SZEMPONT
A Rovatból

Ne kizsákmányolt nőkre sózzuk az idősek ápolását

Mizsur András írása az Abcúgon, fotó: Végh László - szmo.hu
2019. június 25.


Link másolása

Mekkora szaktudást igényel az ápolás?

(M.K.): Gyorsan meg lehet tanulni a szakma alapvető testi vonatkozásait, apró nüanszokon múlil, kiből lesz igazán jó ápoló. Eleve a bentlakásos ápolás jelentős részét a lelki-érzelmi jellegű támogatás teszi ki. A nőknek azért könnyebb, mert a gondoskodásra vannak szocializálva. Aki nevelt gyereket, vezetett háztartást, azzal a tapasztalattal már el tud kezdeni dolgozni. Mivel mindenhol hiány van ápolókból, Nyugat-Európában férfiaknak is elkezdték reklámozni a pályát. Főleg azoknak, akik kiszorultak a munkaerőpiacról. Engem is egyre több férfi keres meg azzal, hogy menne ápolni.

Hány ügyfele szokott lenni?

(M.K.): Egyszerre csak egy ügyfelem van. Volt egy időszak, amikor másfél évig ápoltam egy nénit: két hetet voltam nála, négy hetet nem. Nem lehetett ennél tovább bírni az ápolását, mert egy nagyon nehéz kliens volt.

Hogyan tudja feldolgozni, ha meghal az ügyfele?

(M.K.): Sokat segített a hospice-ban eltöltött idő, illetve az, hogy a NANE Egyesületnél voltam segélyvonalas. Nem könnyű lelkileg látni a szenvedést. Aztán egy idő után, amikor pontosan tudja az ember, hogy mi fog jönni, már inkább szép. Rengeteg ad, ha megbízhatnak bennem a haldoklás során, hogy ott tudok lenni a családtagoknak támaszként a fájdalmukban. Egy szülésnél mindenki örül, de mi van annál felemelőbb dolog, mint valakinek úgy segíteni, hogy a fájdalmában jobban, könnyebben legyen? Nagyon intim kapcsolódások ezek. Nagy ördöngösségnek tűnhet, de szerintem csak azért, mert általában az embereknek nincs ebben rutinja.

Elmondása alapján a brit az egy jól működő rendszer, a szereplők – a családok és az ápolók – tisztában vannak a szabályokkal és az árakkal. Mi ennek az oka?

(M.K.): A britek jók abban, hogy értékeljék, ha valami olyasmit kapnak, amire szükség van. A családok boldogok, ha jó kezekben tudják a rokonukat, és én is boldog vagyok, ha megbecsülnek. Bár a középosztály ott is lecsúszóban van, mégis nagy hagyománya van az egymásról való gondoskodásnak. Elismerik és megbecsülik a gondoskodók munkáját, Magyarország ebben sehol sincs. Ettől ez még egy kihasznált szektor, az abban dolgozó nők nincsenek megfizetve. Ez azoknak jó üzlet, akik szegény országokban költik el a fizetésüket. A britek nem tudnának megélni az ápolásból, még a heti 700-800 fontos fizetésből sem, mert 8 órára vetítve az már nem is olyan nagy pénz. Az ápolás egy szűk értelmezési tartományban nagyon jó munka, azon túl viszont egyáltalán nem az. Fontos a törvényi szabályozottság is: megfoghatóak az emberek, ha hibáznak. Bármikor beperelhetem a családokat, ha nem bánnak velem jól, és erre jobbára odafigyelnek. Nemcsak szankciók vannak kidolgozva, hanem a megoldások is: van felelősségbiztosítás, ami nekem évi 90 fontba kerül, ezenkívül van az ápolóknak szakszervezetük.

“Ha azt akarjuk, hogy az idős, félig már magatehetetlen hozzátartozónk jó ellátást kapjon, akkor nem szétcsúszott életű, bántalmazott nőkre kéne rásózni a feladatot” – mondja Milánkovics Kinga idősápoló. - Fotó: Végh László

Meg van határozva, hogy ápolóként mik a feladatai? Előfordult, hogy olyasmit kértek a családok, ami nem fért bele a munkájába?

(M.K.): Szabályozva van, hogy ápolóként meddig terjed a hatásköröm: kötést például nem cserélhetek, erre van district nurse, akit bármikor kihívhatok. Ha elesik az ügyfél, nem emelhetem fel, mentőt kell hívnom, nehogy nagyobb kárt okozzak, vagy esetleg én sérüljek meg. Minden évben képzésen veszünk részt, ahol elmondják az új jogszabályi tudnivalókat, illetve hogyan változnak az ápolási protokollok. A családok is tudják, mit lehet kérni, és mit nem. Találkoztam én is olyan családdal, ahol rám akarták sózni a kertet, de nem ez a jellemző. Ahogy én látom, az ápolók szívatása nem az ápolás műfajából következik. Hanem abból, hogy itt is működnek a női szocializációs sémák: ugyanolyan szituációkban találják magukat, mint korábban például a házasságukban, azaz kihasználják őket.

Mi a helyzet Magyarországon? Mennyire tartják tiszteletben a családok, hogy meddig tart egy ápoló munkája? Mik az elvárások feléjük?

(M.K.): A családok teljesen magukra vannak utalva. Gyakorlatilag nincs kiépült rendszere az idősgondozásnak: kevés magánszolgáltató működik itthon, és nem is jó a hírük. (A magyar idősellátás hiányosságairól ebben a cikkünkben írtunk.) Gondolkodtam, hogy itthon indítok ügynökséget, de a jelenlegi adóterhek mellett annyiba kerülne legálisan, hogy a családok nem tudnák megfizetni.

Szintén nagy probléma, hogy a magyar családok úgy gondolják, hogy 150 ezer forintért hívnak egy ápolót, aki nem csak ellátja a nagyit, de még ki is takarít, ellátja a kertet, az állatokat. Afféle vegyes rabszolgát képzelnek el. Szerintem ez nem rossz szándékból fakad, egyszerűen meg vannak szorulva a családok, és nincs kultúrája ennek.

A britek tudják, hogy az ápoló nem takarít, ezt az ügynökségek is elmondják nekik. Itthon azzal kezdik a családok a hirdetést, hogy az étkeztetésért és a szállásért nem kell fizetnie az ápolónak. Pedig ez nem egy plusz, hanem innen indul a bentlakásos ápolás. Gyakori elvárás, hogy a fekvő beteget az ápoló mozgassa, miközben nekem kint tilos emelnem gépek nélkül. Magyarországon hiányzik az előre gondolkodás: a lakások nem úgy vannak kialakítva, hogy oda be tudjon költözni egy ápoló. Egyik brit ügyfelem, miután meghalt a férje, tudatosan kisebb lakásba költözött, ahol volt külön lakrésze a leendő ápolónak. Az új lakásban közelebb is volt a rokonaihoz, akik így sokáig meg tudták oldani az ő gondozását.

Hogyan szereznek ápolót a magyar családok? Hova fordulhatnak információért?

(M.K.): Eseti megoldások vannak, szájhagyomány útján terjed az információ. Gyakran ukrán vagy erdélyi nőket, esetleg kórházi nővéreket kérnek meg a családok. Sok bántalmazásból menekülő nő ápol, akiknek így a lakhatása is megoldódik valamennyire. Még a jómóduak sem találnak könnyen ápolót. A családok örülnek, ha havi 150 ezer forintot össze tudnak dobni, 300 ezer forintért, kis szerencsével, már csoda ápolót lehet találni. Két éve indult a 3800 fős Facebook-csoportunk, ahol megtalálhatják egymást az érintettek, a családok és az ápolók, és ahová tanácsért fordulhatnak. Szerintem azért nőtt ilyen rövid idő alatt ekkorára a csoport, mert akkora a szükséglet és annyira nincs hová fordulni segítségért. A Tudatos Öregedés című portált is részben azért csináltuk, hogy információhoz jussanak a családok.

Amikor a kapitalizmus és a nők helyzetének rögvalósága egyszerre jelenik meg a mindennapokban, még a legnagyobb jószándék mellett is az jön ki, hogy mindenki szívni fog. Ha azt akarjuk, hogy az idős, félig már magatehetetlen hozzátartozónk jó ellátást kapjon, akkor nem szétcsúszott életű, bántalmazott nőkre kéne rásózni a feladatot, mondván, ők kevés pénzért is hajlandóak elvégezni ezt a munkát. Persze dönthet úgy is egy társadalom, hogy nem érdekli mi van ezekkel a családokkal.

Hogyan tudna beavatkozni az állam, hogy ez megváltozzon?

(M.K.): Egyszerű törvényi szabályozással, megfelelő vállalkozói környezet kialakításával nagyon sokat lehetne javítani a magyarországi helyzeten. Mert ami itthon van, az rémálom. Reménytelen vállalkozás lenne, ha ugyanúgy akarnék itthon dolgozni, mint Angliában. Nem tudnék legálisan megélni. Ha mindez meglenne, a piac elkezdené kifehéríteni magát. Abból kell kiindulni, hogy a családok és az ápolók az államtól vállalnak át feladatokat. Ha ehhez nem is tesz hozzá az állam, legalább ne nehezítse meg a dolgukat. Ne jelentsen plusz terhet a családoknak és az ápolóknak, ha legális keretek között akarnak együtt dolgozni. Sajnos ennek idehaza még nincs meg a know how-ja, a kutatók sem igazán látják a terep szintjén a problémák pragmatikus megoldási lehetőségeit. Hiányoznak azok a szereplők és szakmai fórumok, akik kidolgozhatnák a szükséges szakpolitikai javaslatokat. És erre a hatalom sem tűnik nyitottnak. Az érintettek a túlélésért küzdenek, nem tudják hallatni a hangjukat.

Min múlik, hogy mennyire lesz nehéz egy idős ápolása?

(M.K.): Nagyon sok múlik az adott személy igényein. Mindig kapok az ügynökségtől leírást az ügyfélről, a konkrét szakmai ápolási igényekről, de a valódi nehézség nem ezektől függ. Mindig a helyszínen derül ki, hogy mennyire lesz nehéz az ügyféllel, milyenek a rokonok, hol tudok bevásárolni. Nehezen általánosítható, hogy egy embernek az idősgondozási terhe mekkora terhet ró a családra és az államra. Egy demens időst akár 10-20 évig is ápolhat a család. Magyarországon is olyan rendszerre lenne szükség, ami nagy mozgásteret ad a családoknak abban, hogy milyen típusú segítséget vegyenek igénybe.

Meg lehet mondani, hogy tipikusan kik azok, akik külföldön ápolnak?

(M.K.): Mindenféle emberrel találkoztam már: kistelepülésekről, nyolc általánossal ugyanúgy mennek, mint Budapestről Phd-vel. Csak azok nem tudnak mozdulni, akiknek gondoskodásra szoruló hozzátartozójuk, kisgyerekük vagy idős rokonuk van otthon.

Számukra az ápolás egyfajta menekülőút?

(M.K.): Én nem annak látom: a teljesen beszorult, kilátástalan helyzetükben kinyílik számukra egy ajtó, ami mögött rengeteg lehetőség várja őket, mind anyagi, mind megbecsültség szempontjából. Mivel én magam is közvetítek ki nőket ápolni, sokukkal beszélgetek. A kutatók többnyire steril kérdéseket tesznek fel nekik: például mi a motivációd, hogy ápolónak menjél? Erre születnek azok a rendszerkonform válaszok, mint hogy el kell tartanom a családomat. Hiszen mi mást mondhat egy nő? A kutatónak nem fogja elmondani, hogy elege van a férjéből, kilátástalannak érzi az életét, pénzt akar keresni, „végre élni akar”. Nekem viszont igen.

Ha jól végzik a munkájukat, olyan megbecsülésben lehet részük, amit nőként talán egész életükben nem kaptak meg.

Szoktam látni Máltán a tengerparton nyaraló magyar nőket, akik ápolóként dolgoznak Angliában. Összeállnak, együtt mennek nyaralni, jól érzik magukat, hallom, amiket mesélnek egymásnak a napágyak alatt. Erre Magyaországon nem lett volna lehetőségük.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SZEMPONT
A Rovatból
Magyar Péter: Tegyenek börtönbe, akkor nem 50%-ot fogunk elérni, hanem 80-at, és akkor nem nekik lesz kétharmaduk, hanem nekünk háromnegyedünk
A TISZA Párt alelnöke bohócnak nevezte a Szuverenitásvédelmi Hivatal vezetőjét, miután Lánczi Tamás azt írta egy posztban Magyarnak: börtönbüntetés jár annak, aki tiltott külföldi támogatást használ fel.

Link másolása

Megalakulása óta az első vizsgálatot indította meg a Szuverenitásvédelmi Hivatal, írja azt rtl.hu. A kormány kezdeményezésére februárban létrehozott intézmény a kormánypárti Magyar Nemzet egyik cikkére hivatkozik. Az állami hírügynökséggel azt közölték: a lap információi alapján felmerül a gyanú, hogy „ugyanaz a külföldi és magyar szereplőkből álló érdekkör” próbál beavatkozni a magyar választásokba, amelyik a 2022-es választás előtt Márki-Zay Péter mozgalmát támogatta.

A hivatal Magyar Péter nevét nem említette, de a Tisza Párt alelnöke tegnap Facebook-posztban reagált. Azt írta, a vizsgálat vele kapcsolatban indult. Azt javasolta Lánczi Tamásnak: kérdezze a Fideszt, „évente hány milliárd forintot költenek 2015 óta az amerikai kampányguruknál, a gyűlölet propaganda mestereinél”.

A Szuverenitásvédelmi Hivatal vezetője erre szintén a közösségi médiában reagált: felhívta Magyar Péter figyelmét arra, hogy „amennyiben egy jelölt vagy jelölő szervezet tiltott külföldi támogatást használ fel, az három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő”.

Magyar Péter ma a Békés megyei Mezőhegyesen kampányolt, innen üzent Lánczinak Tamásnak:

„Innen is üzenem neki, hogy irtó nagy bohóc. Kit akar börtönbe tenni, engem? Vagy a magyar népet? Mit gondol, hogy tényleg azt el fogják fogadni az emberek egy ordas kamu alapján, amit a propaganda állít, majd engem börtönbe rakjanak?

De tegyen börtönbe, szerintem annál jobb lesz, akkor nem 50%-ot fogunk elérni, hanem 80-at. És akkor nem nekik lesz kétharmaduk hanem nekünk háromnegyedünk.”

A Magyar Nemzet csütörtökön azt írta, hogy Magyar Péter mozgalma mögött a Bajnai Gordonhoz köthető DATADAT nevű cégcsoport állhat, erre az egyesület honlapjának adatvédelmi tájékoztatójában találtak nyomokat. A cégcsoport ügyvezetője szerint hazugság, ami a Magyar Nemzetben megjelent.

„Sosem találkoztam velük, sem Magyar Péterrel, sem a hozzá kötődő párttal, sem a hozzá kapcsolódó egyesülettel soha semmilyen viszonyt nem ápoltunk”

- mondta Szigetvári Viktor, aki szerint azért szerepeltek az adatvédelmi tájékoztatóban, mert a Magyar Péter által átvett egyesülettel volt kapcsolatuk régebben.

Szigetvári Viktor azt mondta, nem tartnak a vizsgálattól, és együttműködnek majd a Szuverenitásvédelmi Hivatallal, ha felkeresik őket.

A szervezettel kapcsolatban épp tegnap terjesztett be határozattervezetet az Európai Parlament öt frakciója. Eszerint a Szuverenitásvédelmi Hivatal felállítása és működése sérti a szabad és tisztességes választások elvét. Arra szólítanák fel az Európai Bizottságot, hogy vizsgálja felül a korábbi döntését és függessze fel a Magyarországnak adott támogatásokat, amíg az összes korábban támasztott feltételt nem teljesíti a kormány. A tervezetről jövő héten szavazhat az Európai Parlament.

Az RTL Híradójának riportját itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

SZEMPONT
A Rovatból
Suhajda Szilárd felesége: Nem szeretném, hogy Szilárd testét lehozzák az Everestről
Legindi Tímea több okot is mondott, amiért úgy döntött, hogy a serpák a most induló akciójuk során ne hozzák le a férje holttestét. A nepáli hatóságok szeretnék megtisztítani a hegyet a sok hátrahagyott hulladéktól, és több holttestet is lehoznának.

Link másolása

Nem hozzák le Suhajda Szilárd testét a Mount Everestről - ezt özvegye, Legindi Tímea mondta el a Blikknek.

A magyar hegymászó 2023. májusában indult a 8848 méter magas csúcsra, de életét vesztette. Utoljára 23-án adott életjeleket magáról. A holttestét nem találták meg.

A nepáli hatóságok most úgy döntöttek, hogy megtisztítják a hegyet a sok szeméttől, hulladéktől, amit az expedíciók hagytak maguk után. A serpák feladatai között állítólag az is szerepelt, hogy öt alpinista testét is hozzák le. Suhajda Szilárd neve is felmerült, de felesége cáfolta, közölte, hogy erről szó sem lehet.

"Nem szeretném, hogy Szilárd testét lehozzák az Everestről, ez az én személyes elhatározásom és döntésem. Több ok is áll emögött. Egyrészt a keresés során nem találták meg a testét. Másrészt egy ilyen kutatóexpedíció nagyon nehéz, akik megpróbálkoznának vele, önmagukat is veszélybe sodorhatják"

- mondta a lapnak.

Hozzátette: ritka, hogy egy-egy hegymászó holttestét a családtagok megpróbálják lehozatni. Előfordult azonban, például, mikor egy amerikai mászó családja egy hagyatéki ügy miatt indított expedíciót. De ha nincs ilyen ok, vagy vallási meggyőződés, akkor felesleges bolygatni az ott elhunyt személy testét.

Egy ilyen küldetés szinte emberfeletti és nagyon veszélyes. Egy példát is elmesélt: korábban a Broad Peak (8051 méter) csúcs első magassági táborából – ez az alaptábor fölött elhelyezkedő első tábor – egy magatehetetlen hegymászó mentése – akiért több mint egytucatnyian indultak el – csaknem egy napba telt, ennyi idő alatt sikerült visszavinni az alaptáborba. És ez még nem is a csúcsrégióban történt.

A most útnak induló serpák fő feladata a hegy megtisztítása, ebben a nepáli hadsereg 18 katonája is segíti őket. 2019 óta 110 tonna hulladékot hoztak le a Himalájából. Az idei terv szerint 10 tonnányi szeméttől szabadítanák meg a hegyet. A legtöbb hulladék a táboroknál van, mert az expedíciók a felszereléseiket általában ott hagyják, így az üres, széltépte sátrak, oxigénpalackok fent maradnak.

A lap megjegyzi, hogy 2023-ban Suhajda Szilárd emlékére a Szemlő-hegyi barlang feletti parkban tartottak búcsúztatót. Özvegye idén várhatóan a közösségi oldalán emlékezik meg férje elvesztésének első évfordulójáról.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEMPONT
A Rovatból
„Majdnem összeverte a dühös tömeg az Emirates alkalmazottait” – Beszámoló egy magyartól, aki 20 órán át a dubaji reptéren ragadt
Egy minden bizonnyal mesterségesen előidézett vihar miatt kaotikus állapotok alakultak ki, teljesen megbénult a közlekedés. Olyanok is akadtak, akik négy napon át vesztegeltek a reptéren, mire felszállt a gépük.
Láng Dávid - szmo.hu
2024. április 19.


Link másolása

Volt kollégánk, Csákvári Péter egy hackerversenyre utazott az Emirátusokba, amit egy jachton rendeztek meg. Az eredetileg tervezett kezdési időpont előtti este viszont nem várt fejlemények történtek.

„A főszervező felső körökből kapott tájékoztatást arról, hogy este 8-kor elkezd esni az eső, és 24 órán keresztül vihar lesz. Ez az illető hozzátette azt is, hogy generált viharról van szó, amit felhővetéses technikával idéznek elő.”

Erre korábban mindig büszkék voltak, most azonban, hogy ekkora káosz lett belőle, Péter szerint már tagadják, hogy bármi közük van hozzá, sőt büntetés is jár érte, ha valaki ezt mondja. „Pedig az intenzitásából ítélve egyértelmű, hogy emberi beavatkozás állt mögötte” – teszi hozzá.

Azzal egyébként alapvetően nem lenne baj, ha esik az eső, az igazi problémát az okozta, hogy nem tudott elfolyni, mert a homokkő nem ereszti át a vizet.

Magát a vihart kollégánk a 62. emeletről nézte végig, elmondása szerint „kegyetlenül durva volt”, az egész felhőkarcoló beázott. És ő még szerencsésnek mondhatta magát, egy másik szállodában lakó ismerőse egy teljes napig áram nélkül volt, el se lehetett őt érni. Végül csónakkal menekítették ki és helyezték át máshová.

Voltak olyan utcák, ahol derékig vagy egyenesen fejmagasságig ért a víz, de mivel Dubajban szinte mindenkinek van legalább egy, vagy inkább több terepjárója, a helyieknek ez pont nem okozott akkora nehézséget. A taxiközlekedés viszont teljesen leállt, a metrók és a villamosok se közlekedtek, tehát a turisták már közel se mondhatták ennyire szerencsésnek magukat.

„A rendezvényt áttették egy nappal későbbre és rendben lement, hiszen eleve vizen volt. Az igazi problémák másnap kezdődtek, amikor realizáltam, hogy még mindig nincs közlekedés, nekem viszont ki kellene jutnom a 30 kilométerre lévő reptérre. Be is pánikoltam teljesen.”

Végül úgy sikerült taxit fognia, hogy a bőröndjére állva kiugrott az autópályára, aminek hatására megállt neki valaki. A sofőr egyébként megnyugtatta, hogy más is csinált már ilyet. A reptérre kiérve aztán kiderült számára, hogy akiket ott ért a vihar, azok azóta is ott vesztegelnek, ekkor már harmadik napja.

„Két gépnyi magyar torlódott fel, elképesztő idegállapotban volt mindenki. Kicsit a Terminál című filmhez hasonlított a helyzet, ráadásul információt se kaptunk senkitől. Amint megjelent valaki Emirates-egyenruhában, azonnal egész tömeg rohanta le, kezdte el rángatni és üvöltözni vele, szóval gyorsan el is tűntek mindig.”

Nagyjából félóránként csúsztatták egyre későbbre a gépek indulási idejét, ez ment 20 órán keresztül. Étel- és italkuponokat ugyan kaptak, de idővel a vendéglátóhelyek készletei is elkezdtek kifogyni.

Egészen szürreális szituációk is adódtak: „Egyszer átírták a gépünket a tel-avivi gépre, majd amikor mindenki felhördült, visszaírták Budapestre. Ekkor viszont az Izraelbe tartók akadtak ki nagyon, úgyhogy végül újra átírták Tel-Avivra, mondván, hogy nagyon kiabáltak, menjenek ők. Ezután viszont a magyarok is majdnem összeverték őket.”

A gépek egyébként rendelkezésre álltak, inkább a személyzet hiányával volt probléma, a fenti esetben is őket rakták át végül a Tel-Avivba tartó járatra. Ezután újabb 6 órán át tartó várakozás következett az éjszaka közepén – aludni a legtöbben egy percet se tudtak –, mígnem ma reggel 8-kor egyszer csak felkiáltott valaki, hogy „B2-es kapu!” Erre már csak szkeptikusan legyintettek, de tényleg ott állt a gép, sőt, személyzet is volt hozzá.

„Amikor megbizonyosodtunk róla, hogy nem viccelnek, mindenki elkezdett tapsolni és ordibálni örömében.”

Végül délután fél 4 körül landoltak Budapesten. Bár időjárás okozta késés esetén általában vis maiorra hivatkozva megtagadják a légitársaságok a kártérítést, Péter szerint ebben az esetben ez az érv aligha fog megállni.

„Nem lehet vis maior egy olyan vihar a sivatag közepén, ami 4 nappal később is megbénítja a közlekedést, szóval mindenképpen rámegyünk egy csoportos perre.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEMPONT
A Rovatból
Csernus: Egy búvalbaszott, pesszimista, rosszindulatú nép vagyunk
Ügyesek voltunk, mert megmaradtunk, magyarul beszélhetünk. De az ügyességből egy ponton megalkuvás lett.
Fischer Gábor - szmo.hu
2024. április 18.


Link másolása

Csernus Imre az Index Konkrétan Rónai Egonnal című műsorának legutóbbi adásában lesújtó képet festett társadalmunk lelkiállapotáról. „Egy búvalbaszott, pesszimista, rosszindulatú nép vagyunk” – mondta a pszichiáter, akinek az elkövetkező hetekben jelenik meg legújabb könyve A magyar címmel.

A szakember úgy látja, hogy egy gyönyörű országban élünk, minden lehetőségünk meglenne arra, hogy jól érezzünk magunkat, de erre azért nem vagyunk képesek, mert érzelmileg nem vállalunk felelősséget, nem viselkedünk felnőttként. Ebből az önbecsapásból és gyávaságból fakad szerinte rengeteg egészségügyi problémája az embereknek.

Ebből a szempontból egy beteg nemzet vagyunk.

– mondta.

Közéleti állapotaink kapcsán elmondta, hogy azért vagyunk képtelenek a politikusainkon számonkérni az ígéreteiket, mert akkor egyúttal azzal is szembe kellene néznünk, hogy a saját ígéreteinek sem tartjuk be valójában.

Önmagunkkal viszont nem akarunk konfrontálódni.

A felelősségvállalás hiánya, a nem felnőtt viselkedés kialakít egy „öntudatlan populációt”, akikkel szemben viszont működik az „oszd meg és uralkodj” technikája.

Csernus arról is beszélt, hogy bár számtalan sportágban sikerült a történelem során a döntőig küzdeni magát a magyar csapatoknak, ám gyakran, váratlanul elbuktunk. Szerinte mindennek az az oka, hogy előre félünk a vereségtől, ez a félelem pedig megbénít minket.

A pszichiáter úgy látja, hogy akkor lehet belőlünk sikeres nemzet, ha bátrak leszünk, elkezdünk hinni magunkban, ha az érzelmeinkért is felelősséget vállalunk, de merünk beszélni a gyengeségeinkről, hiányosságainkról is. Mindez szerinte az ország jövője szempontjából kulcsfontosságú, mert ezeket a rossz mintákat adjuk tovább gyermekeinknek.

A teljes beszélgetést ITT tudod megnézni.

Link másolása
KÖVESS MINKET: