ÉLET-STÍLUS
A Rovatból

Pár hasznos trükk, hogy ne csússz szanaszét, ha otthonról dolgozol

Hogyan lehetsz ügyes szabadúszó? Itt van pár tipp.

Link másolása

Szabadúszónak, digitális nomádnak lenni vagy egyszerűen csak időnként otthonról dolgozni nagyon jó, ha képes vagy megszervezni a napjaidat, heteidet, és megtanulsz előre tervezni. Ha azonban úgy vágsz bele, hogy semmit sem tervezel, semmit sem ütemezel, megcsúszol és te magad is szétcsúszol.

Miért jó otthonról dolgozni vagy szabadúszónak lenni – ha ezt megteheted a szakmádban? Mert rugalmasabban tudsz alkalmazkodni, ha változik a munka mennyisége, ha változnak a munkakörülményed, ha gyermeked születik, ha megbetegszik valaki a családban, vagy ha te betegszel meg és nehezebb volna nap mint nap munkába járni.

A szabadúszásról azonban sok emberben teljesen hamis kép él – így ha lehetőséget kapnak az otthoni, kötetlen munkára, hamar kiderül, hogy egyszerűen nem tudnak élni vele. Mi mindenen csúszhatsz el?

Például:

- ha nem tervezel meg semmit,

- ha nem kalkulálsz a határidőkbe ráhagyást, hogy biztosan elkészülj,

- ha úgy éled a hétköznapokat, mintha még mindig középiskolás volnál, és éppen nyári szünet lenne,

- ha hagyod, hogy munka közben bármi elterelje a figyelmedet,

- ha nem vezeted semmilyen felületen, amit csinálsz, hanem azt gondolod, mindent fejben tudsz tartani,

- soha nem képzed magad, nem olvasol szakmai anyagokat, mert sajnálod rájuk az időt.szabaduszo2

Adunk néhény tippet ahhoz, hogy szabadúszóként összeszedetten és hatékonyan dolgozhass.

Legyen eszközöd a melóhoz

Az első, hogy mérd fel, birtokodban vannak-e azok az eszközök, amelyekkel kényelmesen végezheted otthonról a munkádat. Ha például van egy szál tableted, és semmi más, akkor inkább ne vállalj szövegírást, tartalomgyártást (vagy keress olyan főállású munkát, ahol kapsz gépet), különben vért fogsz izzadni. Ha a notebookod lassú, elavult, ne akarj azzal elkezdeni otthonról munkát vállalni, mert nem fogod tudni a megfelelő minőségben végezni a munkát.

Mérd fel azt is, kell-e előzetesen költened eszközökre, szoftverekre. Mondjuk, ha videókkal akarsz foglalkozni, mennyibe kerül a géppark beszerzése, és ha venned kell kütyüket, behozza-e az árát. Ha igen, mennyi idő alatt?

Beszélj előzetesen könyvelővel, adótanácsadóval arról, hogy miként éri meg neked a szabadúszás. Lehetsz-e mondjuk áfafizetés alól mentesülő vállalkozó, milyen adózási formát érdemes választanod, mennyi pénzt tudsz havonta félretenni öngondoskodásra stb. Azon is rágjátok át magatokat, hogy van-e, lesz-e annyi megbízásod hogy kft-t alapíts, vagy inkább legyél egyéni vállalkozó, esetleg társulj-be egy ismerős vagy családtag vállalkozásába.szabaduszo1

Ha alkatilag pánikolsz a legkisebb bizonytalanságtól is, felejtsd el szabadúszó életmódot,

mivel ki fogsz készülni, ha váratlan helyzet adódik, vagy ha lesz néhány hét, amikor lesz munkád.

Vezesd online felületeken/füzetben/határidőnaplóban/a telefonodban a munkáidat és a határidőket

Ehhez elég az ingyenes és gmaillel használható Google Calendar vagy egy Google Excel táblázat is. De használhatod a Smartsheetet vagy más fizetős alkalmazást is.

Mindent tervezz meg. Amit tudsz, egész hónapra, napokra a napokat órákra lebontva írd be az Excel-táblába vagy naptárba. Minden feladatot írj le, és húzd ki/jelöld, ha már készen vagy vele.

Előre tervezd be a szabadnapokat és szabadságokat is az év során,

így ehhez is tudod tartani magadat, és a megbízóid felé is tudod kommuniálni, mikor nem vagy elérhető.

Hiába vagy szabadúszó, valamilyen időrendhez tartanod kell magadat, hogy szét ne essen az életed és a munkád

Döntsd el, neked a reggeli, a déli vagy a délutáni-esti órák-e a legjobbak, kísérletezd ki, mikor vagy a legaktívabb, a legéberebb, és azokra az órákra ütemezd a munka javát. Minden nap tudatosan készülj arra, hogy dolgozol. Ugyanúgy, mintha munkába mennél.

Tanulmányozd hírességek időbeosztását, nézd meg, menyi időt töltöttek munkával, alvással, szórakozással, és vond le ezekből a tanulságot.

Barátkozz meg a technológiával!

Ez a Smarthu tippje: „Mivel szabadúszóként lehet, hogy egyik nap Budapestre, másik nap Bangkokba, harmadik nap pedig Párizsba kell majd munkát leadnod, ezért érdemes megismerkedned a legfontosabb online eszközökkel, mint a Skype, a Google Drive, a Dropbox, a Wetransfer és hasonlók. Triviálisan hangzik, de még 2017-ben is lehet találkozni olyanokkal, akik nem tudnak egy Skype-hívást lebonyolítani. Ne feledd, ha sikeres, nemzetközi piacon is aktív szabadúszó akarsz lenni, tartanod kell a lépést a világ nálunk fejlettebb országainak trendjeivel.”

Amit csak lehet, gépesíts, bízd applikációkra, szoftverekre, ugyanúgy, mint a Todi alapítója, mert ezzel rengeteg energiát és időt spórolhatsz.



Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
Megcsinálták: kiadóvá vált a Fel! című rajzfilm ikonikus repülő háza
Az Airbnb megvalósította a Fel! című rajzfilm ikonikus repülő házát. Azok, akiknek sikerül lefoglalniuk, kapnak egy "ifjú felfedező" jelvényt.
Fotó: Airbnb - szmo.hu
2024. május 02.


Link másolása

A szálláshelyeket kiadó cég, az Airbnb most húzott egy merészet, és megvalósította a Fel! című rajzfilm ikonikus repülő házát az Icons program segítségével.

Ha valaki nem emlékezne rá, a 2009-es Disney-Pixar filmben feltűnik egy ikonikus ház, amely léggömbök segítségével repül az égen.

Az Airbnb most megcsinálta a valóságban ezt az építményt az új-mexikói Abiquiu városában. A házat több mint 8000 léggömb – illetve egy hatalmas daru tartja 50 láb magasan.

Brian Chesky, az Airbnb társalapítója és vezérigazgatója május elsején egy Los Angeles-i rendezvényen mutatta be a különleges házat.

Azok, akiknek sikerül lefoglalniuk az ikonikus lebegő házat, kapnak egy „ifjú felfedező” jelvényt. Aki pedig elvégez bizonyos házimunkát a ház körül, további jelvényeket kaphat, akárcsak Russell, az egyik szereplő a filmben.

Nem árt sietni, ha valaki szállást akar foglalni a repülő házban, ugyanis május 15-ig lehet csak jelentkezni erre a különleges élményre.

(via Unilad)

Link másolása
KÖVESS MINKET:

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Ezekre a dolgokra figyelj nagyon használt autó vásárlásakor – ezt javasolja egy szakértő
Jackson, a szerelő három tippet javasol azoknak, akik járművásárlás előtt állnak.

Link másolása

Manapság úgy tűnik, hogy egy új autó vásárlása nehezebb, mint valaha. A regisztrációtól a biztosításig sok mindent kell figyelembe venni, ami általában nagy fejfájást tud okozni. Sokan elkerülik a bonyodalmakat használt autó vásárlásával, ami kevesebb stresszt és pénzköltséget jelenthet, bár a karbantartás kiemelten fontos marad.

Számos egyszerű dolgot megtehetünk, hogy pénzt takarítsunk meg a helyi szerelőnél végzett rutinvizsgálatokon, és ezek valóban sorsfordítóak lehetnek. Egy „Jackson the Mekanic” (Jackson, a szerelő) néven ismert tiktoker feltöltött egy videót, amelyben elmagyarázza, hogy néhány gyors ellenőrzés milyen nagy segítséget jelenthet, amikor használt autót vásárlunk. A videót már több mint 81 000-en látták, és sokan hálásak a tanácsokért.

Három dolog, amit muszáj megnézni:

1. Olajszint

Jackson kiemeli, mennyire fontos az olajszint ellenőrzése. „Először is húzza ki a nívópálcát” – kezdi magyarázatát. Majd úgy folytatja: „Nagyon fontos, hogy először egy ronggyal törölje le, majd helyezze vissza a pálcát.” Fontos továbbá, hogy csak akkor ellenőrizzük, amikor az autó le van állítva. Videójában megmutatja, hogy az olajszint eléri-e a pálcán lévő jelzést, ami azt jelzi, hogy minden rendben van.

2. Hűtőfolyadék szintje

A hűtőfolyadék a motor hőmérsékletének szabályozására szolgál. Ennek ellenőrzéséhez Jackson elmagyarázza: „Kétféleképpen ellenőrizheti: közvetlenül a radiátorról, vagy a kiegyenlítő tartályról." Soha ne végezzük el ezt az ellenőrzést, ha az autó és a motor még meleg. Jackson a videóban szereplő autóról úgy találja, hogy abban túl kevés a hűtőfolyadék, ezért vizet tölt hozzá, hogy elérje a szükséges szintet.

3. Fékfolyadék szintje

Jackson szerint az egyik legfontosabb dolog a fékfolyadék szintjének ellenőrzése. „Amit itt figyelnünk kell, az a szín és a szint, így láthatjuk, hogy a színe szép és új, és a maximum szintig van töltve." Videója végén megmutatja a maximális folyadékszintet is, ha nem lennénk biztosak benne.

A Daily Express egy cikkében ugyanakkor felhívja a figyelmet, hogy bár a Jacksonhoz hasonló tikokerek egyszerűnek tűnő autókarbantartási tippjei néha félrevihetnek: ha nem a megfelelő módon vigyázunk járművünkre, könnyen magas számlájú javításba futhatunk bele.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Fővárosi Lakásügynökség nem vállal garanciát a nem beépített bútorokért és a gépeket is a főbérlőnek kell javíttatnia
Az ügynökség programja szerint nagyon jól járhat az, aki értékesíteni vagy kiadni szeretné lakását. Azonban számos fontos kérdés merülhet fel, amikkel érdemes tisztában lenni.

Link másolása

A 24.hu írta meg, hogy a Fővárosi Lakásügynökség programjával kapcsolatban egyik olvasójuk kiszúrt néhány kellemetlen problémát.

A főváros garantálja, hogy a kiadó megkapja a bérleti díjat, és amikor visszakapja a lakást, az ugyanolyan állapotban lesz, mint amikor átadta

– mondta ezt még március végén Karácsony Gergely főpolgármester, amikor bejelentette a Fővárosi Lakásügynökség indulását a projekt vezetőjével, Kovács Verával tartott közös sajtótájékoztatóján.

A lap egyik olvasójának elsőre megtetszett a főváros ajánlata, sőt még azt a kockázatot is vállalta, hogy ha nem tudja eladni, akkor kiadta volna, hogy „ne legyen vele nyűg.” Sőt még azt is vállalta volna, hogy a piac ár alatt keres rajta, mert a lakással járó ügyintézés terheitől megszabadult volna. A szerződés tervezete során viszont számtalan dolog kérdésessé vált számára:

Az általános szerződési feltételek (ÁSZF) szerint a Fővárosi Lakásügynökség kötelezettséget vállal arra, hogy a bérleményt rendeltetésszerűen és a bérleti szerződés rendelkezéseinek megfelelően használja, állagát pedig a jogviszony időtartama alatt megőrzi. Ebbe viszont nem tartozik bele a „rendeltetésszerű használattal együtt járó elhasználódás” és a „be nem épített bútorok” sem.

Kérdéses, vajon mit takar a rendeltetésszerű használat, de az biztos, hogy nem úgy kapná vissza a lakását, ahogy átadja.

A lap felkereste a Fővárosi Lakásügynökséget, ahol azt a választ kapták, hogy

a „rendeltetésszerű használat” a lakások lakás céljára történő használatot jelenti (tehát nem üzleti célra, nem irodának használják, hanem arra, hogy ott emberek lakjanak), ez tehát nem lehet eltérő értelmezés kérdése véleményük szerint a bérbeadó és a bérlő között. Hozzátették: a „rendeltetésszerű használattal együtt járó elhasználódás” tartalma a gyakorlatban (és bírói gyakorlatban) jól meghatározható.

"A szerződés garanciát vállal arra, hogy minden beköltözőre legalább 12 nm alapterület jut (így a bérbeadó tudja, hogy maximum hányan fogják használni a lakást), a bérbeadó meghatározhatja, hogy lehet-e dohányozni vagy állatot tartani. Ennek megfelelően a bérbeadó előre láthatja, hogy a határozott időtartam alatt meghatározott számú ember lakáscélú használata esetén milyen mértékű elhasználódásra kell számítani, ami minden bérbeadás (és saját használat) szükségszerű velejárója" – fogalmaztak.

"Az ÁSZF jelenlegi szövege a lakástörvény szerint osztja meg a terheket a tulajdonos és a lakásügynökség között, tehát a szerződés teljes egészében a jogszabályt követi [...], a bérbeadó a lakásügynökséggel tart kapcsolatot, a munkák felmerülése és elvégzése esetén mi közvetítünk, így pont ezért, rajtunk keresztül, tud intézkedni külföldről is (erre közvetítő, magyarországi megbízott nélkül egyébként nem lenne lehetősége)"

– írták.

A lap szerint ugyanakkor az is felvet kérdéseket, hogy a szerződéstervezet szerint „a bérbeadó az életveszélyt okozó, az épület állagát veszélyeztető, továbbá a lakás vagy a szomszédos lakás rendeltetésszerű használatát akadályozó hibák esetén a hiba jellegének megfelelően késedelem nélkül köteles elhárítani, illetve kijavítani", amire a tulajdonosnak 30 nap áll rendelkezésre. Ám ennél komplikáltabb a dolog egy társasház életében, ahol adott javítási munkálatok elvégzéséhez a közgyűlés jóváhagyására is szükség van.

A lakásügynökség erről azt írta: ha a munkák elvégzésének időtartama objektív okok miatt nem tud határidőben megvalósulni, úgy „az nyilvánvalóan nem esik a tulajdonos terhére”, ettől tehát nem kell különösebben tartania a tulajdonosoknak.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Májusban többször is leállnak az OTP szolgáltatásai – ezekre kell figyelni
Az egyik leállás a jelenlegi hétvégét is érinti. Több online ügyintézés nem lesz elérhető.

Link másolása

Májusban többször is leállnak bizonyos szolgáltatások az OTP-nél – figyelmeztet a bank.

Az első leállás 4-5-én (vagyis ezen a hétvégén), a második május 19-én lesz esedékes.

Az OTP közlése szerint 2024. május 4-én 22:00 órától május 5-én hajnali 1:00 óráig a következő szolgáltatások nem lesznek elérhetők:

A bank a május 19-i leállásról a következőket közölték: fejlesztési okokból 2024. május 19-én hajnali 2:00 órától 3:00 óráig a következő szolgáltatások nem lesznek elérhetőek:

  • InternetBank,
  • MobilBank online termékigénylés (folyószámla, személyi kölcsön, áruhitel, értékpapírszámla).

Felhívták a figyelmet, hogy a tervezett fejlesztések, szolgáltatás módosítások bankszünnapnak számítanak akkor is, ha a szolgáltatások csak rövid ideig, és nem egy teljes napig szünetelnek.

via Pénzcentrum.hu

Link másolása
KÖVESS MINKET: