Zacher Gábor a drogos gumicukrokról: akik erre a zacsira 15 ezer forintot adtak ki, minimum sejthették, hogy mit vesznek
Mi is beszámoltunk arról, hogy egy Váci utcai kendershopból turisták olyan gumicukrot vásároltak, amely fogyasztása után kómaszerű állapotba kerültek. A készítményből egy zacskó 15 ezer forintba került, a bolt készletét azóta a rendőrség lefoglalta. Felmerült annak a lehetősége, hogy a cukorból fogyasztók akár maradandó károsodást is szenvedhetnek.
Az eset ezért is megrázó, mert nem dealertől, hanem a város kellős közepén, legális kereskedőtől juthattak hozzá a veszélyes anyaghoz a turisták. Zacher Gábor toxikológustól arra voltunk kíváncsiak, mennyire vagyunk veszélyben, egyáltalán mi ez az anyag, ami ilyen állapotot képes előidézni?
– Itt egy bizonyos THCJD nevű anyagról van szó, amelyik még egyelőre nincsen rajta az új pszichoaktív anyaglistán, azaz amíg ez így van, addig ez az anyag legális. Viszont valószínűleg, amikor megvették ezt a gumicukrot,
Amit tudni kell erről az anyagról, hogy ez egy olyan kannabinoid, ami jelen van a növényben, de nagyon kis mennyiségben, nem is ebből szokták általában előállítani, hanem egyéb más forrásból, kémiai úton állítják elő ezt a vegyületet. Ami fontos ebben, hogy az oldallánca ennek a THC JD-nek hosszú, sokkal hosszabb, mint maga a THC. A THC öt szénatomos, a JD pedig 8 szénatomos oldallánc. Azt kell tudni, hogy minél hosszabb egy oldallánc, annál intenzívebb a hatása. Ennek a következménye volt az, hogy akik ezt megvették és használták, nagyon-nagyon furcsa állapotba kerültek.
– Tehát ez egy legális, boltban legálisan árusítható szer?
– Egyenlőre legális.
– Tehát ami történt, ezt semmilyen módon büntetőjogilag nem lehet szankcionálni?
– Még nem, hiszen ha esetleg ezt holnap ráteszik az új pszichoaktív anyaglistára, mivel ez az eset előtte volt, amikor a törvény még más volt, ezért sem az eladó, sem a vásárló nem büntethető.
De mit is jelent ez a gyakorlatban? A drogtervezők apró kémiai változtatásokkal létrehoznak egy új szert, ami még nem szerepel a tiltott anyagok listáján. Ez egyfelől lehetőséget ad a terjesztőknek, hogy „legálisan” adják el ezeket az anyagokat, másfelől a fogyasztók is kevésbé érzik kockázatosnak a használatukat, mivel „technikailag” nem számítanak illegálisnak.
Azonban az új molekulákban rejlő veszélyek gyakran ismeretlenek még a tudomány számára is, és bár a klasszikus drogok hatásai is borzalmasak, ezek az új szintetikus szerek akár még veszélyesebbek is lehetnek. Sok esetben az ezen anyagok által okozott egészségkárosodások súlyosabbak és kiszámíthatatlanabbak, mint a régi megszokott szereké”.
Ebben a vesenyben, ahol a törvényhozók és a dizájner laborok macska-egér játékát látjuk, a valódi kérdés az, hogy meddig tarthat ez így. Mindaddig, amíg a szabályozók újra és újra be nem iktatják az újonnan kifejlesztett szereket a tiltólistára, addig a fogyasztók – akik gyakran a legalitás csalóka biztonságába ringatják magukat – egyre nagyobb kockázatokat vállalnak.
– Mennyire bevett dolog, hogy ilyesmiket boltban árulnak? Nem kellett volna rögtön gyanút fogni, a tizenötezer forintos áron?
– Azt gondolom, hogy akik ezt megvették, akik erre a zacsira 15 ezer forintot adtak ki, minimum sejthették, hogy mit vesznek. Az ember normál gumicukorból több tíz kilót meg tudna vásárolni ennyi pénzért. Biztos, hogy valami turpisság lehetett ebben a dologba, már abból a szempontból, hogy tudhatták a vásárlók, hogy itt nem hagyományos gumicukorról van szó, hanem valamivel ez fel van ütve. Az utóbbi időben egyre többfelé lehet ilyennel találkozni, hogy akár gumicukorba teszik bele ezeket a szereket. Ugye ott a felszívódás szájon keresztül lassabb.
– Aki eladta, mennyire lehetett jóhiszemű?
– Valószínűleg az eladó is pontosan tisztában volt vele, hogy ez nem egy normál haribo, hanem itt azért egy kicsit másról van szó. Kérdés az, hogy a zacskóra rá volt-e esetleg írva az, hogy ebben van esetleg ez a bizonyos vegyület.
– Meg akartam kérdezni, hogy mennyire kell aggódnunk. De azt látom most, hogy ha nem akarunk irreális áron gumicukrokat venni, akkor annyira azért nem kell...
– Én azt gondolom, hogy aki mondjuk ilyet vesz és kiad érte mondjuk 15 ezer forintot, az valószínűleg sejti azt, hogy ezt nem a Lidlben fogja megvenni haribo gumicukorként.
– Viszont akik pórul jártak, ők most a toxikológián vannak.
– Jól lesznek, meg fognak gyógyulni. Különösebb bajuk nem lesz tőle. Kiürül a szervezetükből, és aztán mehetnek tovább turistáskodni.