SZEMPONT
A Rovatból

New York Times: Putyin főként egy Lengyelországba telepített amerikai rakétatámaszponttól tart

Moszkva szerint Amerika közelebb hozza egy atomháború lehetőségét azzal, hogy orosz ballisztikus rakéták elfogására is alkalmas rakétavédelmi rendszert telepít az orosz határ közelébe.
Címlapkép: Flickr - szmo.hu
2022. február 19.


Link másolása

A New York Times helyszíni tudósítást közölt a Lengyelország északi részén, a Balti-tenger közelében fekvő, alig néhány száz lakosú Redzikowo mellől. Az amerikai hadsereg arra készül, hogy egy ottani légibázison rakétatámaszpontot alakít ki, amelyet a tervek szerint idén állítanak hadrendbe.

Washington szerint az új támaszpont célja megvédeni Európát és az Egyesült Államokat olyan ballisztikus rakétatámadásoktól, amelyeket úgynevezett „lator államokból”, például Iránból indíthatnak.

Putyin szerint azonban az új lengyelországi bázis, valamint egy ehhez hasonló, 2016 óta működő romániai támaszpont a bizonyíték arra, hogy a NATO folyamatosan terjeszkedik kelet felé, ami szerinte már közvetlenül veszélyezteti Oroszországot.

Redzikowo alig 150 km-re fekszik az orosz határtól és 1200 km-re Moszkvától. A Kremlnek meggyőződése, hogy az új támaszpont alkalmas orosz rakéták lelövésére, vagy cirkálórakéták Moszkva elleni támadására is.

A lengyel bázisra telepített Aegis Ashore rendszer ellenséges rakéták nyomonkövetésére alkalmas csúcstechnológiájú radarokból és elfogórakétákból áll, de tartoznak hozzá MK 41 kódnéven ismert rakétakilövő állások is, amelyek az oroszok szerint könnyen alkalmassá tehetőek a Tomahawk-hoz hasonló támadórakéták indítására.

Thomas Graham, aki George W.Bush nemzetbiztonsági tanácsában az orosz ügyek felelőse volt, a New York Times-nak azt mondta, hogy Moszkva soha nem hitte el azt a washingtoni állítást, hogy a rakétavédelmi rendszereket Irán, és nem Oroszország ellen telepíti.

A szakértő szerint a jelenlegi válság nem Ukrajnáról, sokkal inkább Lengyelországról, Romániáról és a balti államokról szól.

Oroszország „radikális változásokat akar az európai biztonság területén”, és ebben benne lenne a Kelet-Európában állomásozó NATO-csapatok kivonása, a támadófegyverek és a közepes hatótávolságú rakéták korlátozása is – hangsúlyozta Szergej Lavrov orosz külügyminiszter, miután a hét elején találkozott Putyinnal.

Tomasz Smura, a varsói Casimir Pulaski alapítvány kutatási igazgatója szerint ezek Oroszország számára nagyon fontos kérdések, a redzinowói bázis bezárása azonban az Egyesült Államok és Lengyelország számára „vörös vonal”. Ezzel együtt Washington még decemberben felajánlotta, hogy tárgyaljanak bizonyos „átláthatósági mechanizmusról” az orosz aggodalmak lecsillapításának reményében.

Oroszország azonban ennél sokkal többet akar.

Putyin szerint a rakétavédelmi rendszer meggyengítheti Oroszország nukleáris erejét, és ezáltal veszélyezteti nagyhatalmi státuszát.

Ha ugyanis az Egyesült Államok képes lelőni az orosz ballisztikus rakétákat, az a Kreml szerint aláássa a „kölcsönösen biztosított megsemmisítés” doktrináját, amely garantálja, hogy a két legnagyobb atomhatalom egyike sem kockáztat meg egy nukleáris háborút. Egy ilyen atomháború ugyanis mindkét fél teljes pusztulásával járna. Nem lehetne győztes, és így nincs is értelme megindítani.

1972-ben a SALT-I egyezményben a Szovjetunió és az Egyesült Államok éppen ezért állapodtak meg abban, hogy lemondanak rakétapajzs-programjaikról, és ezzel megőrzik a kölcsönös sebezhetőséget és ezáltal a békét. Ez működött is egészen az ezredfordulóig, de 2001 decemberében – tehát 9/11 és az afganisztáni háború kitörése után - George W.Bush azzal vívta ki a két éve hatalmon lévő Putyin haragját, hogy felmondta ezt a megállapodást, és utasította a Pentagont, hogy építsen ki egy védelmi rendszert a lehetséges iráni rakétafenyegetéssel szemben.

Ezt a döntést azóta is sűrűn emlegeti a Kreml, mint az Egyesült Államokkal szembeni bizalmatlanság kezdetét. Putyin ma attól is tart, hogy ha Ukrajna közelebb kerül a NATO-hoz, oda is hasonló fegyverrendszereket telepíthetnek, ahogyan azt Romániában és Lengyelországban tették.

„Telepítünk-e mi rakétákat az amerikai határ közelébe? Nem. Az Egyesült Államok áll az ajtónkban rakétáival” – jelentette ki az orosz elnök decemberben, éves sajtókonferenciáján.

Nem segített a helyzeten Donald Trump kijelentése sem, aki azt mondta, az amerikai rakétavédelmi rendszerek bemérnek és elpusztítanak minden, Egyesült Államokra kilőtt rakétát, bárhonnan is érkezzen ilyen támadás.

Bár januárban a NATO közleményt adott ki arról, hogy a rakétavédelmi bázisok nem rendelkeznek olyan szoftverekkel és hardverekkel, amelyek támadórakéták kilövéséhez szükségesek, egyes független szakértők szerint ez nem igaz. A New York Times szerint a kijelentés valóságtartalmát csak úgy lehetne ellenőrizni, ha az ellenőröket beengednék ezekre a bázisokra, de erre nincs semmi esély.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SZEMPONT
A Rovatból
Magyar Péter: A fideszeseket Mr. Nobodynak, Senki úrnak hívják az Európai Parlamentben
A politikus szerint a Fidesz képviselői csak felveszik a pár száz milliós fizetést, és egyébként semmit nem csinálnak. Azt mondja, érdemes összehasonlítani, milyen emberek vannak pártja EP-listáján, és kik alkotják a Fideszét.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 18.


Link másolása

Magyar Péter szerint március 15-én és április 6-án már bebizonyította mozgalma, hogy vannak vidéki támogatói és nem csak egy „belpesti médiahekkről” van szó. Szerinte a vidéken élőket többek között őszinteséggel lehet megszólítani, nem pedig „lejönni dzsippel és megmondani, hogyan kellene élni”.

A politikustól megtudtuk, hogy 538 jelentkezőből választották ki másfél nap alatt azokat, akik az internetes szavazás után pártja EP-képviselőjelöltjei lehetnek majd.

„Van olyan, aki hat nyelven beszél. (...) Egyedül több nyelven beszél, mint a Fidesz-frakció húsz év alatt az Európai Parlamentben. Ami nem nehéz persze: százszor nulla az nulla, hiszen tudjuk, hogy a legtöbb semmilyen nyelven nem beszél.

Mr. Nobodynak, Senki úrnak hívják őket az Európai Parlamentben, akik felveszik a pár száz milliós fizetést évente és egyébként semmit nem csinálnak.”

Magyar szerint figyeltek a nők arányára, a jelentkezők életkora is fontos szempont volt, ahogy az is, hogy legyen víziójuk.

„Össze kell hasonlítani a Fidesz EP-listáját Deutsch Tamással az élen, meg a mi EP-listánkat. Szerintem ha nem is a pártokról beszélünk, akkor elég könnyű eldönteni, hogy az ember kire szavaz”

– tette hozzá Magyar Péter.

A teljes beszélgetést és a békési országjáróról készült beszámolót itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

SZEMPONT
A Rovatból
Magyar Péter: Eljön az ember közéjük és nem lejön egy dzsippel, és megmondja, hogyan kéne élni
Elkísértük Magyar Pétert vidékre, az országjárása első állomására. Egy résztvevő azt mondta, utoljára ilyen zizegés a rendszerváltás környékén volt Békés megyében.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 18.


Link másolása

„Olyan bebetonozott dolgok vannak az országban, amit egy úgymond friss erőnek kell valamilyen szinten megoldani” – mondta lapunknak Magyar Péter Békés megyei országjáró rendezvényének egyik résztvevője. A férfi szerint két éve az ellenzéki összefogás nem működött.

Két másik résztvevő ezt úgy fogalmazta meg, hogy „teljesen elkopott az ellenzék”. Szerintük „utoljára ilyen zizegés a rendszerváltáskor volt itt Békésben”.

„Én MZP-s vagyok, de mindenki szimpatikus, aki Orbánt le akarja váltani” – mondta a rendezvényre lányával érkező nő. A tinédzser lapunknak úgy fogalmazott: nagyon reménykedik abban, hogy Magyar változást tud hozni az országnak.

„Meggyőzött minket. Aki itt van, szerintem annak a nagy részét meggyőzte”

– jelentette ki a gyűlés végén egy férfi.

A politikus orzságjárásának első állomásáról készült beszámolónkat itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEMPONT
A Rovatból
Magyar Péter: Tegyenek börtönbe, akkor nem 50%-ot fogunk elérni, hanem 80-at, és akkor nem nekik lesz kétharmaduk, hanem nekünk háromnegyedünk
A TISZA Párt alelnöke bohócnak nevezte a Szuverenitásvédelmi Hivatal vezetőjét, miután Lánczi Tamás azt írta egy posztban Magyarnak: börtönbüntetés jár annak, aki tiltott külföldi támogatást használ fel.

Link másolása

Megalakulása óta az első vizsgálatot indította meg a Szuverenitásvédelmi Hivatal, írja azt rtl.hu. A kormány kezdeményezésére februárban létrehozott intézmény a kormánypárti Magyar Nemzet egyik cikkére hivatkozik. Az állami hírügynökséggel azt közölték: a lap információi alapján felmerül a gyanú, hogy „ugyanaz a külföldi és magyar szereplőkből álló érdekkör” próbál beavatkozni a magyar választásokba, amelyik a 2022-es választás előtt Márki-Zay Péter mozgalmát támogatta.

A hivatal Magyar Péter nevét nem említette, de a Tisza Párt alelnöke tegnap Facebook-posztban reagált. Azt írta, a vizsgálat vele kapcsolatban indult. Azt javasolta Lánczi Tamásnak: kérdezze a Fideszt, „évente hány milliárd forintot költenek 2015 óta az amerikai kampányguruknál, a gyűlölet propaganda mestereinél”.

A Szuverenitásvédelmi Hivatal vezetője erre szintén a közösségi médiában reagált: felhívta Magyar Péter figyelmét arra, hogy „amennyiben egy jelölt vagy jelölő szervezet tiltott külföldi támogatást használ fel, az három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő”.

Magyar Péter ma a Békés megyei Mezőhegyesen kampányolt, innen üzent Lánczinak Tamásnak:

„Innen is üzenem neki, hogy irtó nagy bohóc. Kit akar börtönbe tenni, engem? Vagy a magyar népet? Mit gondol, hogy tényleg azt el fogják fogadni az emberek egy ordas kamu alapján, amit a propaganda állít, majd engem börtönbe rakjanak?

De tegyen börtönbe, szerintem annál jobb lesz, akkor nem 50%-ot fogunk elérni, hanem 80-at. És akkor nem nekik lesz kétharmaduk hanem nekünk háromnegyedünk.”

A Magyar Nemzet csütörtökön azt írta, hogy Magyar Péter mozgalma mögött a Bajnai Gordonhoz köthető DATADAT nevű cégcsoport állhat, erre az egyesület honlapjának adatvédelmi tájékoztatójában találtak nyomokat. A cégcsoport ügyvezetője szerint hazugság, ami a Magyar Nemzetben megjelent.

„Sosem találkoztam velük, sem Magyar Péterrel, sem a hozzá kötődő párttal, sem a hozzá kapcsolódó egyesülettel soha semmilyen viszonyt nem ápoltunk”

- mondta Szigetvári Viktor, aki szerint azért szerepeltek az adatvédelmi tájékoztatóban, mert a Magyar Péter által átvett egyesülettel volt kapcsolatuk régebben.

Szigetvári Viktor azt mondta, nem tartnak a vizsgálattól, és együttműködnek majd a Szuverenitásvédelmi Hivatallal, ha felkeresik őket.

A szervezettel kapcsolatban épp tegnap terjesztett be határozattervezetet az Európai Parlament öt frakciója. Eszerint a Szuverenitásvédelmi Hivatal felállítása és működése sérti a szabad és tisztességes választások elvét. Arra szólítanák fel az Európai Bizottságot, hogy vizsgálja felül a korábbi döntését és függessze fel a Magyarországnak adott támogatásokat, amíg az összes korábban támasztott feltételt nem teljesíti a kormány. A tervezetről jövő héten szavazhat az Európai Parlament.

Az RTL Híradójának riportját itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEMPONT
A Rovatból
Csernus: Egy búvalbaszott, pesszimista, rosszindulatú nép vagyunk
Ügyesek voltunk, mert megmaradtunk, magyarul beszélhetünk. De az ügyességből egy ponton megalkuvás lett.
Fischer Gábor - szmo.hu
2024. április 18.


Link másolása

Csernus Imre az Index Konkrétan Rónai Egonnal című műsorának legutóbbi adásában lesújtó képet festett társadalmunk lelkiállapotáról. „Egy búvalbaszott, pesszimista, rosszindulatú nép vagyunk” – mondta a pszichiáter, akinek az elkövetkező hetekben jelenik meg legújabb könyve A magyar címmel.

A szakember úgy látja, hogy egy gyönyörű országban élünk, minden lehetőségünk meglenne arra, hogy jól érezzünk magunkat, de erre azért nem vagyunk képesek, mert érzelmileg nem vállalunk felelősséget, nem viselkedünk felnőttként. Ebből az önbecsapásból és gyávaságból fakad szerinte rengeteg egészségügyi problémája az embereknek.

Ebből a szempontból egy beteg nemzet vagyunk.

– mondta.

Közéleti állapotaink kapcsán elmondta, hogy azért vagyunk képtelenek a politikusainkon számonkérni az ígéreteiket, mert akkor egyúttal azzal is szembe kellene néznünk, hogy a saját ígéreteinek sem tartjuk be valójában.

Önmagunkkal viszont nem akarunk konfrontálódni.

A felelősségvállalás hiánya, a nem felnőtt viselkedés kialakít egy „öntudatlan populációt”, akikkel szemben viszont működik az „oszd meg és uralkodj” technikája.

Csernus arról is beszélt, hogy bár számtalan sportágban sikerült a történelem során a döntőig küzdeni magát a magyar csapatoknak, ám gyakran, váratlanul elbuktunk. Szerinte mindennek az az oka, hogy előre félünk a vereségtől, ez a félelem pedig megbénít minket.

A pszichiáter úgy látja, hogy akkor lehet belőlünk sikeres nemzet, ha bátrak leszünk, elkezdünk hinni magunkban, ha az érzelmeinkért is felelősséget vállalunk, de merünk beszélni a gyengeségeinkről, hiányosságainkról is. Mindez szerinte az ország jövője szempontjából kulcsfontosságú, mert ezeket a rossz mintákat adjuk tovább gyermekeinknek.

A teljes beszélgetést ITT tudod megnézni.


Link másolása
KÖVESS MINKET: