HÍREK
A Rovatból

Magyar Péter hatalmas tömeg előtt jelentette be a 12 pontos programját

Közölte, hogy elindítja a Talpra, magyarok! közösségét, és rövidesen bejelenti a politikai pártját is.
Fotó: Nagy Bogi - szmo.hu
2024. március 15.



Tömegek gyűltek össze március 15-én az Andrássy úton, ahová Magyar Péter hívta azokat, akik szeretnék, ha létrejönne egy harmadik erő, amely képes elhozni Magyarországra a változást.

A nagygyűlést Cserhalmi Györggyel kezdték, a felvétel 1989. március 15-én készült, ahol a színész elmondta a 12 pontot. Azt követően Kálóczi Réka énekelte el Varga Miklós Európa című dalát. Utána Epres Attila és felesége, Madarász Éva olvasott fel leveleket, melyeket Magyar Péter kapott az elmúlt időszakban. Nagy Ervin pedig elszavalta a Nemzeti dalt. Őt követte egy dal az István, a király című rockoperából.

Végül Magyar Péter lépett a színpadra, ahol a Nemzeti dalból idézett és elmondta, hogy 176 éve a Pilvax kávéházban Petőfi Sándor és társai egy új világot álmodtak. Egy olyan új hazát, ahol egy felelős, elszámoltatható kormány irányítja a közügyeket, szabad a sajtó, megszűnnek az űrbéri viszonyok és mindenki egyenlő lehet. A bíróságok függetlenek, a nemzeti bank az ország érdekében működik, és legfontosabb négy szó: béke, szabadság, testvériség, egyenlőség.

Felidézte, hogy a márciusi ifjakat kezdetben nem vették komolyan. Ők azonban hittek az igazságukban, és tudták, hogy a leghosszabb és legnezebb út az első lépéssel kezdődik. Végül pár nap alatt a nép mögéjük állt, és a forradalom végigsöpört Európán is, de a hatalom a legtöbb helyen véres csatában legyőzte őket. Szerinte az 1848-as forradalmárok pééldát mutattak összetartásból. Emlékeztetett rá, hogy Kossuth Lajos és Széchenyi István együtt tudtak dolgozni és céljuk egy szabad, szuverén európai nemzete létrehozása volt.

A márciusi ifjak megtanították azt is, hogy nem lehet elveszíteni a reményt: „Mutassuk meg, hogy mi polgárok, konzervatÍvok szociáldemokraták, liberálisok elsősorban magyarok vagyunk. Mutassuk meg, hogy közösen képesek vagyunk megváltoztatni hazánk jövőjét” – mondta. Hozzátette: egy szuverén, európai, polgári Magyarországot szeretne.

„Magyarország nem a Rogán Antalok, nem a Tiborcz Istvánok, nem az oligarchká, és még csak nem is a döbrögik országa”. Magyarorzág a Hunyadiak, az Arany Jánosok, a Márai Sándorok és a Ludas Matyik országa

- mondta. Szerinte morális, politikai, gazdasági válság van Magyarországon. Megingott a bizalom a politikai elitben, nem hisznek a hűbéresként működő kormánytagoknak, de az ellenzéknek sem. Ugyanakkor egyre többen ismerik fel, hogy a politikusok által mesterségesen létrehozott árkok és viták a nemzeti vagyon szűk haveri körnek való átjátszását hivatott elfedni - magyarázta.

Magyar most is elmondta, hogy az uniós csatlakozás óta több tízezer milliárd forintnyi uniós pénzt kaptunk, de mégis:

„Egy évtized alatt Magyarország az unió második legszegényebb és a legkorruptabb országa lett.”

Már kialakult, hogy hova áramlik a pénz, miközben a kisvállalkozók és gazdák túlélni próbálnak. A kormány pedig milliárdos támogatásokkal csábítja a multikat Magyarországra. Őket pedig nem érdekli a magyar emberek jóléte és egészsége, csak a profit számít nekik. „Ígérem nektek, hogy nem fogjuk hagyni, hogy pillanatnyi haszonszerzés miatt kiárusítsák gyermekeink és unokáink jövőjét" - ígérte.

Felhívta arra is a figyelmet, hogy ez az utolsó 7 éves uniós ciklus, amiben érdemi támogatást kaphatunk. Ha ezt sem használjuk a tisztességes vállalkozások támogatására, akkor szegény ország maradunk, egy gazdag oligarcha réteggel. A beáramló pénz ugyanis magántőkealapokban, jachtokban, külföldi számlákon van - mondta.

Az új kormány első lépései között lesz, hogy csatlakozik az Európai Ügyészséghez, leváltják Polt Pétert, a jelenlegi legfőbb ügyészt.

Beszélt arról is, hogy az Orbán-kormány szerint a legfontosabb a csalások támogatása. Mégis tavaly született a rendszerváltás után a legkevesebb gyerek. Ennek oka szerint, hogy hiányzik az a többszázezer külföldre távozó magyar, és a külföldön megszülető magyar gyermekek tízezrei. „Lassan visszafordíthatatlanná válik a magyar társadalom elöregedése” – tette hozzá. Hogy ez megfordulhasson, egy békés, élhető országra lenne szükség, ahol stabilitás és kiszámíthatóság uralkodik egy inspiáló jövőképpel.

A szülés körlményeit is meg kell változtatni, szabad orvosválasztás kell. Emellett grandiózus bérlakásprogram lesz, a szülés körülményeit optimalizálják, és segítik a szülő nők munkaerőpiacra való visszatérését.

Úgy vélte, hogy az oktatás és az egészségügy két olyan terület, ahol azonnali és radikális változásra van szükség, mert ezek nélkül nincs jövő. Magyar szerint tarthatalan, hogy a kormány elzárkzik a pedagógusokkal, a szülőkkel és a diákokkal való párbeszédtől. Oktatási reformot, a szakszervezet bevonását és az érintettek meghallgatását javasolta, azt ígérte, hogy létrehoznak egy önálló oktatási és kulturális minisztériumot.

Az egészségügyben is gyökeres változásokra van szükség, az orvosbárók leváltására, és ehhez a rogáni propagandára költött közpénzek jó alapot nyújtanak majd. Önálló egészségügyi és szociális minisztériumot is fel kell állítani - tette hozzá.

Szóba hozta az orosz-ukrán háborút is. Az egyértelmű, hogy ebből Magyarországnak ki kell maradnia, de segíteni kell a menekülteket. Ki kell mondnai, hogy Oroszország agresszor, de nem nézhetjük el Ukrajnának a magyar kisebbségek jogainak korlátozását sem. Megbízható NATO szövetségesnek kell lennünk - tette hozzá.

Az Európai Unióról úgy vélekedett, hogy az uniós pénzekre szükség van, mert ezek hiányában óriási hátrányba kerül az ország. A felhasználásukat azonban hatékonyabban kell ellenőrizni, és a szabálytalanságokat súlyosabban kell szankcionálni. Az uniós képviselőknek pedig a magyar emberek és vállalkozók érdekében kell dolgoznia: „Magyarország és Európa nem választható külön” – közölte.

Szó volt a bicskei gyermekotthonról is, melyről elmondta, hogy odáig sem jutottak el, hogy bocsánatot kérjenek az érintettektől.

A környezetvédelem totális leépítése szerinte elfogadhatatlan, és ezek kapcsán beszélt arról, hogy az akkugyáraknál a minimum az előírások betartása és az ellenőrzése.

Kossuth Lajost idézve azt mondta: „mindent a népért, a néppel együtt, semmit a népről a nép nélkül. Ez a demokrácia”. Demokrácia nélkül lehet élni, de kevésbé érdemes - mondta.

A magyarok szerinte egy egyenes, nyílt, szélsőségektől mentes politikai erőt szeretnének. Hisznek abban, hogy van remény a változásra: „Talán gyorsabban, mint azt gondoltam” – mondta. Ezért bejelentette: „létrehozzuk azt a középenálló politikai erőt, ami leszámol az elmúlt évtizedek szekértábor-logikájával.”

A mai napon útjára indítják a Talpra, magyarok! közösségét, és rövidesen bejelenti az ehhez kapcsolódó politikai pártot is, „amivel visszavesszük a hazánkat, jelképeinket, kifejezéseinket, és közösen felépítünk egy modern, európai Magyarországot, ahol mindenki egyenlő, és minden magyar szava számít”.

Bízik benne, hogy egyre többen csatlakoznak majd hozzájuk. Egy olyan új hazát építenek majd fel, ahol nem számít, ki liberális, konzervatív, szegény vagy gazdag, hanem az, hogy mindannyian magyarok vagyunk, és szeretjük a hazánkat - magyarázta.

Majd Magyar Péter bejelentette a 12 pontos programját, "a nemzeti minimumot":

• az egészségügy rendbetétele, az ehhez szükséges források azonnali megteremtése;

• az oktatás szabadságának és a tanárok megbecsültségének visszaállítása, magas színvonalú oktatás biztosítása minden magyar gyermek számára;

• a környezetvédelem és fenntarthatóság prioritásként kezelése a jövő generációjának érdekében;

• a közpénzen folytatott propaganda megszüntetése, a közmédia függetlenségének biztosítása;

• a kétharmaddal bebiztosított pártfunkcionárisok, a köztársasági elnök, a legfőbb ügyész, az alkotmánybírók menesztése;

• az ügyészség függetlenségének biztosítása, hatékony és gyors igazságszolgáltatás;

• a mindent elborító korrupció elleni zéró tolerancia, az Európai Ügyészséghez való azonnali csatlakozás;

• a nemzeti érdekeket figyelembe vevő, Magyarország szuverenitását figyelemve bevő kapcsolat az EU-val és a NATO-val;

• a nemzeti vagyon különböző közérdekű alapítványokba történő átjátszásának teljes körű felülvizsgálata és leállítása;

olyan gazdasági és életkörülmények biztosítása Magyarországon, hogy a fiatalok ne költözzenek külföldre. Demográfiai fordulatra és bérlakásépítési programra van szükség.

• a magyar kis- és közepes vállalkozók, magyar gazdák védelme és támogatása;

• a nyugdíjasok emberhez méltó körülményeinek biztosítása, az elesettek és a beteg gyermekeiket egyedül nevelő családok támogatása.

Magyar Péter azt mondta, „nem ígérek örök életet és ingyen sört, de nem is várok se vért, se verejtéket, se könnyeket. Azt ígérem, hogy együtt, jókedvűen, egymást meghallgatva, egymásban bízva, tégláról téglára építünk egy új hazát, egy modern európai országhoz, ahol jó élni, jó gyereket nevelni”. Ez pedig egy olyan haza lesz, amire büszkék lehetnek - ígérte. Ehhez pedig egy ütőképes, ütőálló politikai erőt akar létrehozni. Elmondta, hogy van több száz önkéntes is, és hamarosan elkezdenek pártként funkcionálni.

Végül elmondta:

"Sokan azzal vádolnak engem, hogy küldtek. Nem, én jöttem, mert úgy éreztem, hogy eddig és ne tovább”. De a tüntetésre is azért jöttek el az emberek, mert változásra van szükség.

Úgy vélte, hogy egy közösség és párt felépítése óriási feladat, amit csak együtt, egy csapattal sikerülhet. És nyitottak lesznek a javaslatokra, kritikákra is - ígérte.

„Álmok nélkül nincs jövő. A magyar történelem is egy álommal kezdődött, Emese álmával"

- emlékeztetett. Ő egy békés, összetartó Magyarországról álmodik, ahol a reménytelenség felett győz a remény, a hazugság felett az igazság.

„Hiszem, hogy közösen képesek vagyunk magunkat megrázni, még egyszer felállni, és egymás kezét megfova azt mondtani, hogy együtt sikerülni fog.” Azt kérte a megjelentektől: higgyenek magukban. „Ne féljetek!”

Forrás: Telex


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter belengette, hogy ma reagálni fog „Orbánék legújabb őrületére”, hogy külföldi érdekeket szolgálna a Tisza
„Srácok, ez kevés lesz. Vagyis sok. A sajátjaitok is kinevetnek benneteket. A TISZA a magyar embereket szolgálja és Magyarország mindenkori érdeke irányítja” - jelentette ki a Tisza elnöke.


"Gondolkodtam, hogy kell-e reagálni Orbánék legújabb őrületére. A propaganda szerint irányított már minket Soros György, Gyurcsány, Brüsszel, a német kancellár, az amerikaiak és még ki tudja ki. Most épp ott tartanak kínjukban, hogy hazánk legerősebb pártja külföldi érdekeket szolgál” - írta Magyar a Facebookon.

"Srácok, ez kevés lesz. Vagyis sok. A sajátjaitok is kinevetnek benneteket. A TISZA a magyar embereket szolgálja és Magyarország mindenkori érdeke irányítja"

- jelenti ki a Tisza elnöke.

Aztán sejtelmesen utal arra, hogy neki is van muníciója, és még ma nyilvánosságra hozza:

"Mint tudjuk egyébként, mindenki önmagából indul ki.

Dél körül jelentkezem a részletekkel, ha ez nem lett volna világos."


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
„Orbán óriásit hibázott” – Markó Béla szerint a magyar kormányfő komoly zavart keltett Erdélyben Simion támogatásával
A volt RMDSZ-elnök szerint nem sikerült eltalálni a prioritásokat, amikor Orbán kiállt a magyargyűlölő Simion mellett. Úgy véli, a miniszterelnök ezzel kárt okozhatott az erdélyi magyar közösségnek a választás előtt.


Markó Béla a Klubrádiónak nyilatkozva kifejtette: Orbán Viktor hibát vétett azzal, hogy nem vette figyelembe az erdélyi magyar közösség érdekeit, és nem igazodott a Romániai Magyar Demokrata Szövetség kampányához sem. Az RMDSZ volt elnöke úgy látja, a miniszterelnök nyilatkozata zavart keltett Erdélyben, különösen George Simion elnökjelölttel kapcsolatban.

Orbán Viktor a hétvégén Tihanyban beszélt róla, hogy egyetért a román szélsőjobboldali elnökjelölt álláspontjával, amely szerint most a kereszténységért és a nemzeti szuverenitásért való küzdelem a legfontosabb Európában. Hozzátette: „biztosítjuk Románia népét és jövendő elnökét, hogy az összefogás és együttműködés talaján állunk, és semmilyen elszigetelést, retorziót nem fogunk támogatni Romániával és annak új vezetőjével szemben”.

A nyilatkozatot több magyar ellenzéki párt és a kormánykritikus sajtó úgy értelmezte, hogy a magyar kormányfő elárulta a határon túli magyarokat.

Markó Béla nem osztja ezt a megközelítést, de hangsúlyozta, hogy a miniszterelnök komoly hibát vétett. „A magyar miniszterelnök azt nyilatkozta, hogy ha ez a szélsőjobboldali jelölt, – aki, legyünk őszinték, a román fasiszta mozgalom nosztalgiáját is visszahozta – nyer, akkor éppen azért, mert keresztény Európát hirdet, és ugyanakkor a mostani Brüsszellel szemben áll, vele is együtt lehet működni” – fogalmazott.

Markó szerint választások előtt néhány nappal nem segíti a határon túli magyarokat az, ha egy ellenséges jelölttel kapcsolatban az együttműködés lehetőségéről beszélnek. Úgy véli, ilyen helyzetben vagy hallgatni kell, vagy az RMDSZ mellé kell állni.

Kiemelte: az RMDSZ célja, hogy George Simion ne kerüljön az államfői székbe. Ellenfeléről, Nicușor Danról pedig azt mondta, ő továbbra is európai irányultságú politikát képvisel, míg Simion egy elszigetelt nemzetállamot építene, ahol a kisebbségi nyelveknek és kultúráknak csak akkor van helye, ha azok igazodnak a román identitáshoz.

„Az erdélyi magyar közösségnek, amely egy jóval több mint egymilliós közösség, nem lehet érdeke elfordulni egy nyitott Európától” – mondta.

Azt is hozzátette, nem feltételezi Orbán Viktorról vagy más vezető magyar politikusról, hogy a határon túli magyarok érdekei ellen dolgozna, ugyanakkor úgy látja, a prioritásokat nem sikerült megfelelően felállítani.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Buda Péter: Amennyiben valóban léteznek magyar tervek Kárpátalja megszállására, azok csakis egy orosz stratégiához igazítva születhettek meg
Ha a vádak igazak, az Magyarország számára lehet megsemmisítő. Ha hamisak, akkor Ukrajna veszíthet sokat. Buda kívülálló fél bevonását érzi a legjobb megoldásnak.


Ha alaptalanul vádolta meg Ukrajna a magyar kormányzatot a múlt csütörtökön kirobbantott kémügyben, azzal súlyosan megingatná a nyugati államok beléjük vetett bizalmát, de ha a vádakról kiderül, hogy igazak, az megsemmisítő erejű lehet Magyarországnak – mondta a Telexnek Buda Péter nemzetbiztonsági szakértő, aki korábban nemzetbiztonsági főtisztként a titkosszolgálatnál dolgozott.

A lapnak adott interjújában azonban rögtön leszögezte, hogy kizárólag feltételes módban és elméleti szinten tud megnyilvánulni az ügyben, hiszen „a rendelkezésre álló információk alapján teljes bizonyossággal nem lehet tudni, mi igaz az ukrán hatóságok által – egyébként elég részletesen – leírt vádakból”.

Buda szerint az nem meglepő, hogy minden ország kémkedik és védekezik is ellene. Itt azonban nem erről van szó, hanem arról, hogy az elfogott személyek a vádak szerint nem Magyarország védelmében gyűjtöttek adatokat, hanem Ukrajna ellen.

Az ukrán hatóságok állítása szerint ugyanis ezek az emberek az ottani védelmi rendszert térképezték fel, és a társadalmi hangulatot mérték fel. A szakértő szerint ha ez igaz, akkor „abszolút érthető a magyar kormány nagyon zaklatott reakciója, hiszen ezzel egy olyan lépést előkészítő művelet lepleződött le, amely rendkívül komoly veszélyt jelentett úgy a magyar nemzetbiztonságra, mint szövetségesi rendszerünkre”

„Ha a vádak alaptalanok, akkor szintén rendkívül súlyos válságról beszélhetünk, hiszen ez esetben arról van szó, hogy egy szomszédos ország a területe ellen irányuló magyar katonai beavatkozás konkrét vádjával akar lejáratni bennünket”.

– mondta Buda, aki szerint, ha a vádakról kiderülne, hogy hamisak, azzal „Ukrajna óriási nemzetközi bizalomvesztést kockáztatna egy számára rendkívül kritikus időszakban”.

„Ellenséges, háborús készülődéssel vádolni egy NATO-tagországot az egész szervezet egységét és működését destabilizáló kihívás, amivel felettébb nem jó dolog szórakozni úgy, hogy közben e szervezet tagállamainak területén hibrid háború folyik. Ráadásul Magyarország teljes joggal kérdőjelezhetné meg Ukrajna alkalmasságát az EU és NATO-csatlakozásra, és ezek után minden olyan vád, amellyel a magyar kormányt azért illetik, mert akadályozza az Ukrajnának nyújtandó katonai vagy pénzügyi támogatásokat, süket fülekre találhatna” - fogalmazott.

Felmerült az is, hogy az ügy akár hamis zászlós művelet is lehet, például az oroszok részéről, akik így súlyosbítanák az eleve feszült ukrán–magyar viszonyt. Buda szerint „ebben nem lehetséges teljesen megnyugtató módon állást foglalni a nyilvánosan rendelkezésre álló információk alapján”.

Azt ugyanakkor nehezen tudja elképzelni, hogy az ukrán hatóságok nem számoltak ilyen verzióval, és nem zárták le ezeket megnyugtatóan, „mielőtt ilyen súlyos, nyilvános vádakkal találták volna meg Magyarországot, akinek a támogatására egyébként szükségük lenne az EU-csatlakozás és a háborúval kapcsolatos némely szövetségesi döntés meghozatalához”.

A szakértő az interjúban arról is beszélt, hogy nem az keltette a legnagyobb gyanút, hogy kémkedtek, hanem az, hogy a magyar oldal hírigényei arra utalnak, mintha háborús terveik lettek volna.

„Éppen azért, mivel ez a legsúlyosabb aspektusa a történetnek,

kézzelfogható bizonyítékokkal kell tudni alátámasztani egy ilyen állítást.”

– mondta Buda, aki szerint nem volt még olyan a rendszerváltás óta, hogy egy háborúban álló ország, amely EU- és NATO-tagságra törekszik, ilyen váddal állt volna elő egy másik NATO-tagállam ellen.

Éppen ezért úgy gondolja, hogy az eset mindenképpen alapos nemzetközi vizsgálat után kiált.

„A vád rendkívül súlyos, mondhatni, példátlan bizonyos szempontból. Ha hamis vádról van szó, azért, ha valódiról, akkor meg azért”

- fogalmazott.

Februárban magyar részről is elhangzott, hogy a magyar titkosszolgálatok olyan ukrán műveletet detektáltak, aminek a célja állítólag Orbán Viktor lejáratása. Mindez a parlament nemzetbiztonsági bizottságában téma is szóba került.

A mostani esetre reagálva Szijjártó Péter külügyminiszter először arra kérte az embereket, hogy „minden ilyen ukrán propagandában megjelenő hírrel szemben tanúsítson óvatosságot”. Később Magyarország kiutasított két ukrán diplomatát, pont annyit, ahány embert Ukrajna elfogott. Buda szerint ez inkább úgy hatott, mint a vádak hallgatólagos elismerése, nem pedig mint egy egyértelmű tagadás.

„Alaptalan vádak esetén ugyanis nem fogalmazunk úgy, hogy „várjuk meg, amíg hivatalos értesítést kapunk az ukrán hatóságoktól. Amennyiben ugyanis nem folyik ilyen művelet Ukrajnában, csípőből ki kell kérni magunknak ezeket a vádakat, tekintet nélkül arra, hogy mikor és milyen hivatalos értesítést küldenek erről. Egy kiutasítás pedig tipikusan tükrözni szokta a másik állam által meglépett intézkedést. Vagyis ez esetben két ukrán hírszerző kiutasításával akarva-akaratlan azt ismertük el, hogy ezek szerint az ukránok is két – magyar – hírszerzőt kaptak el”

- fogalmazott a szakértő.

Az interjúban a Ferenciek terén is történt egy látványos elfogás is felmerült. Egy férfit, akit a magyar hatóságok illegális hírszerzőként tartottak számon, fényes nappal kaptak el az utcán. Buda szerint ez egy „kommunikációs látványpékség” volt, mivel a férfi ellen nem indult eljárás, csak kiutasították.

A szakértő szerint a kémügy azt mutathatja, hogy riasztóan rossz a politikai kapcsolat a két ország között. Nemrég még úgy tűnt, hogy javulhat a kapcsolat: Magyarországon járt Ukrajna euroatlanti integrációért felelős miniszterelnök-helyettese, és új nagykövet is érkezett Budapestre. A kémügy után viszont a magyar kormány lemondta a május 12-re tervezett, kárpátaljai kisebbségekről szóló tárgyalást.

A szakértő szerint a - függetlenül attól, hogy a vádak igazak vagy sem - a botrány hatalmas és kibékíthetetlen ellentétről tanúskodik. A két ország megítélése pedig a vádak hitelességétől függ.

„Ukrán szempontból óriási, végzetes baklövés volna ez az akció, amennyiben a vádak nem igazak, hiszen nagymértékben alkalmas az irántuk táplált bizalom megingatására. Magyar szempontból szintén óriási, végzetes baklövés ez az akció, amennyiben a vádak igazak, hiszen hosszú időre ellehetetleníti legnagyobb szomszédunkkal a viszonyt – persze lehet, hogy arra bazírozunk, hogy nem sokáig lesz már a legnagyobb szomszédunk”

- fogalmazott Buda, aki szerint az orosz kapcsolatok is szóba jöhetnek a téma során.

„Az orosz kapcsolatok úgy jönnek ide, hogy amennyiben valóban léteznek magyar tervek Kárpátalja megszállására – ezt kimondani is elképesztő –, azok csakis egy orosz stratégiához igazítva születhettek meg, hiszen máskülönben még annyi realitásuk sincsen, mint így”

- mondta.

Buda arról is beszélt, hogy a helyzet nagyon könnyen eszkalálódhat. Egyik fél sem engedhet, és emiatt – ahogy Buda fogalmazott – „arra számítok, hogy mindkét oldalon újabb esetek fognak megjelenni.”

„A magyar fél nincsen könnyű helyzetben: neki nem csupán azt kellene bizonyítania, hogy vannak ukrán kémek Magyarországon – ebben sajnos semmi rendkívüli nincsen –, hanem vagy azt, hogy az ukrán vádak hamisak, vagy pedig nagyjából azt, hogy Ukrajna magyar területek katonai inváziójára készül. Csupán ez lenne képes ellensúlyozni azt az ukrán vádat, miszerint Magyarország ukrán területek katonai megszállását fontolgatja. Az ukrán félnek pedig képesnek kell lennie tartani a tétet, vagyis kétségbevonhatatlan bizonyítékokat szolgáltatni az eredeti állítások alátámasztására”

- fogalmazott a szakértő, aki azt is kiemelte: elengedhetetlennek érzi kívülálló fél bevonását az eset kivizsgálásába. „Amennyiben valamelyik érintett fél nem kíván egy ilyen vizsgálatban részt venni, azzal saját magáról állít ki ítéletet” - jegyezte meg.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
„BRÉKING” - ezzel harangozta be a fideszes képviselő, hogy hétfőtől utalják a nyugdíjakat, csak épp mindig ekkor szokták
A Magyar Államkincstár már 2023. decemberében közzétette, mikor érkeznek a nyugdíjak 2025-ben. Korábban Orbán Viktor is jó hírként beszélt arról, hogy a kormány kifizeti, ami törvény szerint jár, például az állampapírok kamatait.


„BRÉKING” – írta vasárnap a Facebookon Nyitrai Zsolt, Orbán Viktor miniszterelnöki megbízottja. Azt jelentette be, hogy hétfőtől utalják a májusi nyugdíjakat. Hozzátette: „Magyarország kormánya nem ígérget felelőtlenül, hanem valóban megbecsüli az időseket”.

A Népszava szerint Nyitrai nem új juttatásról vagy jóléti intézkedésről számolt be, hanem olyan dologról, amit a kormánynak törvény szerint teljesítenie kell. A lap felidézte, hogy korábban Orbán Viktor is jó hírként beszélt arról, hogy a kormány kifizeti, ami törvény szerint jár, például az állampapírok kamatait.

A nyugdíjak utalásának időpontja nem újdonság. A Magyar Államkincstár már 2023. decemberében közzétette, mikor érkeznek a nyugdíjak 2025-ben. Ezek szerint legtöbbször a hónap 12. napján, néha korábban.

A Népszava arra is emlékeztetett, hogy tavaly a nyugdíjak vásárlóértéke 6,4 százalékkal csökkent a fizetésekhez képest, és idén sem számítanak javulásra. Míg 2010 előtt az átlagnyugdíj a nettó átlagfizetés 65,1 százalékát tette ki, most ez az arány már a 48,5 százalékot sem éri el.

A Nyugdíjas Szervezetek Egyeztető Tanácsa nyílt levélben fordult Orbán Viktorhoz, és előrehozott nyugdíjkorrekciót követelt. A Magyar Szakszervezeti Szövetség nyugdíjas tagozata pedig olyan nyugdíjrendszert sürgetett, amely figyelembe veszi az inflációt és a bérek emelkedését is.


Link másolása
KÖVESS MINKET: