Itt az orosz béketerv: gyengítenék az USA tárgyalási pozícióit, területeket csípnének le Ukrajnából és politikai befolyást is szereznének
Egy kiszivárgott dokumentum részletezi Oroszország elképzeléseit az ukrajnai háború lezárásáról. A The Washington Post által megszerzett iratok szerint Moszkva olyan feltételeket támasztana, amelyek jelentősen eltérnek a nyugati országok javaslataitól – közli a Portfolio.hu.
A dokumentumban az áll, hogy „a jelenlegi kijevi rendszert nem lehet az országon belülről megváltoztatni”, ezért teljes átalakításra lenne szükség. Az orosz fél új választásokat szorgalmaz, amelyeken oroszbarát pártok is indulhatnának. Emellett követelik, hogy a megszállt területek feletti orosz szuverenitást hivatalosan ismerjék el.
A tervezet szerint Moszkva jelentős változásokat tart szükségesnek Ukrajna térképén.
Az orosz álláspont szerint a békefenntartók küldése nem lenne szükséges, és az ukrán hadsereg létszámát is csökkentenék.
A dokumentum kitér arra is, hogy Oroszország az ukrán NATO-csatlakozást továbbra is elutasítja. Emellett Moszkva úgy véli, hogy az Egyesült Államok tárgyalási pozícióját gyengíteni kell.
A tervezet szerint Oroszország nyersanyagkitermelési lehetőségeket is felajánlhatna az amerikai félnek, többek között a megszállt területeken.
A kiszivárgott stratégia szerint Moszkva és Washington kapcsolatának normalizálása is cél lenne. Az elképzelések között szerepel a nagyköveti szintű együttműködés helyreállítása és a rakétatelepítések szabályozása. Oroszország cserébe vállalná, hogy nem telepít közepes hatótávolságú ballisztikus rakétákat Fehéroroszországba, ha az Egyesült Államok is lemondana új rakétarendszerek európai telepítéséről.
Oroszország ennek fejében csökkentené a barátságtalan országok támogatását, bár a dokumentum szerint néhány szövetséges esetében ez nehezen lenne kivitelezhető.
A kiszivárgott dokumentum állítólag még február elején készült, tehát azelőtt, hogy az Egyesült Államok és Oroszország Szaúd-Arábiában tárgyalásokat folytatott volna. A tervezet alapján továbbra is komoly nézetkülönbségek vannak a felek között az ukrajnai béke megvalósítását illetően.