SZEMPONT
A Rovatból

Saját zenei fesztiválról álmodik a lány, aki Hollandiába ment tanulni

Shelly már a budapesti felvételin is elcsodálkozott, de ami Hollandiában várt rá, arra nem volt igazán felkészülve. De csak azért is bebizonyította, hogy neki sikerülni fog.

Link másolása

Shelly már kamaszként tudta, hogy mit szeretne csinálni: az volt az álma, hogy külföldön tanuljon, és ha „nagy” lesz, akkor majd a zenei fesztiválok világában szeretne dolgozni. Ezért döntött úgy, hogy az egyik legjobb holland egyetemet célozza meg.

Már a felvételi is egészen különös volt. Sikerült bejutnia, de a kezdet sokkal nehezebb volt, mint amire számított. Saját magáról is új dolgokat tudott meg. De sikerült talpon maradnia, és hamarosan befejezi a tanulmányait.

Megszerette Hollandiát, Hágát, az ottani életet, megtanult csapatban gondolkodni, két fiúval együtt élni és reálisan gondolni a jövőre.

Milyen nehézségekkel kell szembenézni egy speciális holland egyetemen, mi kell ahhoz, hogy elfogadják őt, és ő is megtalálja a helyét egy új közegben, hogyan lehet úrrá lenni a saját félelmein – mindezekről mesélt nekünk Shelly.

Scheveningen, a tengerpart8 (Copy)

Korai döntés

Azok közé az emberek közé tartozom, akik már fiatalon tudják, hogy mit szeretnének majd csinálni. Én már 16 évesen eldöntöttem, hogy Hágában a HotelSchool The Hague egyetemre szeretnék járni. Az volt az álmom, hogy saját zenei fesztiválom legyen. Most már persze, ez az elképzelés szelídült és megelégednék egy állással is egy zenei fesztiválnál.

Ez az egyetem a világon az egyik legjobb

Ahhoz, hogy a kamaszkori álmomat meg tudjam valósítani - úgy gondoltam, és még most is azt gondolom, hogy - a vendéglátásban kell elhelyezkednem. Persze, ez így furán hangzik, hiszen Magyarországon a vendéglátás mást jelent, mint külföldön. Többek között ezért is döntöttem úgy, hogy külföldön fogok egyetem után nézni.

Ekkor már a barátom bátyja Hollandiában élt és elvégezte azt az iskolát, ahova most én járok. Ő mesélt az egyetemről és én egyből beleszerettem. Kisebb kutatás után kiderült, hogy az az iskola nagyon is jó. A tízedik legjobb a világon, és az ötödik legjobb Európában.Scheveningen, a tengerpart (Copy)Scheveningen, a tengerpart2 (Copy)

A felvételi egészen más volt, egy hotelt kellett tervezni

Nagyon más az oktatás ezen az egyetemen, mint akár Magyarországon vagy más holland egyetemen. Ezért a felvételi is teljesen máshogy zajlott és más időben is.

Sokkal inkább azt nézték, hogy az iskolába, a közösségbe való vagy-e, és hogy milyen a személyiséged, kevésbé volt fontos, hogy milyenek a jegyeim. A belépő a nemzetközi nyelvvizsga volt.

Elkérték az éppen aktuális jegyeimet is, bár nem hiszem, hogy nagyon megnézték volna.

A felvételi egy egész napos program volt, ami az elejétől a végéig angolul folyt. Eljöttek Magyarországra és egy hotelben rendezték meg a felvételit. Két csapatra osztottak minket, és egy hotelt kellett terveznünk. Semmilyen más instrukciót nem kaptunk. Csak annyit fűztek hozzá, hogy van fél óránk... Kaptunk, papírt, tollakat és filceket. Ketten bent maradtak megfigyelni minket, és folyamatosan jegyzeteltek. Mind tudtuk, hogy itt az idő, produkálni kell, és attól függően, hogy kit milyen fából faragtak, tette mindenki a dolgát. Nem akartam túlkiabálni senkit, de nem is akartam, hogy elnyomjanak. Ez után volt még három interjú egy tanárral, egy akkori diákkal és egy volt diákkal. Mindenki rettentően kedves és megértő volt.

Meg kell tanulni előbb tájékozódni

Itt Hollandiában rengeteg segítséget kaptam a barátom testvérétől, a bankszámla nyitásától a telefonos társaság kiválasztásáig. Korábban megtettem, hogy ami eszembe jutott probléma, azt azonnal megkérdeztem, ahelyett, hogy utánajártam volna. Ám végül rávezetett, hogy érdemes előbb tájékozódni, szétnézni akár az interneten és csak utána kérdezni.koleszbol (Copy)koleszbol2 (Copy)

Embert próbáló volt az első időszak

Az első időszak borzalmas, nehéz, embert próbáló volt. Nagyon nagy önbizalommal indultam neki az új életemnek, azt gondolván, hogy nekem ez nehézségek nélkül menni fog. Nagyot tévedtem. Bele se gondoltam, hogy mennyi minden fog történni és változni.

A legelső, amiben tévedtem az az angol nyelvtudásom volt.

Úgy gondoltam, hogy nagyon jól beszélek angolul, hisz felvettek és a nyelvvizsgám is sikerült. Egy nagy frászt. Lehet, hogy magyar viszonylatokhoz képest jó volt az angolom, de az iskolámban tanuló diákok szintjéhez képest sehol sem voltam.

Rengeteg olyan szó előjött előadásokon, amiket még életemben nem hallottam vagy láttam leírva, úgyhogy az első jó pár hónapom szótározással telt.

A második, amiben tévedtem az a személyiségem. Mindig is azt hittem, hogy nyitott vagyok, beszédes és könnyen barátkozok. Ez itt az egyetemen nem mutatkozott meg. Visszatekintve, világossá vált, hogy a nyelvi akadályok miatt. Nem tudtam magam kifejezni, elég gyorsan reagálni vagy viccelni. Persze, még így is voltak olyan emberek, akiket ez nem zavart és bátran beszéltek, ahogy tudtak. Soha nem hallottam senkiről, hogy kigúnyolták volna az angol anyanyelvűek.

Az én számomra - akkor még ismeretlen - nyuszi természetem miatt nem mertem beszélni. Emiatt persze nehezen tudtam barátkozni. Nagyon kedvesek voltak a többiek és mindig mindenhova hívtak, de egy idő után nem volt kedvem menni, hisz nem tudtam lépést tartani velük a nyelvi gondok miatt. Ezt addig csináltam, amíg három hónap múlva valami végül bekattant bennem, és eldöntöttem, hogy akkor is beszélni fogok, ha kell, ha nem. Ezután a döntés után már könnyebbében mentek a dolgok. Még mindig féltem, de egy pár mondat után már belejöttem.

Ez nagyon lökött az angol nyelvtudásomon. Aztán nagy lökést adott, amikor Mallorcára mentem gyakorlatra egy ötcsillagos szállodába. Ez életem egyik legmeghatározóbb eseménye volt. Munkanapjaimon folyamatosan angolul beszéltem a munkatársaimmal és a vendégekkel, így kénytelen voltam belerázódni a dolgokba.Mallorca, Port De Soller3 (Copy)Mallorca, Port De Soller5 (Copy)

A csapatmunka fontos

Az első évben kötelezően kollégiumban laktunk, többek között azért is, hogy tanuljunk meg együtt élni és alkalmazkodni, hisz a csapatmunka végig jellemző az évek során.

16-an osztozkodtunk egy konyhán, négyen lányok egy fürdőszobán, és megosztottam a szobámat egy másik lánnyal. A félig német, félig Curacao-i lánnyal nagyon sok jó közös élményem volt. Ő is sokat segített csiszolni a nyelvtudásomat. Kezdetben ugyan előtte sem mertem beszélni, hisz tökéletesen beszél angolul, de aztán egyre jobban megismertem és egyre könnyebb lett vele a kommunikáció is.

Nagyon más az oktatás

Az itteni egyetem egészen más, mint az otthoniak. Rengeteg kommunikációs óránk van, ahol különböző helyzeteket boncolunk és oldunk meg. Ezeket színészekkel játsszuk el és gyakoroljuk ki. Ezek üzleti és személyes problémák is lehetnek.

Az én kampuszomra kb. 1000 diák jár, így nagyjából mindenki ismer mindenkit és a tanárok is tudják már a második vagy harmadik évre, hogy ki kicsoda Az óraink maximum 20 fősek de leginkább tíz, ezért személyes a kapcsolat tanár és diák között.

Mindenkinek van egy mentora, akihez bátran fordulhat a diák, ha valamit nem ért, vagy segítségre van szüksége, akár iskolai, akár személyes ügyekben.

Egy tanév négy blokkból áll, mindegyik blokkban van legalább két tantárgy, és azokból az egyik biztos, hogy csapatmunka. Rengeteg időt kell csapatban töltenünk, ami hihetetlen sok mindekre megtanít. Például, hogy hogyan kell kezelni, motiválni különböző embereket, vagy, hogy te hogy viselkedsz stresszes helyzetben vagy épp egy veszekedés közepette.

Az iskola egyik fő fókuszpontonja az, hogy felkészítsen az életre. Emiatt van nagyon sok gyakorlat benne. A 4 éves képzésből 1 év a szakmai gyakorlat, és a három év alatt 15 hetet az iskolának dolgozunk.

Ez megint csak furán hangozhat otthon. Az iskolának ugyanis van egy hotelje, három étterme és egy kávézója, amit diákok irányítanak. Az első évesek végzik a fizikai munkát, főzést, takarítást, eladást, kiszolgálást, míg a másod évesek végzik a menedzser oldalát, tervezést, rendelést, pénzügyi feladatokat, és az első évesek értékelését, akiket meg is buktathatnak. Persze, mindezt az oktatók is felügyelik.Scheveningen, a tengerpart3 (Copy)Scheveningen, a tengerpart4 (Copy)

Cél: a magyar zenei fesztiválok

A második gyakorlatomat nyáron Hollandiában szeretném megcsinálni, egy itteni zenei fesztiválnál, és közben lehetőségem lenne a holland nyelvet is tanulni. Ha végzek, akkor a magyar zenei fesztiválok világában szeretnék elhelyezkedni. Jó lenne fejleszteni a két ország kapcsolatát is, hisz rengeteg holland látogatja és szereti a magyar fesztiválokat.

Anyagilag megterhelő a diákélet

Anyagilag nagyon megterhelő itt is a diákélet. Bár részmunkaidőben dolgozom, nagykövetségeken pincérkedek, de egyedül nem lennék képes finanszírozni a kinti létet és az iskolát. Háromszor annyiba kerül minden, mint otthon. Nagyon szerencsés vagyok, hogy anyukám támogatja a taníttatásomat és az itteni életem. Nélküle nem tudtam volna érettségi után itt elkezdeni az egyetemet. Rettentő hálás vagyok neki és alig várom, hogy legyen egy rendes munkám és tudjak kompenzálni neki. Ő persze, mindig mondja, hogy nem kell, de engem mindenképpen megnyugtat ez a tudat.Scheveningen, a tengerpart5 (Copy)

Ezzel a tudással sokfelé lehet indulni

Az iskola neve megtéveszthető lehet, hisz magába foglalja a hotel szót. De elvégezve az egyetemet, nem csak a hotel szakmában lehet elhelyezkedni, sőt. A végzett diákok 80 százaléka nem is teszi. Rengetegen kezdenek saját vállalkozásba, már iskola alatt is, éttermet nyitnak, vagy elmennek különböző cégekhez pénzügyi területre, akár a világ más pontjára.

Az iskola ad egy olyan tudást, amivel biztosítja, hogy el fognak tudni helyezkedni a diákjai.

Azért jut idő kikapcsolódásra is

Az iskolánknak van szerződése egy konditeremmel, így a vizsgaidőszak kivételével oda járok, szinte minden nap. Jó időben, szigorúan iskola után, sokszor megyünk ki a tengerparti éttermekbe teázni és élvezni a napsütés. Hága ruhavásárlásra is kitűnő. Hollandiában nem bevásárló központok vannak, hanem bevásárló utcák, mint nálunk a Váci utca. Ez viszont limitalja a vásárlós napok számát, hisz elég gyakran esik az eső.Scheveningen, a tengerpart6 (Copy)Scheveningen, a tengerpart7 (Copy)

Remek a kapcsolat a helyiekkel

A helyiekkel remek a kapcsolatom. Hárman élünk egy lakásban, a barátom és egy holland srác, aki az én egyetememen végzett. Az évek során megismerkedtünk az ő holland barátaival és egy nagyon szoros és jó baráti kötelék alakult ki. Rengeteget járunk egymáshoz vacsorázni, vagy együtt karácsonyozunk. Ők is meglátogattak minket Magyarországon, mikor jöttek a Sziget fesztiválra. Ekkor mi mutattuk meg nekik az országunkat.

Könnyebb a fiúkkal

Hágában élek a magyar barátommal és egy holland sráccal. Egy helyes, teraszos kis lakást bérlünk a tengerpart mellett. Azt gondolná az ember, hogy nehéz lehet két fiúval élni, de miután nem vagyok egy tipikus „csajos” lány, így nagyon jól kijövünk mi hárman. Sokkal nehezebb volt négy lánnyal együtt élni egy éven keresztül. Majdnem minden este együtt főzünk és együtt vacsorázunk, és minden héten vasárnap takarítunk.

A közlekedés itt nagyon jól ki van találva. Egy cég üzemelteti az összes tömegközlekedési eszközt, így egy kártyát kell igényelni és az jó az összes járműre. Ezt az utazó kártyát össze lehet hangolni a bankkártyánkkal és az lehúz annyi pénzt, amennyi szükséges az utazáshoz.hollnad barat (Copy)

Nehezen szervezhető már a kapcsolattartás az otthoni barátokkal

Az elején kevésbé tudtam tartani a kapcsolatot a barátaimmal. Amikor hazamentem, akkor a családommal szerettem volna lenni és későn kezdtem el szervezni találkákat a megmaradt barátaimmal. Középsulis időkből van négy barátom, az egyikük Skóciában tanul, ami nem könnyíti meg a találkozások megszervezést.

Hollandiában kell a holland nyelv

Ha valaki azt tervezi, hogy Hollandiában szeretne élni, annak előbb vagy utóbb meg kell tanulnia hollandul.

Mindenki beszél angolul, de segíti a beilleszkedést, ha az ember beszéli az adott ország nyelvét.

Ezt igaznak gondolom az összes országra. Úgy gondolom, hogy ha valaki tényleg szeretne dolgozni és mindent belead a keresésbe, akkor annak meg lesz a gyümölcse. Lehet, hogy nem a legmagasabb pozícióban fog kezdeni, de értékelni fogják a munkaadói az erőfeszítéseit és lesz lehetősége a fejlődésre.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SZEMPONT
A Rovatból
„Én 20 éves vagyok, én nem láttam még ilyet” - Magyar Péter híveivel néztük az utcán a tévévitát
Közel két évtized után rendezett ismét élő választási vitát a közmédia. A Várkert Bazár előtt összegyűlt tömeggel együtt néztük végig a majdnem kétórás műsort.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. május 31.


Link másolása

„Annak az árokásásnak, amit hosszú ideig produkált itt a közhatalom, annak véget kell vetni, és ez mindenkinek az érdeke”

- mondta a Várkert Bazár elé érkező egyik tüntető a csütörtöki esti EP-listavezetők tévévitája előtt. A teret megtöltötték Magyar Péter és a Tisza Párt hívei, akik közül a többség kulturált vitát várt.

Bár a köztévé korábban azt kérte a vita résztvevőitől, hogy a mélygarázson keresztül menjenek az épületben kialakított stúdióba, végül Dobrev Klára és Magyar Péter is a főbejáraton át lépett az épületbe, miközben a nézők egy kivetítőn nézhették a közel kétórás műsort.

„Elég érdekes volt egyébként megismerni más pártoknak is a programját. Én azt gondolom, hogy azért nehéz a választás” – mondta a vita után az egyik tüntető.

„Én 20 éves vagyok, én nem láttam még ilyet. Világéletemben kormánykritikus voltam, mióta ehhez értek, és most ez reménység”

– mondta egy fiatal nő, aki úgy érzi, hogy a Tisza Párt híveihez fogható szerető és befogadó közösséget még nem látott korábban.

A Várkert Bazár előtt készült teljes videónkat itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

SZEMPONT
A Rovatból
Raskó György a Sulyok-ügyről: Ha egy ügyvéd nem vette észre, miben vesz részt, akkor nem tudom, hogy szerezte a diplomáját
Az agrárközgazdász szerint körülbelül 500 ügyvéd élhetett meg remekül a zsebszerződésekből, amivel lebukni nagyon nehezen lehetett, noha páran mégiscsak bíróság elé kerültek.
Fischer Gábor - szmo.hu
2024. május 24.


Link másolása

Az elmúlt napokban újabb politikai botrány kavarta fel a magyar közéletet, miután Dobrev Klára, a Demokratikus Koalíció vezetője, komoly vádakat fogalmazott meg Sulyok Tamás köztársasági elnökkel szemben. Dobrev Klára szerint Sulyok Tamás a kilencvenes években ügyvédként részt vett olyan úgynevezett „zsebszerződések” lepapírozásában, amellyekkel külföldieknek játszottak át magyar földeket. A DK-s politikus egyenesen „köztörvényes bűnözőnek” nevezte a köztársasági elnököt.

A köztársasági elnök hivatalán keresztül visszautasította az őt ért vádakat, az állítva, hogy az államfő ügyvédi tevékenysége során mindenben a hatályos jogszabályoknak és ügyvédi esküjének megfelelően járt el. Raskó György agrárközgazdásszal beszélgettünk arról, mik is ezek a zsebszerződések, hogyan működtek, egyáltalán: lehetséges-e, hogy egy ügyvéd ilyen szerződést ír anélkül, hogy átlátná a szerződés mögötti jogellenes szándékot?

– Elég régen voltak már ezek a bizonyos zsebszerződések. Tulajdonképpen mik is voltak ezek?

– Az Unióba történő belépés előtt még az uniós tagállami polgárok sem vásárolhattak termőföldet Magyarországon, az unión kívülieknek végképp nem. Azonban mindenki tudta, hogy előbb-utóbb Magyarország az Unió tagja lesz, ezért a kilencvenes években és a kétezres években ügyvédek olyan szerződéseket kötöttek, melyek de facto vételi megállapodások voltak, de jure viszont hosszú távú bérleti szerződések.

Tehát bérleti szerződés formájában fizette ki az osztrák paraszt vagy földhasználó a földet a magyar tulajdonosnak, általában ezt az összeget egyben oda is adták a tulajdonosnak.

Ezek a hosszú távú bérleti szerződések, amelynek álcázták a vételt, jogilag rendben voltak. Ezeket ugyanis nem tiltotta a törvény, és ezért az ilyen hosszú táv után egyben kifizetett földbérletet a földhivatalok bejegyezték, és ez a lényeg. A földhivatalok álláspontja az volt, hogy az egy érvényes szerződés. Noha nyilvánvalóan a földhivatal is tudta, hogy ez valójában zsebszerződés. Ezeket a trükköket az egész országban használták az ügyvédek, és ahogy mondtam, a földhivatalok ezeket be is jegyezték, mert jogilag, legálisan ezt meg lehetett csinálni, de hangsúlyozom, hogy

a jogalkotó deklarált szándékával mindez ellentétes volt.

– A földhivatal nem tulajdonjogot jegyzett be, csak bérleti jogot.

– A bérleti jogot bejegyezte húsz vagy harminc évre.

– És ebből hogyan csinált aztán végül tulajdonjogot a zsebszerződő fél?

– Miután beléptünk az Unióba, Magyarország a földtulajdon szerzésre kapott 7 év derogációs időt, plusz 3 évet, tehát összesen 10 évet arra, hogy ne utasíthassa vissza a magyar fél az uniós agrártermeléssel foglalkozó vállalkozók földvásárlását. Tehát ez a 10 év lejárt 2014. április 30-án. Akkor a parlament hozott egy törvényt, amivel elismerte, hogy az uniós tagállami polgár,

amennyiben legalább három éven át Magyarországon földhasználóként művelte a földet, azokra vételi lehetősége keletkezett.

Tehát ha a tulajdonosnak volt eladási szándéka, akkor már a földhivatal nem utasíthatta vissza, hogy egy osztráknak, németnek vagy olasznak a tulajdonjogát bejegyezze, de kizárólag uniós tagállami polgárokra vonatkozott ez a kedvezmény.

– Ezek szerint még egyszer ki kellett fizetnie a földet az uniós polgárnak ezek után? Mert egyszer már kifizette a vételárat bérleti díjnak álcázva. Másodjára már nem kellett vételárat felmutatni a szerződésben? Tehát akármennyi forintért átírták a tulajdonjogot?

– Az a két fél megegyezése.

– Ez érdekes. Az adóhivatal szokta vizsgálni, ha a piaci ár alatt jelentősen történnek adásvételek. Akkor nem történt ilyen vizsgálat?

– Amennyiben az új tulajdonos vállalta, hogy legalább öt évig műveli a megvett földet, akkor nulla forint volt a rá kiszabott illeték. Így az adóhivatal vizsgálata nem volt releváns.

– Egy ügyvéd, aki ilyen ügyletben részt vett annak idején, lehetett-e úgy ebben benne jóhiszeműen, hogy fogalma sem volt arról, hogy miben vesz részt valójában?

– Nem, ezt kizártnak tartom. Az ügyvéd biztosan tudta, hogy miben vesz részt.

Ha az ügyvéd ezt nem vette észre, akkor nem tudom, hogy szerezte a diplomáját.

Persze az egy más dolog, hogy mi az, ami erkölcsileg visszatetsző és elutasítandó, és mi az, amit a jogszabály megenged...

– Tulajdonképpen egy ügyvéd, ha részt vett egy ilyen szerződésben, akkor a jog szerint nem volt kifogásolható, amit csinált, de mégis szembement a jogalkotó akaratával és a törvénnyel. Azaz kijátszotta a törvényt teljesen legális módon, egy kiskapuval?

– Igen. Aztán hozott a Fidesz egy törvényt, ami visszamenőleges hatállyal semmissé tette a zsebszerződéseket, mert rájöttek, hogy egymás után konvertálják át a hosszú lejáratú bérleti szerződéseket földtulajdonná.

– Ezt értsem úgy, hogy ha valaki ezzel a törvénnyel élni akart, akkor azt mondhatta akár a külföldi tulajdonszerzőnek, hogy enyém a vár, tiéd a lekvár, eddig tartott a bérleti szerződés. Volt, aki élt ezzel a lehetőséggel? Jártak így pórul külföldiek?

– Igen, történt ilyen.

– Korábban, a kilencvenes években, amikor ez még zajlott, lett-e bármilyen zsebszerződéses ügyből büntetőügy? Találtak-e meg ügyvédet vagy szerződő feleket hatóságok azzal, hogy így ügyeskedtek? Egyáltalán meg lehetett-e ezt fogni büntetőjogilag?

– Olyat tudok, akit ezért felfüggesztett börtönbüntetésre ítéltek. Ha túlságosan feltűnő volt, akkor lehetett lebukni. Például egy székesfehérvári ügyvéd, aki sorozatban csinálta ezeket, ő lebukott. Egyenszerződést fabrikált rá, és zsinórban minden héten beadott négy-öt ilyen konverziós szerződést, ami ezért feltűnő volt, és akkor azzal elkezdtek foglalkozni. Ezt az ügyvédet konkrétan el is ítélték, a nevét nem tudom, de székesfehérvári volt.

– Csak azt nem értem, hogy ha ez forma szerint legális volt, mert ez egy kiskapu volt, akkor milyen alapon tudták elítélni ezt az ügyvédet?

– Azt tudták bizonyítani, hogy színlelt volt a szerződés. Magam is vásároltam rengeteg területen földet, persze legálisan, mert magyar mezőgazdasági vállalkozóként megfeleltem minden feltételnek, legalább 300 szerződést kötöttem én is az ország különböző részein, ahol valamilyen érdekeltségem volt. Nyilvánvaló, ezért jól informált vagyok ezekről a tranzakciókról. Azt merem állítani, hogy

Magyarországon legalább 500 ügyvéd foglalkozott abban az időben ilyen szerződésekkel,

és mindegyik megtalálta a maga megszövegezését, sokan annyira megtalálták a kiskaput a törvényben, hogy a Fidesz-kormánynak legalább háromszor kellett a földtörvényt módosítani, hogy sorban bezárja ezeket a kiskapukat. Például ma már nem lehet úgy bekerülni a közös tulajdonú földhasználatba, hogy megveszek egy aranykorona értéket, és akkor utána, ha már belül vagyok, akkor ott az elővásárlási jogommal élek. A kiskapukat sorba zárták be, de addig, amíg a törvény betű szerinti értelmezésébe belefértek ezek a trükkök, addig az ügyvédek ezen nagyon jól kerestek.

– Sulyok Tamással és az ő tevékenységével ez ügyben találkozott-e akkoriban?

– Azt az ügyet ismerem, ami most előkerült vele kapcsolatban, de magát az urat személyesen nem. Akkor hallottam először a nevét, amikor alkotmánybírónak nevezték ki. De nekem nem arrafele volt érdekeltségem, azon a részen én nem vásároltam földet.

– De azt mondja, hogy azt az ügyet azért ismeri. Kimondható, hogy az vélhetően egy zsebszerződés volt?

– Valószínűleg ilyenféle trükkös szerződés volt. Nem láttam a pontos szövegét, de a tapasztalatom szerint nagy valószínűséggel abba az „ügyvédi kreativitás” kategóriájába tartozik, amit aztán

a Dunántúlon százával, ezrével csináltak ügyvédek. Ott Csongrád megyében konkrétan az olasz tulajdonszerzés volt a legnagyobb.

– Amit Sulyok Tamás csinált?

– Amiben állítólag ő is benne volt. De ha ez 2004. május 1-je előtt készült, akkor ez teljesen legális volt.

– Az ön becslése vagy tapasztalata szerint körülbelül mennyi földet szerezhettek meg zsebszerződéssel Magyarországon?

– Biztos, hogy elérte a 200 ezer hektárt.

– Ez arányaiban mekkora hányada a magyarországi termőföldeknek?

– Magyarországon nagyjából 5,5-5,6 millió hektár mezőgazdasági terület van, ehhez viszonyítva a 200 ezer hektár, csupán 0,25 százalék lehet. Az ország egyes részein ez lehet, hogy elérte a 10 százalékot is, mert szerintem Vas és Zala megyében inkább a 10 százalék közelében van. Viszont az ország többi részén már nagyon kicsi lehet az arány, mondjuk Békés vagy Szolnok megyében, lehet, hogy csak pár tized százalék.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEMPONT
A Rovatból
Megnéztük, hogy valójában mennyire olcsó a Primark, ahová még szerdán is több százan akartak bejutni egyszerre
Nemcsak olcsó, hanem minőségi is - nagyjából ezzel reklámozza magát a kedd óta Budapesten is elérhető Primark. Az ír divatmárka hatalmas üzlete előtt a második napon is kígyózott a sor.

Link másolása

Nagyjából csak a McDonald's és a Starbucks Magyarországra érkezéséhez fogható felhajtás előzte meg a Primark első hazai üzletének nyitását. Aki még nem hallott korábban az ír divatmárkáról, annak mindent elmond a cég jelmondata: Amazing fashion, amazing prices, vagyis Bámulatos divat, bámulatos árak. Igen, itt bizony a hangsúly a minél alacsonyabb árakon van világszerte. Egy nappal a nyitás után megnéztük, hogy ez mit jelent a budapesti üzlet esetében.

Még mielőtt azonban körülnéznénk a 3100 négyzetméteres boltban, tisztázzunk egy fontos dolgot. A márka nevét helyesen Prájmarknak ejtjük, és nem Primárknak, vagy bármi másnak.

A Meki és a Lidli hazájában azonban biztosak lehetünk abban, hogy a Prájmark kellően bonyolultnak hangzik ahhoz, hogy a kézenfekvőbb, magyaros megoldás terjedjen el az egész országban. Vagy idővel valami még ennél is egyszerűbb.

De térjünk is vissza az Aréna Mallban kedden nyitott első hazai Primarkhoz. A nyitónapon a bevásárlóközponton belül több száz méteres sor kacskaringózott az üzlet bejáratáig. A kevésbé szerencsések akár több órát is várakozhattak, hogy még az első napon vásárolhassanak az olcsó darabokból. Egy nappal később ekkora tömeg már nem volt, de

még szerda dél körül is több száz ember várt arra egyszerre, hogy bejuthasson az üzletbe.

Ezt azonban egész flottul kezelte a biztonsági személyzet, és viszonylag gördülékenyen, nagyjából harminc perces sorban állást követően már be is jutottunk az üzletbe, ami valahogy olyan ismerősnek tűnt. Nem véletlenül.

Aki az utóbbi években járt már a magyar fast fashion piacot meghatározó lengyel LPP-cégcsoport árérzékeny üzletében, vagyis a Sinsay-ben, annak sok újdonságot nem tartogat a Primark. Gyanúsan hasonló a kínálat, a méretcímkézés, a termékek üzeleten belüli elhelyezése, de még az árképzés is.

Az árakat figyelve bizonyos termékcsoportban a Sinsay, más esetekben pedig a Primark számít olcsóbbnak.

A hazai piac többi szereplője az első benyomásaink alapján szinte biztosan drágább ennél a kettőnél. A Sinsay-től azonban lehet házhoz is rendelni, míg a Primark ettől mereven elhatárolódik.

A következő hetekben biztosan kitart majd az érdeklődés a Primark mellett. Aki szerette volna elkerülni a nyitás körüli tumultust, könnyen elképzelhető, hogy kivár és csak néhány hét múlva keresi fel a boltot. Attól azonban nem kell nekik sem tartaniuk, hogy addig is lemaradnak valamiről, ugyanis az üzletben sétálgatva

az eladóktól megtudtuk, hogy a termékek „nem tudnak kifogyni”.

Minden este, zárás után és minden második reggel ugyanis érkezik egy kamionnyi termék, amiket folyamatosan töltenek is a polcokra.

Ennek megfelelően hiába volt az első napi hatalmas roham, nem volt olyan termék, ami kifogyott volna. A gyerekosztályon a legolcsóbb, valamint a mesefigurás pólókat kapkodták el a nyitás utáni órákban. A női választékból leginkább a szezonális, nyári darabokat vitték az első napon, míg a home osztályon szinte mindent ment az ágyneműktől kezdve, a gyertyákon át a kulacsokig. A férfi részleg legkeresettebb ruhadarabjai az első pár óra tapasztalata alapján állítólag az alsónadrágok voltak.

És akkor az árak

A női osztályon már 1300 forintért lehet pólókat kapni, míg a 7 pár egybecsomagolt edzőzoknit ugyanitt 2200 forintért kínálják. Van szalmakalap 2200-ért, ahogy nyári ruha 8000 forintért is. A bikinit akár össze is lehet válogatni 1100 forinttól. A táskákat 4000 forint környékén kínálják, de láttunk kendőket 1100 forintért is.

A férfi osztályon a pólók 1100 forinttól indulnak, a rövid nadrágok ára pedig 3800 forinttól. Farmerek 6500-tól láttunk, míg a legolcsóbb fürdőnadrágért 2600 forintot kell leszurkolni.

A napszemüveg 740 forintos ára pedig bőven kimeríti a nevetségesen olcsó kategóriát.

Vagyis a Primark egyáltalán nem túloz, amikor az alacsony áraival próbálja megnyerni a vásárlókat. Persze itt is vannak jóval drágább darabok, de ha ügyesen válogatunk, akkor

akár az egész család kényelmesen felöltöztethető néhány tízezer forintból.

A teljes kínálat már a magyarországi árakkal együtt egyébként elérhető a Primark nemzetközi honlapján.

A kérdés már csak az, hogy az egyes termékcsoportonkénti néhány száz, maximum 1-2 ezer forintos különbség elég vonzó lesz-e azoknak a főképp nem budapestieknek, akiket az elmúlt években a filléres házhoz rendelésre szoktattak rá akár az online vagy offline üzletek webshopjain keresztül is.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEMPONT
A Rovatból
Orosz hekkerek a külügyben: iszogatás közben tudták meg a nyugat-európai titkosszolgák, hogy mi történt
Mennyire bíznak a külföldi partnerek a magyar titkosszolgálatában, valóban elszigetelődhetünk a kormány oroszbarát politikája miatt? Úgy tűnik, ehhez ennél jóval több kell.

Link másolása

Az, hogy milyen egy adott ország titkosszolgálatának a megítélése, mennyire bíznak meg benne a külföldi partnerek, nem feltétlenül az adott ország politikai vezetésétől, sokkal inkább a szolgálat vezetőjének személyétől, szakmai múltjától és a közös munkák alapján leszűrt tapasztalatoktól függ – áll a Telex cikkében, mely a titkosszolgálatok együttműködését tárja fel. A témát többek között az teszi aktuálissá, hogy a kiszivárgott hírek szerint az orosz titkosszolgálatok éveken át ki-be jártak a Külgazdasági és Külügyminisztérium informatikai rendszerében. Ám a lap amellett érvvel, hogy hiába népszerű toposz, hogy az Európai Unióban és a NATO-n belül egyre bizalmatlanabbak a magyar hatóságokkal a külföldi társszervek, ez nem feltétlen igaz.

A NATO-n belül például a Polgári Hírszerzési Bizottságban (CIC) minden NATO-tagországot a saját biztonsági és hírszerző szolgálatai képviselnek, ez alól Magyarország sem kivétel.

Már önmagában ez és az ehhez hasonló szerepvállalások kizárják, hogy egy szövetségi rendszeren belül valamelyik tagállam titkosszolgálata elszigetelődjön

– írják. Az egy szövetségi rendszerbe tartozó országok titkosszolgálatai között meglévő együttműködésnek ráadásul léteznek olyan hivatalos platformjai is, amelyek az alapvető információáramláson kívül a szorosabb kooperációt is biztosítják. Ilyen együttműködési platform Európán belül a Berni Klub, mely ma már az EU 27 államának, valamint Norvégiának és Svájcnak a titkosszolgálatait is tömöríti. Ez a klub amolyan fantomszervezet, nem hoz formális döntéseket, de a klubtagok tapasztalatokat osztanak meg egymással, információkat cserélgetnek.

Ha a nyugati szolgálatok úgy ítélnék meg, hogy a magyar kormány oroszpolitikája már a magyar titkosszolgálatokat is „megfertőzte”, akkor valószínűleg kizárnák a magyar szolgálatokat ebből a klubból, mint ahogy az Ausztriával is történt. Egy, a területet ismerő forrás a Telexnek azt mondta:

Bár valóban problémát jelentenek az orosz hekkertámadások, ha valóban nagyon súlyos lenne a helyzet, és komoly károkat okoztak volna az oroszok, akkor a külföldi partnerek már biztosan számon kérték volna a magyarokat.

A Telex információi szerint a magyar titkosszolgálatok a Közép-európai Konferencia (MEC) nevű szervezetben is jelen vannak. A MEC a nyugat- és közép-európai polgári hírszerző és biztonsági szolgálatok többoldalú partnerségét biztosítja. Hasonló szerepet tölt be, mint a Berni Klub.

De az igazán fontos dolgok nem a Berni Klub, vagy a MEC konferenciáin, hanem az ezek utáni közös sörözések, iszogatások közben dőlnek el.

A külügyet ért orosz hekkertámadás ügyét két évvel ezelőtt kirobbantó Direk36 például azt állította: a hekkertámadásról a külügy hivatalosan nem tájékoztatta a külföldi partnereit, ellenben az Alkotmányvédelmi Hivatal egyik munkatársa a Berni Klub egyik 2021 őszén megtartott eseménye után, iszogatás közben árulta el a nyugat-európai titkosszolgáknak, hogy mi történt a külügyben. Válaszul több európai résztvevő rögtön elkezdte sorolni, hogy náluk is hányszor, hányféle módon próbálkoztak az elmúlt időszakban oroszok.


Link másolása
KÖVESS MINKET: