Pár hasznos trükk, hogy ne csússz szanaszét, ha otthonról dolgozol
Szabadúszónak, digitális nomádnak lenni vagy egyszerűen csak időnként otthonról dolgozni nagyon jó, ha képes vagy megszervezni a napjaidat, heteidet, és megtanulsz előre tervezni. Ha azonban úgy vágsz bele, hogy semmit sem tervezel, semmit sem ütemezel, megcsúszol és te magad is szétcsúszol.
Miért jó otthonról dolgozni vagy szabadúszónak lenni – ha ezt megteheted a szakmádban? Mert rugalmasabban tudsz alkalmazkodni, ha változik a munka mennyisége, ha változnak a munkakörülményed, ha gyermeked születik, ha megbetegszik valaki a családban, vagy ha te betegszel meg és nehezebb volna nap mint nap munkába járni.
A szabadúszásról azonban sok emberben teljesen hamis kép él – így ha lehetőséget kapnak az otthoni, kötetlen munkára, hamar kiderül, hogy egyszerűen nem tudnak élni vele. Mi mindenen csúszhatsz el?
Például:
- ha nem tervezel meg semmit,
- ha nem kalkulálsz a határidőkbe ráhagyást, hogy biztosan elkészülj,
- ha úgy éled a hétköznapokat, mintha még mindig középiskolás volnál, és éppen nyári szünet lenne,
- ha hagyod, hogy munka közben bármi elterelje a figyelmedet,
- ha nem vezeted semmilyen felületen, amit csinálsz, hanem azt gondolod, mindent fejben tudsz tartani,
- soha nem képzed magad, nem olvasol szakmai anyagokat, mert sajnálod rájuk az időt.

Adunk néhény tippet ahhoz, hogy szabadúszóként összeszedetten és hatékonyan dolgozhass.
Legyen eszközöd a melóhoz
Az első, hogy mérd fel, birtokodban vannak-e azok az eszközök, amelyekkel kényelmesen végezheted otthonról a munkádat. Ha például van egy szál tableted, és semmi más, akkor inkább ne vállalj szövegírást, tartalomgyártást (vagy keress olyan főállású munkát, ahol kapsz gépet), különben vért fogsz izzadni. Ha a notebookod lassú, elavult, ne akarj azzal elkezdeni otthonról munkát vállalni, mert nem fogod tudni a megfelelő minőségben végezni a munkát.
Mérd fel azt is, kell-e előzetesen költened eszközökre, szoftverekre. Mondjuk, ha videókkal akarsz foglalkozni, mennyibe kerül a géppark beszerzése, és ha venned kell kütyüket, behozza-e az árát. Ha igen, mennyi idő alatt?
Beszélj előzetesen könyvelővel, adótanácsadóval arról, hogy miként éri meg neked a szabadúszás. Lehetsz-e mondjuk áfafizetés alól mentesülő vállalkozó, milyen adózási formát érdemes választanod, mennyi pénzt tudsz havonta félretenni öngondoskodásra stb. Azon is rágjátok át magatokat, hogy van-e, lesz-e annyi megbízásod hogy kft-t alapíts, vagy inkább legyél egyéni vállalkozó, esetleg társulj-be egy ismerős vagy családtag vállalkozásába.

Ha alkatilag pánikolsz a legkisebb bizonytalanságtól is, felejtsd el szabadúszó életmódot,
mivel ki fogsz készülni, ha váratlan helyzet adódik, vagy ha lesz néhány hét, amikor lesz munkád.
Vezesd online felületeken/füzetben/határidőnaplóban/a telefonodban a munkáidat és a határidőket
Ehhez elég az ingyenes és gmaillel használható Google Calendar vagy egy Google Excel táblázat is. De használhatod a Smartsheetet vagy más fizetős alkalmazást is.
Mindent tervezz meg. Amit tudsz, egész hónapra, napokra a napokat órákra lebontva írd be az Excel-táblába vagy naptárba. Minden feladatot írj le, és húzd ki/jelöld, ha már készen vagy vele.
Előre tervezd be a szabadnapokat és szabadságokat is az év során,
így ehhez is tudod tartani magadat, és a megbízóid felé is tudod kommuniálni, mikor nem vagy elérhető.
Hiába vagy szabadúszó, valamilyen időrendhez tartanod kell magadat, hogy szét ne essen az életed és a munkád
Döntsd el, neked a reggeli, a déli vagy a délutáni-esti órák-e a legjobbak, kísérletezd ki, mikor vagy a legaktívabb, a legéberebb, és azokra az órákra ütemezd a munka javát. Minden nap tudatosan készülj arra, hogy dolgozol. Ugyanúgy, mintha munkába mennél.
Tanulmányozd hírességek időbeosztását, nézd meg, menyi időt töltöttek munkával, alvással, szórakozással, és vond le ezekből a tanulságot.
Barátkozz meg a technológiával!
Ez a Smarthu tippje: „Mivel szabadúszóként lehet, hogy egyik nap Budapestre, másik nap Bangkokba, harmadik nap pedig Párizsba kell majd munkát leadnod, ezért érdemes megismerkedned a legfontosabb online eszközökkel, mint a Skype, a Google Drive, a Dropbox, a Wetransfer és hasonlók. Triviálisan hangzik, de még 2017-ben is lehet találkozni olyanokkal, akik nem tudnak egy Skype-hívást lebonyolítani. Ne feledd, ha sikeres, nemzetközi piacon is aktív szabadúszó akarsz lenni, tartanod kell a lépést a világ nálunk fejlettebb országainak trendjeivel.”
Amit csak lehet, gépesíts, bízd applikációkra, szoftverekre, ugyanúgy, mint a Todi alapítója, mert ezzel rengeteg energiát és időt spórolhatsz.