SZEMPONT
A Rovatból

Szőnyi Szilárd: XIV. Leó más karakter, nem egy az egyben Ferenc pápa, de messze nem is az ellentéte

Úgy próbálja majd Ferenc pápa főbb tevékenységeit továbbvinni, hogy közben kiegyensúlyozó, mérséklő szerepet is betöltsön, és a Ferenc pápával nagyon kritikus embereket is megpróbálja az egyházon belül tartani - mondja a szakértő.


XIV. Leó pápa szombaton először beszélt a bíborosoknak pápaként, és azt mondta a Ferenc pápa által kialakított irányról: „vegyük fel ezt az értékes örökséget és folytassuk az utat.” Szerinte „Ferenc mesterien és konkrétan fektette le a célokat”. De nemcsak ez jelzi a folytonosságot, hanem az is, hogy első útja a Vatikánon kívül Ferenc pápa sírjához vezetett, ahol ő is elhelyezett egy szál fehér virágot.

A bíborosok előtt Leó arról is beszélt, részben XIII. Leó előtt tisztelgett névválasztásával, aki az ipari forradalom idején kiállt a társadalmi igazságosság és a munkavállalói jogok mellett. XIV. Leó szerint az akkori változásokhoz hasonlóan a mesterséges intelligencia most „új kihívásokat jelent az emberi méltóság, az igazságosság és a munka védelme szempontjából”. Mit várhatunk az új pápától, mit tudhatunk róla? Szőnyi Szilárddal, a Szemlélek katolikus hírportál főszerkesztőjével beszélgettünk.

– Kicsoda XIV. Leó?

– Rendkívül összetett ember. Azt feltételezem, hogy azok is meglátják benne a pápájukat, akik Ferenc pápa reformjainak, nyitásának és egyházvezetésének folytatását kívánják. Erre XIV. Leó határozott utalásokat is tett. Első beszédében a szinodalitás szó hangsúlyosan hangzott el. Ferenc pápa öröksége a szinodális egyház, az elmúlt években nagyon komoly nemzetközi folyamat is zajlott, zajlik ez ügyben. A szinodális egyház a beszélgető, meghallgató, a klerikalizmussal szakító, lehetőleg közös döntéseket hozó egyház. Ez komoly programhirdetés volt, ami egyértelmű folytonosságot jelzett Ferenc pápával.

Ugyanebben a beszédben olyan kulcsszavak hangzottak el, mint a nők szerepének erősítése, a párbeszéd, a világ felé nyitottság, a perifériákon, ínségben lévő emberekkel való szolidaritás, gondoskodás.

Ezek mind erős, szimbolikus tartalommal is bíró üzenetek a folytonosság mellett. Ugyanakkor azok számára, akik Ferenc pápa reformjait sokallták, és a hagyományosabb egyházi világot tartják értéknek, szintén voltak szimbolikus, sőt, akár tartalmi üzenetek is. Például az, hogy nem fehér öltözetben jelent meg az erkélyen. Korábban Ferenc pápa, szakítva elődjeivel, hófehér ruhában jelent meg. XIV. Leó vörös színű karinget viselt, rajta bordó vagy stólát, tehát öltözékében a hagyományosabb egyházképet sugallta. Amennyire utánajártam, a piros cipőt, amivel már Ferenc pápa szakított, nem vette fel. Üdvözlégy Máriát mondott, megimádkoztatta a téren lévőket és a világot. Nagyon hagyományos, nagyon katolikus imáról van szó. Ezt valószínűleg azok is örömmel tapasztalták, akik a korábbi hagyományosabb egyházképet képviselik. Zárójelben teszem hozzá, hogy Ferenc pápa is máriás lelkületű volt. Robert Francis Prevost úgy észak-amerikai, hogy egyben dél-amerikai. Szülei révén olasz, francia és spanyol felmenői is vannak. Tehát az angol, a spanyol, az olasz és a francia nyelvet egyaránt, szinte anyanyelvi szinten beszéli. Ebből a szempontból erős üzenet volt, hogy olaszul mondta a beköszöntő beszédét, ugyanakkor volt néhány mondat spanyolul, amiben az anyanyelvükön szólította meg annak a perui egyházmegyének a híveit, akik között hosszú éveken keresztül szolgált.

És az, hogy angolul nem szólalt meg, nagyon komoly, akár diplomáciai szintű üzenet annak az Egyesült Államoknak, amelyről sokan azt feltételezték, hogy Donald Trump révén már a Vatikánt is „fel akarja vásárolni”.

Tehát azon veszély hangoztatása, hogy trumpista pápa ülne Szent Péter székében, ezen néhány gesztus alapján alaptalan. Sőt, korábban legalább 4–5 olyan megszólalása volt, amelyben erősen kritizálta Trump főleg bevándorlással kapcsolatos politikáját, a sok millió hispán anyanyelvű ember kitoloncolásának szándékát.

– Peru, ha úgy tetszik, akkor még emblematikusabban latin-amerikai terület, mint Argentína, ahonnan az előző pápa jött, ami a szociális vonalat illeti. Figyelemre méltó, hogy nagyon gyorsan választották meg Leó pápát, valószínűleg nagy konszenzus lehetett körülötte, holott előzőleg a neve nem szerepelt az esélyesek közt.

– Így van. Megnéztem, a fogadóirodák egy, legfeljebb két százalék esélyt adtak a megválasztásának.

– Akkor az is bekövetkezett, amiről beszélt korábban, hogy általában meglepetéspápát választanak.

– Azért ő nem akkora meglepetés, mintha egy, bocsánat a szóért, „nevenincs” bíboros került volna a pápai tisztségbe, akiről az életben senki nem hallott. Mondjuk a húsz ember között, akikről az elmúlt hetekben beszéltek, azért én már hallottam az ő nevét is, de soha nem a legesélyesebb befutók között. Az tény, hogy váratlanul gyorsan, négy forduló után szavazták meg. XVI. Benedek öt forduló után lett pápa, pedig róla mindenki azt mondta, hogy természetes követője II. János Pálnak. Az, hogy Prevost bíboros még hamarabb is elnyerte a többséget, azt sugallhatja, hogy talán már a korábbi, akár már a konklávé előtti hetekben, Ferenc pápa kórházi kezelése és gyengélkedése alatt elindult a gondolkodás. A másik lehetséges magyarázat, amit Ferenc pápánál is mondanak, hogy a konklávé előtt olyan nagy hatású beszédet mondott, amivel felhívta magára a figyelmet.

Tehát

lehet, hogy a zárt ajtók mögötti eseményen volt olyan gesztusa, megszólalása, ami ráirányította a reflektorfényt, illetve az is lehet, hogy annyira meggyőző volt a személyisége, hogy így könnyű volt a döntés.

Ugyanakkor az utóbbi feltételezésnek ellentmond, hogy csupán 2023 vége óta bíboros, tehát nagyon „új fiú” ebben a testületben. A másik fontos tényező, hogy fiatalnak számít, 69 éves, és így akár 15–20 év pápaság lehet előtte. Ez mind azt mutatja, hogy rendkívül erős a bizalom iránta, abban a testületben legalábbis, amely megválasztotta.

– Úgy emlékszem, hogy annak idején II. János Pál azért jó tíz évvel fiatalabb volt.

– Igen. Az előző kérdésre még egy gondolatot: Perut említette, ott a szegénység jelensége valóban rendkívül meghatározó. Onnan származik a felszabadítás teológiája, ami a dél-amerikai egyház sokáig vitatott, sőt el is ítélt irányzata volt, majd később rehabilitálták. Ha nem marxista módon értelmezzük, akkor helye van az egyházi gondolkodásban. Ez az irányzat a perui Gustavo Gutiérrez teológus munkássága révén vált ismertté. Prevost bíborosról nem hallottunk olyan híreket, hogy komolyan elkötelezte volna magát mellette, de az, hogy testközelből ismeri ezt a témát és világot, egészen biztos. És még egy gondolat. Sokat emlegették már, de itt is érdemes aláhúzni a névválasztást. XIV. Leó elődje a XIX. század végén élő XIII. Leó volt, aki meghatározó egyházfő volt. Részben a Rerum Novarum kezdetű, „új dolgokról” kezdetű enciklikája miatt,

amely elsőként reflektált a katolikus egyház részéről a munkásságra, az ipari forradalom támasztotta kihívásokra, szociális kérdésekre, az egyház társadalmi tanítására.

Nyilván nem véletlen, hogy a mostani pápa is ehhez a hagyományhoz nyúl vissza, és ilyen értelemben valószínűleg Ferenc pápa szociális elkötelezettsége is jellemezni fogja.

– Mi az, amit még mindenképpen folytatni fog Ferenc örökségéből?

– Beköszöntő beszédének első mondata rendkívül emblematikus: „béke veletek”. Ez hagyományos krisztusi, keresztény köszöntés, de a mai orosz–ukrán, közel-keleti és egyéb háborúkkal terhelt világban komoly felszólítás is volt. A másik, amit szintén hangsúlyozott: az egység. Szerintem ezen a különböző egyház- és világképet képviselő katolikusok egységét is érti és szeretné megteremteni. Tehát várhatóan

úgy próbálja majd Ferenc pápa főbb tevékenységeit továbbvinni, hogy közben kiegyensúlyozó, mérséklő szerepet is betöltsön,

és a Ferenc pápával nagyon kritikus embereket is megpróbálja az egyházon belül tartani.

– Mi a helyzet a progresszívabb témákkal? Akár a meleg párok megáldásáról is beszélhetünk, vagy a papi nőtlenség kérdéséről.

– A meleg párokról született egy egyházi dokumentum, azt óvatosan támogatta. Ebben a tematikában valószínűleg nem lesz annyira elkötelezett, mint Ferenc pápa volt. De mondjuk az elvált és újraházasodott katolikusok szentségekhez járulását sokkal egyértelműbben támogatta, mint az LMBTQ-témát. Leó más karakter, nem egy az egyben Ferenc pápa, de messze nem is az ellentéte. Az a jó a katolikus egyházban, hogy minden pápa teljesen új karakter, és nem „copy–paste”-el, nem egy kaptafára készülnek egymás után a „fröccsöntött pápák”, hanem hús-vér emberek, és a különböző személyiségeken keresztül fölmutatják az egyház nagyon sokszínű arcát.

– Mi fog ezután következni?

– Abban a pillanatban, amikor megkérdezik a megválasztott bíborostól, hogy elvállalod-e a tisztséget, és igent mond (lehet nemet is mondani), onnantól ő a pápa. Nincs szükség külön beiktatásra, ceremóniára, ő ezzel az igennel elvállalta, és azonnal, teljes joggal a Szentszék, a Vatikán Állam és a világegyház feje. Ami a világ felé való megmutatkozást jelenti, egy-két héten belül lesz egy feltehetőleg vasárnapi szentmise a Szent Péter-bazilikában vagy az előtte lévő téren, ami programadó megmutatkozás lesz. Viszont mostantól kialakítja a saját adminisztrációját. Az előző pápa halálával minden hivatal függővé vált, és az új pápa át fogja alakítani a struktúrát, az embereket, a személyeket. Tehát

azon túl, hogy mit fog mondani és mit képvisel, nagyon beszédes lesz, hogy kiket fog például a vatikáni államtitkári tisztségbe, az egyes dikasztériumok, vagyis minisztériumok élére állítani.

Utóbbiak között hány nő lesz? Ferenc pápa ezt már nagyon erősen elindította. Tehát a szimbolikusan, a világnak szóló gesztusok mellett érdemes lesz ezekre a szervezeti, személyi változásokra is figyelni, mert nagyon sok minden lesz kiolvasható belőlük.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SZEMPONT
A Rovatból
Nagy Attila Tibor: Most bizony az a látszat, hogy a nagy magyarvédő Orbán Viktor egy magyarellenes jelöltnek szurkol a romániai elnökválasztáson
A politikai elemző szerint „most Orbán nyitott támadási felületet maga ellen, nem lehet felróni Magyar Péternek, hogy ezt igyekszik a maga javára fordítani és hitelteleníteni Orbánék nemzetféltését.”


Nagy Attila Tibor politikai elemző Facebook-bejegyzésében vizsgálta meg a magyarellenes román elnökjelölttel összebarátkozó Orbán Viktort. Az elemző posztjában úgy fogalmazott:

„Míg Magyar Péter legutóbbi hangfelvételét nem tartottam különösebben nagy dolognak és olyannak, ami különösebben ellentétben állna a kormányfő és más kormánytagok a harmadik világháborút emlegető nyilatkozataival, Orbán Viktor tihanyi beszédéről már mást gondolok. A romániai magyar politikai térben értetlenséget, vihart váltott ki, hogy Orbán Viktor magyar kormányfő Tihanyban egyetértőleg idézett a magyar politikában magyarellenesnek minősített George Siminontól. A beszédben a hatalompolitika győzedelmeskedett, vagyis:

Orbán komolyan számol azzal a lehetőséggel, hogy a romániai elnökválasztás második fordulóját is Simion fogja nyerni, ezért jobb neki már most gesztust gyakorolni.”

Nagy Attila Tibor kiemelte:

„Csakhogy eddig úgy tudtuk, hogy George Simion magyarellenes - hogy-hogy akkor egyetértőleg idézi őt Magyarország miniszterelnöke? Fura, hogy erre a problémára sem a kormányfő, sem a beszédírója nem gondolt. Persze, lehet azt gondolni, hogy George Simion és Orbán között több a hasonlóság, mint a különbség a globalisták, az EU bürokratái elleni harcban, csak akkor kár volt korábban a Fidesz részéről és a kormánypárti médiarendszerben folyamatosan »magyarellenes« jelzővel ellátni George Siminont.

Mert most bizony az a látszat, hogy a nagy magyarvédő Orbán Viktor egy magyarellenes jelöltnek szurkol a romániai elnökválasztáson. Most Orbán nyitott támadási felületet maga ellen, nem lehet felróni Magyar Péternek, hogy ezt igyekszik a maga javára fordítani és hitelteleníteni Orbánék nemzetféltését.”

„Orbán Viktor tihanyi beszéde legfeljebb akkor bizonyulhat majd – legalábbis a magyar-román kapcsolatokban – hasznosnak, ha George Simion megnyeri a romániai elnökválasztást. De ha nem...” – írta posztja végén az elemző.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
SZEMPONT
A Rovatból
Kiss-Benedek József: A magyar kormány sohasem fogja beismerni, hogy kémeket küldött Ukrajnába
A körülmények azonban arra utalnak, hogy amit az ukránok állítanak, igaz lehet – mondja a biztonságpolitikai szakértő, aki három évtizeden át dolgozott a katonai hírszerzésnél. Mivel Ukrajnában hadiállapot van, az elfogott házaspár súlyos büntetésre számíthat.


Pénteken az Ukrán Biztonsági Szolgálat közleménye szerint lelepleztek egy magyar katonai hírszerzés által működtetett kémhálózatot, amelynek célja az ukrán védelmi rendszerek feltérképezése volt. Az ügynökség szerint a hálózat két tagját őrizetbe vették, és azt állítják, hogy közvetlenül a magyar hírszerzés megbízásából dolgoztak.

Az SBU szerint nemcsak az S–300-as légvédelmi rakétarendszerek pozícióira volt kíváncsi Budapest, hanem azt is vizsgálták, hogyan reagálna a lakosság, ha magyar katonák vonulnának be Kárpátaljára. A magyar kormány visszautasította az állításokat, lejáratókampányról beszél, és válaszként kiutasított két ukrán diplomatát, akik Szijjártó Péter szerint fedésben dolgozó ukrán kémek voltak. Az ukránok erre szintén kiutasítottak két magyar diplomatát. Igaz lehet az ukránok állítása, azaz valóban magyarok kémkednek Ukrajnában? Erről beszélgettünk Kiss-Benedek József biztonságpolitikai szakértővel, a Katonai Felderítő Hivatal nyugállományú ezredesével.

– Elképzelhető, hogy valóban magyar hírszerzők dolgoztak Ukrajnban?

– Úgy gondolom, hogy ennek van némi alapja. Különben miért utasított volna ki a külügyminisztérium két ukrán diplomatát? Elég nyilvánvalóan kémkedésről van szó, ami azt jelenti, hogy a magyarok indították, és ebben nagy valószínűséggel magyar nemzetiségű ukrán állampolgárok érintettek. Két fő, állítólag egy család, tehát férj és feleség. Őket őrizetbe vették. Folyik a kihallgatásuk, vagy tesznek vallomást, vagy nem. Nyilván hosszabb időn keresztül végezték ezt a tevékenységet, és az is valószínűsíthető, hogy egy jó ideje már figyelik őket az ukránok.

– Mennyire bevett dolog, hogy nem ellenséges szomszédos országba kémeket küldjön egy állam?

– Teljesen bevett dolog, gyakorlat.

– Az is lehet, hogy Magyarországon például szlovák kémek dolgoznak?

– Nem biztos, hogy szövetségen belül kémkednének, de Ukrajna nem szövetséges ország, és itt azért egy háborúban álló országról van szó. Ezzel kapcsolatban vannak hírigényei a magyar hírszerző szolgálatoknak is, akik ezt végrehajtották.

– Előfordulhat, hogy más NATO-szövetségesek is rádolgoznak az ukránokra?

– Nem hiszem, hogy ebben a stílusban dolgoznának, de mi szomszédok vagyunk. A NATO-n belül sem Portugália feladata az, hogy információkat gyűjtsön Ukrajnáról.

– Az ukránok szerint a kémhálózat tagjai azt is megpróbálták felmérni, hogyan fogadná a lakosság, ha esetleg magyar csapatok lépnének ukrán földre.

– Ez szerintem már inkább politika. Ez a politikai hírszerzés kategóriájába tartozik. Nyilván felmérik ezeket a dolgokat, politika megrendelésére a hírszerzés gyűjt olyen adatokat, amire a politika kíváncsi.

– De milyen céllal gyűjthet ilyen adatokat, hiszen a magyar kormány azt hangsúlyozza, hogy nem akarnak belesodródni a háborúba?

– Egy dolog az, hogy mit hangsúlyoz, egy másik dolog a valóság. A kommunikáció és a valóság nem feltétlenül esik egybe. Attól, hogy mi barátok vagyunk, attól még kíváncsiak lehetünk arra, hogy a másik oldal különböző dolgokat hogyan képzel el, pláne egy háborús helyzetben.

– Előfordulhat, hogy a valódi megrendelő nem is a magyar kormány?

– Azt nem hiszem, hogy ne a magyar kormány lenne a megrendelő.

– Vannak olyan spekulációk, hogy inkább orosz érdek ilyen módon kémkedni.

– Spekuláció lehet, de akik végrehajtották, az eddig nyilvánosságra került adatok alapján a magyar kormányhoz kötődnek, és nem máshoz.

Hogy aztán ezt a magyar kormány továbbadja-e, azt nem tudom, de a helyzet az, hogy itt inkább a magyar érdekeknek megfelelő adatgyűjtés folyik.

Nem hiszem, hogy nekünk kellene az ukránok ellen hírszerzési adatokat gyűjteni közvetlenül a határ mentén az oroszok részére, akik egyébként meglehetősen otthon vannak Ukrajnában.

– De nekünk mi érdekünk van abban, hogy olyan adatokat gyűjtsünk, hogy milyen fegyverzet található Kárpátalján?

– Szomszéd országról van szó, és azért kíváncsiak vagyunk arra, hogy mi van ott pontosan. Jó, ha tudjuk, hogy mi van a szomszédos országban.

Ez a katonai hírszerzés feladata. Amiben benne van az is – ez teljesen természetes –, hogy érdekel bennünket, milyen haditechnikai eszközök vannak a határ túloldalán.

– Az elhárításnak viszont az a feladata, hogy a kémeket elkapja. Ez most itt megtörtént. Mi várható? Őket elítélik, vagy kicserélhetik valakikre?

– Ezt nem tudom megmondani, ezt majd a bíróság fogja kimondani, de szeretném megjegyezni, hogy Ukrajnában hadiállapot van. Ez a cselekmény, ha ez megtörtént, ha igaz, akkor kémkedésnek minősül, és hadiállapotban ezeket nagyon súlyosan büntetik.

– Egy olyan ország, amelyik jelenleg élet-halál harcát vívja egy hatalmas ellenséggel szemben, miért jelentene veszélyt ránk? Okos dolog-e kémkedni vele szemben?

– A kémkedés a második legősibb mesterség a világon, folyik az békében és háborúban egyaránt. Vannak szervezetek, amelyeknek ez a feladata. A hírszerzési szolgálatokat azért tartják, hogy információkat szerezzenek az ország érdekének megfelelően. Az elhárításnak meg az a feladata, hogy megakadályozza ezeket. Tehát ezek dolgoznak. Hogy most ez erkölcsös-e, az egy teljesen más kérdés. Ha a kormányzatnak szüksége van rá, akkor természetesen igen.

– Ezek szerint a magyar kormányzatnak szüksége volt ezekre az adatokra?

– Ha a magyar kormány hajtotta végre, és ez igaz, akkor nyilvánvalóan igen. Ha nem, akkor lehet, hogy egy fake news, és lehet, hogy csak az ország lejáratását szolgálja, ezt én most nem tudom megmondani.

– Korábban azt mondta, hogy amit eddig tud, abból arra következtet, hogy ez valószínűleg igaz lehet.

– Nagyon úgy néz ki, hogy ez igaz lehet azok alapján, amik megjelentek különböző hírügynökségeknél.

– Mi alapján gondolja mindenképpen, hogy igaz? Én például ezt nem tudnám kihámozni.

– Én ezen a területen dolgoztam több mint 30 évet, tehát körülbelül ki tudom hámozni, hogy mi az, ami érdekes, és

ezek az adatok, amikről itt szó van, beleillenek a képbe.

– De ezt az ukrán elhárítás is tudja, és adott esetben tud ilyen ügyet kreálni.

– Hogyne tudnának. Azért mondom, hogy ha igaz, és nem egy kreátum. Csak ha az elhárítás ezeket az embereket már figyelte, nem beszélve arról, ha beismerő vallomást tesznek, akkor azért nem biztos, hogy azt kell mondani, hogy ez nem igaz.

– A magyar fél be fogja valaha ismerni, ha valóban kémkedés történt?

– Nem. Nem fogja beismerni, de az az ukrán bíróságot nem hiszem, hogy befolyásolja. Meglátjuk, hogy az ukránok milyen bizonyítékot tesznek közzé. Ha vannak terhelő bizonyítékok, és azokat elfogadja a bíróság, akkor onnantól kezdve teljesen mindegy, hogy mit mondanak a magyarok.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEMPONT
A Rovatból
Somogyi Zoltán: Hogy Gyurcsány Ferenc női álnéven megjelentetett egy könyvet, az már mutatott valamit, hogy valami nagyon más úton jár
A DK-n belül sem mindenki értette, mit csinál Gyurcsány Ferenc - mondja a politikai elemző, aki szerint Dobrev Klára akár még sikeresen is átveheti a DK-t. Magyar Péter hangfelvétele alááshatja az ellenzéket háborúpártisággal vádoló Fidesz-kampányt.


A héten egymást érték a váratlan fejlemények a politikában. Magyar Péter nyilvánosságra hozott egy hangfelvételt, amelyen a honvédelmi miniszter szerinte bevallja, hogy a kormány háborús üzemmódra állítaná át az országot. Gyurcsány Ferenc húsz évnyi permanens kampány után bejelentette: lemond minden tisztségéről, visszavonul a közélettől, a választásokon sem indul, és az is kiderült, Dobrev Klára és ő elválnak egymástól. Eddigi felesége pedig a DK élére pályázik.

És kirobbant a kémbotrány, az ukránok szerint magyar kémhálózatot lepleztek le Kárpátalján, akiknek a feladata többek között az volt, hogy felmérjék, hogyan fogadnák ott magyar katonák megjelenését. Válaszul a kormány kiutasított két ukrán diplomatát és látványos kommandósakcióval csapott le valakire, akiről azt mondták, ukrán kém. A Fidesz már egyenesen azzal vádolja a Tiszát, hogy összejátszik az ukrán titkosszolgálattal. Somogyi Zoltán elemző értékelte a történéseket.

– Nem akármilyen sűrű napokat élünk. A héten robbant ki a Magyar Péter által bemutatott hangfelvétel-botrány, aztán jött Gyurcsány Ferenc visszavonulása, majd kémügy. Kezdjük Gyurcsánnyal. Az utolsó emlékem róla, a lakóautós országjárása, amely függetlenül a politikai megítélésétől, bennem egyértelműen részvétet keltett. Várható volt a lemondása?

– Várható volt, és korábban jobb lett volna. Most azért okozott mégis meglepetést, mert napokkal előtte a DK egyes képviselői a momentumos Orosz Annát támadták, hogy miért mond le. Ha tudtak volna Gyurcsány szándékáról, egy kicsit halkabbak lettek volna.

– Inkább politikai oka lehetett vagy személyes?

– Mindkettő. Ami politikailag értelmezhető vagy indokolható, hogy Dobrev Klára akár még sikeresen is átveheti a DK-t, és új lendületet is adhat pártnak.

– Viszont talán nem véletlenül nevezték a DK-t Gyurcsány-pártnak. Ez is egy személyre épülő párt, és hiába Dobrev Klára minden tehetsége, hiába volt eddig Gyurcsány felesége, biztos, elég ennyi? Túl tudja élni a DK Gyurcsányt?

– Ezt majd meglátjuk. Szerintem a Gyurcsánnyal való elégedetlenség már megvolt a DK-n belül is.

Nem mindenki értette, mit csinál Gyurcsány Ferenc. Hogy női álnéven megjelentetett egy könyvet, amiről azért azonnal el is mondták, hogy az az ő könyve, az már mutatott valamit, hogy valami nagyon más úton jár,

mint amin egy politikusnak kellene, akinek a pártját meg kellene mentenie, mert a bejutási küszöb környékén van. Ráadásul amikor Gyurcsány Ferenc volt a DK arca – például a 2018-as kampány volt ilyen –, akkor alig jutott be a párt a parlamentbe. Egy évvel később Dobrev Klára teljesen váratlanul négy DK-s mandátumot szerzett az EP-választáson, úgy, hogy csak kettőt vártak. Ilyen szempontból ő egyben tudja tartani a DK-t, amennyire most lehet.

– A héten Magyar Péter nyilvánosságra hozott egy 2023-as hangfelvételt, amin a honvédelmi miniszter arról beszélt, hogy szakítanak a békementalitással, átállnak a háború felé vezető út nulladik fázisra. Gulyás Gergely "lepkefingnek" minősítette a hangfelvételt, Orbán Viktor pedig azt mondta, ebben nincs semmi újdonság, háború zajlik, ütőképes hadseregre van szükség. Én sem értem igazán, hogy mi a valóban botrányos a hangfelvételben.

– A probléma, hogy a baloldalt állítja be az Orbán-kormány folyamatosan háborúpártinak, magukat meg békepártinak.

Ez a narratíva nem engedi meg, hogy a kormány bármilyen értelemben háborús felkészülésről beszéljen.

Most azonban az van azon a hangfelvételen, hogy eddig békeszakaszban voltunk, de most már a háború nulladik szakaszában kell, hogy lépjünk. Hogy ez ártani fog-e a kormánynak, az a TISZA kampányától függ.

– De ez nem értelmezhető úgy, hogy eddig egy békés Európa kellős közepén éltünk, viszont manapság a háború itt van a szomszédunkban, tehát nekünk is háborús üzemmódra kell átváltanunk. Nem értelmezhető ez a beszéd így?

– Így is értelmezhető, a kormány így is akarja értelmezni, de úgy is értelmezhető, hogy akkor fejezzétek be az ellenzéket háborúpártisággal vádoló kampányt. Viszont ezzel aláássák a kormányzat eddigi kampányát.

Most egyelőre az van, hogy két értelmezés harcol egymással: a kormány értelmezése az, hogy ne adják oda a hatalmat a háborúpárti ellenzéknek. Az ellenzék értelmezése, mármint Magyar Péteré, meg az, hogy rosszul mennek az országban a dolgok. A két értelmezés közül, amelyik nyer, az fog kormányt alakítani jövőre.

Most a kormányzat értelmezése áll támadás alatt, azt mondja a TISZA, hogy ez az értelmezés hazug.

– Nyilván nem segít a kormányzatnak ebben a küzdelemben az ukrán kémbotrány sem. Az SBU szerint a magyar kémhálózat tagjai Kárpátalján a haditechnika elhelyezkedése mellett arra is kíváncsiak voltak, hogyan fogadná a lakosság, ha netán magyar erők lépnének ukrán területre. Persze, hogy ez mennyire igaz, egyelőre óvatosan kell kezelni, de nyilván nem használ egy ilyen hír a kommunikációs küzdelemben.

– Ezt én is óvatosan kezelném. Egyelőre azért nem nyilatkoznék erről, mert sokkal jobban kellene tájékozódni, de biztos, hogy nem jó a kormánynak, ha erről olyan egyértelmű részletek derülnek ki, amelyek az ukrán álláspontot erősítik meg.

– Ez viszont kapóra jön Magyar Péteréknek. Viszont az ellenzéknek itt vigyázni kell a lukra futással, nehogy úgy járjon, mint a Magyar Hang nemrég Aszad elnök gépével.

– Ez igaz, viszont szerintem a kormány a külpolitikában is elég rosszul áll, mert Trump eddigi politikája semmilyen módon nem segíti a kormány céljait.

– Az nem képzelhető, hogy annak idején Ruszin-Szendi Romulusz ezzel a hangfelvétellel kopogtatott be a Tiszához?

– Ezt a tiszásoktól kellene megkérdezni. A politikában minden elképzelhető: ez is, meg az ellenkezője is.

Az biztos, hogy ez a hangfelvétel nagyon érdekes, és nagy kérdés, hogy mi minden van még a birtokában az ellenzéknek.

– Most van május. Kevesebb mint egy év múlva lesznek a választások, és megint ott tartunk, hogy a kormány minden téren újfent defenzívába került.

– A kormányzatnak a legnagyobb problémája az, hogy mondhat bármit, amíg az emberek úgy ítélik meg, hogy rosszul megy a gazdaság, és rosszul megy az ő soruk, addig ez a teljesítmény nem lesz elég arra, hogy a TISZA-párttal meg tudjanak mérkőzni.

– Miközben Magyar Péter gőzhengere is lejjebb kapcsolt.

– Ebben nem vagyok biztos, amit ő országjárásban csinál, azt nagyon nehéz megítélni. A negyedik hulláma jön annak, hogy nap mint nap megy egyik településről a másikra, ez is egy teljesen új fejlemény, és ezt nem is fogjuk látni innen, hogy ez mennyire hat ott, a helyszíneken.

Nekem az a tippem, hogy erőteljesen hat ez a fajta személyes jelenlét.

– A kézigránát-ügy és most a kiszivárgott beszéd után elképzelhető, hogy Orbán lecseréli Szalay-Bobrovniczkyt?

– Inkább az valószínűsíthető, hogy nem engedheti meg magának, hogy lecserélje, mert az egy beismerés lenne. Azt aztán majd meglátjuk, hogy ez mennyire fog sikerülni neki. Nyilván mérik a honvédelmi miniszter elfogadottságát, hogy mennyire tekintik az emberek botrányosnak, ami körülötte történik, és lehet, hogy lesz egy pillanat, amikor már a miniszterelnök nem tudja tartani, és el kell engednie.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEMPONT
A Rovatból
Kicsoda Robert Francis Prevost, aki első amerikaiként lett pápa?
A 69 éves egyházfő reformszellemű, és jól ismeri a katolikus egyház megosztottságait. Latin-amerikai tapasztalata is fontos szerepet játszhat a folytatásban.


Már a bejelentés előtt is ünnepi hangulat uralkodott a Vatikánban: a Szent Péter téren összegyűlt tömeg lelkesen skandálta, hogy „Éljen a pápa!”

Robert Prevost, aki mostantól a XIV. Leó nevet viseli, 69 éves, és ő lett a 267. pápa, aki elfoglalja Szent Péter trónját. 1955-ben született az Egyesült Államokban, Chicagóban. Már gyerekként bekapcsolódott az egyházi életbe, ministránsként szolgált, majd 1982-ben pappá szentelték, írja összefoglalójában a BBC.

Pályafutása hamar nemzetközi irányt vett: harmincéves korában Peruba költözött, ahol az Ágoston-rendi misszió tagjaként kezdett dolgozni. Később érseki kinevezést kapott, majd Ferenc pápa püspökké nevezte ki Chiclayóban, egy évvel azután, hogy maga is elfoglalta a pápai széket.

Perui állampolgárságot is szerzett, és sokan ma is szeretettel emlékeznek rá, mint olyan emberre, aki szívügyének tekintette a peremre szorult közösségek támogatását, és fontos szerepet játszott abban, hogy közelebb hozza egymáshoz a helyi egyház tagjait. Bár érseksége idején Peruban is megjelentek az egyházat érintő szexuális visszaélési ügyek, egyházmegyéje határozottan tagadta, hogy Prevost bármilyen eltussolásban részt vett volna.

A konklávén részt vevő bíborosok mintegy 80 százalékát Ferenc pápa nevezte ki, így sokak számára nem volt meglepő, hogy egy olyan vezető került az egyház élére, aki közel áll hozzá szemléletben.

Prevostot világszerte jól ismerik az egyházi vezetők, hiszen korábban a Püspöki Dikasztériumot vezette – ez az egyik legfontosabb hivatal a Vatikánban.

Első beszédében meghatottan emlékezett meg elődjéről: „Még mindig a fülünkben cseng Ferenc pápa gyenge, de mindig bátor hangja, amint megáldott minket” – mondta, majd így folytatta: „Isten kezét fogva, egységben haladjunk előre.”

A választást megelőző napokban a bíborosok tanácskozásain már körvonalazódott, milyen vezetőt keresnek. Matteo Bruni, a Vatikán szóvivője így fogalmazott:

„Egy prófétai lelkületű pápát szerettek volna, aki nem zárkózik be, hanem képes kilépni és világosságot vinni egy kétségbeeséssel teli világba.”


Link másolása
KÖVESS MINKET: