Márki-Zay Péter: "Ha az ellenzék nem képes összefogni, és leváltani a kormányt, mást fognak keresni a választók"
Az új hódmezővásárhelyi polgármester nem hagyta abba a kampányt, a város vezetése mellett járja az országot, és felszólal az általa esélyesebbnek gondolt jelöltek mellett. Pártállásra való tekintet nélkül támogat baloldali, jobbikos vagy épp független jelöltet is, ha az a Közös Ország Mozgalom vagy a Viszlát, kétharmad mérései szerint esélyesek a körzetükben.
- Hogy látja néhány hét távlatból, mitől volt sikeres a vásárhelyi kampány?
- Biztosan sok minden volt, ami szokatlannak számított. Talán a közösségi média használata számított újnak, ebben hoztunk talán többet, mint mások.
- A Facebookot Juhász Péter használta a legtöbbet, de egészen másképp. Kampányt építeni rá, és helyi közösséget építeni Vásárhelyen láttuk először.
- És egy hónap kellett csak hozzá. A kampányban azért volt fontos, mert helyben nem volt más felület, a helyi média nem foglalkozott velem, keresni kellett más csatornákat.
- Most viszont már mások is elkezdték, köztük Lázár János is megjelent a Facebookon. Megérezték, hogy ennek mekkora hatása van?
- Országos figyelmet kapott, és feltehetően Lázár Jánosnak is ezután szóltak, hogy ideje egy profilt indítani. A Fidesz amúgy is idegenkedett a 21. századi megoldásoktól, most ők is rákényszerülnek. Hegedűs Zoltánnak is volt Facebook-profilja, ismerősök is voltunk, de aztán törölt. Az ő oldalára ugyanis csak az ismerősei kommentelhettek. Nálam épp ellenkezőleg: teljes interaktivitás, szabad társalgás és élénk közéleti vita alakult ki, a trollokat a többiek hamar leoltották, egy összetartó közönség követi máig az oldalt. Ma is egyfajta második nyilvánosságként használom.
- Mi döntött az ön javára, mi vitt el 13 ezer embert szavazni?
- Ez egy hosszú folyamat volt, az elején nekem az ismertséget kellett megszerezni.
Ezt a hátrányt az ellenfél hibái segítettek ledolgozni, az első két hétben máris sokat hibáztak, így lett 40-50 százalék az ismertségem a nulláról.
Ez aztán később az országos médiában való megjelenés, a plakátok és a szórólapok, majd a Facebook-csoport segítségével beérte Hegedűs Zoltánét. Olyan embereket is sikerült megszólítani, akiket eddig az ellenzéknek soha. És visszafelé sült el a negatív kampány is…
- Mennyire teremtődött morális közösség Vásárhelyen?
- Érdekes, hogy itt éltünk egymás mellett a városban jobboldali konzervatívok és baloldaliak, és szinte nem is tudtunk egymásról. Mindkettő egy viszonylag nagy politikai közösség, fideszes oldalról a Jobbikot érte is vád azért, hogy most „behozta” a szocialistákat a vezetésbe. De az én kampányomban ezek a különbségek nem érződtek, ilyen értelemben valóban új közösség alakult ki.

- Ezek a párhuzamos világok megszűntek? Nem tűnik úgy, hisz nincs visszalépés eddig sehol a megyében.
- Bizonyos fokig igen, de a mostani kampány során már nem annyira érvényesül, amit szomorúan látok. Persze itt a pártok egymással is versenyeznek. A kampányunkban sokakról én sem nem tudtam, hogy ki független, ki jobbikos és ki MSZP-s. Még most is ér meglepetés, amikor elmegyek egy-egy jelölt kampánygyűlésére, ahol meglátok valakit és meglep, hogy nahát, ő baloldali? Ez hasonlít arra, amikor Kanadában egy olyan településen éltünk, ahol sok kínai lakott, és amikor megkérdeztük a kisfiamat, hogy az az osztálytársa, akit emleget, kínai-e, csak nézett, hogy ezt ő nem tudja. Mert a gyerekek színvakok ebből a szempontból. Omladozik a fal azért, sokan átmennek a szocialista jelölt gyűléséről a Jobbik-rendezvényre, és viszont.
Erős összefogás van a korrupció megfékezésére, jó példa erre, hogy a vásárhelyi zsidó hitközség vezetője is a Jobbik jelöltjének a támogatására szólított fel.
Én magam a múlt héten egy jobbikos gyűlésről mentem a hitközség meghívására a széder-estére. Szerintem ez a normális.
- A kampányban még mindig megy a vita a koordinálásról vagy a visszalépésekről. Mi az oka ennek?
- Minden épeszű ember tudja, hogy külön indulással nem lehet megverni a Fideszt – a rendszert így alkották meg. A választók nagy többsége ezt felfogta, a pártok is, csak még különféle okok miatt nem egyeztek meg. Vagy azért, mert árulók ülnek köztük, vagy a pénzt féltik, amit buknának a visszaléptetésekkel, vagy egyszerűen ostobaságból. Persze ők elvhűségnek hívják.
- Ha egy képviselőjelölt sokat dolgozott a kampányon, és elhitte, hogy nyerhet, most nehezen győzhető meg, hogy lépjen vissza.
- Persze, de józan ésszel látható, hogy külön indulva 10-15 körzetben nyerhetnek csak. Én az összefogást propagálom, a Viszlát, kétharmad, a Közös Ország Mozgalom méréseire támaszkodva.
Az ország sorsát nem szabad, hogy felülírják az egyéni ambíciók, nekem is több jó ismerősöm van, akit bár nagyon sajnálok, de nem tudok támogatni, mert nem ő az esélyes.
Még mindig optimista vagyok, az eddigi visszalépések a jó irányt jelzik, de nagyon kevésnek látom. Eddig a honlapunkon 53, majd 33 körzetben neveztünk meg esélyes jelölteket. A héten meglesz a többiben is, meglátjuk, mit hoznak a tárgyalások, mert a háttérben ezek azért folynak, van együttműködés. Ha a három miniszterelnök-jelölt leülne, megbeszélnék a teendőiket, akkor nyernének.

- Látja-e esélyét a közös kormányzásnak, különösen úgy, hogy a koordináció is ilyen nehezen megy?
- Igen. Lehet, hogy ez most a nehezebb. Szerintem szakértői kormányra van szükség. Ebben kell megegyezni. Vona Gábor azon korábbi elképzelése, hogy ő majd egy kisebbségi kormány élén kormányozzon, és a baloldal majd kívülről támogatja, kevésbé esélyes.
- A Fidesznek nagyobb frakciója lesz, sőt az övék lesz a legnagyobb, ők kapnak kormányalakítási megbízást is elsőként.
- Persze, ennek ez a rendje.
- Az nem lehetséges, hogy valamelyik ellenzéki párt bemegy a Fidesz mellé a kormányba, ha nem lesz többségük?
- Nem hiszem, hogy megteszik, mert ez a baloldal és Vona Gábor vagy a Jobbik politikai halálát is jelentené. A baloldal riogat egy Fidesz-Jobbik-kormánnyal, de ez senkinek nem érdeke. Minden ellenzéki párt tisztában van azzal, hogy ha összeborul a Fidesszel, akkor az azonnali hitelvesztéssel jár. Lebegjen a szemük előtt a Horn Gyula mellé álló SZDSZ, vagy később Torgyán József sorsa.
- Ha a Fidesz nem tud kormányt alakítani, az ellenzéknek mi a dolga ön szerint?
- Megállapodni a feladatokban, egy közös miniszterelnökben, szakértői kormányban, és minél gyorsabban végrehajtani a Fidesz rendszerének lebontását.
- Mennyi idő van erre?
- Két év.
VIDEÓ: A sajtótájékoztató, amelyen Bod Péter Ákossal és másokkal együtt megnevezték az első esélyes jelölteket a körzetekben
Sorozatos népszavazásokkal, korrupcióellenes ügyészség létrehozásával, a közös uniós ügyészséghez való csatlakozással meg lehet csinálni. A maffiaállam lebontható, de csak úgy, ha a számonkérés, a bűnösök elszámoltatása és rács mögé juttatása mihamarabb megtörténik.
Nem szabad elkövetni azt a hibát, amit 1990 után. Pontosan ugyanaz lenne a vége – hamarosan visszatérnének a hatalomba.
- Ön mit fog csinálni április 8. után?
- Vezetem a várost, 0-24 órában. Lesz elég dolgom.
- Ha nem lesz kormányváltás?
- Akkor ez azt jelenti, hogy új ellenzékre van szükség. Ezen kell majd dolgozni. Kormányváltó hangulat van, ezt ne feledjük. A kormány alkalmas arra, hogy leváltsuk – ha az ellenzék erre nem alkalmas, akkor mást fognak keresni a választók.