SZEMPONT
A Rovatból

Új módszerrel támadnak a csalók - így védhetjük meg banki adatainkat és pénzünket

Mielőtt még azt gondolnád, hogy veled nem történhet meg, hogy csalók hozzáférjenek a bankszámládhoz, érdemes elolvasnod, mi a szélhámosok legújabb módszere, hogyan foghatsz gyanút, hogy át akarnak verni, és mit tehetsz, ha észreveszed, hogy valami nem sitmmel. Az OTP Bank szakértője segített eligazodni nekünk.


Korábban már írtunk arról, hogy új módszerekkel támadnak a csalók, akik a bankok weboldalához megtévesztésig hasonlító áloldalakra terelik a gyanútlan ügyfeleket, és ezen keresztül szerzik meg adataikat. Akkori cikkünk óta is számos visszaélés történt, ebből is látszik, hogy ez egy valóban hatékony módszer.

De mit lehet tenni, hogy elkerüljük az átveréseket, és megóvjuk a bankkártyánkat a csalóktól?

Többek között erre a kérdésre is válaszolt Sonjic László, az OTP Bank Informatikai és Bankbiztonsági Igazgatóságának vezető tanácsadója, aki szerint sosem lehetünk elég gyanakvók, ezért nagyon fontos az alapvető biztonsági tudatosság.

Hogyan ismerhetjük fel, hogy áloldallal van dolgunk?

"Az internetes keresőoldalak által felajánlott banki weblapok között olyanok is előfordulhatnak, amelyek kísértetiesen hasonlítanak az eredeti honlapokhoz. Valójában ezek a csalók által kreált, adathalász oldalak, amelyek szinte mindenben egyeznek a bank valódi weblapjával. Ezeket a hamis weboldalakat általában e-mail-ben vagy sms-ben kapott linkek formájában küldik el nekünk" – mondta el Sonjic László.

A különbség csak apró részletekben rejlik, ezért fontos, hogy meggyőződjünk a következőkről:

• Minden esetben ellenőrizzük a böngésző címsorában szereplő címet, és amennyiben az a legkisebb mértékben is eltér a bankunk saját internetbankjának belépő oldalának címétől, illetve nem „.hu”-ra végződik, azonnal zárjuk be a böngészőt.

• A szolgáltatás belépés oldalán, a böngésző címsorban megjelenő lakat ikonra kattintva győződjünk meg arról, hogy a biztonsági tanúsítvány szerint valóban a saját bankunk adta ki az oldalt.

A legegyszerűbb módja az adathalász oldalak kiszűrésének, hogy a gyanús, hivatkozásokkal, linkekkel teli kéretlen üzeneteket ne is nyissuk meg.

Ha ez mégis megtörténik, és elnavigálnak minket egy oldalra, rögtön zárjuk be, és töröljük is az üzenetet.

Bármilyen pénzügyi tranzakciót szeretnénk végrehajtani, akkor azt a szolgáltató vagy a pénzintézet saját honlapján tegyük. A bankunk eredeti e-mail címét és a bank weboldalának címét érdemes a böngészőnk könyvjelzőjébe elmenteni hiszen így egyrészt gyorsan és egyszerűen hozzáférhetünk azokhoz, másrészt biztosak lehetünk benne, hogy az valódi oldalakon nem válunk csalás áldozatává.

Reális, hogy egy banki ügyintéző a netbankos belépési adatainkról érdeklődjön?

Egy-egy tranzakció végrehajtásához az elkövetőknek szükségük van az adatainkra. Ilyen lehet például a felhasználónevünk, a számlaszámunk, az internetes belépési kódunk, illetve az sms-ben kapott megerősítő kódunk - ezeket semmiképpen se adjuk meg harmadik személynek.

"Adatainkat még akkor se áruljuk el, ha a csalók arra hivatkoznak, hogy banki alkalmazottak, hiszen a bank nagyon jól tudja, hogy kik vagyunk, ismeri a számlaforgalmi adatainkat.
Mi a teendő, ha gyanús jelet észlelünk?

Akár telefonon, akár e-mailen keresztül lépnek velünk kapcsolatba, ha gyanús jelet látunk, azonnal szakítsuk meg a hívást. Gyanús jelnek kell tekinteni azt, amikor megkérdezik a nevünket, a számlaszámunkat, vagy azt, hogy mekkora egyenleg van a számlánkon – hiszen ezeket a bank mind tudja. A dedikált hívószámokon bármikor fel tudjuk hívni az ügyfélszolgálatot, és vissza tudjuk ellenőrizni, hogy valóban helyes-e a weboldal, és azt is, hogy a kapott hívás valóban banki hívás volt-e.

„Sokszor kérnek olyat az elkövetők, hogy telepítsünk le egy alkalmazást az okoseszközünkre. Ezt se tegyük, mert ez azt a célt szolgálja, hogy a csalók átvegyék az irányítást az okoseszközünk és a számítógépünk felett."

„Előfordul, hogy telefonon veszik fel velünk a kapcsolatot olyan indokkal, hogy a pénzünk veszélyben van, és megkérnek minket, hogy utaljunk át egy bizonyos összeget egy biztonsági számlára. Ilyenkor azonnal szakítsuk meg a hívást, hiszen ilyen biztonsági számla nem létezik” – egészíti ki Sonjic László.

Mi történik, ha már megszerezték a pénzünket?

Ha már valaki kiadta az adatait, és azok a csalók kezébe kerültek, akkor ezt haladéktalanul jelezni kell a bank felé. Minél hamarabb értesítjük őket, annál nagyobb az esélye, hogy az esetleg még számlán lévő összeg megóvható. A bank munkatársai minden esetben azonnal megteszik a szükséges intézkedéseket.

"Mindenképpen tegyünk rendőrségi feljelentést is – javasolja Sonjic László, – hiszen a rendvédelmi szervek szélesebb eszközrendszerrel rendelkeznek, és a nyomozás során mindent bevetnek, hogy az elkövetőket felderítsék, elfogják, és felelősségre vonják."

Mitől biztonságosak az online banki műveletek?

A bankok és minden pénzintézet amellett, hogy igyekeznek az ügyfél minden igényét kielégíteni, minden új termék és szolgáltatás bevezetése előtt vizsgálják és kialakítják azt a környezetet, amely biztosítja a biztonságos online bankolást, és folyamatosan ellenőrzik a szolgáltatások minőségét és működését.

A bevezetés előtt és azt követően is folyamatosan tesztelik azokat a védelmi megoldásokat, amelyek egy harmadik fél beavatkozását lehetővé teszik. Ezen felül persze nagyon fontos a saját biztonsági tudatosságunk, hogy legyünk gyanakvók a banki műveleteink végzésekor jelentkező gyanús körülményekre.

"A bankok is tisztában vannak az aktuális csalási módszerekkel, így az ügyfelek részére igyekeznek minden fórumon közvetíteni az ezek kivédésére irányuló lépéseket" – tette hozzá a szakértő.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SZEMPONT
A Rovatból
Videó: Budapestet is elérte az áradás, víz alatt a rakpartok, lezárva a Margit-sziget
A Hajógyári-szigetet már lezárták, a Margit-szigetnél a villamos még megáll, de már ide is nagyrészt csak a védekezésben résztvevők léphetnek be. Videós helyzetjelentés szerda délelőtt a fővárosból.


Budapestet is elérte az árvíz, szerda reggelre a rakpartokat elöntötte a Duna. A Hajógyári-szigetet már lezárták a katasztrófavédelem munkatársai, és a Margit-sziget nagy részére is már csak a védekezésben részt vevők léphetnek be.

Az áradás miatt már lezárták a Margit hídnál a H5-ös HÉV megállóját, és a BKK Info szerint a 4-es és a 6-os villamos sem áll meg itt. Karácsony Gergely reggel azt is írta, lehet olyan helyzet, amikor a metrónak ki kell hagynia a Batthyány téri állomást.

Munkatársunk szerda délelőtt járt a belvárosban, ahol már teljesen elöntötte a víz a rakpartokat. A folyó várhatóan szombaton fog tetőzni a fővárosban, ilyen a helyzet most a Budapesten:

@szeretlekmagyarorszag.hu #árvíz #duna #budapest #szeretlekmagyarország #szmo ♬ eredeti hang Szeretlek Magyarország.hu


Link másolása
KÖVESS MINKET:

SZEMPONT
A Rovatból
Szívszorító fotókon az árvíz elleni küzdelem Dömösnél és Pilismarótnál
Erőn felül teljesítenek az árvízi védekezésben résztvevők a két településen. A Duna már így is bekebelezte a környék egy részét.


A Duna áradása miatt Dömösön és Pilismaróton kritikus a helyzet. A 11-es főutat Dömösnél teljes szélességében lezárták, míg Pilismarót térségében csak fél pályán járható, miközben folyamatosan zajlanak az árvízvédelmi munkák.

Több száz önkéntes és szakember dolgozik homokzsákokból épített gátakon, hogy megvédjék a településeket és a közlekedési útvonalakat. Pilismaróton 35 ezer homokzsák elhelyezése szükséges.

A magyar honvédség katonái is segítik a védekezést, míg a helyi lakosokat figyelmeztették a kitelepítés lehetőségére, ha a helyzet tovább romlik​.

A Duna már így is több területet bekebelezett a településeken, amit fotósunk meg is örökített:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEMPONT
A Rovatból
„Minden homokszállító autónál reménykedem, hogy befordul ide, és nekünk is hoz” - A Római-parton a tulajdonosok elszántan védik a házaikat
Nemsokára csak kenuval vagy csónakkal, a falon átmászva juthatnak majd be az otthonaikba. És utána jön a stresszes rész: éjjel-nappal figyelniük kell a buzgárokat, és ahol kell, azonnal indítani a szivattyút. Helyszíni riport.
Fischer Gábor - szmo.hu
2024. szeptember 19.



Furcsa csendesség van a Rómain. A máskor forgalmas Nánási út szinte kihalt. Autók alig járnak rajta. Homokot szállító nagy teherautó annál több.

Amit tudni kell a helyről: az, ahova járni szoktunk, a büfék, és csónakházak bohém világa valójában az utolsó tégláig ártérbe épült. Mindig is el-elöntötte a Duna ezt a területet, a helybeliek meg megtanultak együttélni ezzel, mint adottsággal. A lakóházak zöme feljebb épült, ahova már alig merészkedik a Duna: a Nánási út és a Királyok útja feletti terület jól védhető.

Azonban van jónéhány lakóház az ártérben is. Nemcsak a közelmúltban épültek, amikor néhány építési vállalkozó egész társasházakat húzott fel ide, de korábban is.

A legelső, ártérre épített lakóház ma is áll, köszöni jól van, száz éves is elmúlt már. Nem nyelte el a folyó, a lakói megvédték, emellett szerencséje is volt. Mostani tulajdonosa mesélte, hogy a házhoz a háborúban is kegyesek voltak az istenek: noha egész közel csapódott be egy nagy bomba, de a ház épségben megúszta.

Most egy család lakik benne, idősebb házaspár. Amikor kiderült, hogy jön az áradás, a gyerekek, rokonok is eljöttek, hogy segítsenek. Fiatal férfi pakolja a zsákokat, amikor megszólítom. Ő nem lakik itt, sőt az ő háza is kicsit feljebb, Szentendrén szintén veszélyben van, de ma itt segít a szülőknek. Az egész kerítés elé vastag fólia, arra homokzsákok kerülnek. Szakszerű munkájuk láttán egyértelmű: nem ez az első árvizük, megvan már a technika, hogyan kell dolgozni.

„10 éve már átéltük azt az ominózus nagy árvizet, úgyhogy az 11 éve, bocsánat, akkor sikerült, úgyhogy most optimisták vagyunk. Megint sikerülni fog.”

– mondja a férfi, egy pillanatra sem abbahagyva a zsákok pakolását. Először purhabbal a járdához ragasztják a nejlonfóliát, hogy ne szivárogjon át a víz alatta sem. Majd jönnek a zsákok, sorban egymásra pakolva.

Kiderül, először 100 zsákot kaptak az önkormányzattól, üresen. Végül az asszony bement az önkormányzatra, hogy kérjen még zsákokat, mert a száz zsákkal nem sokra mennek.

„Rám nézett, és mondta, hogy hát akkor ad még háromszázat. Hát mondom, ezt egyből is ideadhatták volna, de aztán kaptunk még ennyit, és most azokat töltögetjük, illetve várjuk, hogy hozzanak még homokot.”

„Minden homokszállító autónál reménykedem, hogy befordul ide, és ide nekünk is hoz, de úgy látom, hogy ezek nem ide befordulnak, hanem mennek tovább. De van ígéret, hogy itt is be fog fordulni egy.”

Kérdésemre, meddig ér majd a víz az előrejelzések szerint, mutatják.

Idáig ér majd a víz

2013-ban ennél fél méterrel feljebb volt, most ennyivel könnyebb a helyzet. De adódik a kérdés, a hermetikusan lezárt házba hogy mennek be, és hogy jutnak ki? Már ha egyáltalán ki akarnak jutni, hiszen innen napokig csak csónakkal, azaz kenuval lehet közlekedni majd.

„Itt kajak-kenu klub van mellettünk, ez ugye nagy szerencse. Ilyenkor jönnek-mennek a fiúk, és akkor fölvesznek bennünket a kajakba vagy a csónakba, és akkor kivisznek oda a szárazra.”

Létrával, a falon átmászva tudnak jönni-menni, ha szükséges. De most arra rendezkednek be, hogy ha jön a víz, akkor maradnak a házban. De senki se gondolja azt, hogy onnantól csak annyi lesz a dolguk, hogy kivárják a végét. A stresszes rész akkor jön. Valakinek mindig ébren kell majd lennie és figyelni az esetleges buzgárokat, vagy azt, hogy a csatornából feltör-e a víz. S ha igen, azonnal indítani a szivattyút. Éjjel, hajnalban, amikor kell.

Kicsit lejjebb, a vízhez közelebb többszintes társasház áll. A kapu már teljesen el van torlaszolva, ők már felkészültek. Itt már a víz is megérkezett a ház elé, igaz, egyelőre még pár centi csupán.

„A házban azok maradtak, akik home office-ban tudnak dolgozni.”

– mondja a férfi bentről, a zsákok mögül. Az iskolás gyerekek, és bejárósan dolgozók elmentek. Így is maradtak elegen arra, hogy beosszák egymás között az ügyeletet. Ők is 100 homokzsákot kaptak, de homokot már nekik kellett venniük bele. A többi homokzsákot még a korábbi árvizekből tették el.

A szivattyú errefele alapfelszerelése a házaknak, azok is készenlétben állnak.

Kinézve innen már a sétányt látni, illetve azt, ami látható még belőle. A padok teteje még kilátszik a vízből, holnapra már felettük hömpölyög a folyó. A kávézók, borozók, büfék hívogató feliratai most kicsit bizarrnak tűnnek:

„Isten hozott nálunk!”

Talán most a Dunát üdvözlik. Megérkezett.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEMPONT
A Rovatból
Esztergom egy részét lassan teljesen elnyeli a Duna - fotók az árvízről
Több ház is víz alatt áll a városban, ahol pénteken este várható a Duna tetőzése.


Súlyos a helyzet Esztergomban, miután a várost is elérte az árvíz. Munkatársunk beszámolója szerint a kis Duna-ág hatalmasra duzzadt, és a Prímás-sziget egy részét már elöntötte a víz. A Nagy-Duna part menti területei is súlyosan érintettek: a folyó elárasztotta a kikötőt, valamint a vár és a bazilika alatti sétányt és parkot. A környékbeli épületek egy része víz alatt áll.

Így néz ki most az egyik legszebb magyar város:

A közeli Visegrádnál a 11-es főutat le kellett zárni az Esztergom felé vezető szakaszon, így a forgalmat a hegyeken keresztül Szentendre felé terelik. Az Esztergomba vezető alternatív útvonal jelenleg Pomázon át, Dobogókő irányában érhető el.

A legfrissebb előrejelzések szerint az ár tetőzése csütörtökön Nagybajcsnál, péntek reggel Komáromnál, péntek este pedig Esztergomban várható.

A hatóságok mindenkit arra kérnek, hogy maradjon biztonságos távolságban az érintett területektől.


Link másolása
KÖVESS MINKET: