Szőnyi Szilárd: XIV. Leó más karakter, nem egy az egyben Ferenc pápa, de messze nem is az ellentéte
XIV. Leó pápa szombaton először beszélt a bíborosoknak pápaként, és azt mondta a Ferenc pápa által kialakított irányról: „vegyük fel ezt az értékes örökséget és folytassuk az utat.” Szerinte „Ferenc mesterien és konkrétan fektette le a célokat”. De nemcsak ez jelzi a folytonosságot, hanem az is, hogy első útja a Vatikánon kívül Ferenc pápa sírjához vezetett, ahol ő is elhelyezett egy szál fehér virágot.
A bíborosok előtt Leó arról is beszélt, részben XIII. Leó előtt tisztelgett névválasztásával, aki az ipari forradalom idején kiállt a társadalmi igazságosság és a munkavállalói jogok mellett. XIV. Leó szerint az akkori változásokhoz hasonlóan a mesterséges intelligencia most „új kihívásokat jelent az emberi méltóság, az igazságosság és a munka védelme szempontjából”. Mit várhatunk az új pápától, mit tudhatunk róla? Szőnyi Szilárddal, a Szemlélek katolikus hírportál főszerkesztőjével beszélgettünk.
– Kicsoda XIV. Leó?
– Rendkívül összetett ember. Azt feltételezem, hogy azok is meglátják benne a pápájukat, akik Ferenc pápa reformjainak, nyitásának és egyházvezetésének folytatását kívánják. Erre XIV. Leó határozott utalásokat is tett. Első beszédében a szinodalitás szó hangsúlyosan hangzott el. Ferenc pápa öröksége a szinodális egyház, az elmúlt években nagyon komoly nemzetközi folyamat is zajlott, zajlik ez ügyben. A szinodális egyház a beszélgető, meghallgató, a klerikalizmussal szakító, lehetőleg közös döntéseket hozó egyház. Ez komoly programhirdetés volt, ami egyértelmű folytonosságot jelzett Ferenc pápával.
Ezek mind erős, szimbolikus tartalommal is bíró üzenetek a folytonosság mellett. Ugyanakkor azok számára, akik Ferenc pápa reformjait sokallták, és a hagyományosabb egyházi világot tartják értéknek, szintén voltak szimbolikus, sőt, akár tartalmi üzenetek is. Például az, hogy nem fehér öltözetben jelent meg az erkélyen. Korábban Ferenc pápa, szakítva elődjeivel, hófehér ruhában jelent meg. XIV. Leó vörös színű karinget viselt, rajta bordó vagy stólát, tehát öltözékében a hagyományosabb egyházképet sugallta. Amennyire utánajártam, a piros cipőt, amivel már Ferenc pápa szakított, nem vette fel. Üdvözlégy Máriát mondott, megimádkoztatta a téren lévőket és a világot. Nagyon hagyományos, nagyon katolikus imáról van szó. Ezt valószínűleg azok is örömmel tapasztalták, akik a korábbi hagyományosabb egyházképet képviselik. Zárójelben teszem hozzá, hogy Ferenc pápa is máriás lelkületű volt. Robert Francis Prevost úgy észak-amerikai, hogy egyben dél-amerikai. Szülei révén olasz, francia és spanyol felmenői is vannak. Tehát az angol, a spanyol, az olasz és a francia nyelvet egyaránt, szinte anyanyelvi szinten beszéli. Ebből a szempontból erős üzenet volt, hogy olaszul mondta a beköszöntő beszédét, ugyanakkor volt néhány mondat spanyolul, amiben az anyanyelvükön szólította meg annak a perui egyházmegyének a híveit, akik között hosszú éveken keresztül szolgált.
Tehát azon veszély hangoztatása, hogy trumpista pápa ülne Szent Péter székében, ezen néhány gesztus alapján alaptalan. Sőt, korábban legalább 4–5 olyan megszólalása volt, amelyben erősen kritizálta Trump főleg bevándorlással kapcsolatos politikáját, a sok millió hispán anyanyelvű ember kitoloncolásának szándékát.
– Peru, ha úgy tetszik, akkor még emblematikusabban latin-amerikai terület, mint Argentína, ahonnan az előző pápa jött, ami a szociális vonalat illeti. Figyelemre méltó, hogy nagyon gyorsan választották meg Leó pápát, valószínűleg nagy konszenzus lehetett körülötte, holott előzőleg a neve nem szerepelt az esélyesek közt.
– Így van. Megnéztem, a fogadóirodák egy, legfeljebb két százalék esélyt adtak a megválasztásának.
– Akkor az is bekövetkezett, amiről beszélt korábban, hogy általában meglepetéspápát választanak.
– Azért ő nem akkora meglepetés, mintha egy, bocsánat a szóért, „nevenincs” bíboros került volna a pápai tisztségbe, akiről az életben senki nem hallott. Mondjuk a húsz ember között, akikről az elmúlt hetekben beszéltek, azért én már hallottam az ő nevét is, de soha nem a legesélyesebb befutók között. Az tény, hogy váratlanul gyorsan, négy forduló után szavazták meg. XVI. Benedek öt forduló után lett pápa, pedig róla mindenki azt mondta, hogy természetes követője II. János Pálnak. Az, hogy Prevost bíboros még hamarabb is elnyerte a többséget, azt sugallhatja, hogy talán már a korábbi, akár már a konklávé előtti hetekben, Ferenc pápa kórházi kezelése és gyengélkedése alatt elindult a gondolkodás. A másik lehetséges magyarázat, amit Ferenc pápánál is mondanak, hogy a konklávé előtt olyan nagy hatású beszédet mondott, amivel felhívta magára a figyelmet.
Tehát
Ugyanakkor az utóbbi feltételezésnek ellentmond, hogy csupán 2023 vége óta bíboros, tehát nagyon „új fiú” ebben a testületben. A másik fontos tényező, hogy fiatalnak számít, 69 éves, és így akár 15–20 év pápaság lehet előtte. Ez mind azt mutatja, hogy rendkívül erős a bizalom iránta, abban a testületben legalábbis, amely megválasztotta.
– Úgy emlékszem, hogy annak idején II. János Pál azért jó tíz évvel fiatalabb volt.
– Igen. Az előző kérdésre még egy gondolatot: Perut említette, ott a szegénység jelensége valóban rendkívül meghatározó. Onnan származik a felszabadítás teológiája, ami a dél-amerikai egyház sokáig vitatott, sőt el is ítélt irányzata volt, majd később rehabilitálták. Ha nem marxista módon értelmezzük, akkor helye van az egyházi gondolkodásban. Ez az irányzat a perui Gustavo Gutiérrez teológus munkássága révén vált ismertté. Prevost bíborosról nem hallottunk olyan híreket, hogy komolyan elkötelezte volna magát mellette, de az, hogy testközelből ismeri ezt a témát és világot, egészen biztos. És még egy gondolat. Sokat emlegették már, de itt is érdemes aláhúzni a névválasztást. XIV. Leó elődje a XIX. század végén élő XIII. Leó volt, aki meghatározó egyházfő volt. Részben a Rerum Novarum kezdetű, „új dolgokról” kezdetű enciklikája miatt,
Nyilván nem véletlen, hogy a mostani pápa is ehhez a hagyományhoz nyúl vissza, és ilyen értelemben valószínűleg Ferenc pápa szociális elkötelezettsége is jellemezni fogja.
– Mi az, amit még mindenképpen folytatni fog Ferenc örökségéből?
– Beköszöntő beszédének első mondata rendkívül emblematikus: „béke veletek”. Ez hagyományos krisztusi, keresztény köszöntés, de a mai orosz–ukrán, közel-keleti és egyéb háborúkkal terhelt világban komoly felszólítás is volt. A másik, amit szintén hangsúlyozott: az egység. Szerintem ezen a különböző egyház- és világképet képviselő katolikusok egységét is érti és szeretné megteremteni. Tehát várhatóan
és a Ferenc pápával nagyon kritikus embereket is megpróbálja az egyházon belül tartani.
– Mi a helyzet a progresszívabb témákkal? Akár a meleg párok megáldásáról is beszélhetünk, vagy a papi nőtlenség kérdéséről.
– A meleg párokról született egy egyházi dokumentum, azt óvatosan támogatta. Ebben a tematikában valószínűleg nem lesz annyira elkötelezett, mint Ferenc pápa volt. De mondjuk az elvált és újraházasodott katolikusok szentségekhez járulását sokkal egyértelműbben támogatta, mint az LMBTQ-témát. Leó más karakter, nem egy az egyben Ferenc pápa, de messze nem is az ellentéte. Az a jó a katolikus egyházban, hogy minden pápa teljesen új karakter, és nem „copy–paste”-el, nem egy kaptafára készülnek egymás után a „fröccsöntött pápák”, hanem hús-vér emberek, és a különböző személyiségeken keresztül fölmutatják az egyház nagyon sokszínű arcát.
– Mi fog ezután következni?
– Abban a pillanatban, amikor megkérdezik a megválasztott bíborostól, hogy elvállalod-e a tisztséget, és igent mond (lehet nemet is mondani), onnantól ő a pápa. Nincs szükség külön beiktatásra, ceremóniára, ő ezzel az igennel elvállalta, és azonnal, teljes joggal a Szentszék, a Vatikán Állam és a világegyház feje. Ami a világ felé való megmutatkozást jelenti, egy-két héten belül lesz egy feltehetőleg vasárnapi szentmise a Szent Péter-bazilikában vagy az előtte lévő téren, ami programadó megmutatkozás lesz. Viszont mostantól kialakítja a saját adminisztrációját. Az előző pápa halálával minden hivatal függővé vált, és az új pápa át fogja alakítani a struktúrát, az embereket, a személyeket. Tehát
Utóbbiak között hány nő lesz? Ferenc pápa ezt már nagyon erősen elindította. Tehát a szimbolikusan, a világnak szóló gesztusok mellett érdemes lesz ezekre a szervezeti, személyi változásokra is figyelni, mert nagyon sok minden lesz kiolvasható belőlük.