ÉLET-STÍLUS
A Rovatból

10 dolog, amit érdemes tudni az örökbefogadásról

November az örökbefogadás hónapja, 9-én tartják az adoptáció világnapját. Szakemberek segítségével, összegyűjtöttünk pár fontos dolgot róla!

Link másolása

A természetes úton történő gyermekvállalás története nem minden pár számára végződik sikerrel, ennek lehetnek testi, biológiai vagy lelki okai is. Ebben az esetben jön a képbe a gyermekvállalás egyik alternatív lehetősége, az örökbefogadás.

Az adoptálás rendkívül összetett folyamat, melynek során több feltételnek kell megfelelnie az örökbefogadó(k)nak, sőt a gyerekeknek is. Sajnos sok ezzel a témával kapcsolatban a helytelenül közölt információ, rengeteg tévhit alakult ki az emberekben. Hogy tisztázzuk, mi is a valóság, a Családbarát Magyarország Központ szakembereinek segítségét kértük.

1. Ki fogadhat örökbe gyermeket?

Annak az egyedülállónak vagy párnak, aki örökbe szeretne fogadni, számos szempontnak kell megfelelnie. A vonatkozó törvény szerint csak az fogadhat örökbe egy gyermeket, aki:

- teljes mértékben cselekvőképes

- legalább 25 éves személy

- szándékát elfogadhatóan megindokolja, és megfelelő elképzelésekkel rendelkezik a gyermek nevelésére vonatkozóan

- nem szenved semmilyen testi, érzékszervi vagy értelmi fogyatékosságban

- nem alkohol- vagy kábítószerfüggő

- továbbá olyan betegsége sincs, amely akár csak időszakosan, de korlátozhatná a gyermekről történő gondoskodást, vagy annak fejlődését veszélyeztetné

Az örökbefogadási kérelem elbírálása során többek között azt is vizsgálják, hogy az örökbefogadó milyen indokkal kezdeményezte az adoptálást, milyen az élethelyzete, milyen személyiség. Erre vonatkozóan a gyermekvédelmi szakszolgálat, amelynek jelentős szerepe van az örökbefogadás elbírálásának folyamatában, teljeskörű pszichológiai és háziorvosi vizsgálatot kér, amely jelentős súllyal bír az alkalmasságról történő döntés meghozatalában.

2. Mennyi idős lehet az örökbefogadó?

A 3 év alatti gyermek örökbefogadása esetén 45 év a legnagyobb korkülönbség, azonban házaspár örökbefogadók esetében a fiatalabb házastárs életkorát kell alapul venni, testvérek örökbefogadása esetében pedig az idősebb gyermek életkorát. Ha 3 évesnél idősebb az örökbefogadott gyermek, ő és az örökbefogadó szülő között akár 50 év is lehet a korkülönbség, de a minimálisan előírt korkülönbség örökbefogadott és örökbefogadó között bármilyen életkorú gyermek esetében 16 év.

3. Ki fogadható örökbe?

Az örökbefogadási folyamat alapvető szabálya, hogy mindig a gyermeknek keresnek szülőt az erre jogosult szakemberek és nem fordítva. Egy gyermek akkor örökbefogadható, ha a vér szerinti szülei úgy döntenek, hogy hozzájárulnak gyermekük örökbefogadásához.

Örökbe fogadható az a gyermek,

- akinek a szülei nyilatkozattal a gyámhivatalban hozzájárultak az örökbefogadásához és a gyermek betöltötte a 6 hetes életkorát

- aki nevelésben van, és a gyámhivatal végleges határozattal örökbefogadhatónak nyilvánította

- akinek a szüleit a bíróság jogerős ítélete megfosztotta szülői felügyeleti jogaiktól

- akit az egészségügyi intézmény erre kijelölt helyén (inkubátorban) helyeztek el, feltéve, hogy hat héten belül a szülő a gyermekért nem jelentkezik

- akinek a szülei elhunytak

 

4. Milyen költségekkel jár az örökbefogadás?

Ingyenes, azonban a közhasznú szervezetek az örökbefogadni szándékozó személy(ek) részére nyújtott szolgáltatásért – a jogszabályban meghatározottak szerint – költséget állapíthatnak meg.

5. Az örökbefogadás mellett döntöttünk, mit kell tennünk első lépésként?

Első lépésként a lakóhely szerint illetékes megyei/fővárosi Területi Gyermekvédelmi Szakszolgálatnál az örökbefogadási tanácsadóval kell felvenni a kapcsolatot.

6. Van az örökbefogadásnál előírt minimális jövedelem?

Az örökbefogadáshoz nincs előírt minimális jövedelem. Ám az fontos feltétel, hogy a jelentkezők biztosítani tudják-e az örökbefogadandó gyermek harmonikus fejlődését, felnevelését.

 

7. Mit jelent a nyílt örökbefogadás?

Ha a vér szerinti szülők számukra ismert személy általi örökbefogadáshoz járulnak hozzá, akkor nyílt az örökbefogadás. A nyílt örökbefogadást közhasznú (civil) szervezetek (alapítványok és egyesületek) segítik, a közreműködésükkel általában krízishelyzetben lévő anyák újszülöttjeit lehet örökbe fogadni. Ebben az esetben a baba általában már a kórházból a végleges családjába kerül.

8. Mit jelent a titkos örökbefogadás?

Ha a gyermeket a vér szerinti szülők számára ismeretlen személy fogadja örökbe. A titkos örökbefogadást a Területi Gyermekvédelmi Szakszolgálat segíti.

9. Hogyan ismerkedhet meg a gyerek és az örökbefogadó szülő?

Az első találkozón a leendő szülők megismerhetik a gyermek élettörténetét, anonim módon, lehetőség van a rendelkezésre álló fényképek megtekintésére. Ezek alapján néhány nap gondolkodási időt kapnak a döntésre. A következő alkalommal már személyesen is láthatják a leendő szülők a gyermeket, de ismerkedésre még nincs lehetőség. Ha az örökbefogadók részéről pozitív döntés születik, a tanácsadó megszervezi az első személyes találkozót.

10. Ki és hogyan engedélyezi az örökbefogadást?

A gyámhatóság – a megyei vagy fővárosi kormányhivatal – dönt az örökbefogadás engedélyezéséről a nyilatkozatok, a környezettanulmány és a beszerzett bizonyítékok alapján. Miután véglegessé válik a határozat, újból anyakönyvezik a gyermek születését.

Minden gyermeknek legyen esélye arra, hogy szerető családban nevelkedhessen. Ha szeretne minél többet megtudni az örökbefogadásról, látogasson el a csalad.hu oldalra! (x)

A cikk megjelenését a Családbarát Magyarország Központ támogatta!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
Nagyon a zsebedbe kell nyúlnod, ha a budapesti agglomerációban akarsz ingatlant – mutatjuk, hol a legdrágábbak
Majdnem 20 százalékkal nőtt a négyzetméterár, nincs nagy meglepetés a települések listáján.
MTI/Máthé Zoltán - szmo.hu
2024. április 26.


Link másolása


A Duna House csütörtökön közölte adatait az MTI-vel, amikből kiderül, hogy 2023-hoz képest nőtt az adásvételek száma, az otthonteremtés költsége pedig 10 millió forinttal nőtt a Budapest környéki területek ingatlanpiacán.

Tavaly a gazdasági nehézségek és magas hitelkamatok miatt országosan csökkent az ingatlanvásárlási kedv, ami az agglomerációban is éreztette hatását, 2022-hez képest 18 százalékkal esett vissza a forgalom.

Az ingatlanközvetítő adatai alapján idén is a nyugati szektorba vágyók (Biatorbágy, Budajenő, Budakeszi, Budaörs, Páty, Törökbálint, Zsámbék) fizetik meg a legmagasabb átlagos négyzetméterárat, ami jelenleg 19 százalékkal több, mint tavaly, 824 ezer forint.

12 százalékos emelkedést tapasztaltak a délkeleti szektorban is (Alsónémedi, Gyál, Gyömrő, Maglód, Ócsa, Üllő, Vecsés), ott jelenleg átlagosan 569 ezer fointba kerül egy négyzetméter.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Drága lesz idén a családi nyaralás, akár 30 ezer is lehet csak a strandbelépő
Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23.700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen, ott még drágább lesz bejutnia egy családnak.

Link másolása

<

Drága lesz idén strandolni, egy család számára már a belépő is több tízezres kiadást jelent majd – derül ki a Blikk összeállításából. Azt írják:

Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23 700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen összevont kedvezményes belépő és két gyerekjegyet is muszáj venni, a számla közelít a 30 ezer forinthoz.

Budapesten a legnépszerűbb a Palatinus a lap szerint, ahol június 15-től 5000-5500 forint lesz a belépő. Az előszezonban egy családi belépő 11 ezer forint, június közepétől már 13 900 illetve 15 300 forintot kell fizetniük, létszámtól és hétköznaptól, hétvégétől függően.

Kiemelkedik az áraival Hajdúszoboszló, ahol 8500-9000 a felnőtt jegy, a gyerekeknek pedig 5500 illetve 6000 forintot kell fizetni. Egy kétgyermekes családnál ez éppen 30 ezer forint, viszont a jegy érvényes lesz a csúszdaparkra is.

Szegeden a legdrágább a szimpla strandbelépő: a felnőtteknek 8300, a diákoknak 4600 forintot kell fizetniük. A családi jegy 23 700 forint.

Az olcsóbbak közé tartozik a Gyulai Várfürdő, felnőtteknek 4300, diákoknak 3900 forintért. Eger strandja pedig most 3800 forintos napi és 9700 illetve 12 100 forintos családi belépővel látogatható.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Ezeket a dolgokat bánják meg a legtöbben a halálos ágyukon
Egy ápolónő összegyűjtött öt dolgot, amire a leggyakrabban gondolnak, ha közeleg a vég.

Link másolása

Bronnie Ware ápolónő palliatív ellátással foglalkozik, vagyis olyan betegeket gondoz, akik valamilyen súlyos, életet rövidítő betegségben (pl. végső stádiumú daganatos megbetegedés) szenved – írja az UNILAD.

Munkáját körbeveszi tehát a halál, s éppen ezért összegyűjtött 5 dolgot, amit az emberek többsége az utolsó pillanataiban sajnálni kezdenek.

Bárcsak ne dolgoztam volna olyan sokat!

Bronnie az egyik leggyakoribb megbánást a munkával kapcsolatban hallotta.

Ugyanis a legtöbben - főként a férfiak - túl sok időt szenteltek a munkának, és jóval kevesebbet a szeretteiknek.

Bárcsak a saját életemet életem volna, ahelyett, amit mások elvártak.

Haláluk perceiben sokan úgy érzik, elnyomták valódi vágyaikat, és nagyon sajálják, hogy nem valósították meg az álmaikat.

Sajnálom, hogy nem ápoltam jobban a baráti kapcsolataimat!

Ahogy idősebb lesz az ember, annál elfoglaltabb, és egyre nehezebb fenntartani a barátságokat.

Egy tavaly készített felmérés szerint az Egyesült Államokban a válaszadók nyolc százaléka mondta azt, hogy nincsenek közeli barátai.

Ki kellett volna mutatnom az érzéseimet!

Bronnie szerint nagyon sok ember, aki elmondta neki az utolsó szavaival, mit érez, hozzátette azt is, hogy egész életében elfojtotta az érzéseit, hogy békében legyen másokkal.

Bárcsak boldogabb lettem volna!

Az ápolónő páciensei gyakran tették fel azt a kérdést: vajon tényleg tudjuk értékelni a boldog pillanatokat? A válaszuk pedig a halálos ágyukon érte őket: a boldogság egy választás lehet, amivel érdemes volna élnünk.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Az első babavárósok negyedénél nem született meg a gyerek, és mindjárt lejár a határidő
A kormányhivatal méltányosságból részletfizetést és halasztást is engedélyezhet, vagy akár el is engedhetik a tartozás egy részét.

Link másolása

Remekül kezdett a csok plusz a legfrissebb, márciusi adatok alapján, mondta az Indexnek Hornung Ágnes. A Kulturális és Innovációs Minisztérium családokért felelős államtitkára szerint március végéig több mint 3100 igénylést adtak be, vagyis ennyi fiatal házaspár élt a lehetőséggel már az első három hónapban.

A befogadott kérelmek összege 83 milliárd forint, azaz a családok átlagosan 26 millió forint hitelt igényeltek

- mondta az államtitkár. Az interjúból az is kiderül, hogy az egy gyereket tervezők átlagosan 23 millió, a két gyereket tervezők 29 millió, a nagycsaládra vágyók pedig 44 millió forint összegű kölcsönt igényelnek. A családok mintegy háromnegyede első közös otthonának megszerzésére, negyedük pedig másik otthonba való költözéshez igényli a kölcsönt.

Hornung Ágnes az elmaradt gyerekvállalásokkal kapcsolatban elmondta, eddig csak a csok támogatás kapcsán állnak rendelkezésre részleges adatok, hiszen ott az előre vállalt gyermekek esetében a támogatást akkor kell visszafizetni, ha az első gyermek 4 éven belül nem érkezik meg.

Ám még nem tudnak teljes körű adatokkal szolgálni, hiszen ugyan az első gyermek vállalására vonatkozó négyéves határidők az első években igénylőknél elvileg már lejártak, de építkezés vagy bővítés esetén ez a határidő csak a munkák befejezésétől, vagyis akár több évvel később indul; a második gyermekek születésére előírt 8 éves határidők és különösen a három gyermeknél irányadó 10 éves határidők pedig értelemszerűen még nem esedékesek.

Az államtitkár kitért a babaváró hitelre is, ami 2019 júliusában indult. Ott az első gyermek születésére 5 éves intervallumot biztosítottak, így most még senkinek sem járt le ténylegesen, de 2024 második félévében, júliustól már lehetnek ilyenek. A Magyar Államkincstárnál lévő legfrissebb összevetés szerint

a 2019-ben igényelt babavárók esetében az igénylők kevesebb mint negyedénél nem volt igazolva az, hogy megszületett az első gyerek.

Bizonyosan nincs remény a gyermekvállalásra, ahol a gyermeket vállaló pár elvált. Ilyenkor a kamattámogatást a jegybanki alapkamat +5 százalékos büntetőkamattal kell visszafizetni.

Hornung hangsúlyozta: a kormányhivatal méltányossági eljárás keretében a fizetési kötelezettség teljesítésére részletfizetést, vagy legfeljebb 5 évre fizetési halasztást engedélyezhet, illetve a fizetési kötelezettséget részben vagy teljesen el is engedheti.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk