UTAZZ
A Rovatból

„Több életre szóló barátunk lett, mint eddig bármikor” – Napi pár száz forintból utazta be Latin-Amerikát a magyar-svéd pár

Andi és Tobi kereken egy évig voltak úton, a kontinens összes országába eljutottak. Elmesélték többek között, mik voltak a legváratlanabb stoppos élményeik, hogyan keveredtek véletlenül kokainföldekre Peruban, és mennyire tette próbára kapcsolatukat az együtt töltött idő.
Láng Dávid - szmo.hu
2023. február 02.



Sokan álmodoznak arról, hogy mindent maguk mögött hagyva bejárják a világot, addig viszont jóval kevesebben jutnak el, hogy meg is valósítsák ezt.

A harmincas éveik elején járó pár, Andi és Tobi a kivételek egyike: 2021 szilveszterén felkerekedtek, hogy a tavalyi évet Közép- és Dél-Amerika hátizsákos felfedezésével töltsék. Útjukat végig dokumentálták Europeans On The Go nevű Instagram-oldalukon és YouTube-csatornájukon.

Az út végén részletesen kikérdeztük őket élményeikről, valamint arról, hogyan készüljön fel és mire számítson az, aki a nyomukba eredne.

– Hogyan ismerkedtetek meg, mikor és hová utaztatok először együtt?

– Tobi Svédországban született, élt és dolgozott a 20-as évei közepéig, amikor egyszer csak úgy döntött, ideje országot váltani. Megpörgetett egy asztali földgömböt, és Magyarországon landolt az ujja, így összepakolt és vonattal elindult Budapestre. Itt utcazenészként kezdte a pályafutását, ahonnan aztán átszegődött egy hostelbe (később az IT világban kötött ki, de ez részletkérdés). A hostelen keresztül megismerkedett egy olasz fiatalemberrel, aki szintén zenész, létrehoztak egy duót Fjord néven. Marcello (az olasz muzsikus) felesége egy fondorlatos orosz nő, és éppenséggel Andi egyik legjobb barátnője. Az ő finom közreműködésével találkoztunk több mint 6 évvel ezelőtt Budapesten, “a többi pedig már történelem…”. Ezután 2 évig távkapcsolatban éltünk: Andi Londonban, Tobi pedig Andi szülővárosában, Budapesten. Ez idő alatt havonta egyszer különböző európai városokban találkoztunk, úgyhogy az utazás a kezdetek óta része a közös kalandjainknak.

– Ki vagy mi inspirált benneteket a hosszú távú utazásra, és miért a hátizsákos, low-budget formát választottátok?

– Az inspiráció először is Andi apukája volt, aki fiatal korában rengeteg helyen járt, és ha most a 30-as éveiben lenne, valószínüleg jött is volna velünk a nagy utazásra! Mi ketten a megismerkedésünk óta beszéltünk már arról, hogy egyszer, mielőtt belevágunk az úgynevezett “felnőtt életbe”, egy évre világgá megyünk kalandozni, de ennek részleteit csak az utazás előtt nem sokkal kezdtük pedzegetni.

Mivel legalább egy évre akartunk menni, és közben nem terveztünk dolgozni, így a low-budget forma kézenfekvőnek tűnt. Mindketten különböző célokat tűztünk ki erre az évre, főleg Andi számára fontos volt egyrészt megtapasztalni azt, hogy mi az a minimális költségvetés, amiből még boldognak érzi magát az ember. Másrészt szerettünk volna csak annyit költeni az egész évben, amennyit meg is keresünk, ami további kalandokra késztetett bennünket.

Például dolgoztunk egy bolíviai hostelben recepciós-pénzügyesként és bartenderként 130 Ft-os órabéren, amiből egyébként sikerült is megélnünk… Krumplit és banánt ettünk napi háromszor ugyan, miután azokat a helyi piacon a cholitákkal (helyi fiatal nőkkel) lealkudtuk, de túléltük! Emellett beneveztünk utazós fotópályázatokra, és nyertünk is néhány díjat, aminek volt pénzbeli jutalma is.

Inspiráció szempontjából szintén meg kell említenünk Andi egyik kedves gimnáziumi barátnőjét, Asbóth Fannit és az ő ma már férjét, Agócs Tomit, akik évekig hátizsakoltak a pandémia előtt, és az ő jótanácsaiknak köszönhetően vált a mi utazásunk is csodálatossá! Fanni és Tomi továbbra is oszt meg hasznos infókat a fenntartható életmódról és low-budget utazásról, ők az @ontheway_hungarians Instagram-fiókon találhatóak meg.

– Miben különbözik a felkészülés egy ilyen útra ahhoz képest, ha csak pár napra vagy hétre utaztok el?

– Először is teljesen meg kellett változtatnunk a gondolkodásmódunkat, elfogadva a tényt, hogy egy ideig távol leszünk a megszokott mindennapoktól, a barátoktól és a családtól. Ami a gyakorlati részt illeti, igyekeztünk minden lehetséges helyzetre felkészülni. Például mi történik akkor, ha elakadunk a semmi közepén? Minden évszaknak és időjárási körülménynek megfelelő ruhákra volt szükségünk, saját mini patikára az összes gyakori betegség gyógyszerével, sátorra, jó hálózsákokra, tűzhelyre a reggeli kávéhoz (ez különösen fontos! :D), stb.

A legnagyobb különbség az, hogy amikor bepakolsz egy hét nyaralásra, nagyjából tudod, milyen időjárásra számíthatsz, viszel sok mindent, amire talán szükséged lesz, de az se gond, ha valamit végül mégse használsz, hiszen úgyis hamarosan hazajössz. Ha viszont hosszú távú utazásra indulsz, amikor a hátizsákod legtöbbször nálad van, egyfajta háztartás lesz belőle válladon. A lehető legkevesebb cuccot kell bepakolnod, miközben gondoskodsz arról is, hogy mindened legyen.

Ezen kívül jobb, ha nem viszel semmilyen értékes tárgyat, mert nagy az esélye, hogy elvesznek, megsérülnek vagy ellopják őket. Így az erre való felkészülés több tervezést és időt igényel. Nyitottnak kell lenned arra is, hogy elengedd a nem feltétlenül szükséges dolgokat, hiszen mindent a hátadon cipelsz. Mi néhány hónap után rájöttünk, hogy mindent felhasználtunk a nálunk lévő dolgok közül – ezért külön köszönet a fent említett Fanninak és Tominak, nagyon jól felkészítettek bennünket!

Ezen kívül nagyon fontos a megfelelő védőoltások és vízumok megszerzése. Mivel nem tudtuk pontosan, melyik országokat látogatjuk meg, inkább beszereztük az összes oltást, amelyre Latin-Amerikában szükség lehet (szerencsére a legtöbb helyen ezek nagyon hasonlóak). Aztán persze, mivel akkor kezdtük, amikor a Covid még mindenhol jelen volt, sokat kellett kutakodnunk a szabályokért és előírásokért, és fel kellett készülnünk arra, hogy a dolgok nem úgy alakulnak, ahogyan azt várnánk. Rá kellett jönnünk, melyik szárazföldi határok vannak lezárva, milyen oltások szükségesek, hol korlátozzák a mozgást, és mindez folyamatosan változott... Ehhez készítettünk jó néhány Google-táblázatot.

– Miért Dél-Amerikát választottátok?

– Eleinte három kontinensben gondolkodtunk. Ezek név szerint Dél-Amerika, Ázsia és Afrika, mivel ezeken a területeken nem nagyon jártunk még, a repülőjegyet leszámítva általában kevésbé költségesek, sokat lehet itt segíteni önkénteskedéssel a helyieknek és sokszor hálásak is érte, és a sokféle kultúra is kifejezetten érdekelt bennünket, amelyek meglehetősen különböznek az általunk ismert európai szokásoktól.

Azért kezdtünk Dél-Amerikával, mert már tapasztalt utazóktól kaptunk sok tanácsot ezzel a területtel kapcsolatban, illetve Andi beszélt spanyolul (ma már Tobi is), ami a legtöbb itteni országban beszélt nyelv, így bemelegítésnek ez a kontinens logikusnak tűnt. De utazás közben rájöttünk, hogy a távolságok hatalmasak, és ha meg is szeretnénk ismerni bizonyos helyeket és valóban kb. napi 1 dolláros költségvetésen utazunk, akkor a kevesebb több… Így végül Latin-Amerikában maradtunk, ami egyébként magába foglalja Dél- és Közép-Amerikát, illetve Mexikóval Észak-Amerika egy részét is.

Ennek köszönhetően elegendő (legalábbis valamennyi) időnk volt arra, hogy meglátogassuk mind a 13 ország legalább egy részét, amelyeken áthaladtunk, és a “lassú utazás” révén sokszor szinte helyinek éreztük magunkat: a helyiekkel laktunk, dolgoztunk, mulattunk, és számunkra ez a valódi utazás szépsége. Turistákkal máshol is lehet találkozni.

– Konkrét útitervvel indultatok el, vagy menet közben, spontán alakult az útvonal?

– Kicsit mindkettő, ami szépen illusztrálja a kettőnk közötti különbségeket, amikor tervezésről van szó. Andi nagyon szeret mindent megtervezni és általában van B, C, D és E terve is, ha az A-terv nem működőképes, míg Tobi szeret a mának élni. Alapvetően a nyárban akartunk maradni egész évben, mert úgy könnyebb volt kivitelezni a vadkempingezést (fagyfok alatt sokkal komolyabb felszerelésre lett volna szükségünk), illetve a Covid időkben Chile volt a legszigorúbb a korlátozások tekintetében, úgyhogy ott kezdtük az utazást januárban (amikor Chilében nyár van), mert arra könnyebb volt otthonról felkészülni. Plusz minden országban kb. egy hónapot terveztünk eltölteni, hogy egy év alatt sikerüljön teljes Latin-Amerikát bejárni.

A pontos helyszíneket viszont útközben találtuk ki vagy a véletlenül keveredtünk bizonyos helyekre. Az utazás formája miatt beleszoktunk és beleszerettünk abba, hogy néhány helyre ugyan nem juthattunk el, ahova szerettünk volna, mert éppen senki nem vett fel minket egy irányban, de olyan csodálatos helyeken is jártunk, amiknek a létezéséről sem tudtunk előtte néhány perccel. Angolul létezik a “serendipity” kifejezés, ami a pozitív véletlenre való hagyatkozásról szól. Ezt a képességet mára tökéletesítettük!

Az egy év alatt bejárt teljes útvonal térképen:

– Mi volt a legpozitívabb vagy legváratlanabb stoppolós élményetek?

– Ezekből rengeteg van! Kettőt is kiemelünk, ha lehet. Az első történet Argentínában játszódik, ahol egyébként az emberek általánosan a legnagylelkűbbek voltak velünk minden egyes alkalommal… Az utazás alatt általában kerültük a nagyvárosokat, mert összességében nehezebb stoppolni, vadkempingezni és low-budget módon utazni.

Viszont Buenos Airesről remek történeteket hallottunk, ezért úgy döntöttünk, hogy ha valaki, aki felvesz minket Mendozában, éppen arra tart, akkor megyünk mi is (különben rögtön Brazília felé vettük volna az irányt)! Mendozához közel egy kamionsofőr, Carlos vett fel minket, aki Buenos Aires felé tartott (1045 km ~ 11 óra autóval), és azt mondta, hogy hajnali 2-re meg is érkezünk, majd reggelig aludhatunk a kamionjában. Sajnos azonban a sebességváltója este 10-kor meghibásodott, 4 óra távolságra Buenos Aires-től, így mindannyian a kamion utazó részében aludtunk másnap reggelig. Délelőtt 10-kor elbúcsúztunk Carlostól, mert még mindig nem tudtuk, mikor érkezik meg a szerelő, hogy megjavítsa a sebváltót.

Mindezen véletlenszerű események sorozatának köszönhetően volt szerencsénk Pablóval találkozni, aki ezután vett fel minket, és akivel nagyon gyorsan egy húron pendültünk Buenos Aires felé tartó utunk során. Az utazásokról, a megújuló energiáról és a kedvenc ételekről szóló remek beszélgetések után Pablo és barátnője meghívott minket vacsorára, és elkészítették nekünk a világ legfinomabb argentín steakjét!

Mialatt itt tartózkodtunk, le is betegedtünk, de úgy vigyáztak ránk, mintha a családtagjaik lennénk, pedig csak néhány napja ismertük egymást. Végül 4 napig maradtunk a gyönyörű Buenos Aires-i házukban, és életre szóló barátokat ismertünk meg ebben a két fantasztikus emberben. Még vitorlázni is elvittek minket a saját kis jachtjukon, és egy csodaszép napot töltöttünk el együtt San Fernandóban, nem messze Buenos Airestől. Köszönetképpen készítettünk nekik svéd húsgombócot krumplipürével (Tobi ugyebár svéd) az utolsó esténken. Azóta is tartjuk velük a kapcsolatot, és remélhetőleg nemsokára jönnek minket meglátogatni, bárhol is kötünk ki a nagyvilágban.

Egy másik szerencsés stoppos élményünk Tarapoto és Chincha Alta között esett Peruban, köszönhetően Elmernek, a legvidámabb kamionsofőrnek, akivel valaha találkoztunk!

Nemcsak ő volt az első ember, aki felvett minket aznap, amikor elhagyni készültünk Tarapotót, de amellett, hogy lényegében háztól házig vitt bennünket 1450 km-en és 5 napon keresztül, meg is hívott minket első nap az otthonába, bemutatta nekünk az egész családját, köztük feleségét, Rocio-t, aki szerintünk megérdemli a Peru legjobb szakácsának járó díjat és végtelen mennyiségű sörrel is megvendégeltek minket… Az első közösen töltött esténket végig karaokéztunk, perui és nemzetközi dalokat énekeltünk közösen és salsára táncoltunk mezítláb.

Elmer Tarapotóból egészen a következő úticélunkig, Chincha Alta-ig vitt minket teherautójával, ahol együtt ültünk, aludtunk, perui cumbiát hallgattunk és rengeteget nevettünk 5 napon át. Sokat tanultunk abból, ahogy Elmer bárkivel bánik az utcán, bőséges optimizmusából, segítőkészségéből és nagylelkűségéből, és az ő személyében ismét egy életre szóló barátra tettünk szert!

– Hol ment a legjobban és hol a legrosszabbul a stoppolás? Mi volt a legtöbb idő, amit várakoznotok kellett?

– Érdekes, hogy minden országban és bizonyos régiókban is különbözik a stoppos kultúra. Emberek régiónként hasonlóan reagálnak a stoppolásra. Általában szerencsénk volt a stoppolással, átlagosan nem kellett fél óra/óránál többet várakoznunk.

Abból a szempontból is szerencsések voltunk, hogy – mint azt útközben megtapasztaltuk –, az emberek általában a fiú-lány párokban hamarabb megbíznak, mint más kombinációkban, és Tobiról elég távolról látszott, hogy külföldi (avagy gringo, ahogy sokan hívták itt…), amit sajnos néhány helyi atrocitás miatt a legtöbb helyen előnyben részesítettek, így gyakran nem kellett sokat várakoznunk.

Egyszer Argentína patagóniai részén azonban több mint 10 órát töltöttünk el egy helyen várakozva. Akkor jól is jött a pakli francia kártya, amit unalmas órákra tartogattunk magunknál. A pandémia hatására bizonyos helyek teljesen kihalttá váltak, mert előtte főként a turizmus tartotta fent őket, és egy ilyen útszakaszon be is ragadtunk. Egész nap, ami alatt ezen a ponton várakoztunk El Calafate felé (ami a gyönyörű gleccsereiről híres) Gobernor Gregores mellett, összesen 5 autó tartott az általunk kitűzött irányba, és mind tele is volt utasokkal.

Így aztán több mint 10 óra várakozás után, Tobi javaslatára ismét a véletlenre hagyatkoztunk, és mindkét irányba kezdtünk el stoppolni. Néhány perccel később az első autó, amelyik az ellenkező irányba tartott, mint terveztünk volna haladni, meg is állt, és az úriember 1500 km-t vitt minket északra 2 nap alatt. Utazásunk alatt ő volt az első vezető, akinek az autójában aludtunk együtt, hogy aztán reggel folytassuk közösen az utat. A gleccserekig végül ugyan sajnos nem jutottunk el, de cserébe hamarabb kezdhettünk el önkénteskedni a következő úticélunkon, és ismét egy új barátra tettünk szert.

– Okozott-e bárhol gondot a Covid-para, vagy már ott is túl vannak rajta?

– Valójában rosszabbra számítottunk... Chilében, ahonnan 2022 januárjában elindultunk, nagyon szigorúak voltak a szabályok, sok dokumentumra volt szükség az egyszerű mozgáshoz is, de ezen és néhány trükkös határátkelőhelyen kívül, ahol nehezen beszerezhető PCR-teszteket kértek, a Covid nem volt túl nagy probléma.

A járvány kapcsán a legszürreálisabb dolgot akkor láttuk, amikor átléptük a szárazföldi határt Bolíviából Peruba. Összebarátkoztunk egy francia sráccal, akinek csak 2 bejegyzett oltása volt a hivatalos egészségügyi nyilvántartásban (bár már 3 oltást kapott). Az okmányok ellenőrzésekor a határőrök azt mondták: „ne aggódjon, foglaljon itt helyet”. Majd anélkül, hogy kérdéseket tettek volna fel, egyszerűen beadták neki az oltást, csak úgy! Észre sem vette, amíg meg nem látta a tűt a karjában. Később megtudta, hogy egyébként Pfizert kapott...

– Kerültetek-e valahol bajba?

– Igazi bajba sosem kerültünk, többek között azért, mert az őrült utazási stílusunkhoz képest mindig óvatosan közlekedtünk. Csak olyan helyeken vadkempingeztünk, ahol tudtuk, hogy nincsenek életveszélyes vadállatok, és többnyire a lakott területektől távol, így senki sem láthatott bennünket felverni a sátrat. Nagyvárosokban mindig helyiekkel közlekedtünk, többnyire a Couchsurfing applikáció segítségével. A sofőrökkel persze szerencsénk is volt, de ha valaki nem tűnt megbízhatónak vagy beszámíthatónak, akkor udvariasan visszautasítottuk a lehetőséget, plusz mi ketten mindig együtt utaztunk (annak ellenére, hogy néha csak egyikünket akartak felvenni…)

Egyszer Peruban véletlenül kokainföldekre tévedtünk, mert a Google Maps szerint az azokon keresztül vezető út gyorsabban vitt minket a következő úticélunkhoz Cuscóból Huancayóba. Persze a térkép azt nem jelezte, hogy közben veszélyes földeket szelünk majd át. Egyszercsak gyanúsnak tűnt, hogy minden fiatalnak fegyver van a kezében az utcákon a dzsungel kellős közepén, ahol nem nagyon vannak már lakóépületek… És amikor már kellően a sűrűjében voltunk, az egyik vezető felvilágosított minket, hogy nem erre kellett volna jönnünk az említettek miatt, és hogy ez a környék nem éppen biztonságos, de akkor már legalább annyi idő lett volna visszafordulni, mint továbbmenni, hogy kijussunk ebből a szakaszból, úgyhogy folytattuk a megkezdett irányt. Azon a 3 estén, amíg ezt a szakaszt átszeltük, volt egy kis görcs a gyomrunkban látva a rengeteg fegyvert, de egy-egy helyi minden este befogadott minket a háza területére, ahol lesátrazhattunk, és így végül a hajunk szála sem görbült.

Nagy tanulság viszont, hogy a Google Maps helyett érdemes vidéki területeken a helyieket megkérdezni, ha lehet, többet is egy helyen, és az ő iránymutatásukra hagyatkozni. Azért is, mert a helyiek általában mindent megtesznek azért, hogy a külföldiek biztonságban érezzék magukat, amolyan küldetéstudat-szerűen.

– Milyen munkákat vállaltatok útközben, mennyit kellett dolgozni és mire volt ez elég? Félre is tudtatok tenni, vagy inkább önkénteskedés volt, szállásért és ellátásért?

– Az eredeti tervünk az volt, hogy leginkább az önkéntességre koncentrálunk (amit előre le tudtunk szervezni a Workaway alkalmazáson keresztül), majd megpróbálunk keresni néhány fizetett lehetőséget is, amikor már ott vagyunk. Mindketten kíváncsi természetűek vagyunk, szeretjük a kísérletezést és az új dolgok kipróbálását, ezért mindig erre törekedtünk.

Az önkéntesség során általában napi 4-5 órát kell dolgozni, cserébe a szállásért, napi 3 étkezésért, zuhanyzási és ruhamosási lehetőségért. Néhány házigazda nagylelkűbb volt, néhányan viszont olcsó munkaerőként, elég lekezelően bántak velünk, de ez csak egyszer-kétszer fordult elő.

Házakat építettünk fából és agyagból, bútorokat bambuszból, takarító-kertészeti munkákat végeztünk, arattunk, kávét szedtünk és dolgoztunk fel, majd mindenféle állatot gondoztunk, illetve angolt, zenét és programozást tanítottunk gyerekeknek közösségi iskolákban. Tobi hangmérnöki munkákat is végzett, Andi Photoshopot tanított egy 85 éves bácsinak, közben pedig digitális marketinget, videózást és fotózást is vállaltunk néhány kisvállalkozásnak.

Somotóban, Nicaraguában kifizettünk egy éjszakát egy hostelben, de szerettünk volna tovább maradni. Ezért megállapodtunk a tulajdonossal, hogy készítünk egy promóciós videót a szálló számára, valamint megszervezzük hirdetéseiket a Booking.com-on és az Airbnb-n. Ezért ingyenes szállást kaptunk egy kétágyas szobában, napi 3 étkezést az igazán szép éttermükben, és ismét egy új barátot szereztünk! Ahogy haladtunk előre, mindig kerestük az új lehetőségeket, így egy argentin étteremben dolgozhattunk pár napig pénzért, és mint korábban említettük, Bolíviában is dolgoztunk egy hostelben, kb. 100 Ft-ért óránként...

– Mekkora megtakarítás szükséges ahhoz, ha valaki hasonlóba fogna, mint ti? Mennyi idő alatt lehet minimum önfenntartóvá válni utazóként?

Ez főként az ember kényelemküszöbétől függ, illetve attól, milyen élményekben szeretne részt venni. A repülőjegyeket leszámítva – amelyeket szintén olcsón szereztünk meg, mert december 31-én utaztunk egy szinte üres gépen –, kb. napi 1-2 dollárból is tudtunk utazni minden nehézség nélkül.

De ehhez hozzátartozik az, hogy nem bántunk vadkempingezni teljesen random helyeken, ha éppen senki sem fogadott be minket, vagy egy vadidegen nappalijának a padlóján aludni, ha éppen igen. Volt olyan nap, amikor semmit sem ettünk egész nap, és a legtöbb fizetős élményt kihagytuk.

Ellenben a véletlenre való hagyatkozásunk miatt rengeteg váratlan csodálatos élményben volt részünk, és fantasztikus emberekkel találkoztunk.

Az önfenntartás szintén személyre szabott kérdés, nincs hozzá varázsrecept, de ez pedig attól függ, hogy az ember mennyire leleményes és nyitott a kapcsolatteremtésre, illetve bármilyen munka elvállalására. Ahogy már említettük, mi dolgoztunk Bolíviában kb. 100 Ft-os órabéren, és ez a kaland szempontjából egy kifejezetten érdekes élmény volt, de hamar rájöttünk, hogy ezáltal nehezen válunk önfenntartóvá, ha folyamatosan úton is leszünk közben.

Érdekes felfedezés, hogy az ember sokkal kevesebbet költ, ha úton van, mintha egy helyben stabilan. Ha hátizsákkal utazol egy olyan országban, mint Mexikó, és nem félsz a street foodtól (bevállalva azt is, hogy időnként hasmenésed lesz, amit persze eleve nehéz elkerülni egy ilyen életmóddal), nagyon finom dolgokat találhatsz szinte minden sarkon, fillérekért.

– Átlagosan mennyit maradtatok egy helyen? Volt-e példa arra, hogy valahonnan nehezetekre esett elindulni, vagy épp annyira nem jött be, hogy idő előtt továbbmentetek?

– Az utazásunk első felét az önkénteskedési lehetőségek határozták meg. Ehhez a már említett Workaway appot javasoljuk, mert az a legsokoldalúbb a versenytársai között. Általában 5-7 napot preferáltunk eltölteni egy helyen önkénteskedéssel, mert az az idő számunkra elég volt arra, hogy megismerjük a szállásadóinkat és új potenciális barátokra tegyünk szert, tanuljunk valami újat és minőségi segítséget is tudjunk nyújtani, de nem gátolt meg minket abban, hogy lássunk is valamit az 1 ország - 1 hónap felosztásban.

Amikor úton voltunk, általában nem pihentünk meg több napra, kivéve amikor valakivel nagyon összebarátkoztunk, és szívesen maradtunk egy kicsit a társaságában. Az egyhuzamban stoppolásokat pedig igyekeztünk maximum 3-4 napra lerövidíteni, mert számunkra az volt már a határ, hogy mennyi ideig lógunk szívesen a levegőben. Ezalatt értjük azt, hogy ezeken a napokon nem tudtuk, ki vesz majd fel (mennyire lesz szórakoztató vagy fárasztó), meddig jutunk el, tudunk-e enni. Ha igen, mikor és mit (Tobi allergiás a gluténra, úgyhogy az még egy plusz kihívást jelentett olykor), valamint hol, milyen formában alszunk.

Az út második felét pedig már a távmunka határozta meg, mivel heti 2 napot dolgoztunk, így azokra a napokra álltunk meg vagy Couchsurfing-gelve vagy valami olcsó hostelben, ahol volt wifi. A trip folyamatos új izgalmai miatt igazából nem nagyon volt olyan hely, ahonnan nehéz volt távozni, vagy ha valami nagyon tetszett, esetleg elfáradtunk vagy lebetegedtünk, akkor maradtunk egy kicsit tovább. Ez az egyik csodálatos dolog a “lassú utazásban”, hogy az ember megengedheti ezt magának. Nagyon sok hely van viszont, ahova szeretnénk egyszer visszamenni, és reméljük, hogy az új barátaink is jönnek majd látogatóba valamikor...

Egyszer fordult csak elő, hogy idő előtt távoztunk, de azt is tudtuk már nagyjából az elején. Bolíviában a hostelben, ahol lényegében éhbérért dolgoztunk, legalább 2 hétig akartak minket foglalkoztatni, és nem voltak nyitottak az 1 hetes, rövidebb időtartamra. Sajnos azonban amellett, hogy nehézkesen jöttünk ki az összegből, amit kaptunk, a tulajdonos borzasztóan is bánt velünk. Lekezelt minket, a vendégek előtt becsmérelt, és sosem köszönte meg a munkánkat, pedig mindketten lelkesen dolgoztunk, és a vendégektől rengeteg pozitív visszajelzést is kaptunk. Volt ott egy másik önkéntes pár is, akik 1 nap után el is tűntek, mert nem voltak kíváncsiak ezekre a munkakörülményekre. Így aztán a mi eredetileg javasolt 1 hetünk letelte után szedtük a sátorfát, elbúcsúztunk, és útra is keltünk. A tulajdonos még utánunk eresztett valami káromkodást a végén a biztonság kedvéért, csakhogy ne hazudtolja meg önmagát.

– A kapcsolatotokat mennyire tette próbára, hogy folyamatosan együtt voltatok, ráadásul csupa új, ismeretlen helyen? Voltak hullámvölgyek?

– Őszintén szólva, a karantén alatt hónapokig ugyanabban a lakásban ragadni Londonban, ahol az utazás megkezdése előtt együtt laktunk, sokkal nagyobb kihívást jelentett. Valószínűleg az a tény, hogy folyamatosan új helyeken jártunk együtt, életben tartotta a kaland érzését és izgalmassá tette az utat. Mivel mindketten nagyon megszoktuk – és élvezzük is – az egyedüllétet, persze volt néhány alkalom, amikor elegünk lett. De amikor ennyi időt töltesz együtt valakivel útközben, tudatosabbá válik a dinamikátok, így könnyebben tudtunk teret adni a másiknak, ha arra volt szükség.

Összességében közelebb kerültünk egymáshoz, mint valaha, határozottan jobb barátok és csapatjátékosok lettünk. Ez a fajta utazás tényleg lebontja a határaidat és minden olyan tabut, ami korábban megvolt a kapcsolatodban, mert néha nagyon nyers kihívásokkal kell szembenézned, amikor csak túl akarsz élni egy szituációt.

– Nem volt megterhelő egy idő után, hogy nincs egy biztos pont, ahová hazamehettek, hanem folyamatosan változik az aktuális otthonotok?

– Egyértelműen! Főleg Tobinak, aki kicsit jobban rabja a rutinjainak.

Sokszor ott volt az a szinte eufórikus érzés, amikor úgy éreztük, soha nem lehet betelni az utazással, a stoppolással, a folyton új emberekkel való találkozással és az új helyszínekre való eljutással. Aztán időnként ott volt a "Mi a fenét csinálok itt?!" érzés, amikor úgy tűnt, mintha végtelenül és céltalanul szelnénk át a kontinenst.

Ez persze valamennyire várható volt: amikor hosszabb ideig utazol, anélkül hogy tudnád, mikor mész haza, valószínűleg olyan helyzetekbe kerülsz, ahol megkérdőjelezed a motívációidat, sőt akár a létezésedet is. Van egy varázsa annak, hogy soha nem tudhatod, mi van a sarkon, ugyanakkor rendkívül fárasztó is, főleg egy 5 napos folyamatos stoppolás után. Többek között ezért döntöttünk úgy, hogy egy időre abbahagyjuk ezt a fajta életformát. Ennek ellenére 2022-ben egyetlen dolgot sem bántunk meg!

– Január elején posztoltatok arról, hogy egy időre ennyi volt. Hogyan tovább innentől, folytatjátok-e később, mik a terveitek addig?

– Egészen pontosan egy évig voltunk úton: 2021. december 31-én hagytuk el Budapestet, és Andi 2022. december 31-én indult el a dél-amerikai kontinensről, Tobi pedig január elsején, hiszen a repjegyek ugyebár akkor a legolcsóbbak. Andi most éppen Ázsiában, majd Afrikában folytatja az önkénteskedést, specifikusan szexuális visszaéléssel foglalkozó non-profit szervezeteknek segít stratégiai tanácsadással és mentális jóléttel (mental health) kapcsolatos workshopokkal. Tobi pedig visszatért Svédországba, ahol tovább építi karrierjét a zeneiparban, mint label manager (PR & marketing), hangmérnök és zeneszerző. Néhány hónap múlva pedig ismét egy városban szeretnénk majd élni Európában, de még nem tudjuk pontosan, hogy hol.

A következő években szeretnénk egy kicsit stabilizálódni az életstílusunk tekintetében, de az előző év tanulságait beépítve ebbe. A későbbiekben mindenképpen szeretnénk folytatni majd a kalandozást, viszont akkor már remélhetőleg családos és kevésbé (vagy másként) őrült formában, például egy karavánnal utazgatva Ázsiában, vagy családosan önkénteskedve Afrikában.

Annyit megtanított nekünk ez a véletlenre hagyatkozó életforma, hogy érdemes tervezni ugyan, de aggódni a jövő miatt felesleges, mert “valahogy úgyis lesz”, és általában, ha az ember jószándékú, akkor az események a nap végén jól is alakulnak!


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


UTAZZ
A Rovatból
Elképesztő árak: ennyiből jön ki idén egy tengerparti nyaralás
Hiába drágultak az árak akár 10 százalékkal is, a görög és török tengerpart továbbra is a legnépszerűbb célpont a magyar utazók körében.


Sokan már javában tervezik az idei nyaralásukat, és úgy tűnik, a magyar utazók többsége idén is a jól bevált déli úti célokat választja. Görögország, Törökország és Spanyolország továbbra is a legnépszerűbbek, hiszen ezek az ár-érték arányuk miatt még mindig elérhetőbbek a hazai pénztárcák számára. Az északi országok ugyan egyre vonzóbbak főleg az idősebb korosztály körében, de árban és kapacitásban még nem tudnak versenyezni a mediterrán tengerpartokkal, írja a Portfolio.

Molnár Judit, a Magyar Utazási Irodák Szövetségének elnöke elmondta: az északi nyaralások jellemzően másfélszer annyiba kerülnek, mint a déli országokban eltöltött hét. A Balti-tenger partja Lengyelországban és Svédország Gotland szigete például egyre népszerűbb, de ezek inkább a hűvösebb nyári pihenést kedvelők körében keresettek. Lengyelországban olcsóbban lehet nyaralni, de Norvégia, Svédország vagy Izland már magasabb árkategória. Egy apartman ellátás nélkül már 400 ezer forinttól elérhető, viszont ha valaki magasabb színvonalú, félpanziós szállodát választ, annak fejenként akár egymillió forintot is ki kell fizetnie.

A hagyományos déli úticélok között Törökország azoknak ideális, akik a tengerparton pihennének, míg Spanyolország inkább a kirándulni vágyóknak ajánlott. Egyiptom, Tunézia és Marokkó szintén népszerűek, ezekben az országokban az árak 350 ezer forinttól indulnak, amiért már ellátást is kapunk.

A görög vagy spanyol 4 csillagos szállodákban egy egyhetes félpanziós nyaralás fejenként 300–500 ezer forintba kerül, míg egy egyszerűbb apartman már 220–250 ezer forinttól is elérhető.

Aki az 5 csillagos all inclusive élményre vágyik, annak mélyebben kell a pénztárcába nyúlnia. „Egy 5 csillagos török szállodában az ultra all inclusive ellátás azonban már inkább egymillió forint felé közelít” – mondta Termes Nóra, az IBUSZ Utazási Irodák Kft. hálózati és marketing igazgatója.

Az ilyen luxusszolgáltatásokhoz sok extra is járhat: prémium italok, frissen facsart gyümölcslevek, korai vagy késői check-in, ételcsomagok a kimaradó étkezésekre – sőt, néhány helyen még inas is a vendég rendelkezésére áll, bár ez inkább ritka.

Termes Nóra arra is felhívta a figyelmet, hogy idén a külföldi utak ára átlagosan 8–10 százalékkal nőtt. Ennek oka a forint gyengülése, illetve az, hogy a légitársaságok és a külföldi szolgáltatók is áremeléseket hajtottak végre. Az előfoglalási időszak december és március vége között ezúttal gyengébben alakult, mint az előző években. „Itt is érződik, hogy az emberek jobban átgondolják a költéseiket” – jegyezte meg a szakember.

A városnéző utak és a tematikus körutazások is egyre népszerűbbek. Egyre többen fedezik fel az irodalmi és gasztronómiai élményeket kínáló úti célokat Európán belül, de sokan választanak egzotikusabb helyszíneket is: Ázsiát, Közép-Amerikát, vagy akár Kanadát, Izlandot. A kellemesebb éghajlatra vágyók közül sokan utaznak a Zöld-foki-szigetekre, Madeirára vagy a Kanári-szigetekre.

A hajóutak iránt is folyamatosan nő a kereslet. A Földközi-tengeren tett kéthetes hajóutak ára 1,5 millió forint körül mozog, míg aki Ázsiába, Közép-Amerikába vagy Ausztrália térségébe vágyik, akár 3,5 millió forinttal is számolhat fejenként – árulta el Molnár Judit.

Termes Nóra kitért Ománra is, amely 2023 óta egyre népszerűbb téli-tavaszi úti célként. Az utasok 60 százaléka visszatérő vendég, viszont a nyári hónapokban, május és szeptember között, az esőzések miatt nem szerveznek oda csoportos utakat. Az ománi pihenésre tehát inkább október és május között érdemes időzíteni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

UTAZZ
A Rovatból
Luxuslombház az erdő szélén – csend, természet és kényelem Farkaskútvölgyben
A Farkaskútvölgy egyszerre fenntartható birtok, közösségi tér és csendes menedék: van, aki a fák között megbúvó luxuslombházba húzódik vissza, másokat a társaság, a közös élmények vagy épp a lovak vonzanak újra meg újra erre a különleges helyre.
Vass Adrienn - szmo.hu
2025. május 26.



A Cserhát lankái között, az UNESCO világörökség részét képező Hollókő falu szomszédságában, egy 30 hektáros, érintetlen területen bújik meg Farkaskútvölgy.

Teklits Tekla és Grillmayer Gábor álmodták meg ezt a menedéket a város zajától távol, a Szekerce-patak mentén, azzal a céllal, hogy vendégeik lelassulhassanak, feltöltődhessenek és újra felfedezhessék önmagukat és a világ apró szépségeit.

A Farkaskútvölgy története egy szerelemből és egy közös álomból született. Gábor megálmodta a helyet, Tekla pedig rendezvényszervezőként csatlakozott hozzá, létrehozva egy olyan közösséget és családi vállalkozást, amelynek küldetése, hogy bebizonyítsa: a fenntartható életmód nem csupán egy lehetőség, hanem egy vonzó valóság a 21. században.

A birtok szellemiségének alapját a természettel való harmónia megteremtése és a felelősségteljes működés képezi.

Ennek érdekében a fenntarthatóság minden területen kiemelt figyelmet kap: saját napelempark biztosítja az energiaellátást, fúrt kútból nyerik a tisztított vizet, biológiai szennyvíztisztító rendszert alkalmaznak, és a berendezésekhez helyi, természetes anyagokat használnak. A hulladékkezelésben az újrahasznosítás és a körforgásos szemlélet érvényesül, a helyi alapanyagok felhasználásával pedig a környező közösséget is támogatják.

Szállások Sokszínűsége: A Nomád Élménytől a Luxus Kényelemig

Farkaskútvölgy a szállások széles palettáját kínálja, hogy mindenki megtalálja a számára ideális pihenési formát.

A design jurta és a luxuslomház mellett többszemélyes jurták, és különböző komfortfokozatú vendégházak is rendelkezésre állnak, amelyek a modern kényelmet ötvözik a Cserhát friss levegőjével és a panorámás kilátással.

A kínálatot egy fürdőház dézsával és szaunával is gazdagítja, a csillagfényes éjszakai fürdőzés pedig egy ilyen fényszennyezéstől távoli helyen igazán különleges élmény.

Személyes élmény a Lombházban

Szerencsés vagyok, mert Farkaskútvölgy egyik legkülönlegesebb szálláshelyéről, a lombházról saját tapasztalatom alapján beszélhetek. Bátran mondhatom, hogy ez volt a legkülönlegesebb, leghangulatosabb és legszebb apartman, ahol valaha megszállhattam.

A lombház egy hatalmas, idős tölgyfára épült.

Ez a tölgy nemcsak szerkezetileg tartja a házat, hanem szimbolikusan is fontos: stabilitást, természetközelséget és időtlenséget sugall, ami jól rezonál a hely szellemiségével. Az egész építmény szó szerint a természet intimitását és a modern luxust ötvözi.

Az alsó, fedett terasz kényelmes kanapéjával tökéletes hely a pihenésre. Innen egy bárpult-szerű ablakon keresztül akár a konyhából is ki lehet szolgálni a teraszon tartózkodókat. De nem ez az egyetlen terasz: a lombház tetején egy tetőterasz is van, ahonnan pazar kilátás nyílik a környező völgyre és az erdőrengetegre.

A belső térben a fa dominál, harmóniában a ház organikus formavilágával. Az amerikai konyhás nappali teljesen felszerelt (sütő, főzőlap, vízautomata, mosogatógép, borhűtő), és egy ággyá alakítható kanapé mellett egy különleges galériaszerű kuckó is található, ahol akár egy felnőtt vagy két gyerek is tud aludni.

A nappali egyik ékessége a LED-világítással megvilágított Máté Bence-fotó, amely narancsos fényével esténként igazán különleges atmoszférát teremt.

A félszinten található fürdőszoba marrakeshi csempéjével és padlófűtésével a kényelmet szolgálja, az alsó szinten pedig egy hatalmas franciaágyas hálószoba található, egyedi, állítható hangulatvilágítással.

Az egyik legizgalmasabb megoldás, a fürdőszobában van, ahol az élő fa egyik ága bejön a térbe, majd visszatér a természetbe.

A lombházban nincs TV, helyette a természet és a csillagos ég nyújt esti programot, na meg a váratlanul felbukkanó vadak.

A tartózkodásom során egy finom háztáji termékekből álló gasztrocsomagot is kaptam, ami reggelire vagy akár egy könnyű vacsorára is ideális. Emellett pedig éltem a jól felszerelt konyhával, és egyszerűbb ételeket készítettem magamnak.

A lombház iránt óriási az érdeklődés, nyárra szinte teljesen foglalt.

Ráadásul fontos tudni, hogy a völgy júniusban zárva tart: egész hónapban elvonulásra és csendre vált, így a látogatás csak ezt követően lehetséges. Őszi időpontokra viszont még akad néhány szabad hely.

Csapatépítés a természet ölelésében

De Farkaskútvölgy nem csupán a pihenésre vágyóknak ideális célpont, hanem kiváló rendezvényhelyszín.

A természetes környezetben zajló csapatépítő programok bizonyítottan hozzájárulnak a stresszoldáshoz és a kapcsolatok erősítéséhez.

A birtok akár 100 fő elszállásolására is alkalmas, ami ideális helyszínné teszi nagyobb csoportok, csapatépítők vagy esküvők számára.

Sokféle rendezvénytérrel és rugalmas infrastruktúrával várják a vendégeket, melyek közül a legnagyobb a 150 fő befogadására alkalmas Csillagpajta. A hagyományos jurtákból álló központ intimebb légkörével kisebb csoportok vagy tematikus foglalkozások számára ideális. A Falka terem körpanorámás üvegfalaival lenyűgöző kilátást nyújt a völgyre, legyen szó jógaórákról vagy céges előadásokról. A Dóm nevű nyári gasztrotér pedig szabadtéri főzésekhez és közös étkezésekhez tökéletes.

A birtokon lehetőség van lovas programokon is részt venni, melyeket Aldea Benedek vezet. Két különleges lófajta, a kunfakó és a hucul várja a vendégeket, és elérhető túralovaglás és lovas önismereti workshopok is.

A workshopok alkalmával a hangsúly a lovakkal való lelki kapcsolódáson van.

Emellett Farkaskútvölgyben különböző elvonulásokat is szerveznek, valamint otthont adnak a Feldmark nyári egyetemnek is.

Isten Tenyere kilátó: panoráma a Cserhát szívére

Farkaskútvölgy közvetlen közelében, a Szár-hegy csúcsán található az Isten Tenyere kilátó, amely a Cserhát egyik legkülönlegesebb látványossága.

Az Országos Kéktúra 19. szakaszán fekvő kilátót 2020-ban adták át, Csíkszentmihályi Benjámin tervei alapján.

Formája egy hatalmas kézre emlékeztet, amely az ég felé nyúlik, szimbolizálva az ember és a természet kapcsolatát, a védelmet és a nyitottságot. A kilátóhoz használt faanyagok a környező erdőből származnak, így az építmény harmonikusan illeszkedik a tájba.

Az "Isten tenyere" elnevezés a táj iránti tiszteletet fejezi ki. A kilátóból lenyűgöző panoráma nyílik a Cserhát lankáira, erdeire és mezőire, tiszta időben pedig a Mátra vonulatai is láthatóak.

A kilátó könnyen megközelíthető Farkaskútvölgyből, és egy körülbelül egyórás sétával a hollókői várhoz is eljuthatunk innen.

Farkaskútvölgy nemcsak elvonulást kínál, hanem rávilágít arra, hogyan lehet valóban jól, tudatosan és szépen élni, a természet ritmusára hangolva.

A segítőkész személyzet, a barátságos tulajdonosok és a hely együtt teremtenek meg egy olyan élményt, ami túlmutat a puszta kikapcsolódáson.

Itt minden apró részlet mögött egy tudatos döntés áll: a minőség, a felelősségvállalás és az emberi kapcsolatok melletti elköteleződés.

farkaskutvolgy.hu


Link másolása
KÖVESS MINKET:


UTAZZ
A Rovatból
Nyári pihenés itthon: 5 mesés hotel, ahová érdemes elutaznod
Akár romantikus kikapcsolódásra, akár családi nyaralásra vágysz, ezek a magyarországi hotelek tökéletes helyszínt nyújtanak a nyári feltöltődéshez.


Ahogy beköszönt a nyár, egyre nagyobb a vágy bennünk, hogy kiszakadjunk a mindennapokból, és végre csak a pihenésre, feltöltődésre koncentráljunk. A jó hír az, hogy ehhez nem kell hosszú órákat utaznod, hiszen Magyarország bővelkedik olyan varázslatos helyekben, ahol minden adott egy tökéletes nyári kikapcsolódáshoz. Legyen szó egy romantikus hétvégéről kettesben, egy családi nyaralásról vagy egy csendes wellness-pihenésről.

Ezúttal tájegységek szerint válogattunk – így nemcsak a szállodák élvezete, de maga az ország felfedezése is része lehet az utazásnak. Ha a Balaton-felvidék bája és a levendulamezők illata vonz, a Hazai Provence mesébe illő, provence-i hangulatú vendégháza vár rád. Ha észak felé vennéd az irányt, az esztergomi Grand Hotel Esztergom elegáns belső tereivel, tetőtéri wellnessével és a Bazilikára nyíló panorámájával kényeztet. A főváros közelében, Zsámbékon a Szépia Bio & Art Hotel egyszerre kínál aktív kikapcsolódást, kortárs művészeti élményeket és családbarát szolgáltatásokat. Ha inkább a fővárosi pezsgést választanád, de szeretnél csendes környezetben pihenni, a Carlton Hotel Buda Castle**** a Budai Vár lábánál tökéletes választás. Ha pedig a napfényes Alföld csábít, a Colosseum Hotel családbarát wellness-szolgáltatásaival, saját Spa & Wellness részlegével és közvetlen gyógyfürdőkapcsolatával vár a teljes testi-lelki feltöltődés jegyében.

Fedezd fel az országot úgy, hogy közben végig kényeztetnek!

Dunántúl – Hazai Provence: Vidéki romantika Kapolcson

Ha a Balaton-felvidékre gondolsz, eszedbe jut a dombok ölelte táj, a pipacsos mezők és az az eltéveszthetetlen nyugalom, ami csak itt érezhető. Ennek a vidéki idillnek a szívében, Kapolcson – a Káli-medence kapujában – bújik meg a Hazai Provence, amely provence-i hangulatával és minden érzékszervet elvarázsló atmoszférájával válik felejthetetlenné: többszáz tő levendula illatozik a domboldalon, a vendégház, az udvar és az étterem pedig egy mediterrán hangulatot idéz.

A butikhotel, tíz hangulatos szobájával, saját wellnessrészlegével és többszörös Michelin ajánlású éttermével ideális állomás egy többnapos pihenésre.

Itt tényleg minden részlet a nyugalmat és a letisztult szépséget szolgálja – legyen szó egy pezsgő jacuzziról, egy szaunáról vagy egy pazar reggeliről a napfényes teraszon. A szobák mindegyike egyedi kialakítású és bennük kifogástalan kényelmet élvezhet a megfáradt utazó.

A szálláshelyhez tartozó 84 Bisztró, amely már kétszer is elnyerte a Michelin-ajánlást, jelenleg kizárólag a szállóvendégek kiváltsága – de jó hír, hogy az iskolaszünet kezdetétől a nagyközönség előtt is megnyitja kapuit. Így bárki betérhet hozzájuk egy ízekben gazdag ebédre vagy egy nyugodt délutáni falatozásra. Az étlap folyamatosan a szezon ritmusához igazodik, és kizárólag helyi termelőktől származó friss alapanyagokra épül – az eredmény pedig mindig kifinomult és őszintén házias.

A környék felfedezésre csábít: hullámzó dombok, apró falvak, kitűnő minőségű bicikliutak és a Balaton közelsége – hiszen a legközelebbi strand alig 20 kilométerre van. De ha inkább a csendes feltöltődést választanád, a Hazai Provence saját kertjében vagy az udvar egyik árnyas szegletében ülve is megtapasztalhatod a vidéki nyugalom esszenciáját.

Észak-Magyarország – Grand Hotel Esztergom: Luxus a Bazilika lábánál

Ha rég jártál Esztergomban, ideje visszatérni – a város egyszerre történelmi és meglepően modern, és minden évszakban más arcát mutatja. Nyáron a Kis-Duna sétányon andalogni, az esztergomi Bazilika árnyékában kávézni vagy egy jót csobbanni az Aquasziget Élményfürdőben szinte kötelező program. És ha mindezt egy stílusos, nyugodt szállásról szeretnéd megtenni, akkor a Grand Hotel Esztergom a tökéletes választás.

A 4 csillagos superior szálloda 131 igényesen berendezett szobát és 18 tágas luxus lakosztályt kínál, néhányból pazar kilátással a Bazilikára.

A tágas lobby és a modern design az első pillanattól fogva luxusélményt sugall. A tetőtéri wellness, a Bazilika Day Spa, felnőttbarát kialakításának és különleges panorámájának köszönhetően tökéletes hely a lazításhoz.

A hotel mellett található Aquasziget Élményfürdő minden szállóvendég számára korlátlanul elérhető. Beltéri és kültéri medencék, sodrófolyó, csúszdák, gyerekmedencék, jakuzzik és szaunák gondoskodnak a teljes család szórakozásáról. Az Aquasziget Wellness Világa közel 1000 négyzetméteren, különleges odafigyeléssel, exkluzív szolgáltatásokkal a teljes kikapcsolódást és a felfrissülést biztosítja.

És ha inkább a hotelben maradnál, a hotel saját élménybirodalma, a 700 m2-es Pepper játéktér is rengeteg lehetőséget kínál. Van játszóház, pingpong, csocsó, léghoki, lézerszoba, virtuális sarok és ninja pálya is. Gyerekeseknek ez maga a kánaán!

A szálloda konferencia- és tárgyalótermei a legkülönbözőbb céges rendezvények helyszínéül szolgálnak a modern beépített technikai felszereltségükkel. A -1 szinten található játéktér pedig nemcsak családoknak, hanem csapatépítő programoknak is ideális helyszíne – a szórakozás itt valóban minden korosztálynak garantált.

A félpanziós ellátás is kiemelkedő: a hotel éttermében reggel és este bőséges, minőségi svédasztal vár, amit à la carte fogások egészítenek ki. A nyári estéken az étterem teraszán, zöld környezetben elfogyasztott vacsora igazán különleges hangulatot ad a nap lezárásához.

Budapest környéke - Szépia Bio & Art Hotel****: Aktív nyaralás Zsámbékon

Ha Budapest közelében keresel olyan helyet, ahol a természet nyugalma és a modern kényelem harmonikusan találkozik, akkor irány Zsámbék! Ez a hangulatos kisváros a Zsámbéki-medence északnyugati szélén bújik meg, alig félórányira a fővárostól – igazi rejtett gyöngyszem, amely egyszerre kínál csendes elvonulást és tartalmas kikapcsolódást. A település központjában található a Szépia Bio & Art Hotel****, amely ideális választás mindazok számára, akik kiszakadnának a mindennapokból, de nem szeretnének lemondani sem a mozgás öröméről, sem a kreatív feltöltődésről.

Ez a nyugodt, mégis lendületes szálloda nemcsak pihentet, de inspirál is – terei kortárs műalkotásokkal vannak berendezve, így a hotel minden szeglete egy élő kiállítás hangulatát árasztja. A szobák modernek, tágasak, sokukhoz saját erkély tartozik, ahonnan a zöld kertre vagy a kültéri medencére nyílik kilátás. Nyáron különösen jó érzés a friss levegőn csobbanni, a gondozott kert és a környező táj pedig még inkább elmélyíti a nyugalom élményét.

A hotel egyik nagy előnye a rendkívül széles sportkínálat: saját teniszpályák, squash, bowling, fitneszterem és kültéri futballpálya is rendelkezésedre áll, ha aktív pihenésre vágysz.

A wellness részleg is bőven tartogat élményeket – beltéri és kültéri medencék, finn szauna és jakuzzi gondoskodnak róla, hogy testileg-lelkileg is feltöltődj.

És ha mindez nem lenne elég, a ház saját étterme, a Nyárfás Étterem egészségtudatos, mégis ízekben gazdag fogásokkal csábít. A nyári időszakban különösen kellemes a teraszon elfogyasztani egy friss ebédet vagy egy pohár bort – igazi jutalom egy aktívan vagy épp lustálkodással töltött nap végén.

A Szépia Bio & Art Hotel nemcsak pároknak, hanem családoknak is remek választás, hiszen a szálloda minden korosztály számára kínál tartalmas kikapcsolódási lehetőségeket. A környék ideális a felfedezéshez – elég csak a közeli, impozáns Zsámbéki Romtemplomot vagy a természetjárásra csábító dombvidéket említeni. Ráadásul a hotel kiváló helyszín céges csapatépítők számára is: modern technikával felszerelt konferenciatermei és változatos szabadidős programlehetőségei miatt tökéletes választás, ha munkát és pihenést szeretnétek összekötni.

Budapest - Carlton Hotel Buda Castle****: Pihenés a Budai Vár lábánál

Ha nyáron is a város lüktetése vonz, de szeretnél egy nyugodt helyen megpihenni, a Budai Vár aljában található Carlton Hotel Buda Castle****  tökéletes választás számodra. A szálloda egy csendes mellékutcában bújik meg, mégis csak néhány perc sétára van a Halászbástyától, a Mátyás-templomtól és a Lánchídtól – így ideális kiindulópontja lehet a budapesti kalandodnak, ha felfedeznéd a fővárost.

A hotel története a 80-as évek végéig nyúlik vissza: az akkor Alfa Hotel néven megnyílt épület mindig is szállodaként működött.

2024-ben az Eventrend Group új arculattal és megújult szolgáltatásokkal keltette új életre, azóta szinte minden nap teltházzal üzemel – köszönhetően kiváló ár-érték aránynak és családias hangulatának.

Összesen 95 szoba közül választhatsz, 7 különböző típusban – legyen szó standard, superior, háromágyas vagy családi szobáról. Néhány szoba erkélyes, ahonnan részleges kilátás nyílik a városra. A modern, világos belső terek és a zajszigetelt kialakítás gondoskodnak róla, hogy valóban kipihenten ébredj. Nem véletlen, hogy a szálloda elnyerte a 2025-ös „Alvásbarát Hotel” díjat is.

A Carlton ideális választás, bárhogy is utazol: családdal, pároddal vagy üzleti útra. Élvezheted a hangulatos lobbyt, a reggeliző éttermet, a saját bárt, és ha autóval érkezel, a zárt mélygarázs is a rendelkezésedre áll. Céges utakhoz, tárgyalásokhoz vagy kisebb rendezvényekhez pedig a konferenciaterem is elérhető.

A reggeliző étterem valódi élményt nyújt: kézzel készített famunkákon tálalva válogathatsz frissen sült croissant-ok, helyi finomságok, müzlibár és juice kínálat közül. A legjobb rész? A saját interaktív kávébár, ahol te magad készítheted el a kedvenc italod, különféle tejekkel, édesítőkkel és szezonális kiegészítőkkel. Akkor is jó helyen jársz, ha speciális étrendet követsz – itt tényleg mindenkire figyelnek.

A Carlton Hotel Buda Castle akkor is jó választás, ha a történelem közelségét, a figyelmes kiszolgálást vagy a megfizethető, de minőségi szállást keresed. Itt minden adott ahhoz, hogy kényelmesen, nyugodt környezetben pihenj, miközben Budapest legszebb részei szó szerint a küszöbödön hevernek.

Dél-Alföld - Colosseum Hotel: Wellness és gyógyvíz egy családbarát helyen

A napfényes Dél-Alföld egyik legnépszerűbb fürdővárosa Mórahalom, ahol nemcsak gyógyvíz és kikapcsolódás vár, hanem egy igazi családbarát szálloda is, a város szívében található négycsillagos Hotel Colosseum. Szegedtől mindössze 20 percre, közvetlenül a híres Szent Erzsébet Gyógyfürdő mellett találod, ahová szállóvendégként korlátlanul beléphetsz – akár köntösben is átsétálhatsz a wellnessélményért.

A fürdő mellett a hotel saját Spa & Wellness részlege is bőséges kikapcsolódási lehetőségeket kínál: élménymedence, jakuzzi, szaunavilág, trópusi zuhany és pihenőtér vár, ahol minden adott a testi-lelki feltöltődéshez.

A 82 modern, világos szoba között találhatsz kétágyas, superior és családi kialakítású lehetőségeket is, többhöz pedig erkély is tartozik. Családoknak külön előny, hogy játszószoba és animációs programok is elérhetők a kicsiknek, így mindenki jól szórakozik.

A gasztronómiai élményekről a szálloda saját étterme gondoskodik: bőséges, friss alapanyagokból készült büféreggeli és vacsora, saját cukrászműhelyből érkező desszertek és gondosan összeállított menüsor vár minden nap. Nyáron a Grill Terasz is megnyílik, ahol szabadtűzön készült finomságokkal és hűsítő italokkal koronázhatod meg a napot. Napközben pedig az Átrium Snack Bár könnyed fogásaival és desszertjeivel csillapíthatod az étvágyadat egy fürdőzés után.

Ha egy kis felfedezésre vágysz, érdemes körülnézni Mórahalom környékén is. A természet szerelmeseit tanösvények, bicikliutak és a homokhátság különleges élővilága várja. És ha már ennyire közel vagy Szegedhez, egy délutáni városnézést, fagylaltozást vagy esti színházi előadást is könnyedén beiktathatsz a programba. Akár páros wellnesspihenésre, akár családi nyaralásra érkezel, a Hotel Colosseum igazi alföldi vendégszeretettel és teljes körű kényelemmel vár – ahol a feltöltődés garantált.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


UTAZZ
A Rovatból
Légy részese egy különleges túrának, amivel a hawaii magyar iskolát támogathatod – Vujity Tvrtkóval és a kint élő Bordás Istvánnal
Az évek óta egyre nagyobb létszámmal működő magyar iskola most bajban van. A további működéshez segítségre van szükségük. A népszerű újságíró és Hawaiin élő magyar barátja egy különleges jótékonysági programot kínál.


Van egy kis közösség igencsak távol Magyarországtól, ahova eljutni még repülővel is elég hosszú út. A paradicsomi szigetvilágban pedig több magyar is él, akik ápolják, őrzik magyarságukat, és a nyelvet, kultúrát szeretnék átadni az új generációknak is. Ebben nagy segítség számukra a helyi magyar iskola, aminek működtetése most veszélybe került. Az egyik kint élő szülő keresett meg minket, hogy adjunk hírt róluk, a kezdeményezésükről, hogy ezzel is sikerüljön életben tartani a közösség egyik kedves helyét.

A Hawaii-n élő Bordás Istvánról és családjáról mi is írtunk korábban, majd később Vujity Tvrtko mesélt róluk gyakran, amíg ő is a szigeten élt a családjával. Most ketten vágtak bele egy közös jótékonysági eseménybe. Hogy mit is terveztek el, arról István árult el részleteket portálunknak.

"A családunk több mint 10 éve él Hawaii-on. Turizmusban, oktatásban és kulturális projektekben dolgozunk, és aktív résztvevői vagyunk a helyi magyar közösségnek. Számunkra a kétnyelvűség, a gyökerek megőrzése és az értékalapú közösségépítés mindennapos cél és szívügy. Ennek egyik fontos helyszíne a magyar iskola, amely most segítségre szorul."

- Mióta működik a magyar iskola Hawaii-on, és mi volt a cél?

- Az iskola 2021 őszén indult, így immár több mint 3 éve működik folyamatosan, egyre bővülő közösséggel.

A célunk az volt, hogy a Hawaii-on élő magyar gyerekek megőrizhessék nyelvüket, kultúrájukat, és kapcsolódni tudjanak a magyar gyökereikhez. Emellett fontosnak tartjuk, hogy közösséget is építsünk, ahol a családok támogatást, barátságokat és értékes közös élményeket találnak.

- Ki működteti az iskolát, és kik tanítanak benne, milyen korosztállyal foglalkozik?

- Az iskolát egy szülői közösség hozta létre és tartja fenn önkéntes alapon. A foglalkozásokat magyar anyanyelvű pedagógusok és lelkes önkéntesek vezetik – köztük óvodapedagógus, tanár és kulturális szervező is van. A tanítás kéthetente, vasárnaponként zajlik, általában délelőtt. Az iskolai év során több tematikus foglalkozást, ünnepi alkalmat és közösségi eseményt is szervezünk. Főként óvodás, kisiskolás és alsó-középiskolás gyerekek járnak hozzánk. A létszám évről évre nő.

- Mi a tematika? Honnan van a tananyag és az eszköz hozzá?

- A tananyag részben saját fejlesztésű, emellett sokféle magyar tankönyvet és oktatási anyagot használunk. A tematika igazodik a magyar kultúrához, ünnepekhez és a gyerekek életkorához. Néptánc, kézműves foglalkozások, ünnepi megemlékezések (pl. március 15., Mikulás, Húsvét), kirándulások és közös családi napok is szerepelnek a programban. Emellett nyelvi játékokkal, mondókákkal, mesékkel segítjük a magyar nyelv ápolását. Évente szervezünk magyar-hawaii nyári tábort, amelyre a világ minden tájáról várjuk a gyerekeket és családokat. Az eszközöket részben Magyarországról hoztuk, részben a helyi közösség és támogatóink segítségével szereztük be.

- Miért van szükség most az adománygyűjtésre?

- Korábbi fő támogatónk az idei évben támogatásunkat 50 százalékkal csökkentette. Ez komoly kihívást jelent a nyári tábor megszervezésében, az eszközpótlásban, bérleti díjak és programköltségek fedezésében. Ezért van most égető szükségünk külső segítségre. A célunk, hogy biztosítani tudjuk az iskola és a nyári tábor zavartalan működését a következő tanévre is.

- Igen jó a kapcsolatotok Vujity Tvrtkoval is. Ő hogy kapcsolódik be a jótékonysági esemény támogatásába?

- Tvrtko mindig is elkötelezett volt a külhoni magyar közösségek támogatása iránt. Amikor hallott a hawaii-i magyar iskoláról, azonnal csatlakozott az ügyhöz.

Közösen szervezünk egész napos szigeti túrákat, amelyek során körülbelül 10 ikonikus helyszínt látogatunk meg. A program során Tvrtko személyes történetei, humoros stílusa és helyi tudása teszik igazán különlegessé az élményt. A túrák bevételeiből az iskola működését támogatjuk.

- Hogyan lehet jelentkezni a túrákra?

- Egy egyszerű online űrlap kitöltésével lehet jelentkezni, amelyet elérhetővé tettünk közösségi oldalainkon, vagy privát üzenetben is elküldünk. Az idei túrák nyáron lesznek, a pontos dátumokat és helyszíneket jelentkezés után egyeztetjük. Akik jönnek azokkal bejárjuk Oahu legszebb helyeit és elmeséljük Hawaiiról a legizgalmasabb történeteket – úgy, ahogy azt máshol biztosan nem hallották még. Ez nem egy két hetes utazás, hanem egynapos exkluzív élménytúrák kis csoportok számára – minden nap más résztvevőkkel, limitált férőhellyel.

Itt lehet támogatni az iskolát: Gofundme

A kérdőív itt található.

Minden támogatás számít – akár anyagi, akár az, ha valaki megosztja a kezdeményezést másokkal.

- Hogy jutott eszedbe, hogy te is támogasd az iskolát?

- Mivel mi magunk is érintettek vagyunk – gyermekünk is ide jár – személyesen látjuk, milyen fontos szerepet tölt be az iskola a közösség életében. Ezért döntöttünk úgy, hogy saját eszközeinkkel is segítjük: például túrákat szervezünk, melyek bevételéből az iskola is részesül. Az iskola éltében mi is aktívan részt veszünk mind szervezőként, mind önkéntesként. A gyermekeink is az iskola tanulói, így ez a projekt nekünk szívügyünk.

- Miért tartod fontosnak, hogy legyen magyar iskola Hawaii-on?

- Mert ez az egyetlen lehetőség arra, hogy gyermekeink ne veszítsék el a nyelvüket, és valóban át tudjuk örökíteni nekik azt a kulturális örökséget, ami ránk bízatott. Egy diaszpórában, főleg egy ilyen távoli helyen ez különösen nagy kihívás – és különösen értékes.

- Hány magyar él a vonzáskörzetében, milyen távolságról járnak az iskolába?

- A legtöbb család Oʻahu szigetéről érkezik, különösen a keleti partról, de volt már példa arra is, hogy más szigetekről csatlakoztak hozzánk. A szűkebb közösségünk kb. 50 főből áll, de a tágabb hawaii-i magyar közösség 100–150 fő körülire tehető.

- Van-e kapcsolat magyarországi iskolákkal, vagy más, külföldi magyar iskolákkal?

- Igen, kapcsolatban állunk több anyaországi és amerikai magyar szervezettel, például a Külföldi Magyar Cserkészszövetséggel is volt már együttműködésünk. Több amerikai magyar iskolával is kapcsolatban állunk. Tapasztalatokat, tananyagokat és ötleteket osztunk meg rendszeresen, mert fontosnak tartjuk, hogy tanuljunk egymástól és támogassuk egymást.


Link másolása
KÖVESS MINKET: