SZEMPONT
A Rovatból

Innen győznék le Orbán Viktort áprilisban – Megnéztük az ellenzék kampányközpontját

A belvárosi irodában több mint száz ember, köztük rengeteg önkéntes dolgozik nap mint nap a kormányváltásért. Körbevezettek bennünket.


A liftből kiszállva, majd az impozáns üvegajtón belépve rögtön egy monitort pillantunk meg, rajta egy másodpercekre lebontott visszaszámlálóval, amin folyamatosan nyomon lehet követni, mennyi idő van hátra a választásig, egyben az ellenzék által remélt kormányváltásig.

A Hold utcai ház teljes felső emeletét elfoglaló irodát, aminek ablakából – egyfajta plusz motivációként – a Parlament is jól látszik, novemberben bérelte ki a Mindenki Magyarországa Mozgalom. Azóta egyszerre szolgál Márki-Zay Péter és csapata, illetve az Egységben Magyarországért kampányközpontjaként. Egyelőre áprilisig terveznek itt, a folytatás majd a választási eredmény fényében dől el.

A közös miniszterelnök-jelölt hetente 2-3 alkalommal jön be, általában azokon a napokon szokta ide szervezni a megbeszéléseit, amikor az Egyenes Beszédben szerepel. De mivel hódmezővásárhelyi polgármesterként a hét egy részét saját városában kell töltenie, valamint az országot is folyamatosan járja, az idő nagyobb részében nélküle tartják a frontot.

Így is folyamatos a nyüzsgés: gyakorlatilag mindig több megbeszélés, találkozó, tárgyalás zajlik párhuzamosan, ottjártunkkor alig találtunk olyan helyiséget, ami ne lett volna foglalt. Egy-egy hétköznap akár 120-an is megfordulnak itt, és hétvégenként is többen bejönnek. A legsűrűbb időszakokban 70-80 ember van bent egy időben, ilyenkor leginkább egy felbolydult méhkashoz hasonlít a központ.

A sajtóterem épp üres volt, de ide is minden napra jut több esemény: a facebookos élő közvetítésekből már ismerős háttér előtt tartják a hat párt közös sajtótájékoztatóit, valamint azokat a sajtóreggeliket is, melynek során a szakpolitikai területek vezetői mutatkoznak be – közülük többekkel, például Inkei Péterrel (kultúra) és Polyák Gáborral (média) külön interjúban is foglalkoztunk.

A Simon András és Péterfi Judit által irányított kommunikációs stáb feladata egyrészt ezeknek az eseményeknek a megszervezése és levezénylése, a hazai és a nemzetközi sajtómegkeresések fogadása, egyeztetése a miniszterelnök-jelölttel és az egyéni jelöltekkel. Emellett ők készítik a háttéranyagokat Márki-Zay Péter országjárásaihoz is.

Több kisebb mellett két nagyobb tárgyaló van az irodában, ott szoktak rendszeresen ülésezni a pártelnökök, a Kampánytanács, illetve a Kormányzati Előkészítő Tanács is. Ez utóbbi feladata a kormányprogram kidolgozása, illetve a majdani koalíciós kormányzásra való felkészülés. Több albizottsággal rendelkezik, melyeknek a pártok képviselői, valamint szakértők a tagjai. Magát a kampányt pedig a Zaránd Péter által vezetett operatív stáb irányítja, szintén innen.

Külön irodájában dolgozik a kreatív csapat, ők felelnek a kampány arculati és grafikai elemeiért, az óriásplakátoktól a közösségi médiában megjelenő posztokig, illetve a jelöltek borítóképeiig. Itt folyik nemcsak a tervezés, hanem a nyomdai előkészítés is.

Választókerületi szinten is együttműködnek a jelöltekkel, bár ez elsősorban a pártok feladata, de a központi stáb is tud segíteni, ha olyan igény merül fel. Például az egyéni kampányújságokat közösen állítják össze.

Egy call center is működik a központban, itt szinte kizárólag önkéntesek dolgoznak. Feladatuk, hogy az aktivistának feliratkozott emberekkel egyeztessék, miben tudnának segíteni, valamint a választási részvételre való mozgósítás is.

Az önkéntesek aránya rajtuk kívül is nagyon magas a kampányban: 80-90 százalékra tehető, aki külön juttatás nélkül, a szabadidejében dolgozik az ellenzék győzelméért. Nincsenek diákmunkások sem, mindenki a saját időbeosztása függvényében vállal, amennyit tud.

Ebben a teremben zajlott egyébként a népszavazási aláírások megszámolása is, amivel alig egy nap alatt végeztek, a Nemzeti Választási iroda azonban – mint arra az ellenzék már többször felhívta a figyelmet – azóta sem ért a számolás és a hitelesítés végére, pedig a rontottakat már a leadás előtt kihúzták, hogy ezzel is gyorsítsák a folyamatot.

Az MMM ifjúsági szervezete, a Minden Fiatal Magyarországa (MFM) szintén önkéntes aktivistái – köztük Gyurcsik Ádám elnök – is a kampányközpontban dolgoznak, innen szervezik saját kampányaikat, emellett a terepen is hasznos tagjai a csapatnak. Ad hoc feladatokat is kapnak attól függően, aznap mire van szükség: amikor ott jártunk, éppen kék szalagokat gyártottak, segítenek sok mindenben, de persze nem csak ezért vannak bent.

Az önkéntesek közül jó néhányan munkaidő után jönnek be, és akár késő éjszakáig is maradnak, mások pedig otthontól segítenek. Az elhivatottság hatalmas, akad még egy olyan segítő is, aki végzős gimnazistaként inkább magántanuló lett, hogy minden energiáját a kampányra fordíthassa.

A nagy, egyterű irodában ott jártunkkor folyamatosan dolgozott egy nyomtató, ami a Nyomtass te is! aktuális kiadványát sokszorosította. Bár ez hivatalosan nem az egyesült ellenzék projektje, a terjesztésben az ő aktivistáik is segítenek, hogy minél több helyre eljuthasson a kormánymédia által elhallgatott hírekre fókuszáló újság.

Nulláról kellett felépíteni mindent

Vékás Sándor az MMM operatív igazgatójaként gyakorlatilag az egész kampányközpont „gazdája”, sok más feladata mellett ő felügyeli az irodával kapcsolatos ügyeket. Mint mondja, ebből adódóan nagyon jól tud mosolyogni azokon a híreszteléseken, miszerint az előválasztás utáni nagyjából két hónapban semmit nem csinált az ellenzék.

„Itt nem volt semmi. Még irodát sem volt könnyű találni. Amikor nagy nehezen meglett, még asztalok és székek se voltak, nulláról kellett felépíteni mindent, hogy dolgozni tudjunk. Ez egy igazi self made kampány” – idézi fel, mi zajlott a színfalak mögött októbertől decemberig. Emiatt is büszkék arra, mennyien támogatják őket, elég csak azt a sajtóban is végigfutott számot megnézni, miszerint 10 nap alatt közel 100 millió forint adományt kaptak.

Vékás Sándor

A bútorok túlnyomó része szintén felajánlásként érkezett, és elektronikai eszközöket is alig vásároltak pár nyomtatót és monitort leszámítva, az emberek többsége a saját eszközein, vagy adományként kapott berendezéseken dolgozik. Ennek köszönhetően az a támogatások legnagyobb részét valóban a konkrét kampányra tudják fordítani, ahol a legnagyobb szükség van a pénzre.

„Nekünk nem állnak rendelkezésünkre végtelen források, mint a kormánynak. A megtérülési rátánk viszont sokkal jobb. Emiatt bízunk benne, hogy a sokszoros nagyságrendbeli hátrányunk ellenére is fel tudunk építeni egy győzelemre esélyes kampányt” – fogalmaz Vékás, hozzátéve: az előválasztás során szintén legalább tízszeres különbség volt Márki-Zay Péter és a többiek kampányköltségvetése között, az MMM jelöltje mégis győzni tudott. Most hasonló a helyzet az egyesült ellenzék és a Fidesz büdzséjét összevetve, rutinjuk ezért biztosan nekik van leginkább abban, hogy lehet ebből a legtöbbet kihozni.

Azt ő is elismeri, hogy volt egy mélypont az előválasztás után, amikor felszínre törtek a feszültségek a pártok között. Ezeket időbe telt elsimítani, de állítása szerint mostanra túl vannak rajta és már mindenki a munkára, illetve a győzelemre fókuszál.

„Nincs kétségünk afelől, hogy mi fogunk nyerni. Ha tippelnem kellene, 57 százalékos parlamenti többséget jósolnék” – mondja Vékás, aki egyébként szintén önkéntesen dolgozik az MMM-ben, mostanában akár napi 12-16 órát, miközben tanácsadással foglalkozik, sőt, még önkormányzati képviselő is a XV. kerületben.

„Megfogadtam, hogy este 8-ra minden nap megpróbálok hazaérni, de a valóságban jó, ha el tudok indulni addig. Gyakoribb, hogy még 9-kor se vagyok otthon, másnap reggel 8-ra pedig vagy újra jövök be, vagy egy Zoom meetingen ülök.”

Úgy látja, a fiataloknak is élmény itt lenni, ahol testközelből találkozhatnak vezető politikusokkal Márki-Zay Pétertől Dobrev Klárán át Jakab Péterig vagy Karácsony Gergelyig – ezért is vállalják be annyian az önkéntes segítséget.

Készül a Nyomtass te is aktuális száma

„Óriási húzása van ennek az egésznek: itt tényleg mindenki a győzelemért dolgozik, ezzel pedig egymást is motiváljuk. Minden nap abban a tudatban fekszünk le, hogy mi mindent megtettünk azért, hogy ez az ország egy jobb hely legyen.”

Április 3-án kiderül, mekkora sikerrel.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SZEMPONT
A Rovatból
Nagy Attila Tibor: Most bizony az a látszat, hogy a nagy magyarvédő Orbán Viktor egy magyarellenes jelöltnek szurkol a romániai elnökválasztáson
A politikai elemző szerint „most Orbán nyitott támadási felületet maga ellen, nem lehet felróni Magyar Péternek, hogy ezt igyekszik a maga javára fordítani és hitelteleníteni Orbánék nemzetféltését.”


Nagy Attila Tibor politikai elemző Facebook-bejegyzésében vizsgálta meg a magyarellenes román elnökjelölttel összebarátkozó Orbán Viktort. Az elemző posztjában úgy fogalmazott:

„Míg Magyar Péter legutóbbi hangfelvételét nem tartottam különösebben nagy dolognak és olyannak, ami különösebben ellentétben állna a kormányfő és más kormánytagok a harmadik világháborút emlegető nyilatkozataival, Orbán Viktor tihanyi beszédéről már mást gondolok. A romániai magyar politikai térben értetlenséget, vihart váltott ki, hogy Orbán Viktor magyar kormányfő Tihanyban egyetértőleg idézett a magyar politikában magyarellenesnek minősített George Siminontól. A beszédben a hatalompolitika győzedelmeskedett, vagyis:

Orbán komolyan számol azzal a lehetőséggel, hogy a romániai elnökválasztás második fordulóját is Simion fogja nyerni, ezért jobb neki már most gesztust gyakorolni.”

Nagy Attila Tibor kiemelte:

„Csakhogy eddig úgy tudtuk, hogy George Simion magyarellenes - hogy-hogy akkor egyetértőleg idézi őt Magyarország miniszterelnöke? Fura, hogy erre a problémára sem a kormányfő, sem a beszédírója nem gondolt. Persze, lehet azt gondolni, hogy George Simion és Orbán között több a hasonlóság, mint a különbség a globalisták, az EU bürokratái elleni harcban, csak akkor kár volt korábban a Fidesz részéről és a kormánypárti médiarendszerben folyamatosan »magyarellenes« jelzővel ellátni George Siminont.

Mert most bizony az a látszat, hogy a nagy magyarvédő Orbán Viktor egy magyarellenes jelöltnek szurkol a romániai elnökválasztáson. Most Orbán nyitott támadási felületet maga ellen, nem lehet felróni Magyar Péternek, hogy ezt igyekszik a maga javára fordítani és hitelteleníteni Orbánék nemzetféltését.”

„Orbán Viktor tihanyi beszéde legfeljebb akkor bizonyulhat majd – legalábbis a magyar-román kapcsolatokban – hasznosnak, ha George Simion megnyeri a romániai elnökválasztást. De ha nem...” – írta posztja végén az elemző.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
SZEMPONT
A Rovatból
„Feri bácsi most kicsit pihenni fog, és utána friss erővel szét fogja darabolni Orbán Viktort!” – Az utca emberét kérdeztük Gyurcsány Ferenc visszavonulásáról
Megoszlottak a vélemények Gyurcsány politikai szerepéről és hagyatékáról, de a megkérdezettek többségének nem fog hiányozni a volt miniszterelnök. Emlékezetes pillanatot viszont mindenki fel tudott idézni.


Mindenkit – egyes hírek szerint talán még őt magát is – derült égből a villámcsapásként ért, hogy Gyurcsány Ferenc múlt csütörtökön váratlanul minden tisztségéről lemondott, visszavonul a közélettől, ráadásul még feleségével, Dobrev Klárával is válnak. Az esetet még különösebbé tette, hogy erről maga Gyurcsány a mai napig nem beszélt a nyilvánosság előtt, mindent a párt többi tagja kommunikált.

Kíváncsiak voltunk, hogy mit szól az utca embere ahhoz, hogy a magyar politika 2004 óta egyik legmeghatározóbb szereplője, a Fidesz és Orbán Viktor legfőbb ellenfele, sőt ellensége úgy tűnik, végleg visszavonul.

A járókelőket megosztotta a kérdés: voltak, akik szerint a DK volt elnöke gonosz dolgot tett 2006 októberében, míg mások bíznak abban, hogy Dobrev Klárának lehet még keresnivalója a magyar politikában. A többség nem fog könnyeket hullajtani a távozása miatt, sőt olyannal is találkoztunk, aki még a nevét sem akarta kiejteni a vieóban.

Az utca embere Gyurcsány Ferenc visszavonulásáról


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

SZEMPONT
A Rovatból
Somogyi Zoltán: Hogy Gyurcsány Ferenc női álnéven megjelentetett egy könyvet, az már mutatott valamit, hogy valami nagyon más úton jár
A DK-n belül sem mindenki értette, mit csinál Gyurcsány Ferenc - mondja a politikai elemző, aki szerint Dobrev Klára akár még sikeresen is átveheti a DK-t. Magyar Péter hangfelvétele alááshatja az ellenzéket háborúpártisággal vádoló Fidesz-kampányt.


A héten egymást érték a váratlan fejlemények a politikában. Magyar Péter nyilvánosságra hozott egy hangfelvételt, amelyen a honvédelmi miniszter szerinte bevallja, hogy a kormány háborús üzemmódra állítaná át az országot. Gyurcsány Ferenc húsz évnyi permanens kampány után bejelentette: lemond minden tisztségéről, visszavonul a közélettől, a választásokon sem indul, és az is kiderült, Dobrev Klára és ő elválnak egymástól. Eddigi felesége pedig a DK élére pályázik.

És kirobbant a kémbotrány, az ukránok szerint magyar kémhálózatot lepleztek le Kárpátalján, akiknek a feladata többek között az volt, hogy felmérjék, hogyan fogadnák ott magyar katonák megjelenését. Válaszul a kormány kiutasított két ukrán diplomatát és látványos kommandósakcióval csapott le valakire, akiről azt mondták, ukrán kém. A Fidesz már egyenesen azzal vádolja a Tiszát, hogy összejátszik az ukrán titkosszolgálattal. Somogyi Zoltán elemző értékelte a történéseket.

– Nem akármilyen sűrű napokat élünk. A héten robbant ki a Magyar Péter által bemutatott hangfelvétel-botrány, aztán jött Gyurcsány Ferenc visszavonulása, majd kémügy. Kezdjük Gyurcsánnyal. Az utolsó emlékem róla, a lakóautós országjárása, amely függetlenül a politikai megítélésétől, bennem egyértelműen részvétet keltett. Várható volt a lemondása?

– Várható volt, és korábban jobb lett volna. Most azért okozott mégis meglepetést, mert napokkal előtte a DK egyes képviselői a momentumos Orosz Annát támadták, hogy miért mond le. Ha tudtak volna Gyurcsány szándékáról, egy kicsit halkabbak lettek volna.

– Inkább politikai oka lehetett vagy személyes?

– Mindkettő. Ami politikailag értelmezhető vagy indokolható, hogy Dobrev Klára akár még sikeresen is átveheti a DK-t, és új lendületet is adhat pártnak.

– Viszont talán nem véletlenül nevezték a DK-t Gyurcsány-pártnak. Ez is egy személyre épülő párt, és hiába Dobrev Klára minden tehetsége, hiába volt eddig Gyurcsány felesége, biztos, elég ennyi? Túl tudja élni a DK Gyurcsányt?

– Ezt majd meglátjuk. Szerintem a Gyurcsánnyal való elégedetlenség már megvolt a DK-n belül is.

Nem mindenki értette, mit csinál Gyurcsány Ferenc. Hogy női álnéven megjelentetett egy könyvet, amiről azért azonnal el is mondták, hogy az az ő könyve, az már mutatott valamit, hogy valami nagyon más úton jár,

mint amin egy politikusnak kellene, akinek a pártját meg kellene mentenie, mert a bejutási küszöb környékén van. Ráadásul amikor Gyurcsány Ferenc volt a DK arca – például a 2018-as kampány volt ilyen –, akkor alig jutott be a párt a parlamentbe. Egy évvel később Dobrev Klára teljesen váratlanul négy DK-s mandátumot szerzett az EP-választáson, úgy, hogy csak kettőt vártak. Ilyen szempontból ő egyben tudja tartani a DK-t, amennyire most lehet.

– A héten Magyar Péter nyilvánosságra hozott egy 2023-as hangfelvételt, amin a honvédelmi miniszter arról beszélt, hogy szakítanak a békementalitással, átállnak a háború felé vezető út nulladik fázisra. Gulyás Gergely "lepkefingnek" minősítette a hangfelvételt, Orbán Viktor pedig azt mondta, ebben nincs semmi újdonság, háború zajlik, ütőképes hadseregre van szükség. Én sem értem igazán, hogy mi a valóban botrányos a hangfelvételben.

– A probléma, hogy a baloldalt állítja be az Orbán-kormány folyamatosan háborúpártinak, magukat meg békepártinak.

Ez a narratíva nem engedi meg, hogy a kormány bármilyen értelemben háborús felkészülésről beszéljen.

Most azonban az van azon a hangfelvételen, hogy eddig békeszakaszban voltunk, de most már a háború nulladik szakaszában kell, hogy lépjünk. Hogy ez ártani fog-e a kormánynak, az a TISZA kampányától függ.

– De ez nem értelmezhető úgy, hogy eddig egy békés Európa kellős közepén éltünk, viszont manapság a háború itt van a szomszédunkban, tehát nekünk is háborús üzemmódra kell átváltanunk. Nem értelmezhető ez a beszéd így?

– Így is értelmezhető, a kormány így is akarja értelmezni, de úgy is értelmezhető, hogy akkor fejezzétek be az ellenzéket háborúpártisággal vádoló kampányt. Viszont ezzel aláássák a kormányzat eddigi kampányát.

Most egyelőre az van, hogy két értelmezés harcol egymással: a kormány értelmezése az, hogy ne adják oda a hatalmat a háborúpárti ellenzéknek. Az ellenzék értelmezése, mármint Magyar Péteré, meg az, hogy rosszul mennek az országban a dolgok. A két értelmezés közül, amelyik nyer, az fog kormányt alakítani jövőre.

Most a kormányzat értelmezése áll támadás alatt, azt mondja a TISZA, hogy ez az értelmezés hazug.

– Nyilván nem segít a kormányzatnak ebben a küzdelemben az ukrán kémbotrány sem. Az SBU szerint a magyar kémhálózat tagjai Kárpátalján a haditechnika elhelyezkedése mellett arra is kíváncsiak voltak, hogyan fogadná a lakosság, ha netán magyar erők lépnének ukrán területre. Persze, hogy ez mennyire igaz, egyelőre óvatosan kell kezelni, de nyilván nem használ egy ilyen hír a kommunikációs küzdelemben.

– Ezt én is óvatosan kezelném. Egyelőre azért nem nyilatkoznék erről, mert sokkal jobban kellene tájékozódni, de biztos, hogy nem jó a kormánynak, ha erről olyan egyértelmű részletek derülnek ki, amelyek az ukrán álláspontot erősítik meg.

– Ez viszont kapóra jön Magyar Péteréknek. Viszont az ellenzéknek itt vigyázni kell a lukra futással, nehogy úgy járjon, mint a Magyar Hang nemrég Aszad elnök gépével.

– Ez igaz, viszont szerintem a kormány a külpolitikában is elég rosszul áll, mert Trump eddigi politikája semmilyen módon nem segíti a kormány céljait.

– Az nem képzelhető, hogy annak idején Ruszin-Szendi Romulusz ezzel a hangfelvétellel kopogtatott be a Tiszához?

– Ezt a tiszásoktól kellene megkérdezni. A politikában minden elképzelhető: ez is, meg az ellenkezője is.

Az biztos, hogy ez a hangfelvétel nagyon érdekes, és nagy kérdés, hogy mi minden van még a birtokában az ellenzéknek.

– Most van május. Kevesebb mint egy év múlva lesznek a választások, és megint ott tartunk, hogy a kormány minden téren újfent defenzívába került.

– A kormányzatnak a legnagyobb problémája az, hogy mondhat bármit, amíg az emberek úgy ítélik meg, hogy rosszul megy a gazdaság, és rosszul megy az ő soruk, addig ez a teljesítmény nem lesz elég arra, hogy a TISZA-párttal meg tudjanak mérkőzni.

– Miközben Magyar Péter gőzhengere is lejjebb kapcsolt.

– Ebben nem vagyok biztos, amit ő országjárásban csinál, azt nagyon nehéz megítélni. A negyedik hulláma jön annak, hogy nap mint nap megy egyik településről a másikra, ez is egy teljesen új fejlemény, és ezt nem is fogjuk látni innen, hogy ez mennyire hat ott, a helyszíneken.

Nekem az a tippem, hogy erőteljesen hat ez a fajta személyes jelenlét.

– A kézigránát-ügy és most a kiszivárgott beszéd után elképzelhető, hogy Orbán lecseréli Szalay-Bobrovniczkyt?

– Inkább az valószínűsíthető, hogy nem engedheti meg magának, hogy lecserélje, mert az egy beismerés lenne. Azt aztán majd meglátjuk, hogy ez mennyire fog sikerülni neki. Nyilván mérik a honvédelmi miniszter elfogadottságát, hogy mennyire tekintik az emberek botrányosnak, ami körülötte történik, és lehet, hogy lesz egy pillanat, amikor már a miniszterelnök nem tudja tartani, és el kell engednie.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEMPONT
A Rovatból
New York Times: Erdő Péter a három legesélyesebb jelölt között volt a pápaválasztás első körében
A később pápává választott Robert Prevost, Pietro Parolin és Erdő Péter kapta a legtöbb szavazatot az első fordulóban, írja az amerikai lap. Erdő Pétert egy konzervatív szövetség támogatta, de hamar világossá vált, hogy nem győzhet.


A New York Times több mint egy tucat bíborossal készített interjút, hogy feltárja, mi történt a zárt ajtók mögött. A cikkből kiderül, hogy első nap a konklávét megnyitó elmélkedés elhúzódott, emiatt az első szavazás csak késő este kezdődött.

A voksok nem hoztak egyértelmű eredményt: három esélyes maradt versenyben. Köztük volt a 72 éves magyar Erdő Péter, aki mögött egy konzervatív szövetség állt, köztük több afrikai támogató.

De a New York Times szerint hamar világossá vált, hogy a magyar jelölt nem győzhet egy olyan konklávén, amelynek tagjait nagyrészt Ferenc pápa nevezte ki.

Rajta kívül sokan szavaztak Pietro Parolinra, a 70 éves olasz bíborosra, aki Ferenc pápa alatt gyakorlatilag a Vatikánt irányította. Azonban az első szavazáson ő sem kapott elsöprő támogatást. Az olasz tábor megosztott volt, ráadásul többeknek nem tetszett, hogy Parolin nem fektetett kellő hangsúlyt a közös tanácskozásokra – ezek Ferenc pápa kormányzási stílusának fontos részei voltak.

És a legesélyesebbek között ott volt a később pápává választott Robert Prevost is, aki korábban misszionáriusként dolgozott, majd egy szerzetesrendet vezetett, ezután perui püspökként szolgált, végül a Vatikán befolyásos szereplőjévé vált. Így sok olyan elvárásnak megfelelt, amelyeket a különböző bíborosi csoportok fontosnak tartottak - írja az amerikai lap. Azzal, hogy látszólag egyszerre képviselte Észak- és Dél-Amerikát, Prevost két kontinens bíborosai körében is népszerű volt. Amikor a többiek kikérdezték a latin-amerikai bíborosokat, akik jól ismerték őt, tetszett nekik, amit hallottak róla. A konzervatívok is úgy látták, hogy nem megosztó.

„Prevost bíborosban megvolt minden olyan tapasztalat, amit kerestünk”

– mondta Vincent Nichols, Anglia bíborosa. „Egy igazi misszionárius szívével rendelkezik, mély tudással és széles világlátással. Püspökként vezetett egy egyházmegyét, így közvetlen kapcsolatban volt a hívekkel, ugyanakkor dolgozott a Kúriában is – abban a római hivatalrendszerben, amely az egyház kormányzását segíti.”

Másnap világossá vált, hogy Prevostnak esélye van megszerezni a szükséges támogatást. Amikor a délutáni szavazáson elérte a 89 szavazatot – azt a kétharmados többséget, amely ahhoz kell, hogy valakit pápává válasszanak –, a terem tapsviharban tört ki, és mindenki felállt. „És ő csak ült tovább!” – mesélte a lapnak egy bíboros. „Valakinek fel kellett húznia. Mindannyiunk szemébe könny szökött.”


Link másolása
KÖVESS MINKET: