HÍREK
A Rovatból

„Ez önöknek nem túl kellemes nap” – mondta Trump a német kancellárnak a D-nap évfordulóján

Először Friedrich Merz német kancellár emelte ki a csütörtöki találkozó során, hogy közeleg a D-nap évfordulója. Az amerikai elnök mondatára a német kancellár higgadtan válaszolt.


Donald Trump amerikai elnök csütörtökön fogadta a Fehér Házban a német kancellárt, Friedrich Merzet, írja a BBC. A megbeszélés egy pontján Merz megemlítette, hogy közeleg a normandiai partraszállás 80. évfordulója, amely a második világháború fordulópontját jelentette. Trump erre így reagált:

„Ez önöknek nem túl kellemes nap”.

A német kancellár válasza higgadt volt: „Nem, nem túl kellemes, elnök úr, hosszú távon ez volt az én országom felszabadítása a nácizmus alól.” Trump annyit mondott erre: „Ez igaz.”

A találkozó idején az Egyesült Államok éppen három hónapra felfüggesztette az Európai Unióval szemben bevezetni tervezett 50 százalékos vámot. Trump célja, hogy az EU több amerikai árut és cseppfolyósított földgázt vásároljon. Az elnök úgy fogalmazott, hogy a vámtarifákról nem egy-egy tagállammal, hanem az egész EU-val kell tárgyalni, de azt is hozzátette:

„remélhetőleg jó kereskedelmi megállapodást érünk el, vagy csinálunk valamit, tudja, vámok, én elégedett vagyok velük, vagy majd megállapodunk a kereskedelemről és gondolom ezt fogjuk megvitatni”.

Merz a D-nap említésével nemcsak a történelemre utalt, hanem az Ukrajnában zajló háborúra is. Felidézte, hogy Ukrajna a Szovjetunió felbomlása után lemondott területén maradt atomfegyverekről, és cserébe garanciákat kapott függetlenségére és területi épségére – többek között az 1994-es budapesti memorandum révén. A sajtó előtt már azt a kérdést tette fel: megtörtént volna-e az orosz agresszió, ha Ukrajnának maradnak atomfegyverei?

A német kancellár külön ajándékot is vitt Trumpnak: átadta neki nagyapja, Friedrich Trump születési anyakönyvi kivonatának másolatát, aranyozott keretben. Friedrich Trump 1869-ben született a németországi Kallstadtban, amely akkor Poroszország része volt, később pedig kivándorolt az Egyesült Államokba.

Trump elismerően szólt Merz angoltudásáról, és bizakodóan nyilatkozott az amerikai–német kapcsolatok jövőjéről is. Az Euractiv hírlevele szerint Merz kedvező benyomást keltett a találkozón.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Elzárást is kaphat Ruszin-Szendi Romulusz a fegyverügye miatt – állítja az ügyvéd
Szabálysértést követhetett el a Tisza Párt politikusa, amikor fegyverrel jelent meg egy rendezvényen. Magyar Péter szerint azonban nem eljárás alá kellene vonni, hanem kiemelt védelmet biztosítani neki.


Május 8-án egy szeghalmi rendezvényen fegyverrel az oldalán jelent meg Ruszin-Szendi Romulusz. A Tisza Párt honvédelmi szakértőjének ügyét hamar felkapta a kormányzati sajtó, még Orbán Viktor is többször megszólalt az ügyben, kiemelve: a politikai kultúrában nincs helye a fegyvereknek.

Gulyás Gergely miniszter szerint Ruszin-Szendi ezzel szabálysértést követett el. A rendőrség eljárást indított a volt vezérkari főnök ellen, akinek az ATV információ szerint visszavonták fegyverviselési engedélyét is.

Az RTL Híradójának nyilatkozó ügyvéd szerint Ruszi-Szendi Romulusz szabálysértést követhetett el, de bűncselekményt nem.

„A gyülekezési jogról szóló törvény szerint a gyülekezésre elmenni, onnan eljönni, illetve ott tartózkodni fegyverrel tilos”

– mondta el a csatornának Szendrői Dávid. Ez akkor is így van, ha az illetőnek van érvényes fegyvertartási engedélye. Hozzátette:

„A szabálysértési eljárásról szóló törvény szerint közérdekű munkával, pénzbírsággal, illetve szabálysértési elzárással számolhat az, aki szabálysértést követ el.”

Magyar Péter az esetre úgy reagált: Egy normális országban a volt vezérkari főnöktől nem elveszik a fegyverviselési engedélyét, hanem kiemelt védelmet biztosítanak neki.

Az RTL riportja a fegyverügyről

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Hadházy Ákos: Orbán tényleg azt hitte, hogy Szegeden van
A csütörtöki posztban megosztott videón a miniszterelnök munkanélküliségi mutatókat sorol egy uszodaátadón. Hadházy szerint a 2010-es 15 ezres szám a település népességéhez mérten nem áll meg.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. szeptember 19.



Hadházy Ákos csütörtök este a Facebookon jelezte, hogy Orbán Viktor a szekszárdi uszoda átadásán előbb egy szerinte lehetetlen statisztikát említett Szekszárdról, majd a beszéd későbbi részében már Szegedet nevezte meg helyszínként. A bejegyzéshez videót is mellékelt, írja a 24.hu.

A felvételen az hangzik el, hogy a miniszterelnök szerint 2010-ben 15 ezer álláskereső volt Szekszárdon, most pedig ötezer alatt van a munkanélküliek száma, és a városban 3 százalék alatti a munkanélküliségi ráta.

Hadházy szerint ez nem stimmel. Úgy fogalmazott, Szekszárd teljes lakossága 2010-ben alig haladta meg a 32 ezret,

így a 15 ezres munkanélküli szám azt jelentené, hogy nagyjából minden második embernek – a gyerekeket és időseket is beleszámítva – nem volt munkája.

A képviselő azt írta, ez ellentmond a hivatalos statisztikáknak és a lakosságszámnak. „A helyi vagy regionális statisztikáknak nézve sem találunk ilyen adatot, így az elhangzott szám vélhetően téves vagy nem Szekszárdra, hanem egy nagyobb területi egységre vonatkozott volna”, jelezte Hadházy.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Névvel és arccal listázzák az újságírókat a Digitális Polgári Körök offline találkozóján
Orbán Viktor Facebook-videójában feltűnt egy tábla, amin újságírók neve és fotója látható. A feliratok szerint Zebra-díjra is „jelölik” őket.


Szombaton tartják a Digitális Polgári Körök első országos találkozóját, amit Orbán Viktor még augusztus elején jelentett be Digitális honfoglalás – A gyűlés címmel. A rendezvény helyszíne a Papp László Budapest Sportaréna lesz.

A miniszterelnök csütörtökön egy videót tett közzé a Facebook-oldalán, amelyben az előkészületekbe lehet bepillantani. A felvételen, a 13. másodpercnél egy különös tábla tűnik fel, amit egy szervező visz keresztül az arénán.

A táblán két nagy felirat látható: „TOP álhírgyárosok” és „Te kinek adnál ZEBRA-díjat?”. Alatta különböző szerkesztőségek szerint csoportosítva jelennek meg újságírók nevei és arcképei. Bár a videó minősége nem engedi, hogy minden név jól olvasható legyen, az egyértelműen kivehető, hogy a 444, a Telex, a Magyar Hang, a Direkt36, a Partizán, a 24.hu, a HVG, az RTL és a Népszava is szerepel a táblán. A Telex olvasói képén viszont az újságírók is jól láthatóak, akik között ott van többek között Gulyás Márton, Gulyás Balázs vagy a 24.hu főszerkesztője, Pető Péter is.

A videó hátterében a Fűrész című horrorfilm zenéje szól. A felvételből az is kiderül, hogy a Szuverenitásvédelmi Digitális Polgári Kör standjánál egy szerencsekereket lehet megpörgetni, amin többek között Donald Trump, Ursula Von der Leyen, Magyar Péter, Bóka János és Szijjártó Péter neve olvasható.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
Dopeman szerint a Tisza a kisfaszúak pártja – ezt Magyar Péter sem hagyta szó nélkül
A rapper ezúttal egy közösségi videóban mondott durvát, nem finomkodott. Az ellenzéki vezető sem maradt csendben, banános képpel üzent vissza.


Ismét Facebook-poszttal jelentkezett a korábban erősen kormánykritikus, mára bevallottan Orbán Viktor csodálójává vált Pityinger László, azaz Dopeman. Egy friss videóban osztotta meg véleményét, amely egy Digitális Polgári Kört népszerűsítő toborzóanyagként jelent meg a közösségi oldalán.

A rapper a felvételen arról beszél, hogy rendszeresen kap fenyegetéseket, de ő nem érzi szükségét annak, hogy fegyverrel vagy testőrökkel jelenjen meg a rendezvényein.

„Engem ugyan napi szinten fenyegetnek a kommentszekcióban, de nem járok puskával a közönségtalálkozókra és állítólag a nép is gyűlöl, még sincsenek testőreim, na ez az igazán nagyfszú dolog. Most már kezdem azt érezni hogy a Tisza a kisfszúak pártja. Bár félek attól, hogy ezek után ellepi a netet a tiszások által gyártott big dick picture–ök [péniszfotók - a szerk.] hulláma”

– fogalmazott a videóban.

A videó végén azt is elmondta, hogy szerinte érdemes egy DPK-hoz csatlakozni, mert ott béke van.

Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke sem hagyta szó nélkül a történteket. Közösségi oldalán reagált a kijelentésekre, és ezt írta:

„Mindig az kiabál, akinek a háza ég.”

A posztot az ismert banános fotójával illusztrálta.


Link másolása
KÖVESS MINKET: