél nem volt igazolva az, hogy megszületett az első gyerek.

Bizonyosan nincs remény a gyermekvállalásra, ahol a gyermeket vállaló pár elvált. Ilyenkor a kamattámogatást a jegybanki alapkamat +5 százalékos büntetőkamattal kell visszafizetni.

Hornung hangsúlyozta: a kormányhivatal méltányossági eljárás keretében a fizetési kötelezettség teljesítésére részletfizetést, vagy legfeljebb 5 évre fizetési halasztást engedélyezhet, illetve a fizetési kötelezettséget részben vagy teljesen el is engedheti.

Link másolása
KÖVESS MINKET: