SZEMPONT
A Rovatból

Philip Zimbardo: A magyar ember örök pesszimista, de hiszek a változásban

A börtönkísérleteiről híres Philip Zimbardo valóban legyőzhette a gonoszt, és cserébe valahogy megkaparinthatta az örök fiatalság szérumát – személyes beszélgetésünk legalábbis erre enged következtetni.
Biacsics Bogi - szmo.hu
2017. május 25.


Link másolása

A 84 éves pszichológus-sztár - merthogy sztár - szelfikészítésre készen, poénkodva és huszonéveseket meghazudtoló lelkesedéssel vett részt az interjún. A világhírű szociálpszichológus ma már nem a gonosz és az agresszió eredetét, sokkal inkább az emberi jóságot vizsgálja: pontosabban azt, hogyan válhatnak teljesen átlagos emberekből hétköznapi hősök.

Frissen megjelent Pszichológia mindenkinek című kötete kapcsán, a döntéseinket meghatározó kritikus gondolkodásmódról és a pályáját befolyásoló emberi tényezőkről mesélt. Ezúttal tudományos eredmények és paradigmák helyett személyes élményekről és belső motivációkról beszélgettünk.

Amellett, hogy a Pszichológia mindenkinek tankönyv, enciklopédia és történetmesélés, megtanítja az olvasót a kritikus gondolkodásmódra is. Mi volt ezzel a célja?

- Mindenek előtt el kell, hogy mondjam: Amerikában ez egy 14 fejezetből álló egyetemi tankönyv, amely a „Psychology: Core Concepts” nevet viseli. Magyarországon négy kötetben jelenik meg, és ezúttal a nagyközönségnek szól, ahogy a neve is mutatja, „Pszichológia mindenkinek”. Ez a koncepció csodálatos kihívás volt számomra, egyrészt, mert imádok tanítani, másrészt, mert úgy fogalmaztam meg a pszichológia alaptételeit, hogy az mindenki számára olvasmányos és érthető legyen.

zim1

Fotók: Mervai Márk

A könyv egyik legfontosabb fejezete az észlelés, melyet számos tényező befolyásol, mint például a média vagy az adott kormány, amely megmondja, hogy mit tegyünk, és mit ne. A kritikus gondolkodásmód elsajátítása segíthet abban, hogy hátralépjünk egyet, és megpróbáljuk másképp szemlélni, értelmezni a dolgokat: azt, hogy pontosan mi is történik körülöttünk. Ha például segíteni szeretnénk valakinek az utcán, akkor előfordulhat, hogy azért nem tudunk, mert a probléma bennünk van, például fizikailag képtelenek vagyunk rá. Az is előfordulhat viszont, hogy a környezetünk, az adott szituáció akadályoz bennünket.

Van, hogy például vallási vagy kulturális meggyőződésből egy férfi nem érhet hozzá egy idegen nőhöz, akinek baja esett az utcán, így nem tud segíteni rajta. Fontos, hogy lépjünk egyet hátra, és vizsgáljuk meg, milyen tényezők akadályoznak bennünket, és, hogy milyen következményekkel jár az, ha megteszünk, vagy nem teszünk meg valamit. A Hősök Tere-program szlogenje: „Az vagy, amit teszel”, a tetteinket pedig a gondolkodásunk határozza meg, amelyen lehet változtatni.

Ha már vallási és kulturális körülmények… Említette, hogy római katolikus neveltetésben részesült. Milyen mértékben határozta ez meg a gondolkodásmódját?

- Szoktam mesélni, hogy egy nagyon szegény szicíliai gettócsaládból származom, Bronxban nőttem fel. Abban a meggyőződésben neveltek, hogy a jót és a rosszat egy éles határvonal választja el. Egyszer, kisgyerekkoromban kórházba kerültem tüdőgyulladással – nem volt pénz gyógyszerre, rendes kezelésre, igazából egy valamit tudtunk tenni: várakozni.

"
Akkor alkut kötöttem Istennel, amelyben megállapodtunk abban, hogy meggyógyulok.

Teltek-múltak a hetek, és éjszakáról éjszakára kevesebben lettünk. A nővérek azt mondták, hazaengedték a többieket, de valójában egyre többen haltak bele a betegségbe. Akkor arra a következtetésre jutottam, hogy éjszakánként az ördög van szolgálatban, ezért vele is alkut kötöttem. Egyszóval hipnotizáltam magam annak a szellemében, hogy a jóval és a rosszal is egyezségre jutottam. És meg is gyógyultam.zim3

Philip Zimbardo sokszínű pályáját a tudományos paradigmák és feltevések mellett személyes élmények, hullámhegyek és hullámvölgyek alakították. A most megjelent Pszichológia mindenkinek a börtönkísérletek, holokausztvizsgálat, stressz-kutatások, a személyes időperspektíva-elmélet, vagy a félénkség vizsgálata stb. mellett azért is érdekes, mert ahogyan ő fogalmaz, ez a bevezető kötet egy „Neverending Chapter” - vagyis véget nem érő fejezet - a szakmai pályájában.

A négykötetes sorozat négyévente frissül, és a legaktuálisabb kutatási eredményeket és esettanulmányokat felhasználva ad átfogó képet a pszichológia tudományáról. Nem utolsó sorban pedig megtanítja az olvasót pszichológus fejjel, kritikusan gondolkodni.

zim5

Számos kutatása azon a feltételezésen alapul, hogy nem létezik eredendően jó és gonosz: az ember nem születik rossznak, alapvetően jók vagyunk, és a körülmények sodornak minket a rossz irányba. Hogyan változtak meg a fent felvázolt meggyőződései a jó és a gonosz fogalmáról?

- Gyermekkoromban minden vasárnap ellátogattunk a templomba. Imádkoztunk, és meghallgattuk a prédikációt. Folyton a kísértésről esett szó, és azokról a tényezőkről, amelyek a rossz irányba terelnek minket. Nem értettem, hogy

"
miért arról beszélünk, mit ne tegyünk meg, ahelyett, hogy arról esne szó, mi az, amit meg kell tennünk, azaz, hogy hogyan cselekedjünk jót.

Egyszóval a megközelítését nem értettem a témának. Alaptevően elkezdett érdekelni a jó és rossz mibenléte, és bár mókásan hangzik, de már akkor kibújt belőlem a kis tízéves pszichológus. Mindennél jobban érdekelt az emberi természet, folyton másokat tanulmányoztam, figyeltem a környezetem, és ez a mai napig mit sem változott. Emellett, ahogy a könyvbemutató előtt is beszéltem róla: fiatalkoromban olvasott könyvek, különböző szépirodalmi művek is formálták a gondolkodásmódom. Ilyen alkotás volt például a Dr. Jekyll és Mr. Hyde, vagy a Legyek Ura, amely miatt elkezdett érdekelni: mi történne, ha az emberekre álarcot tennénk, és megvonnánk tőlük saját személyiségüket. Ennek hatására (is) kezdtem el például az anonim agresszió eredetét kutatni.

Fel tud idézni olyan pillanatot a fiatal korából, amikor könnyebb lett volna a rossz utat választani, vagy inkább úgy kérdezem: amikor hátralépve egyet, és kritikusan szemlélve a helyzetet, a jó döntést hozta meg?

- Ahogy említettem, egy nagyon szegény szicíliai családból származom, és a bronxi gettóban nőttem fel. A barátaimmal sokszor estünk kísértésbe, az élet választás elé állított bennünket: ellopod azt a tíz dollárt, vagy dolgozol érte egy hónapig. A srácok közül sokan a pénzt nem munkával, hanem inkább lopással keresték meg. Akkor feltettem magamban a kérdést: mi a különbség köztem és köztük? A válasz az volt, hogy az ő tettük következményeképpen kihívták a rendőrséget, így mindannyian börtönbe kerültek. Jó döntést hoztam.zim4

Megtanulhatunk tehát másképp gondolkodni és így a tetteinken pozitív irányba változtatni, egyszóval képesek vagyunk hétköznapi hőssé válni. De mi a helyzet Magyarországgal? Mi, az örök pesszimisták is tudunk változtatni tetteinken? Már három éve működik nálunk a Hősök Tere-program. Mik a tapasztalatai?

- A magyarok pesszimizmusa nagy kihívás volt számomra, de én örök optimista vagyok: valahol bízom például abban is, hogy Donald Trump egyszer eltűnik a színről... Viccet félretéve, Budapest a kedvenc európai városom, de az biztos, hogy

"
Magyarország hatalmas kihívás volt számomra. A magyar ember örök pesszimista, folyton bizonyítékot keres, mindent megkérdőjelez, mindenben kételkedik. De én hiszek benne, hogy képesek vagyunk megváltoztatni a világot – nem egyedül, társakkal, egymással karöltve, közösségben működve. És örömmel tapasztalom, hogy itt Magyarországon egyre többen csatlakoznak hozzánk, a Hősök Tere-projekthez: ma már több iskolában vannak képzéseink, mint bárhol a világon.

A képzés egyébként Magyarországon, egyedi módon ingyenes, és az önkéntesek száma is példaértékű. Hihetetlen ereje van ennek a közösségnek, amely egyre inkább duzzad - egyre több közös program és még több a közös jótett. Ez mindenképpen optimista hozzáállásra ad okot.zim6

A Hősök Tere-projekt

A Hősök Tere-projekt a részvételre hivatott felhívni a figyelmet és a közönnyel szeretne leszámolni – missziójának alapgondolata, hogy tegyünk meg apró dolgokat másokért, tegyünk jót.

A Hősök Tere-kezdeményezés tudományos hátterét a Heroic Imagination Project (HIP) adja, amely azzal hívta fel magára a figyelmet, hogy a hétköznapi hősiességet helyezi előtérbe és a bátor irányítás, vezetés fontosságát hangsúlyozza. A HIP alapítója Dr. Philip Zimbardo, székhelye San Franciscóban található.

A Hősök Tere-kezdeményezés mára kinőtte magát: a program alapjául vett modell ágyaz meg tréningeknek, workshopoknak, amelyek a mindennapi életben előforduló, frusztrációt okozó, nehezen kezelhető helyzetekre adnak megoldást.

A Pszichológia Mindenkinek is segít ebben – megtanít másképpen gondolkodni, jobban cselekedni?

- A kötet egyfajta bevezető könyv – a pszichológia tudományának alapjaival ismertet meg. Emellett segít a pszichológiai gondolkodásmódot elsajátítani, megtanít kritikusan gondolkodni, ahogy beszéltünk is róla. Harminc évig írtam ezt a könyvet, úgy szoktam fogalmazni, hogy ez egy Neverending Chapter (véget nem érő fejezet- a szerk.) az életemben. Ami azért is olyan fontos számomra, mert nemcsak taníthatok általa és egyfajta küldetése is van, hanem én magam is tanulhattam a megírása közben. Bizonyos kérdésekben szaktársaimhoz fordultam, például Dr. Thomas Gordonhoz. Őt megkértem, tanítson a releváns témákban, hiszen csak így tudom én magam is átadni az olvasóknak az ismereteket úgy, hogy azt a legkönnyebben megértsék, elsajátítsák.zim7

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SZEMPONT
A Rovatból
Somogyi Zoltán: Magyar Péter változtatott az eddigi stratégiáján, és nagyon komoly kockázatot vállalt
Szerinte az EP-választással nem vállalt olyan sokat a Tisza Párt politikusa, de abban, hogy önkormányzati helyekért indulnak, sokféle csapdahelyzetbe kerülhetnek.

Link másolása

Somogyi Zoltán politikai elemző szerint Magyar Péter taktikát váltott azzal, hogy a kampány közepén döntött úgy: részt vesz az önkormányzati választásokon is. Szerinte olyan hangulat állt elő, ami elragadta magával a politikust és a Tisza Pártot – fejtette ki a Népszavának.

Ahogy arról korábban beszámoltunk, Magyar Péter első három polgármester-jelöltjét olyan kerületekben (a VII.-ben, a XI.-ben és a XVIII.-ban) mutatta be, ahol jelenleg ellenzéki (DK-s) városvezetők irányítanak, ami miatt vitába került Dobrev Klárával, a párt vezető politikusával is.

Pénteken aztán bejelentette, hogy azonos számű jelöltet indítanak ellenzéki és fideszes vezetésű kerületekben is, igaz, mindeközben a Színes Erzsébetváros jelöltje, Lajos Béla közölte: mégsem a Tisza Párt színeiben indul a VII. kerületben.

Somogyi Zoltán szerint egyelőre csak annyit lehet biztosan állítani, hogy Magyar Péter eltér attól a stratégiától, amit eddig követett, és ami láthatóan jól működött. A NER-ből év elején kiszálló politikus eddig egyenlő távolságot igyekezett tartani Orbán Viktortól és Gyurcsány Ferenctől is, akikhez képest alternatívát igyekezett nyújtani. Azokat a választókat szólította meg, akiknek elegük van nemcsak a Fideszből, hanem abból az ellenzékből is, amely – a közvélemény egy része szerint – alkalmazkodott a kormányzati kívánalmakhoz.

Somogyi szerint ehhez a taktikához ideális volt az EP-választás, amivel egy „bent is vagyok, kint is vagyok” állapottal tudott belépni a politikai színtérre.

„Azzal, hogy elindul az önkormányzati választásokon, Magyar Péter feladja az eddig követett stratégiát”

– jelentette ki a politikai elemző.

Ezzel már nem tudja fenntartani azt a látszatot, hogy a jelenlegi pártstruktúra felett áll. „Ha túlságosan elmérgesedik a viszony a DK-val, akkor az szavazatveszteséget is okozhat Magyar Péter pártjának” – tette hozzá Somogyi. Szerinte az önkormányzatokban viszont napi szinten kell döntéseket hozni, a Tisza Párt politikusai nem kerülhetik el, hogy egy-egy adott ügyben együttműködjenek akár a Fidesszel, akár az ellenzéki pártokkal.

Hozzátette: Magyar Péternek felelősséget kell majd vállalnia azokért a politikusokért is, akik a Tisza Párt színeiben kerülnek be adott esetben önkormányzati testületekbe. A politikai elemző nem állítja, hogy az önkormányzati indulás feltétlenül rossz ötlet volt a pártvezető részéről, „de azt igen, hogy nagyon komoly kockázatokkal jár számára.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
SZEMPONT
A Rovatból
Magyar Péter: Kishitű voltam, már azon dolgozom, hogy senkivel ne kelljen koalíciót kötnünk
Néhány hete még úgy gondolta, hogy háromosztatú lesz a magyar politikai tér, most már másképp gondolkozik erről. Magyar Péter nem szeretne koalíciót kötni sem Orbán Viktorral, sem Gyurcsány Ferenccel.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. május 02.


Link másolása

Közel három órán keresztül kérdezte Magyar Pétert Puzsér Róbert a Hard Talk legutóbbi adásában. A kritikus egy ponton arról kérdezte vendégét, hogy a Tisza Párt politikusa mit tekintene az Orbán-rendszer végének. Magyar ugyanis korábban nem zárta ki annak a lehetőségét, hogy hatalomra jutva megfontolná a koalíciót egy Orbán Viktor nélküli Fidesszel.

Magyar Péter a válasza elején Horn Gyulát idézte, aki szerint mindenekelőtt azt kell megnézni, hogy milyen felhatalmazást kapnak majd a választások során az emberektől. Magyar ezután azt mondta, hogy az első interjúi idején még ő sem gondolta volna, hogy néhány héttel később már Puzsér és Kóczián faggatják.

„Kishitű voltam, és azt gondoltam, hogy egy háromosztatú politikai teret kell elképzelni”

– kezdte a választ Magyar arra utalva, hogy Orbán és Gyurcsány pártja mellé szerinte még be lehet férkőzni.

„Most már nem így gondolom. Azt hiszem, hogy ez most már egy kétosztatú politikai tér lesz” - folytatta a Tisza Párt alelnöke, aki hangsúlyozta: ő abban reménykedik, hogy idővel „tényleg elmehet a gyerekeivel játszani és lesz száz másik Magyar Péter vagy nem Magyar Péter, aki átveszi”.

„Azon fogok dolgozni, hogy nekünk senkivel ne kelljen koalíciót kötnünk. Engem nem érdekel Gyurcsány Ferenc, megmondom őszintén. Soha egy asztalhoz nem akarok vele leülni, mert tudom, hogy mit tett ezzel a hazával”

– mondta Magyar Péter.

A politikus azt is leszögezte, hogy Orbán Viktor sem érdekli, aki szerinte jól indult, de mégis csak ő vezeti „a kormánynak vagy maffiának nevezhető konglomerátumot”.

Puzsér és Magyar beszélgetését ebben a cikkben lehet végignézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEMPONT
A Rovatból
„Ha nem jön össze, májusban pihenünk” – Órákkal a határidő előtt még nem adta le az ajánlásokat sem a Momentum, sem Márki-Zay pártja, sem a Jobbik
Magyar Péter felbukkanása eddig leginkább az ellenzéki pártoktól szívott el támogatókat. Ez már az ajánlásokért folytatott küzdelemben is érződik. Végigjártuk Budapest legforgalmasabb pontjait, hogy lássuk a véghajrát.

Link másolása

A február óta eltelt időszakban a semmiből vált az egyik a legerősebb ellenzéki erővé Magyar Péter Tisza pártja, és ezzel teljesen felforgatta a politikai térképet, főleg az ellenzéki térfélen. Ezt jól mutatja az is, hogy több ismert ellenzéki pártnak is nehezére esik összegyűjteni az Európai Parlamenti választáson való résztvételhez szükséges 20 ezer aláírást.

Néhány óra múlva, pénteken 4 órakor lejár a határidő, de az ajánlóíveket még nem sikerült leadni mindenkinek.

Elsőként a Tisza párt jelentette be, hogy összegyűjtötték a szükséges számú ajánlást, rögtön az első napon, igaz, leadni csak április 30-án adták le az íveket. A Fidesz szintén az első nap végzett, és ők április 27-én, elsőként le is adták azokat. Április 30-án továbbította a Választási Irodához ajánlásait a Mi Hazánk, a Kétfarkú Kutyapárt és a Gattyán-féle MEMO is. Az MSZP-DK-Párbeszéd a szükséges 20 ezer aláírást háromszorosan túlteljesítve csütörtökön adta le az íveket, és ugyanezen a napon végzett az LMP is.

Péntek reggel, órákkal a határidő lejárta előtt azonban az NVI honlapja szerint még nem adta le az aláírásokat sem a Momentum, sem a Jobbik, sem a Mindenki Magyarországa Mozgalom.

Az olyan kisebb indulókról nem is beszélve, mint a Jakab Péter-féle Nép pártján, vagy a Vona Gábor fémjelezte Második Reformkor.

Csütörtökön több helyen is jártunk Budapesten, hogy megnézzük, hogyan folyik a véghajrá. Arra számítottunk, biztosan kint lesz az összes aktivistájával az összes még nem végzett párt. Ennél nagyobbat nem is tévedhettünk volna.

A Nyugati aluljáróban Márki-Zay Péter Mindenki Magyarországa Mozgalma várta az aláírókat. Két nappal korábban az MMM kiküldött egy levelet azoknak, akik korábban bármikor feliratkoztak a mozgalom hírlevelére, melyben többek között ez áll:

„Sajnos az erőn felüli munka dacára sem sikerült még összegyűjteni a 20 ezer aláírást, ahogyan sok más pártnak sem. Több száz aktivistánk gyűjti napok óta az ajánlásokat, azonban a tapasztalat az, hogy az emberek fásultak, bizalmatlanok és a legtöbben elutasítóak a politikával szemben.”

A Nyugatinál nem kerteltek, őszintén elmondták, hogy

rezeg a léc, állításuk szerint mindenki kint van, és gyűjti az aláírásokat (ezt később tapasztaltuk is, több helyszíneken láttuk az MMM pultját).

Egy idősebb aktivista személyes véleményként mindehhez hozzátette: azért is dolgoznak ilyen kitartóan, mert úgy gondolják, hogy személyesen Márki-Zay Péterért, és a mozgalom által képviselt értékekért kár lenne, ha elvesznének. Természetesen szóba került Magyar Péter felbukkanása, elszívó hatása, az aktivista szerint „minden kicsi megérzi” a Tisza párt felemelkedését. És hogy mi lesz, ha nem jön össze a húszezer? „Májusban pihenünk” – mondja szomorkás mosollyal.

Kissé odébb állt a Jobbik pultja is, amelyen csupán a listavezető Róna Péter neve és arcképe látható, és nagyítóval lehetett megtalálni, hogy ez valójában a Jobbik pultja. Akkor, utunk elején még nem mentünk oda, gondolván a következő helyszínen is lesznek jobbikosok.

Mekkorát tévedtünk!

Átvillamosoztunk a Széll Kálmán térre, ahol egy idős hölgy ücsörgött egy elhagyott MMM pult mögött. Volt ott még Vona Gábor Második Reformkor pártjának pultja is, és egy nagy sátor Karácsony Gergely arcképével, de sem Momentum, sem Jobbik, sem LMP nem volt sehol. Így hát metróval átrobogtunk az Astoria aluljáróba, ahol senki nem volt, csak a szokásos tömeg.

Egy megállóval odébb, a Blahán megtaláltuk az LMP pultját. Az aktivisták, akik közül az egyik Vitézy Dávidos sapkában volt, elmondták, a Tisza áradását ők is megérzik, de talán éppen most lesz meg a húszezredik aláírás. Este még mennek kopogtatni, elsősorban olyan körzetekbe, ahol a bázisuk van, tehát a felső-középosztály által lakott budai kerületekbe, ott fogékonyak a környezetvédelmi témákra, illetve az

„akksigyáras helyekre, ott aktív volt a párt, hamar össze lehet szedni száz aláírást”.

Sikerült is: estére az NVI honlapján már felkerült a párt aznapi dátummal, mint listát leadott szervezet.

Kimetróztunk az Őrs Vezér térre, ahol az MMM mellett Karácsony sátra és Gattyánék bódéja állt. Momentum, Jobbik, LMP sehol. Visszafele körülnéztünk a Keletinél, ahol hasonlóan üres volt minden, majd átlibbentünk a Kálvin térre. Sehol semmi. Szintén üres volt a Corvin negyed aluljárója is, így hát visszavillamosoztunk a Nyugatiba.

Ott még állt a Róna Péter név alatt futó Jobbik pultja. Az ottani aktivisták szerint megvan a húszezer, már csak a hibahatárra gyúrnak, azaz arra a többletre, amely akkor kellhet, ha diszkvalifikálnak néhány aláírást (és ez mindig megtörténik).

Magyar Péterről viszont érdekes dolgot mondtak: szerintük jót tett, hogy felkavarta az állóvizet. Az aktivista azt vette észre, hogy

az emberek kiléptek a komfortzónájukból és elkezdtek gondolkodni, vitatkozni és beszélgetni.

Bár a fenti beszámoló reprezentatívnak nem tekinthető, de nehéz elképzelni, hogy az összes Momentumos stand pont ott állt, ahol nem jártunk. Az is látszott, hogy a Mindenki Magyarországa Mozgalom valóban kint volt mindenhol, ahogy Márki-Zay kérte levelében a párt aktivistáit, de sem az LMP, sem a Jobbik már nem igyekezett.

Meglehet, a Momentumnak is meglett a húszezer, azért vonultak le, de péntek reggel az NVI honlapján ennek még nincs nyoma.

A hazai választási törvény egyik furcsa rendelkezése, hogy egy választópolgár több jelöltet is ajánlhat: azaz több szervezetnek is aláírhat. Így, elméletben Magyar Péter felbukkanása önmagában még nem jelenthetett veszélyt a kisebb pártokra, hiszen aki Magyart támogatja, attól még aláírhatott volna más pártoknak is.

De úgy tűnik, lesznek, akik már ezen a ponton elvéreznek.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEMPONT
A Rovatból
Magyar Péter: A Tisza Pártnak még csak 19 tagja van, az EP-választás után fog belépni sok ezer ember
Nincs egy hónapja, hogy a politikus a Tisza Párt alelnöke lett. Azóta úgy fest, hogy Magyar pártjánál már csak a Fideszre szavaznának többen, ha most lenne a választás.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. május 02.


Link másolása

„Hol volt az a pont, amióta nem vagy fideszes?” – kérdezte Puzsér Róbert Magyar Pétertől a Hard Talk legutóbbi adásában. A kritikus és a politikus beszélgetése szerdán került fel a YouTube-ra, ahol azóta is a legfelkapottabb videónak számít.

„Lehet, hogy még fideszes vagy, mert Gulyás Geri azt mondta a kormányinfón, hogy van még 47 ezer forint tagdíjtartozásom a Fideszbe, de azt nem mondta, hogy kirúgtak és én ebben a hitben éltem” – kezdi a válaszát Magyar Péter. A 15-20 pontos, országjárása során többször ismertetett politikai hitvallása kapcsán a Tisza Pártra kitérve elmondja:

„Nyilván ez nem a Tisza Pártnak a programja, hiszen még csak 19 tagunk van, és majd az EP-választás után fog belépni sok ezer ember, aki szeretne, és majd együtt határozzuk meg a pontos alapvetéseket.”

Magyar Péter még március 15-én jelentette be, hogy Taplra Magyarok Közössége néven mozgalmat indít a demokratikus értékek és szabadságjogok védelme érdekében. Mivel egy új párt alapítására már nem volt elég ideje a június 9-i választásig, ezért a Tisza Párt színeiben indul a nyári EP- és önkormányzati választáson, melynek alelnöke is lett áprilisban.

Magyar pártjának népszerűségét azóta több közvéleménykutató is mérte. A Medián héten publikált eredménye alapján a Tisza Párt toronymagasan a legnépszerűbb a Fidesz után. Magyarékra most majdnem háromszor annyian szavaznának, mint Gyurcsány Ferenc és Dobrev Klára pártjára, a DK-ra.

Magyar Péter és Puzsér Róbert teljes beszélgetését ebben a cikkben lehet végignézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET: